مقالات, بهبود فردی

11 راهکار فوق‌العاده افزایش خلاقیت

افزایش خلاقیت
 • افزایش خلاقیت

  برای رسیدن به موفقیت و پیشبرد اهداف، باید خلاق بود. برای خلاق بودن، نباید از راه‌های ساخته شده، توسط دیگران استفاده کرد، باید خودتان سازنده و معمار راه خودتان باشید. باید یک جاده جدید بسازید که قبل از شما، کسی آن را نساخته باشد. ما در این‌جا یازده راهکار افزایش خلاقیت را بیان کردیم، این راهکار‌ها در بهبود خلاقیت‌تان کمک کند. در نظر داشته باشید بخش بزرگی از خلاقیت اکتسابی است و ما با تمرین کردن می‌توانیم میزان خلاقیت خودمان را افزایش دهیم.

  افزایش خلاقیت

  1_ تأثیر بازی‌های کامپیوتری بر مغز، بسیار زیاد است:

  بین تقویت خلاقیت و بازی‌های کامپیوتری ارتباط‌ها و همپوشی‌های بسیاری وجود دارد. بازی‌ها و خلاقیت ویژگی‌های مشترکی دارند. در حقیقت بازی غالبا بخشی از فرآیند خلاق است. تخیل و خلاقیت در بازی، عمیقا ریشه دارند. روحیه بازی کردن در طول دوران زندگی به‌عنوان بخش خلاق وجود ما، در ما باقی می‌ماند. بازی انعطاف‌پذیری و مهارت‌های حل مسئله را که برای خلاق بودن لازم است، تقویت می‌کند.

  البته باید بدانید همه بازی‌ها قوه تصور را به فعالیت وانمی‌دارد. آن بازی ارزشمند است که تصورهای گوناگون را به جنبش واداشته و تصاویر جدید ایجاد کند و فرد را در جو خلاقیت قرار دهد.

  2_ به تعهد خود نسبت به افزایش خلاقیت فردی پایبند باشید:

  تلاش برای توسعه توانایی‌های خلاقانه را جزء برنامه روزانه خود، به طور مستمر قرار داده و به این برنامه، متعهد باشید. زمانی‌که افراد به انجام کاری تعهد داشته باشند، استعداد و خلاقیت آنها بیشتر می‌شود. زیرا اگر خود را متعهد بدانند، حتی در خواب هم به‌دنبال راه‌حل میگردند. تعهد باعث می‌شود، افراد از همه توانایی‌های خود، برای انجام کار استفاده کنند.

  افزایش خلاقیت

  3_ اعتمادبه‌نفس خود را بالا ببرید:

  ایمان نداشتن به توانایی‌های شخصی‌تان منجر به سرکوب خلاقیت می‌شود. سعی کنید در ازای هر پیشرفتی که کرده‌اید از وجود خودتان و از تلاش‌تان تشکر و قدردانی کنید و همیشه به‌دنبال راهی برای پاداش به نوآوری‌های خود باشید. برای خلاق بودن بیش از هر چیز به اعتمادبه‌نفس نیاز دارید.

  4_ غلبه بر نگرش منفی گرایانه:

  افکار منفی باعث ضعف حافظه می‌شوند، افراد ضعیف نیز قدرت انجام کارهای پر ریسک را ندارند. نگرش‌های مثبت می‌تواند یکی از تکنیک‌های افزایش خلاقیت باشد. به گفته دکتر آدام آندرسون اگر قصد دارید کاری را انجام دهید که نیاز به هنر و خلاقیت دارد، باید در مکان و محیطی قرار بگیرید که با نگرش و افکار مثبت احاطه شده است.

  دیوید لینچ:”منفی‌نگری دشمن خلاقیت است.”

  افزایش خلاقیت

  افزایش خلاقیت

  5_ با ترس از شکست مبارزه کنید:

  ترس از ناکامی، در دستیابی به نتایج موردنظر می‌تواند مراحل پیشرفت شما را مختل کند.

  وودی آلن:

  “اگر هر چند یک بار شکست نمی‌خورید، نشانه این است که شما کارهای خلاقانه انجام نمی‌دهید.”

  توماس ادیسون:

  “من هیچگاه شکست نخورده‌ام من فقط 10هزار راه پیدا کرده‌ام که جواب نمی‌دهد.”

  6_ خیال‌پردازی کنید:

  هر انسان یک توانایی منحصربه‌فرد به‌نام ذهن سیال دارد. خیال‌پردازی وظیفه این بخش از ذهن است. انسان‌های خیال‌پرداز اغلب افراد خلاقی هستند. آنها در هر زمانی به تخیل می‌پردازند.

