0
0

تمرین های سخنرانی و فن بیان

1109 بازدید
تمرین های سخنرانی و فن بیان

اگر برای شما هم پیشرفت و موفقیت در مدت زمان کوتاهی یک هدف و غایت به شمار می‌رود تا انتهای مقاله تمرین های سخنرانی و فن بیان با ما همراه شوید. فرقی نمی‌کند در چه حیطه‌ای مشغول به کار و فعالیت هستید؛ معلم هستید، بازاریاب یا حتی یک مغازه‌دار ساده. اگر ندانید که چگونه و با چه لحن و بیان و کلماتی با دیگران و اطرافیان خود صحبت کنید امکان ندارد بتوانید موفق شوید. جامعه امروز به گونه‌ای است که می‌توان موفقیت را از آن افرادی دانست که فن بیان و علم بیان موثرتر و گیراتری نسبت به سایرین دارند.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

 • فن بیان چیست؟
 • چرا باید فن بیان را فرا بگیریم؟
 • تمرین های سخنرانی و فن بیان چیست؟

فن بیان چیست؟

فن بیان به معنای فهم چگونگی و بیان کلمات و جملات به شیوه‌ای هر چه موثرتر، زیباتر، گیراتر و کارآمدتر نسبت به سایرین در ارتباط با دیگر افراد جامعه.

فن بیان چیست

فن بیان همان توانایی سخنوری و سخن گفتن با دیگران آن هم به نحوی موثر، دلنشین و قابل قبول افراد است. اگر به راحتی در هر جمع و جا و مکانی و بدون وجود هیچ استرس و اضطرابی می‌توانید با سایرین ارتباط بگیرید و گیرا و اثرگذار سخن بگویید باید بگویم شما از فن بیان بسیار مطلوب و دلخواهی برخوردار هستید

فن بیان همان توانایی سخنوری و سخن گفتن با دیگران آن هم به نحوی موثر، دلنشین و قابل قبول افراد است. اگر به راحتی در هر جمع و جا و مکانی و بدون وجود هیچ استرس و اضطرابی می‌توانید با سایرین ارتباط بگیرید و گیرا و اثرگذار سخن بگویید باید بگویم شما از فن بیان بسیار مطلوب و دلخواهی برخوردار هستید.

چرا باید فن بیان را فرا بگیریم؟

در واقع همه ما برای گذران زندگی به اطرافیانمان نیازمندیم. همانگونه که انسان‌های نخستین هم با یکدیگر در ارتباط بوده‌اند و از طریق مبادله کالا با کالا گذران زندگی می‌کردند و یا به صورت قبیله‌ای و در ارتباط با دیگران زندگی می‌کرده‌اند ما نیز در جامعه امروزی و برای گذران زندگی خود نیازمند. این هستیم که با همدیگر در تعامل باشیم. برای اینکه تعامل و ارتباط افراد با همدیگر موثرتر و کارآمدتر باشد باید علم و یا مهارت فن بیان را فرا بگیریم.

برای خواندن مقاله چگونه ارتباط حرفه ای بسازیم کلیک کنید!

یکی از موضوعات مهم و بولد شده در جامعه کاریزماتیک بودن است که باید بگوییم یکی از موارد و زیرمجموعه‌های کاریزماتیک بودن دانستن و فراگیری فن بیان است. اینکه بدانیم چگونه و با چه لحنی با افراد صحبت کنیم که گیرایی بیشتری داشته باشد و جذابتر باشد موضوعی است که نمی‌توان از اهمیت آن غافل شد. اگر می‌خواهید با تکنیک‌ها و تمرین‌های سخنرانی و فن بیان آشنا شوید تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

تمرین های سخنرانی و فن بیان چیست؟

مطمئنا هیچ یک از ابتدا خوب نبوده است. البته نمی‌توان منکر علم وراثت شد اما آن چیزی که از وراثت هم موثرتر است را می‌توان به تلاش، تمرین و همت خود فرد بستگی داد که تا چه اندازه برای آنچه که می‌خواهد در تلاش است.

تمرین های سخنرانی و فن بیان چیست

مطمئنا هیچ یک از ابتدا خوب نبوده است. البته نمی‌توان منکر علم وراثت شد اما آن چیزی که از وراثت هم موثرتر است را می‌توان به تلاش، تمرین و همت خود فرد بستگی داد که تا چه اندازه برای آنچه که می‌خواهد در تلاش است.

