0
0

کمالگرایی و راه هایی برای از بین بردن آن

670 بازدید
کمالگرایی و راه هایی برای از بین بردن آن

متأسفانه یا خوشبختانه باید اعتراف کنم یک خصلتی که بلا استثناء در وجود تمام انسان‌ها وجود دارد، خصلت کمالگرایی است. اما چرا به صراحت می‌گویم متأسفانه کمالگرایی، یا خوشبختانه کمالگرایی؟ شما فرد کمالگرایی هستید؟ از دیدگاه شما کمالگرایی یک ویژگی و خصلت خوب انسانی است یا یک ویژگی بد؟ چرا کمالگرا نباشیم؟ و در آخر چگونه کمالگرا نباشیم؟ اگر پاسخ این پرسش‌ها را نمی‌دانید و اصلا نمی‌دانید کمالگرایی چیست، تا انتهای مقاله چگونه کمالگرا نباشیم، با ما همراه شوید.

 

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
 • کمالگرایی چیست؟
 • کمالگرایی خوب است یا بد؟
 • چرا کمالگرا نباشیم؟
 • چگونه کمالگرا نباشیم؟

کمالگرایی چیست؟

کمالگرایی همانند سایر ویژگی‌هایی که در انسان نهادینه شده، کاملا غریزی است. کمالگرایی دقیقا همانند حس نیاز به غذا، آب، استراحت و … است که همه افراد در زندگی دارند و این قابل انکار است. مثلا آیا می‌توانیم آدمی را پیدا کنیم که بگوید هیچ زمان لب به آب و غذا نمی‌زند یا اینکه فردی را بیابیم که هیچگاه به آب نیاز پیدا نمی‌کند و تشنه نمی‌شود؟ بلکه این یک حقیقت غیرقابل کتمان است. کمالگرایی هم دقیقا همین است. اگر به یک فرد بگویید از بین پراید یا پرادو کدام را برمی‌گزیند، مطمئنا پرادو را انتخاب می‌کند زیرا ذات کمالگرای انسان همیشه و همه جا و در هر زمان به دنبال بهترین هاست.

کمالگرایی چیست

 

کمالگرایی خوب است یا بد؟ کماگرا باشیم یا کمالگرا نباشیم؟

شاید با خود فکر می‌کنید کمالگرایی یک صفت و غریزه خوب انسانی است و فردی که از آن برخوردار باشد مورد تحسین همگان قرار دارد ولی باید بگویم دقیقا برعکس است.

 

کماگرایی و در اصل کمالگرا بودن نه تنها خوب نیست بلکه بد هم محسوب می‌شود. کمالگرایی معایب و نتایجی به دنبال خود دارد که بشدت به انسان آسیب می‌زند. اگر از معایب آن بی‌اطلاعید تا انتهای مقاله چگونه کماگرا نباشیم،با ما همراه شوید.

بهارمن توصیه میکند مقاله « 8 نشانه مهم کمال گرایی چیست» را نیز مطالعه کنید…

کمالگرایی خوب است یا بد

شاید با خود فکر می‌کنید کمالگرایی یک صفت و غریزه خوب انسانی است و فردی که از آن برخوردار باشد مورد تحسین همگان قرار دارد ولی باید بگویم دقیقا برعکس است.

چرا کمالگرا نباشیم؟

اولین عیب کمالگرایی: کاهش عزت نفس

خصلت کمالگرایی سبب شده که هیچ فردی، هیچ زمان به حد و یا مرزی محدود نمی‌شود و هر زمان به هر جایگاهی برسد باز جایگاهی بالاتر از خود می‌یابد که برای آن تلاش کند و همیشه افرادی را بالاتر از خود می‌یابد که این موضوع سبب می‌شود همیشه احساس پایین بودن نسبت به سایرین داشته باشد و بخواهد برای کمال مطلق تلاش کند، این موضوع عزت نفس پایین را به دنبال دارد.

این در صورتی است که باید این مطلب را بدانیم که کمال مطلق و بی حد و مرز خداوند است و هیچ موجودی هیچ زمان به همچین مرتبه‌ای دست پیدا نمی‌کند پس بهتر است که در حین تلاش و پشتکار قناعت را هم سرلوحه زندگی‌مان قرار دهیم.

دومین عیب کمالگرایی: احساس نارضایتی از زندگی

انسانی که به حس کمالگرایی خود اهمیت فراوان می‌دهد و این احساسش از سایر احساس‌هایش سبقت و پیشی می‌گیرد هیچ زمان از زندگی خود احساس رضایت ندارد و البته هیچ زمان از زندگی حال خود و از اکنون خود از داشته‌های کنونی خود احساس خوشحالی و رضایت ندارد.

