0
0

عوامل نابود کننده تمرکز

745 بازدید
عوامل نابود کننده تمرکز

نابودگرهای تمرکز

در عصر حاضر، زمانی می‌توانید به موفقیت برسید که با مهارت تمرکز آشنا باشید. در غیراین‌صورت، راه موفقیت برای شما سخت و طاقت‌فرسا می‌شود، آنچنان که شما را از ادامه مسیر باز می‌دارد. قبل از دانستن تکنیک‌های تمرکز که به شما کمک می‌کند تا تمرکزتان را بهبود بخشید، باید بدانید نابودگرهای تمرکز چیست. در مقاله نابودگرهای تمرکز به معرفی ۵ نابودگر مهم می‌پردازیم.

 

اولین نابودگر تمرکز: استراحت در محل یادگیری و انجام کار

دانشمندان آمریکایی یک تحقیق در رابطه با تأثیر استراحت در محل یادگیری و انجام کار طراحی کردند. در این پژوهش نمونه آماری را به 2 دسته، تقسیم کردند. به هر فرد یک صندلی برای انجام کار و مطالعه دادند. قرار بر این شد دسته اول فقط زمانی از صندلی استفاده کنند که در حال انجام کار یا مطالعه هستند. دسته دوم هم‌زمان با اینکه کار یا مطالعه می‌کردند هم می‌توانستند غذا بخورند، هم بخوابند، هم به انجام دیگر کارهای خود برسند.

نتیجه این پژوهش، همه را متعجب کرد، با اینکه شرایط محیطی همه افراد یکسان بود، اما عملکرد افراد دسته اول که فقط از صندلی برای کار یا مطالعه استفاده میکردند، چند برابر بیشتر و بهتر از افراد دسته دوم بود. انجام کار در یک مکان خاص، در مدت زمان طولانی، سبب ایجاد عادت به آن محیط و شرایط و ایجاد تمرکز چند برابری در شما می‌شود. شما باید از این نابودگر تمرکز، به‌عنوان یک تکنیک برای افزایش تمرکزتان استفاده کنید. برای انجام کار مطالعاتی خود، یک مکان ثابت در نظر بگیرید و از آن مکان فقط و فقط برای همان کار، استفاده کنید.

فایده این کار در چیست؟ باعث می‌شود به مدت طولانی‌تری به یک کار بپردازید.

برای مطالعه مقاله “برنامه ریزی روزانه” اینجا کلیک کنید

نابودگرهای تمرکز ، شماره 2: عدم استراحت

مهمترین گام برای رسیدن به موفقیت بدون ایجاد حس خستگی در شما، در نظرگرفتن بازه‌های استراحتی در هنگام کار و مطالعه است. باید بدانید بدن شما هر 90 دقیقه یکبار و مغز شما هر 30 دقیقه یکبار، افت شدید پیدا می‌کند. شما در هنگام انجام یک کار، باید هر  30دقیقه یکبار به مغز خود و هر 90 دقیقه یکبار به بدن خود استراحت دهید تا عملکرد بهتری داشته باشید. در نظر داشته باشید، کمبود استراحت ذهن و بدن، می‌تواند شما را از ادامه کارتان بازدارد.

شاید این مثال را شنیده باشید که میگوید:« اگر چهار ساعت زمان دارید برای قطع یک درخت، 2ساعت از وقت را برای تیز کردن تبرتان بگذارید و بقیه وقت را برای قطع آن.» استراحت ذهن و بدن همانند تبری است که اگر تیز نشده باشد، زمان بیشتری را برای قطع درخت باآن، باید سپری کرد. پس حواستان به تیزی تبرتان باشد. انرژی شما، تبر تیز شما برای قطع درخت است.  هر چه انرژی بیشتر باشد، تمرکز شما بهتر است.

برای مطالعه مقاله راهکارهای افزایش تمرکز اینجا کلیک کنید.

نابودگرهای تمرکز

سومین نابودگر تمرکز: دشواری کارها

در کتاب قورباغه‌ات را قورت بده اثر بریان تریسی گفته شده اهداف و کارهای‌تان را همانند یک قورباغه در نظر بگیرید و قورباغه‌های زشت و بزرگ را، زودتر قورت دهید. اما اگر قورباغه آنقدر زشت و بزرگ باشد، آیا قادرید آن را به یکباره قورت دهید؟ اگر قورباغه مورد نظرتان بزرگ بود باید سعی کنید ابتدا آن را قطعه قطعه کنید، سپس آن را قورت دهید. بزرگی کار یا هدف، تمرکز را از شما می‌گیرد و سبب می‌شود، همیشه از انجام آن، هراس داشته باشید.

یک ضرب‌المثل معروف هست که می‌گوید:«سنگ بزرگ، نشانه نزدن است» سعی کنید از هدف‌های کوچک به هدف‌های بزرگ برسید، این ن‌تنها راز موفقیت است، بلکه از بی‌توجهی و بی‌تمرکزی، جلوگیری می‌کند.

با یک دست قادر نخواهید بود چند هندوانه را به طور همزمان بلند کنید پس سعی کنید قدم به قدم و با برنامه‌ریزی به سمت اهداف تان حرکت کنید. این کار را انسان‌های موفق است.

برای مطالعه مقاله اشتباهات رایج در تمرکز اینجا کلیک کنید.

