0
0

نشخوار ذهنی  چیست؟

1093 بازدید
نشخوار ذهنی چیست

یک سئوال بسیار مهم، اصلا می‌دانید نشخوار ذهنی چیست و به چه چیزی نشخوار ذهنی می‌گویند؟ یکی از موانع بسیار بزرگ و جدی که بر سر راه موفقیت و مسیر رسیدن به اهداف وجود همین نشخوار ذهنی است. مثلا جای آنکه زمان و تمرکزتان را صرف رسیدن به هدفشان کنید مدام یک نداهای درونی در ذهن‌مان می‌چرخد مثلا اینکه اگر به هدفم نرسم چی میشه، اگه نتونم، اگه نذارن، اگه نشه بقیه چی میگن و هزار و یک حرف و جمله دیگری که جز ناامیدی و از دست دادن انگیزه درونی هیچ چیزی به دنبال ندارد.

اهمیت بسیار زیادی که این موضوع دارد سبب شد که بخواهیم به شما بگوییم نشخوار ذهنی چیست و به شما کمک کنیم تا از شر نشخوار های ذهنی خود نجات پیدا کنید. در این مقاله قرار است بگوییم نشخوار ذهنی یعنی چه؟ پس اگر شما هم دچار مشکل نشخوار ذهنی هستید و نمی‌دانید نشخوار ذهنی چیست، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
 • نشخوار ذهنی چیست؟
 • چرا با خودمان حرف می‌زنیم؟
 • دیگران چه تاثیری در در صدای ذهنی ما دارند؟
 • آیا محیط اطراف نقشی در نشخوار ذهنی انسان دارد؟

 

نشخوار ذهنی چیست؟

به نداهای درونی که برگرفته از ذهن انسان‌هاست و اغلب جنبه منفی دارد و در حال تخریب شخصیت خود یا دیگران است، نشخوار ذهنی می‌گوییم مثلا به هنگام کنکور مدام در حال نشخوار های ذهنی چون اگر قبول نشم چی میشه؟ اگه رتبه‌ام به اون رشته‌ای که میخام نرسه چی میشه؟ وای اگر قبول نشم بقیه چی میگن؟ من نمی‌تونم، خیلی سخته، فلان کس روزی ۲۰ ساعت درس می‌خواند هیچی نشد من که روزی دو ساعتم درس نمی‌خونم و …

نشخوار ذهنی چیست؟

یا مثلاً افراد دیگر مدام در حال ایراد گرفتن از خود، ظاهر خود و اینکه دیگران نسبت به آنها چه فکری می‌کنند و … هستند مثلا با خود می‌گویند الان من این رنگ لباس رو پوشیدم یا این آرایش رو انجام دادم یا از فلان جا خرید کردم فلانی چی میگه و … و این حرف‌ها را به صورت مداوم در ذهن خود تکرار می‌کنند گویی عمل نشخوار انجام شده است.

 

چرا با خودمان حرف می‌زنیم؟

به نظر شما دلیلی که سبب شده تا خودمان با خودمان حرف بزنیم یا بهتر بگویم نشخوار ذهنی داشته باشیم، چیست؟ شاید اولین دلیلی که به ذهن هر فرد می‌رسد این است که احتمالا دیوانه شده‌ایم باید بگویم خیر این دیوانگی نیست بلکه نشخوار‌ ذهنی در وجود تمام افراد حضور دارد و هیچ فردی نمی‌تواند ادعا کند که این عمل را هرگز انجام نداده است.

یکی از دلایلی که می‌توانیم برای این موضوع بیان کنیم کمبود یا عدم عزت نفس در فرد است. زمانی که فرد نمی‌تواند خودش را همانگونه که هست بپذیرد و از عزت نفس پایینی برخوردار باشد دچار نشخوار ذهنی می‌شود که قضاوت دیگران راجع به او چیست؟ آیا دماغش مورد تمسخر دیگران است؟ و هزار اما و اگر و باید دیگری که نشخوار ذهنی را در فرد افزایش می‌دهد.

چرا با خودمان حرف میزنیم

دومین دلیلی که می‌توانیم برای نشخوار ذهنی بیان کنیم نبود و یا کمبود اعتماد به نفس در فرد است. مثلا اینکه فرد به توانایی‌های خود باور ندارد و فکر می‌کند نمی‌تواند به هدف مورد نظرش دست پیدا کند، یا مثلا در کنکور موفق شود یا خودش را در سطح و جایگاهی نمی‌بیند که مستحق رسیدن به خواسته‌ها و اهداف والا باشد و دیگران را در این امر بالاتر از خود می‌داند که این بزرگترین عامل نشخوار ذهنی و البته بزرگترین عامل شکست‌های پی در پی در زندگی است و البته دلایل متعددی برای نشخوار ذهنی وجود دارد که اصلی‌ترین آنها نشأت گرفته از عزت نفس و اعتماد به نفس پایین است.

برای بهبود این وضعیت یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید تغییر باورها و طرز نگرشتان است برای این کار میتوانید از مقاله « چگونه باورهایمان را تغییر دهیم + 8 گام قدرتمند» کمک بگیرید..