آن چیزی را که به مرور و اکتسابی به دست می‍اوریم به مراتب لذت‌بخش‌تر و بهتر از آن چیزی است که ذاتا در ما وجود داشته زیرا برای به دست آورد آن موضوع تلاش کرده‌ایم. پس اگر می‌۹واهید سخنرانی و فن بیان بهتری داشته باشید و از هر لحاظ کاریزماتیک باشید تا انتهای مقاله تمرین های سخنرانی و فن بیان با ما همراه شوید. پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فن بیان و سخنرانی همراه 10 تکنیک اصلی را نیز مطالعه کنید

اولین تمرین سخنرانی و فن بیان: افزایش علم بیان

متأسفانه یکی از دلایلی که سبب می‌شود فن بیان خوبی نداشته باشیم این است که علم بیان خوبی نداریم و آنگونه که باید روی موضوع و مطلبی که در حال بیان آن هستیم اشراف نداریم. اشراف و احاطه کامل نداشتن بر موضوعی که بیان می‌کنیم سبز می‌شود از اثرگذاری و گیرایی آن بکاهد و برای مخاطب دلنشین و کارآمد و موثر نباشد. پس قبل از هر سخنوری و یا صحبت، علم بیان آنچه را که بیان می‌کنید پیدا کنید.

دومین تمرین سخنرانی و فن بیان: فراگیری مهارت استرس

مهم‌ترین موضوع در سخنرانی و فن بیان کنترل استرس و مهار آن است. این موضوع آنچنان مهم است که به هیچ عنوان نمی‌توان آن را نادیده گرفت. ما هنگامی قادر خواهیم بود که خوب و زیبا سخن بگوییم که هیچ گونه اضطراب و استرسی نداشته باشیم و البته این استرس و اضطراب است که مشکلات فراوانی را برای سخنرانی‌ها و لحن و بیان ما پدید می‌آورد و از اثرگذاری آن می‌کاهد. پس در وهله اول یاد بگیرید استرس خود را مدیریت و مهار کنید.

سومین تمرین سخنرانی و فن بیان: تنظیم و تقویت لحن صدا

اصلی‌ترین عامل و تکنیک سخنرانی و فن بیان تقویت و تنظیم لحن صداست. ما با لحنمان به کلمات گوناگون احساس تزریق می‌کنیم و آنها را برای طرف مقابلمان موثر، زیبا، دلنشین و گیرا می‌سازیم. سعی کنید لحن صدایتان را جذابتر و کاریماتیکتر سازید.

برای خواندن مقاله چگونه صدای بهتری داشته باشیم کلیک کنید!

 

دوره صداسازی با استاد حامدی

 

فن بیان چیست؟ چرا باید فن بیان را فرا بگیریم؟ تمرین های سخنرانی و فن بیان چیست؟ چگونه کاریزمای فردی‌مان را افزایش دهیم؟ برای افزایش اثرگذاری محتوا در سخنرانی و یا صحبت با طرف مقابل چه کنیم؟ هدف مجموعه آموزشی بهارمن پیشرفت و توسعه فردی شماست. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. شاپ و پیروز باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=29984
اشتراک گذاری:

نظرات

6 نظر در مورد تمرین های سخنرانی و فن بیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. من وقتی تو جمع صحبت میکنم و تمام توجه ها به منه ناخوداگاه سین رو با یه صدای گوش خراشی ادا میکنم هرچی هم تلاش میکنم اون لحظه به حالت قبل برگرده بدتر میشه

  2

  1. سلام مریم خانم
   تا چند وقت دیگه دوره رایگان فن بیان آماده میشه…
   منتظر اون روز باشید، همراه همیشگی بهارمن
   موفق باشید.

   1

 2. بازتاب: 9 نکته طلایی چگونه حرفه‌ای کنفرانس دهیم-مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: 12 راهکار چگونه سخنرانی را به پایان برسانیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. بازتاب: بهترین کتاب های زبان بدن قرن 15 + سرفصل‌ - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. فن بیان یکی از مهم ترین مهارت های بزرگ در زندگی هر فرد هستش شاید یک فردی که موقعیت شغلی مناسبی نداشته باشد فن بیان خوبی داشته باشد تا یک فردی که موقعیت شغلی مناسبی دارد و فن بیان ندارد
  از نظر من انسان باداشتن فن بیان خوب و درست می تواند دوستان خوب وزیادی پیدا کند
  با تشکر ازشما

  2