0
0

خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس اثر ناتانیل براندن

1198 بازدید
خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس

همه انسان‌ها در زندگی برای خود هدف و مقصدی دارند و این هدف و مقصد است که به انسان‌ها شور، انگیزه و امید به ادامه دادن و تلاش کردن می‌دهد. اما برای آنکه به موفقیت برسیم و یا بهتر بگویم به هدفی که مشخص کرده‌ایم برسیم، چون از دیدگاه هر فرد موفقیت یک تعریف منحصر به فرد دارد، به فاکتورهایی برای توسعه و بهبود فردی خود نیازمندیم.

یکی از این فاکتورها عزت نفس است و فاکتور دیگر، کتابخوانی است. در این مقاله در نظر داریم با بیان خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس اثر ناتانیل براندن با یک تیر دو هدف را نشانه گرفته و علاوه بر مطالعه و کتابخوانی، به عزت نفس خود کمک کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

 

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

عزت نفس از دیدگاه روانشناسی

ناتانیل براندن بر این باور است که نیاز به اعتماد به نفس را باید به عنوان یک نیاز مهم و ضروری روانشناختی بدانیم و هر فرد در هر جایگاهی که هست تا زمانی که این نیاز؛ یعنی نیاز به عزت نفس را در خود برآورده نکرده باشد دچار اختلالات روانی و احساساتی چون ناامیدی، عدم اعتماد به نفس، سرافکندگی و … را در خود می‌پرواند که این موضوع در گذر زمان و پس از مدت طولانی خود را نشان می‌دهد.

عزت نفس از دیدگاه روانشناسی

ناتانیل براندن با نگارش کتاب شش ستون عزت نفس، اهمیت ویژه‌ای برای این موضوع قائل شده و به تقویت آن تأکید فراوان کرده است و نادیده گرفتن آن را مساوی با افزایش نا به هنجاری در اجتماع و افزایش روز افزون اختلالات روانشناختی و فردی می‌داند.

اهمیت وجود عزت نفس در زندگی

کسی از نبود و یا کمبود عزت نفس نمرده است اما مطمئنا کسی که این خصلت نیکوی انسانی را ندارد؛ زندگی مطلوبی را تجربه نمی‌کند. مثلا فردی که عزت نفس بالایی دارد در اوج فقر، نیاز و نداری دست خود را مقابل کسی دراز نمی‌کند بلکه با تلاش، همت و پشتکار سعی در بهبود زندگی خود دارد و تلاش می‌کند خود به تنهایی اوضاع نا به سامان خود را سامان بخشد. این مهم‌ترین اثر عزت نفس بالاست.

شش ستون عزت نفس از دیدگاه ناتانیل ب

برای فردی که عزت نفس بالایی دارد نمی‌شود و نمی‌توانم و نخواهد شد معنایی ندارد، بلکه این فرد به هر چه بگوید باش، پس می‌شود. فردی که عزت نفس بالایی دارد برای خود، خواسته‌های خود و رسالت زندگی خود اهمیت زیادی قائل است به همین دلیل تلاش و همت زیادی برای رسیدن به اهداف و منتهای آرزوها و خواسته‌های خود دارد و تا زمانی که به آنها دست نیابد دست از تلاش و کوشش بر نمی‌دارد و ناامید نمی‌شود.

 

شش ستون عزت نفس از دیدگاه ناتانیل براندن

ستون اول عزت نفس: تغییر طرز فکر و تمرین زندگی آگاهانه

اگر بخواهیم طبق گفته براندن یک توصیفی از زندگی آگاهانه ارائه دهیم باید بگویم زندگی آگاهانه یعنی بین سه جنبه از ادراکمان یعنی واقعیت‌ها، تفسیر و احساسات تمایزی قائل شویم.