همیشه فرد،جایگاه و موقعیتی را برتر از خود می‌یابد و برای رسیدن به آن تلاش می‌کند و فکر می‌کند با رسیدن به آن جایگاه می‌تواند احساس رضایتی و سرخوشی را حس کند و از آن لذت ببرد اما این خیالی خام است زیرا با دستیابی به آن جایگاه کمال برتری را می‌یابد که باید برای رسیدن به آن تلاش و کوشش کند و این موضوع سبب می‌شود همیشه احساس نارضایتی داشته باشد و نتواند از داشته‌های و زندگی کنونی خود بهره ببرد.

باید دانست زندگی اصولی، زندگی در حال و اکنون است و فکر به گذشته یا خیال‌پردازی بیش از حد برای آینده ما را از زندگی در حال دور نگه می‌دارد و سبب می‌شود از هیچ لحظه‌ای در زندگی‌مان احساس رضایت نداشته باشیم.

برای خواندن مقاله کشف رسالت زندگی و کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید!

سومین عیب کمالگرایی: اختلالات روانی

کمبود عزت نفس، نداشتن احساس رضایت از زندگی، احساس سرافکندگی، ناکامی گذشته و آینده و … سبب می‌شود فرد در زندگی خود همیشه اندوهگین باشد و رفته رفته دچار انواع و اقسام اختلالات روانی از جمله افسردگی و خودکشی می‌شود.

چگونه کمالگرا نباشیم؟

پذیرفتن خود

در وهله اول باید خود، شرایط و محیط اطراف را پذیرفته و این موضوع را درک کنیم که هیچ یک از انسان‌های کره‌ زمین کامل نبوده و نیست و نباید همیشه زندگی بر وفق مراد ما بچرخد. باید خود را همانگونه که هستیم بپذیریم و سپس برای بهتر شدن شرایط تلاش کنیم. البته این تلاش نباید به‌گونه‌ای باشد که ما را از زندگی در لحظه و لذت بردن از آن دور نماید.

افزایش و بهبود فردی

«یک جمله معروف از کتاب شازده کوچولو هست که در آن شازده کوچولو از روباه می‌پرسه کی اوضاع بهتر میشه که در جواب روباه میگه هر زمان که بفهمی همه چیز به خودت بستگی داره.» باید بدونیم که در زندگی همه چیز به خودمان و تصمیم‌هایمان بستگی دارد. باید برای بهتر شدن من تلاش کنیم و از زندگی که داریم لذت ببریم. پس منتظر نباشید یک نفر بیاید و همه چیز را دو دستی تقدیم من کند یا همای سعادت بر شانه‌مان بنشیند زیرا این اتفاق هیچگاه نمی‌افتد. و خودمان باید برای بهبود فردی خود تلاش کنیم.

استفاده از قانون اجایل

شاید باورتون نشود اگر بگویم که مهمترین قانون در زندگی افراد موفق همین قانون اجایل است. کمالگرا بودن انسان‌ها سلب می‌شود تا رو به راه نشدن همه چیز سراغ انجام کارهایی که بدان علاقه داریم نشویم. قانون اجایل می‌گوید هر کاری هر چند بد و کم کیفیت را انجام دهید و هر دفعه با تغییر دادن آن، آن را به کیفیتی که مدنظرمان هست برسانیم.

 

هدف اصلی کادر آموزشی بهارمن حال خوب و پیشرفت، توسعه و بهبود فردی شما همراهان همیشگی بهارمن است. امیدواریم که مقاله فوق برای شما مثمر ثمر واقع شده باشد. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=15708
اشتراک گذاری:

نظرات

7 نظر در مورد کمالگرایی و راه هایی برای از بین بردن آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام و درود… واقعا سخته این خصلت کمالگرایی.. خیلی رنج میکشه آدم ازش. 🥲

  1

 2. درود به شما استاد
  کاملا درست 🙂🙂
  بسیار مفید بود
  یپاسگزارم

  1

 3. دروود بر شما
  قانون اجایل رو دوست داشتم.من‌خودم کمالگرا هستم.واقعا سخت هست رها شدن ازش.ولی این قانون اگر هر لحظه بکار گرفته بشه کمک بزرگی خواهد بود.

  1

 4. سلام به استاد زندگی
  درود و درود به این همه تفکر و عشقی که من در مقاله احساس کردم واقعا دمتون گرم

  2