0
0

هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی

838 بازدید
هدف گذاری و موفقیت - بهارمن

هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی

کدام انسان لذت موفقیت را خواهد چشید؟ انسانی که قبل از جا به جا کردن مهره‌های شطرنج زندگی خود، خوب فکر کند، خوب تصمیم بگیرد و خوب هدف‌گذاری کند. هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی، یکی از اصول موفقیت است. هنگامی‌که رویای خود را می‌نویسیم به هدف تبدیل می‌شود و زمانی‌که هدف خود را به گام‌های کوچک تقسیم می‌کنیم، به برنامه تبدیل می‌شود و هر زمان متعهد و پایبند نسبت به اجرای برنامه باشیم، رویای ما به واقعیت تبدیل خواهد شد.

 گروه بهارمن تمام تلاش خودش را به کار می‌برد تا اطلاعات نابی در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی در اختیار شما قرار دهد. اگر نمی‌دانید هدف‌تان از زندگی چیست، اگر نمی‌دانید برای چه زاده شده‌اید و رسالت زندگی‌تان کدام است، اگر میان خوب و بد و باید و نباید زندگی مانده‌اید و نمی‌دانید راه درست زندگی کدام است و بی‌راهه و بیغوله کدام، تا انتهای مقاله هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است نکات زیر را بیان کنیم: 

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
 • هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی 
 • آیا می‌دانید که پس از هدف‌گذاری، باید هدف اصلی خود را فراموش کنیم؟
 • مشخصات هدف

آیا می‌دانید که پس از هدف‌گذاری، باید هدف اصلی خود را فراموش کنیم؟

 همه ما برای پیشبرد زندگیمان، اهدافی برای خود مشخص کرده‌ایم. طبیعتاً برای شما هم پیش‌ آمده که به اکثر اهداف خود نرسید. یکی از دلایل اصلی این است که ما انسان‌های احساسی هستیم و اهدافی که برای خودمان مشخص می‌کنیم کاملاً منطقی هستند. در این مقاله قصد داریم اهداف خود را از منطقی بودن به احساسی بودن تبدیل کنیم.

آموزش هدف گذاری - بهارمن

ابتدا اجازه دهید با عمومی‌ترین روش آموزش آن شما را آشنا کنم. روش «SMART» که اکثر افراد با آن هدف‌گذاری می‌کنند. «SMART» به معنی هوشمندانه است. هدفگذاری به روش اسمارت از ترکیب 5 سرواژه تشکیل شده است. این سرواژه‌های هدف عبارت‌اند از:

 • S: باید مشخص باشد. کاملاً برای شما روشن باشد. ابتدا باید هدف‌تان را برای خودتان مشخص کنید، چگونه می‌توان مقصد را ندانست و به دل جاده زد؟
 • M: باید قابل‌ اندازه‌گیری باشد. در هر زمان بدانید که به کدام نقطه از هدف رسیدید. برای خود یک نمودار طراحی کنید و هر زمان پیشبردی در هدف‌تان داشتید، آن را علامت بزنید و نمودار رو به رشد خود را ببینید.
 • A: باید دست‌یافتنی باشد. مثلاً شما نمی‌توانید کوه اورست را به ایران منتقل کنید. این کار کاملاً غیرمنطقی است. سعی کنید اهدافی که برای خود در نظر می‌گیرید کاملا منطقی و قابل دستیابی باشد.
 • R: باید مرتبط باشد، هدف مدنظر شما باید با ارزش‌های زندگی و رسالت زندگی شما همخوانی داشته باشد.
 • T: باید زمان بندی شده باشد. یعنی مشخص باشد که چه زمانی قرار است به آن برسید. اهدافتان را به اهداف روزانه، ماهیانه و سالانه تقسیم بندی کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

زمان بندی و برنامه ریزی

برای هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی تمامی نکات بالا را به روش اسمارت رعایت می‌کنیم. اگر یک مقدار به روش اسمارت دقت کنید متوجه خواهید شد که کاملاً این روش منطقی است. حالا می‌خواهیم اطلاعات یاد بگیریم که این روش منطقی را به روش احساسی نزدیک‌تر کند.

ابتدا هدف اصلی خود را می‌نویسیم و سپس اقدامک‌های روزانه برای آن مشخص می‌کنیم. ریز اقدام‌ها مجموعه‌ای از اقدامات هستند که ما را در نهایت به هدف اصلی می‌رسانند. پس تا به الان کلی اقدامات روزانه برای خودمان مشخص کردیم و  برای آن‌ها زمان در نظر گرفته‌ایم.

در قدم بعدی هدف اصلی خود را فراموش می‌کنیم. بله کاملاً درست متوجه شدید، هدف اصلی را فراموش می‌کنیم. تمرکز خود را روی ریز اقدام‌ها می‌بریم. در واقع مهم‌ترین قدم، قدم فراموشی هدف است. ما باید تمام توجه و تمرکز خود را معطوف به مسیر کنیم، ن معطوف به مقصد.