مثلا اینکه شما می‌بینید که مادرتان اخم کرده است(واقعیت) و با خود فکر می‌کنید و در می‌یابید که علت اخمی که دارد حرف‌های نسنجیده شماست(تفسیر) و در نتیجه از رفتار نا به جا و نسنجیده‌ای که داشتید دلخور می‌شوید(احساسات). اگر در زندگی برای تمام رفتارها و افکاری که دارید طرز فکر آگاهانه داشته باشید بشدت موفق‌تر عمل خواهید کرد و اولین ستون عزت نفس براندن را خواهید گذراند.

ستون دوم و سوم عزت نفس: پذیرش خود و مسئولیت پذیری نسبت به خود

منظور از پذیرش خود همانی است که شما آن را اعتماد به نفس می‌نامید. اعتماد به نفس یا همان پذیرش خود بدین معناست که خود را همانگونه که هستید بپذیرید این یعنی چه؟

یعنی اینکه اگر دارای معلولیت خاص یا ضعف اجتماعی یا هر مشکل دیگری هستید یا مثلا در یک خانواده سطح پایین به دنیا آمده‌اید یا دچار فقر هستید و موارد این چنینی هستید خود و شرایطتان را بپذیرید و برای موفقیت خود و عملکرد بهترتان تلاش کنید نه اینکه آن ضعف را بزرگ کرده و هر روز بر فرق سر خود بکوبانید.

مسئولیت پذیری نسبت به خود هم بدین معناست که هدف و مقصد خود را در پیش گرفته و برای موفقیت خود تلاش کنید و محدودیت‌ها و کمبودهایتان را در این راه نادید بگیرید. مسئولیت پذیری نسبت به خود کمک می‌کند تا به جای مقصر دانستن دیگران یا شرایط برزوی مشکلات و خودتان وقت گذاشته و برای بهبود آن تلاش کنید.

ستون چهارم عزت نفس: شجاعت ابراز وجود

چند وقت پیش فردی را دیدم که از لحاظ سطح سواد و کمالات درجه بالایی داشت اما هیچ کجا اثری از او نبود که هیچ، تلاشی هم برای دیده شدن و مطرح شدن نمی‌کرد. علت را که جویا شدم گفت هنوز در سطحی نیست که ابراز وجود کند.

با اینکه به گفته خود چند صد کتاب مطالعه کرده و بهترین دوره‌های علمی را گذارنده، به نظرم این فرد فقط شجاعت ابراز وجود ندارد وگرن که هیچ انسانی به کمال صد در صدی دست نمی‌یابد و همیشه و در هر جایگاهی هم که باشیم پیش می‌آید که مطلبی را ندانیم یا کتابی نخوانده باشیم یا هر چه … پس شجاعت ابراز وجود را در خود تقویت کنید.

ستون پنجم و ششم عزت نفس: زندگی هدفمند و تمرین شخصی

هر فرد برای ادامه زندگی نیاز دارد که هدف و مقصد نهایی زندگی خود را بداند و رسالت زندگی خود را کشف کند و اصلا ارزش‌های زندگی خود را دریابد وگرنه اگر چیزی غیر از این باشد زندگی جز روزمرگی و روتین نخواهد بود.

و البته موفقیت و دستیابی به اهداف جز با تلاش، همت پشتکار و عملگرایی نخواهد بود پس برای دستیابی به این امر مهم باید تمارینی در زندگی شخصی خود مشخص کرده و آنها را برای رسیدن به موفقیت انجام دهیم.

 

می‌دانید مطالعه کتاب‌های گوناگون یکی از لذت بخش‌ترین کارهایی است که در زندگی وجود دارد که علاوه بر اهمیتی که بر میزان معلومات فرد دارد تاثیر چشمگیری بر توسعه و بهبود فردی دارد. از آنجایی که افراد فرصت و زمان کافی برای مطالعه ندارند، تیم بهارمن خلاصه و چکیده کتاب‌ها را در اختیار شما همراهان عزیز و دوست‌داشتنی خود می‌گذارد. هدف مجموعه آموزشی بهارمن این است که شما را به بهار زندگی‌تان نزدیک کند. امیدواریم در این امر مهم موفق بوده باشیم. موفق و موید باشید.

 

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=15425
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس اثر ناتانیل براندن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.