0
0

برای عادت به مطالعه،چه کتاب هایی بخوانیم؟

180 بازدید
برای عادت به مطالعه،چه کتاب هایی بخ
 • در عصری زندگی می‌کنیم که سواد علمی و مطالعاتی افراد بسیار مهم و مطرح است. هر فرد فرقی ندارد که در چه جایگاهی قرار دارد،بلکه با هر سن و سال و شغل و حرفه‌ای باید عادت به مطالعه و کنابخوانی را به عنوان یک عادت در خود نهادینه کند. اما سئوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که برای شروع مطالعه، از چه کتاب‌هایی شروع کنیم؟ اگر شما هم با این معضل سردر گمی میان انواع و اقسام کتابها و ژانرهای گوناگون دست و پنجه نرم می‌کنید تا انتهای مقاله برای شروع عادت به مطالعه، از چه کتاب‌هایی شروع کنیم با ما همراه شوید.

  پیشنهاد میکنم مقاله آموزش تندخوانی با پیشرفته ترین تمرین‌ها را نیز مطالعه کنید

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

  • عادت چیست؟ چگونه یک عمل را به عادت تبدیل کنیم؟
  • چرا عادت به مطالعه؟
  • برای شروع عادت مطالعه، از چه کتاب‌هایی شروع کنیم؟

  عادت چیست؟ چگونه یک عمل را به عادت ت

  عادت چیست؟ چگونه یک عمل را به عادت تبدیل کنیم؟

  به فرستادن یک عمل از خودآگاه به ناخودآگاه، عادت می‌گوییم. این جمله به چه معناست؟ رانندگی را در نظر بگیرید اگر از یک فرد که سالهای زیادی است رانندگی می‌کند بخواهیم مراحل روشن کردن ماشین را بگویید حداقل چند دقیقه فکر می‌کند و با تاخیر آن را بیان می‌کند اما اگر از همان فرد بخواهیم که ماشین را روشن کند بی هیچ درنگی به انجام آن کار می‌پردازد خب این نشان دهنده چیست؟
  هر کار و فعالیت پس از گذشت زمان و در طب تمرین و تکرار به ناخودآگاه فرد رفته به گونه‌ای که برای انجام آن دیگر هیچ زحمتی به خود راه نداده و از خودأگاه خود کمک نمی‌گیرد. به این عمل عادت می‌گوییم. برای اینکه یه کار را با عادت تبدیل کنیم باید آن را بی وقفه برای مدتی تمرین و تکرار کنیم. پیشنهاد میکنم مقاله بهترین روش مطالعه در دنیا را نیز مطالعه کنید

  چرا عادت به مطالعه؟

  مسیر تمام شغل و حرفه‌های جهان را هم که در نظر بگیریم همه آنها از پل درس و مطالعه عبور خواهد کرد. هیچ حرفه و شغلی نیست که بدون آ گاهی، علم و مطالعه به جایی رسیده باشد.
  از یکایک افراد موفق جهان هم که بپرسی چه شد که موفق شدی، بالاتفاق به اهمیت موضوع مطالعه اشاره خواهند کرد. مطالعه یعنی بالا بردن سواد تحصیلاتی فرد در تمام زمینه‌ها در جهت رسیدن به اهداف خود. مثلا من برای آنکه یک مقاله بنویسم باید مطالعه کنم و کتاب‌های گوناگون بخوانم، یک معلم برای تدریس باید خود را از قبل آماده کرده و کتاب بخواند تا بتواند علم بیان خوبی داشته باشد، یک نجار هم باید به حد اندکی از ریاضیات الهام بگیرد و … . پیشنهاد میکنم مقاله یادگیری و مطالعه بدون فراموشی را نیز مطالعه کنید
  پس برای رشد و پیشرفت در هر زمینه‌ای و با هر شغل و حرفه‌ای و هر سن و سالی باید مطالعه کرده و کتاب بخوانیم و برای رسیدن به این مهم باید مطالعه را در خود به عنوان یک عادت نهادینه کنیم.

  برای شروع عادت مطالعه، از چه کتاب‌هایی شروع کنیم؟

  برای شروع عادت به مطالعه باید از کتاب‌های جذاب، داستان یا رمان گونه و هیجانی استفاده کنیم. کتاب‌هایی که ما را به ادامه مطالعه سوق می‌دهند به گونه‌ای که هر زمان ما به این فکر می‌کنیم خب انتهای این کتاب به کجا ختم می‌شود. قصد و منظور نویسنده از نگارش این کتاب چه بوده و قرار است در انتها چه نتیجه‌گیری از مطالب عنوان شده داشته باشد و یا … .
  برای شروع عادت به مطالعه باید از کتاب‌های کم حجم استفاده کنیم درست است که خیلی‌ها می‌گویند کیفیت مهم است نه کمیت اما ذات انسان به گونه‌ای است که علاقه‌مند است به تعدد کتاب‌هایی که مطالعه کرده است. خواندن پنج کتاب بیست صفحه‌ای لذت بخش تر و در ذهن ماندگارتر از مطالعه یک کتاب صد صفحه‌ای است. پس اگر قرار است که فرد به مطالعه علاقه مند شده و آن را به عنوان عادت در خود نهادینه کند باید از کتاب‌های کم حجم استفاده کند و به مرور حجم آن را بیافزاید. پیشنهاد میکنم مقاله افزایش تمرکز با 5 تمرین کاربردی را نیزمطالعه کنید

  برای شروع عادت مطالعه، از چه کتاب‌

  کتاب انتخابی فرد باید هم سو با گرایش فرد باشد نه آنکه او نسبت به آن موضوع خاص تنفر داشته باشد. مثلا فرض کنید یک فرد در تمام طول عمر خود از درسی مثل زیست شناسی تنفر داشته و هیچ زمان به آن حس خوبی نداشته؛ حال در شروع مطالعه یک کتاب فیزیولوژیکی و زیستی را مطالعه کند طبیعی است که صفحه اول را خوانده یا نخوانده به صفحه دوم رسیده یا نرسیده قید مطالعه را بزند چه برسد به علاقه‌مندی و ایجاد عادت. کتابی که برای شروع انتهای می‌شود باید با شغل و حرفه و علاقه او سازگاری داشته باشد تا او را هر آنچه بیشتر به مطالعه جذب کند. کتابی که فرد هیچ پیش زمینه‌ای راجع به محتویاتش ندارد بیشتر حوصله سر بر است تا اینکه جذب کننده و مشوق ایجاد یک عادت موثر.

  عادت چیست؟ چگونه یک عمل را به عادت تبدیل کنیم؟ چرا عادت به مطالعه؟ برای شروع عادت مطالعه، از چه کتاب‌هایی شروع کنیم؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=32722
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  0 نظر در مورد برای عادت به مطالعه،چه کتاب هایی بخوانیم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: