0
0

سردرگمی برای کنکور

98 بازدید
سردرگمی برای کنکور

افراد زیادی دچار تشویش و سردرگمی برای کنکور هستند و نمی‌دانند به هنگام کنکور یا برای مطالعه و درس خواندن در زمان کنکور چه باید بکنند. نمی‌دانند از کجا شروع کنند، کدام کتاب را بخوانند کدام کتاب را نخوانند، چگونه برنامه ریزی کنند، چند ساعت در روز مطالعه کنند، چه ساعتی را بخوابند، در چه مکانی مطالعه کنند، اصلا خیلی از افراد در انتخاب هدف خود سردرگم هستند و نمی‌دانند چه چیزی را باید هدف خود قرار دهند و مواردی نظیر آن.

در این مقاله قرار است شما را از سردرگمی نجات دهیم. پس تا انتهای مقاله سردرگمی برای کنکور با ما همراه شوید. کنکور یکی از سرنوشت‌سازترین آزمون‌های زندگی هر فردی است. پس هر فرد باید به گونه‌ای عمل کند که بهترین نتیجه را کسب کرده و تا انتهای عمر از نتیجه و عملکرد آن استفاده کند. پس برای بهترین شدن و کسی بهترین عملکرد باید دانست که چه باید کرد. در این مقاله قرار است بگوییم که چگونه سردرگم نباشید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  • در کنکور چه مطالبی را باید بخوانیم؟
  • برای کنکور از چه کتابها و منابعی استفاده کنیم؟
  • برای کنکور در چه آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟
  • چگونه از سردرگمی نجات یابیم؟

برای کنکنور چه بخوانیم؟

در کنکور چه مطالبی را باید بخوانیم؟

یکی از سئوالاتی که برای کنکوری ها پیش می‌آید این است که در کنکور چه مطالبی را باید بخوانیم، چه مطالب را نباید بخوانیم؟ چه کنیم که از خوانده‌هایمان بهره‌وری بیشتر و بهتری داشته باشیم؟ روی چه مطالبی سرمایه گذاری کنیم تا عملکرد بهتری داشته باشیم و اینکه نتیجه بهتری هم کسب کنیم؟ اصلا موضوع مهم دیگر این است که روی چه درس‌هایی تمرکز بیشتری داشته و زمان بیشتری برای مطالعه داشته باشیم تا درصد بهتری می کرده و ترازمان بالاتر برود. در کنکور چه مطالبی را باید بخوانیم؟ و البته مهمتر از آن چگونه بخوانیم؟

با توجه به رشته‌ای که آن را می‌خوانیم سرمایه گذاری و توجه به دروس متفاوت است. ما در هر رشته دروسی داریم که هر کدام ضریب مختص خود را دارند. ضریب به معنای میزان اهمیت هر درس در کنکور، تراز و درصد مختص آن است. ضریب هر درس آهن بودن آن را نسبت به دروس دیگر مشخص می‌کند. ما با توجه به ضریب می‌توانیم این موضوع را دریابیم که چه درسی نیاز به دقت بیشتری دارد، چه درسی نیازمند مطالعه بیشتری است و … .

یکی از مسائلی که افراد در آن سردرگم هستند این است که کدام درس را باید بیشتر از دروس دیگر بخوانند و تمرکز بیشتری روی آن داشته باشند تا نتیجه بهتری را کسب کنند که این موضوع با توجه به ضریب هر درس مشخص می‌شود در ادامه ضریب دروس مختلف را در هر رشته بیان می‌کنیم تا میزان اهمیت هر یک را بدانید.

ضریب دروس کنکور تجربی 1402:

1) زیست شناسی: 12
2) شیمی: 9
3) فیزیک: 7
4) ریاضی: 7
5) زمین شناسی: 1

همانطور که در بالا مشاهده می‌کنید دروس را با توجه به اهمیتشان مرتب کرده‌ایم. همانطور که می‌دانید درس زیست شناسی اهمیت بسیار زیاد و فوق‌العاده‌ای در کنکور تجربی دارد و ارزش و اهمیت آن 12 برابر دروس دیگر است.

ضریب دروس کنکور ریاضی 1402:

1) ریاضی: 12
2) فیزیک: 9
3) شیمی: 7

رتبه زیر 3000

در کنکور ریاضی همانطور که از نام آن پیداست درس ریاضی اهمیت بیشتری نسبت به دروس فیزیک و شیمی دارد و نیازمند تقویت و تمرکز بیشتری نسبت به بقیه دروس است.