دوره رایگان هدف گذاری و مدیریت زمان

خط زدن اقدامک‌ها

مهم‌ترین عاملی که افراد اهداف خود را رها می‌کنند، از دست دادن انگیزه است. ما با اتمام اقدام های روزانه انگیزه بیشتری به دست می‌آوریم. بعد از رسیدن به ریز هدف‌ها آن‌ها را یکی‌ یکی خط می‌زنیم. این کار باعث می‌شود که انگیزه ما بیشتر شود و احساس بهتری به دست بیاوریم و ادامه راه را بهتر جلو برویم. فرآیند انگیزه ،هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی در بهترین حالت به شکل زیر است

فرایند هدف گذاری انگیزه موفقیت

نمودار رنج و لذت برای رسیدن به موفقیت

 مورد دوم نمودار رنج و لذت است برای خودمان مشخص می‌کنیم و می‌نویسیم که اگر به اهدافمان برسیم چه اتفاقی برای من رخ می‌دهد و اگر به هدفمان نرسیم شامل چه مشکلاتی می‌شویم. حتماً این کار را انجام دهید تا کیفیت هدف گذاری شما بیشتر شود. هدفی که انتخاب می‌کنید باید به‌ سختی به آن برسید یعنی تلاشی مضاعف از روزهای معمولی داشته باشید.

تصویرسازی رسیدن به هدف و برنامه ریزی در زندگی

مورد سوم تصویرسازی باعث می‌شود ایده مای بیشتری بگیریم. انرژی خود را افزایش دهیم. ایده های بیشتری بگیریم. در مقابل موانع تاب آور تر بشیم و… . تصویرسازی یعنی خودمان را در ذهن‌مان ببینیم که به هدف رسیدیم و با تمام حواس پنج‌گانه آن را درگیر می‌کنیم.

مشخصات هدف

 از مشخصات آن باید بگویم که باید از هدف خود بترسید. تلاش زیادی برای رسیدن به آن انجام دهید و موقع گفتنش باید هراس داشته باشید در غیر این صورت هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی فایده‌ای ندارد. هدف باید ما را به حرکت درآورد پس باید نگران نرسیدن به آن باشیم.

برای رسیدن به موفقیت روی اهدافتان تمرکز کنید!

 تمرکز روی اهداف بسیار مهم است. تا الان نکات مهمی در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی یاد گرفته‌ایم. اما تمرکز روی اهداف را فراموش نکنید زمانی که روی چند کار تمرکز می‌کنید انرژی شما روی چند کار پخش می‌شود و بازدهی شما به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. تمامی افراد موفق از تمرکز یا همان فوکوس در کارهای خودشان صحبت می‌کنند.

روی هدف فوکوس کنیم

برای رسیدن به موفقیت با دیگران همکاری کنید

 موضوع مهم این است که بدانیم هیچ فرد موفقی به‌ تنهایی موفق نشده است تا می‌توانید کارهای خود را به دیگران واگذار کنید. در انتها اضافه کنم افرادی هستند که باعث می‌شوند ما به اهداف خود نرسیم و این اتفاق کاملاً طبیعی هست

 گاندی می‌گوید: اول شما را نادیده میگیرند، بعد به شما می خندند، سپس با شما می جنگند، و در آخر شما پیروز میشوید.

گاندی موفقیت

همراهان عزیز مجموعه بهارمن، تمام هدف مجموعه آموزشی بهارمن، معطوف به رشد و پیشرفت شماست. اگر مقاله بالا مفید و مثمر ثمر واقع شده آن را با دوست و عزیزان خود به اشتراک باشید و در بهبود فردی او با او هم قدم و همراه شوید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شاد و پیروز باشید.

منابع

 1. site www.lifehack.org
 2. Nine Things Successful People Do Differently book
 3. The Book of Mistakes: 9 Secrets to Creating a Successful Future – Skip Prichard book
 4. Your Best Year Ever: A 5-Step Plan for Achieving Your Most Important Goals  book

 

نویسنده: امیرحسین حامدی

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=3360
اشتراک گذاری:

نظرات

13 نظر در مورد هدف گذاری و برنامه ریزی در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: استراحت بعد از درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. ساام
  بابت مقاله و وقتی که گذاشتید ممنون
  ولی احساس می کنم ناقص هست
  ولی روش smart و فراموشی هدف رو باهاتون موافقم
  سال توبی رو براتون ارزو می کنم

  3

 3. بازتاب: 5 تا از بهترین تمرین‌های افزایش تمرکز در سال 2021 - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. سلام من عسل توپولوام
  استاد حامدی به مسیرتون ادامه بدید
  💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪💪
  شما فوق العاده اید ، خدا خیرتون بده

  3

 5. دلتون خوشه
  تو این اوضاع و هدف؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  کمک کنید انگیزه پیدا کنیم

  1

  1. درود محمد عزیز وقتی هدف داشته باشید انگیزه هم بدست می اورید.

   1

 6. خسته نباشید
  مثل همیشه خوب
  فقط کاش تو سایت مقالات بروزتون رو جداگانه دسته بندی میکردین

  1

  1. سلام حسین عزیز.
   حتما به نکنه که گفتید توجه می کنیم .و مقالات به روز رو د رصفحات مجزا خواهیم گزاشت .

   2