نابودگرهای تمرکز

چهارمین نابودگر تمرکز: رسانه‌های اجتماعی

میتوان یکی دیگر از نابودگرهای تمرکز را رسانه های اجتماعی دانست. این روزها بیشتر از هر زمان دیگری توجه و تمرکز شما در گرو رسانه‌های اجتماعی مختلف است که تعداد آنها بی‌شمار است. تقریبا تمام روز، با رسانه‌ها می‌گذرد نظیر تلویزیون، کامپیوتر،  گوشی و از همه مهم‌تر اپلیکیشن‌هایی است که هدف به‌وجود آمدن‌شان، همین سلب توجه و تمرکز است و می‌توان گفت که  به هدف‌شان هم رسیده‌اند. منظور این نیست که توسعه چشمگیر علم و فناوری، خوب نیست یا شما باید در گذشته بمانید و از هیچ کدام از تکنولوژی ها بهره نبرید، منظور استفاده درست و بهینه از هر فناوری جدید است.

درست استفاده کردن ن‌تنها بد نیست، بلکه بسیار مفید هم هست. هدف از ایجاد این رسانه‌ها، شرطی سازی نسبت به آنها است که سبب ترشح هورمون‌های وابسته‌کننده نظیر دوپامین و اکسی‌توسین می‌شود که پس از مدتی جلوگیری از وسوسه استفاده آنها همانند ترک اعتیاد و عادت بد، سخت می‌شود. شما باید انتخاب‌کننده آگاه باشید، ن بیننده ناآگاه.

باید بدانید که همه بازی‌ها و اپلیکیشن‌های اجتماعی، توسط بهترین روانشناس‌ها ساخته و مدیریت می‌شوند، فقط در جهت وابستگی شما نسبت به آنها و گرفتن توجه و تمرکز شما که یکی از بالهای شما برای رسیدن به موفقیت و اهدافتان است.

برای مطالعه مقاله 3 ترفند طلایی برای افزایش تمرکز اینجا کلیک کنید.

نابودگرهای تمرکز

پنجمین نابودگر تمرکز: محیط ناآرام

محیط نابودگری است که اگر شما تمام 4 نابودگر قبل را برطرف کرده باشید اما محیطتان ناآرام باشد، نمی‌توانید تمرکز خود را به‌دست آورید. محیط اطراف به میزان گرمی وسردی هوا، میزان تهویه و نور ورودی به اتاقتان، نحوه چیدمان اتاق یا محیط مطالعه، تمیز یا نامرتب بودن آن، صداهای مزاحم و حرف‌زدن اطرافیان هنگام مطالعه شما و … مربوط است.

اما چه میتوان کرد؟

شما باید قبل از شروع مطالعه، تمام مسائل این‌چنینی که میدانید به هنگام کار یا مطالعه، تمرکز و توجه شما را برهم می‌زنند را از بین ببرید، سپس به مطالعه و کار خود بپردازید.

اما دانستن به‌ تنهایی کفایت نمی‌کند، دانستن باید همراه اقدام و عمل باشد. شما باید نسبت به مطالبی که مطالعه می‌کنید، عملگرا باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. از تمام دانسته‌های‌تان در راه موفقیت، کمک بگیرید و مطمئن باشید هیچ تلاشی بی‌جواب نخواهد ماند.

(اگر میخواهید تکنیک‌های تمرکز را یاد بگیرید و تمرکز خود را در مطالعه یا کار افزایش دهید، ما به شما دوره تمرکز امیرحسین حامدی که در سایت بهارمن  قرار دارد را پیشنهاد می‌کنیم، یک دوره جامع و هدفمند که سبب بهبود تمرکز شما خواهد شد. در نظر داشته باشید در صورت عدم رضایت شما از دوره تمرکز می‌توانید دو برابر مبلغ پرداختی‌تان را از پشتیبان‌های سایت دریافت نمایید. با شرکت در این دوره بهای موفقیت‌تان را بپردازید. موفقیت برای هیچکس شانسی اتفاق نمی‌افتد.)

برای مشاهده و مطالعه دوره تمرکز اینجا کلیک کنید‌.

یادتان باشد در راه کسب موفقیت، مهم‌ترین نکته عملگرایی است. سعی کنید این زمینه‌ساز موفقیت را در خود تقویت کنید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=9455
اشتراک گذاری:

نظرات

6 نظر در مورد عوامل نابود کننده تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. عدم تمرکز من فکر میکنم به خاطر اینه که بعضی وقت ها تو محل استراحت درس میخونم..

  2

 2. بازتاب: چگونه مطالعه مفید داشته باشیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. بازتاب: ریتالین برای کنکور + عوارض قرص ریتالین - مجموعه آموزشی بهارمن
 4. بازتاب: راهکار های کاربردی تقویت حافظه برای درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. سلام وشبتون بخیر امروز دکمین مقاله از الهه عزیز رو‌مطالعه کردم واقعا مفید و زیبا و دلنشین مینویسید خیلی ساده وکاربردی … جوری که آدم از خوندن مطالب شما لذت میبره دعامیکنم‌ هر روز درخشانتر از قبل باشید

  1

  1. سلام شب شما هم بخیر …مطمئنا با انرژی فوق‌العاده ای که شما بهمون میدین مقالات جدید هر روز توی سایت قرار میگیره …امیدوارم که براتون کارآمد و موثر باشه ..ممنون نرگس جان

   1