ضریب دروس کنکور انسانی 1402:

1) زبان و ادبیات فارسی: 8
2) ریاضی:6
3) زبان عربی (تخصصی): 5
4) تاریخ و جغرافیا: 5
5) علوم اجتماعی: 5
6) فلسفه و منطق: 5
7) روانشناسی: 2
8) اقتصاد: 2

دروس مرتبط به کنکور انسانی از تعداد بیشتری نسبت به سایر کنکورها برخوردار هستند و درس زبان و ادبیات فارسی از اهمیت بیشتری قائل است.پس با توجه به ضرایب دروس میزان اهمیت هر کدام مشخص شده و شما به همین ترتیب باید زمان و تمرکز بیشتری برای مطالعه این دروس بگذارید و این دروس را بیشتر از سایرین مطالعه کنید.

البته این بدین معنا نیست که سایر دروس را مطالعه نکرده و آن‌ها را بی‌اهمیت جلوه دهید. بلکه باید در برنامه‌ریزی روزانه خود با نحوه به میزان اهمیت هر درس برای آن یک زمان متناسب قائل شوید.

سردرگمی برای کنکور

برای کنکور از چه کتابها و منابعی استفاده کنیم؟

یکی. دیگر از سردرگمی های کنکور برای افراد انتخاب منبع و کتاب مناسب است. اینکه چند منبع را باید انتخاب کنند. برای هر درس مطالعه چند منبع ضروری است؟ چه تعداد کتاب باید مطالعه کنند؟ کتب کدام انتشارات را بخوانند؟ خیلی سبز، مبتکران، گاج، کانون و یا هر انتشارات دیگر؟ خلاصه که کنکوری ها آنقدر میان این انتشارات گسترده سردرگم هستند که خود نمی‌دانند چه باید بکنند و ما برای خلاصی دادن شما از این سردرگمی کتاب‌ها و منابع معتبر را برای‌تان در ادامه شرح خواهیم داد.

برای هر درس باید دو کتاب داشته باشید یک کتاب کمک درسی که سرشار از درس‌نامه‌های فوق‌العاده کاربردی، خلاصه و مفید است و یک کتاب دیگر سرشار از تست‌های گوناگون و مختلف و نکات تستی فراوان. اینکه کدام انتشارات و کدام کتاب را مطالعه کنید در مقاله‌ای دیگر به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

برای کنکور در چه آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

کم کم پس از آنکه کمی از سردرگمی چه بخوانیم و کدام را بیشتر بخوانیم نجات پیدا کردیم تازه می‌رسیم به نکته مهمتر. اینکه در کدام آزمون آزمایشی باید شرکت کرد؟ مبتکران، گاج، قلم چی، گزینه دو، سنجش، ماز و یا …؟ همانطور که می‌بینید آزمون‌های آزمایشی متعددی برای شرکت کردن شما در آنها وجود دارد اما سئوالات آزمون گاج تشابه بیشتری با سئوالات کنکوری داشته و از طرفی جامعه آماری آزمون آزمایشی قلم چی نسبت به سایر آزمون‌های بیشتر است.

شما بر اساس اینکه کدام مد نظرتان قرار دارد می‌توانید در آزمون‌ها شرکت پیدا کنید. مثلا اینکه جامعه آماری بالا و محک زدن خودتان برایتان اهمیت دارد یا اینکه سئوالات شبیه ساز کنکور؟ با توجه بدین موضوع در آزمون مورد نظر خودتان ثبت‌نام کرده و شدیداً پیگیر آن باشید زیرا این موضوع بسیار مهم است.

چگونه برای کنکور از سردرگمی نجات یابیم؟

چگونه از سردرگمی نجات یابیم؟

و در پایان می‌رسیم به این موضوع که چگونه از سردرگمی نجات پیدا کنیم؟ چگونه می‌توانیم برای کنکور با انگیزه و اراده و حال بهتری تلاش کنیم؟ چگونه می‌توانیم به موفقیت نزدیکتر باشیم؟
برای اینکه کمی از سردرگمی نجات پیدا کرده و بدانید چه باید بکنید و چه نباید بکنید به شما پیشنهاد می‌دهیم که در روند کنکور خود از یک مشاور و برنامه ریز تحصیلی یا از یک آکادمیک کوچ یا کوچ تحصیلی کمک بگیرید که بایدها و نبایدها را به شما آموزش داده و به شما در روند مطالعه و مدیریت زمان و برنامه ریزی دروس کمک کند. البته خبر خوب این است که همه این‌ها را در یک پکیج کامل در بهارمن می‌توانید بیابید.

در کنکور چه مطالبی را باید بخوانیم؟ برای کنکور از چه کتابها و منابعی استفاده کنیم؟ برای کنکور در چه آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟ چگونه از سردرگمی نجات یابیم؟ حال که کمی از سردرگمی نجات پیدا کردید با حال بهتری براب ادامه مسیر تلاش کنید. هدف ما موفقیت و حال بهتر شما در روند کنکور است. با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید. موفق و موید باشید.

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=44257
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد سردرگمی برای کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.