دیگران چه تاثیری در در صدای ذهنی ما دارند؟

شاید باور این قضیه برای‌تان کمی سخت باشد که بگویم تأثیری که دیگران بر صدای ذهنی یا همان نشخوار ذهنی دارند آنقدر زیاد است که قابل بیان نیست. در واقع در گذر زمان تمام کارها، علایق و سلایق ما بستگی به خوشایند دیگران و اینکه آنها چه عکس‌العملی از خود بروز خواهند داد می‌شود. مثلا قصد تعویض خانه‌مان را داریم صرفا به این دلیل که دیگران می‌گویند قدیمی یا کوچک است و این در صورتی است که خودمان عاشق آن خانه هستیم‌‌. البته این موضوع گاهی آنقدر زیاد می‌شود که خود و علائقمان را به فراموشی سپرده و نظر دیگران برای‌مان با اهمیت جلوه می‌کند.

افراد موفق چگونه ذهن خود را آرام میکنند؟ و از اضطراب ذهنی دوری میکنند؟ اگر دوست دارید بدانید راز آن ها در چیست مقاله های « آرام کردن ذهن + روش» و «ذهن رها از اضطراب» را مطالعه کنید..

آیا محیط اطراف نقشی در نشخوار ذهنی انسان دارد؟

شاید اصل سازگاری را شنیده باشید. بنا بر اصل سازگاری افراد شبیه به موقعیت، جایگاه و محیطی می‌شوند که در آن زندگی می‌کنند دقیقا همانند یک آفتاب پرست که در مکان‌های مختلف همرنگ با محیط اطرافش می‌شود، انسان‌ها هم در مواجه با اطراف خود شباهت بسیار زیادی با محیط پیدا می‌کنند پس در پاسخ به این سئوال که آیا محیط نقشی در نشخوار ذهنی انسان دارد یا نه باید بگوییم که محیط نمی‌تواند بی‌تأثیر واقع شود.

مثلا فردی را در نظر بگیرید که در خانواده‌ای فرهنگی و متمدن رشد یافته و این خانواده جای آنکه به صلاحدید دیگران اهمیت دهند، خواسته‌های و علایق خود را در صدر زندگی خود قرار می‌دهند. به نظر شما فرزند رشد یافته در این خانواده با مثلا خانواده‌ای که مبل‌هایش را عوض می‌کند چون خواهر شوهرش از رنگ و طرح آنها ایراد گرفته و یا خانه‌اش را و یا … دیدگاه یکسانی دارند؟ متعاقبا اگر فرد در مکانی رشد یابد که خوب نباشد، که افراد ندای ذهنی زیاد داشته باشند و آن را به دیگران نیز منتقل کنند در مدت زمان اندکی محیط بر فرد اثر منفی گذاشته و او را نیز به این کارها وادار می‌کند.

سخن آخر

نشخوار ذهنی چیست؟ نشخوار ذهنی چه نقشی در عدم موفقیت افراد دارد؟ چرا نشخوار ذهنی می‌کنیم؟ به چه چیزی نشخوار ذهنی گویند؟ چگونه می‌توانیم نشخوار ذهنی نکنیم؟ از چه راهکارهایی می‌توان برای رفع نشخوار ذهنی کمک گرفت و … همه و همه سئوالاتی است که ذهن افراد را به خود دچار کرده و البته افراد زیادی به دنبال رفع این خصلت هستند که البته قادر نخواهند بود آن را به طور کل از بین ببرند بلکه فقط می‌توانند تا حدودی آن را کنترل کنند. هدف ما در بهارمن رشد، توسعه و بهبود فردی شماست که امیدواریم موفق بوده باشیم. امیدواریم که مقاله فوق در این زمینه موثر بوده باشد. موفق و موید باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=15113
اشتراک گذاری:

نظرات

3 نظر در مورد نشخوار ذهنی  چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام عزیزم الان اگه این مقاله رو خوندی و مشکلتو پیدا کردیو فهمیدی که مشکل از اعتماد به نفس و عزت نفس و …. است میتونی بری توی همین سایت بهار من راه های تقویتشون یا از بین بردن نکات منفیتو پیدا کنی ! اگر واقعا مشکلت جدی باشه نباید از دیگران گله کنی چون هیچکس در برابر مشکلی که داری مسئول نیست این خود تو هستی که میتونی به خودت کمک کنی پس اگر این مقاله رو خوندی و بهت کمکی نکرد(در واقع ایشون لطف کردن که این مسائل رو رایگان برات توضیح دادن و این تو هستی که انتخاب میکنی بخونی مقاله رو یا نه شاید برای فرد دیگه ای خیلی مفید بوده باشه) میتونی بری و بیشتر دنبال جواب سوالت بگردی 🙃

  3

 2. سلام و عرض ادب خدمت مجموعه بهار من
  من خودم خیلی وقته که دچار نشخوار ذهنی شدم ولی نمیدونستم دلیلش چیه
  توی مقاله خوبتون متوجه شدم که دلیلش اعتماد به نفس و عزت پایینه، حالا که مشکلمو پیدا کردم خیلی ازتون ممنونم
  تشکر بابت مقاله خوبتون

  3