  وودی آلن درباره نقش خیال‌پردازی در افزایش خلاقیت می‌گوید:

  “زمانی‌که خیال‌پردازی می‌کنید، ذهن شما به بخش‌های مختلف مغز سفر می‌کند و اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کند که مدت‌ها بعد ممکن است به هم مربوط شوند. این ارتباطات معمولا باعث می‌شوند افراد به ایده‌های خلاق‌تری برسند.”

  افزایش خلاقیت

  7_ خواب کامل شبانه بسیار پراهمیت است:

  یکی دیگر از تکنیک‌های افزایش خلاقیت، خواب درست و کامل است. استراحت خوب شبانه، برای پرورش هنر و خلاقیت و افزایش آگاهی بصری، ضروری است..

  8_ باور داشته باشید که اکثر مسائل دارای راه‌حل‌های چندگانه هستند:

  زمانی‌که با یک مشکل روبه‌رو شدید،سعی کنید راه‌حل‌های مختلفی برای آن، پیدا کنید. به‌جای انتخاب ساده‌ترین راه که از اولین ایده به ذهن شما  می‌رسد، وقت خود را برای فکرکردن به راه‌های ممکن دیگر، اختصاص دهید.این فعالیت بسیار ساده، یک روش عالی برای ساخت مهارت حل مسئله و مهارت تفکر خلاق است.

  افزایش خلاقیت

  9_ به کارهای مورد علاقه‌تان بپردازید:

  علاقه مهم‌ترین شرط برای هر کاری است.داشتن علاقه در کارهایی که انجام می‌دهید سبب می‌شود تا روی کار خود تمرکز و دقت کنید.در نتیجه با تمرکز در هر کاری می‌توانید راهکارهای گوناگون برای آن، ایجاد کنید. و این راهکارهای گوناگون همان نوآوری، ابداع یا خلاقیت است. انجام دادن کارهایی که در آنها علاقه وجود ندارد، سبب دلسرد شدن، ممانعت از انجام کار یا تلاش نکردن برای ایجاد راهکارهای دیگر می‌شود. در نتیجه خلاقیت، کاهش پیدا میکند.

   

  10_ هیچ وقت ارزش خلاقیت را دست‌کم نگیرید:

  تلاش برای انجام متفاوت کارها و به‌کار گرفتن خلاقیت باعث می‌شود تا عملکرد بهتری داشته باشید.

  تحقیقات نشان می‌دهد کارمندانی که خلاقیت بیشتری در انجام وظایف خود به‌کار می‌گیرند، مشارکت بهتر و یاری‌رسانی بیشتری در پیشبرد امور دارند.

  11_ برنامه های منظم برای تقویت خلاقیت داشته باشید:

  سامرست موآم:

  نویسنده مشهوری است که در ساعات مشخصی با جوشش چشمه خلاقیتش روبه‌رو بوده است. او گفته همیشه ساعت 9 صبح، خلاقیت و الهام به او هجوم می‌آورد. پس سعی کنید زمان مشخصی را برای تفکر و ایجاد خلاقیت برای خود در نظر بگیرید.

  چه موانعی در سر راه بالا بردن خلاقیت ما وجود دارند؟

  • ترس از عدم موفقیت

  • عادتها

  • عدم انعطافپذیری

  • عدم اعتماد به نفس

  • دوری از موقعیت‌های مبهم

  موفق شدن در هر کاری مستلزم این است که در آن استمرار ورزید. بدون تلاش، تمرین و تکرار در هیچ کاری موفق نخواهید بود. برای افزایش خلاقیت، افزایش تمرکز و خلاصه هر کاری که دارید فقط می‌توانید از دیگران راهکار بگیرید، اما دانستن این راهکارها به‌تنهایی اهمیتی ندارد و موجب موفقیت شما، نخواهد شد.

  افزایش خلاقیتافزایش خلاقیت

  شما باید بعد از مطالعه هر مقاله سایت بهارمن با جدیت فراوان به تکرار و تمرین تکنیک‌ها بپردازید تا در آن زمینه به رشد دست یابید. باید برای رسیدن به اهداف متعالی‌تان صبر پیشه کنید، هیچ اتفاق بزرگی در زمان اندک برایتان پیش نخواهد آمد، پس در رسیدن به جایگاه مدنظرتان هرگز ناامید نشوید و باقدرت برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید.

  اگه محتوای مقاله برای شما مفید و کارآمد بود لطفا نظراتتون رو برامون کامنت کنید.

  (نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  2 دیدگاه در “11 راهکار فوق‌العاده افزایش خلاقیت

  1. رها پورسلیم گفت:

   واقعا فوق العاده بود قانون۲۰/۲۰/۲۰ و اون بخش که گفته شد روز خوب اتفاقی نیست، بلکه ساختنی است
   و واقعا روزم رو ساخت و سبب شد چیزهای بیشتری در زندگی یاد بکیریم تشکر🌺🌹🌸

  2. سروش ملکان گفت:

   درود کاملا عالی بود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *