0
0

طرز فکر خلاقانه _ خلاصه کتاب

574 بازدید
طرز فکر خلاقانه _ خلاصه کتاب

امروزه کتابخوانی و مطالعه بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته زیرا تمام افراد موفق جهان یکی از اصول موفقیت خود را مطالعه و کتابخوانی، آن هم به صورت مستمر و متمرکز می‌دانند. از این رو خلاصه کتاب طرز فکر خلاقانه را برایتان آماده کرده‌ایم تا صرف نظر از بهانه کمبود وقت؛ در رشد، توسعه و بهبود فردی خود موثر واقع شوید.

خداروشکر کمبود وقت و زمان را بهانه‌ای کرده‌ایم برای اینکه از مطالعه و کتابخوانی دوری جوییم، این در حالیست که ما به رشد و پیشرفت نخواهیم رسید مگر با مطالعه کتاب‌های گوناگون و افزودن اطلاعات عمومی خود. کتاب طرز فکر خلاقانه یکی از آن کتاب‌هایی است که به شدت برای رشد شما اثرگذار است. مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌دهیم. تا انتهای مقاله با خلاصه کتاب طرز فکر خلاقانه با ما همراه شوید.

کتابی در باب تفکر خلاق

سازمان‌های امروزی بر این باورند که برای بقا نیازمند نوآوری‌اند. در کتاب طرز فکر خلاقانه، استنلی و جف گراف از اهمیت آزاد کردن ظرفیت‌های خلاقانه افراد سخن می‌گویند. با توجه به تحقیقات گسترده،آنها شش راهکار برای رسیدن به تفکر خلاق، ارائه می کنند. با پرورش دادن این شش مهارت و کسب تفکر خلاق، افراد می‌توانند نوآوری‌هایی در زندگی شخصی و کاری خود انجام دهند.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

کتاب طرز فکر خلاقانه :

 • اثر استنلی و جف گراف
 • سال نشر:2020
 • 168 صفحه

 

خلاصه کتاب طرز فکر خلاقانه

بسیاری از مردم باور دارند که درصد کمی از جمعیت می‌توانند خلاق باشند اما در حقیقت بیشتر کارهای خلاقیت‌آمیز از طرف مردم معمولی است. آنها در مسائلی که برایشان پیش می‌آید تغییرات کوچکی می‌دهند که آن تغییرات غالبا باعث تولید نتایج بهتر و بزرگتر می‌شود.

این مردم قشر معمولی و عادی جامعه هستند که بسیاری از اوقات به علت کمبود یک وسیله و نداشتن توان خرید آن، سعی به درست کردن آن با حداقل امکانات را دارند که این خود بزرگترین نماد خلاقیت فردی است و این موضوع که محدودیت‌ها خلاقیت می‌سازد، صرفا یک شعار نیست بلکه یک حقیقت محض است.

برای مثال بعد از بازدید مدیر بازاریابی شرکت استارباکس (هوارد شولتز) از ایتالیا و برخورد او با سبک قهوه‌ها و کافه‌های ایتالیایی ، کمپانی از یک توزیع کننده دانه‌های قهوه به یک کافی‌شاپ زنجیره‌ای بسیار موفق تبدیل شد. زمانی که افراد خلاقیت را روی موضوعات اطرافشان بکار می‌برند ، نوآوری اتفاق می‌افتد.

در اینجا است که«تفکر خلاق»تعریف می‌شود و معنای آن تشخیص موقعیت های قابل تغییر دادن است.
برای کسب کردن تفکر خلاق باید در مهارت‌های زیر تسلط داشته باشید :

1.روشن کردن: توانایی شناسایی مشکل یا چالشی که ارزش گلاویز شدن دارند

2.تکرار: توانایی قراردادن چیزهای موجود در زمینه‌ای جدید

3. کنار هم چیدن: توانایی پیوند دادن چیزهایی به ظاهر متفاوت برای درست کردن چیزی بدیع و ابتکاری

4 استعاره سازی : قدرت تشبیه چیزها برای ارزیابی بهتر موضوع

5. تفسیر: توانایی منتقل کردن دیدگاه خود به دیگران

6.ارزیابی: توانایی انتخاب کردن بهترین ایده

 

importance of creativity in finding soutions

خلاقیت، با انتخاب طرز فکر مناسب شروع می شود

شما باید قبل از هرچیز،‌ طرز فکر خلاقانه را درک کنید. این طرز فکر به معنای قدرت دیدن فرصت‌ها برای به کارگیری خلاقیت برای ساخت زندگی بهتر است.به عنوان مثال نویسنده پدرش را به عنوان یک استاد طرز فکر خلاق نام می برد.زمانی که او می‌خواست برای هالووین لباس یک شوالیه را بپوشد پدرش از وسایل خانگی استفاده کرد تا برای او یک لباس عالی درست کند یا زمانی که اتوموبیل‌شان در یک اردو خراب شد او به یک محل تخلیه زباله نزدیک رفت تا قطعات مورد نیاز را پیدا کند.تفکر خلاق

به عقیده پژوهشگران، افراد خلاق انعطاف پذیرند و از پیچیدگی، ناسازگاری و به چالش کشیدن وضع موجود لذت می‌برند.

شما نیاز ندارید تا با این ویژگی‌ها متولد شوید، می‌توانید آنها را یاد بگیرید. باخود آزمایی شروع کنید.به این فکر کنید که چه زمانی شما بیشتر احساس خلاق بودن می‌کنید . توجه کنید که چه موقعیت‌ها و اشخاصی به شما انرژی می‌دهند. از خود بپرسید که آدم‌های خلاقی که شما می‌شناسید، چطور با چالش‌هایی که شما با آن روبرو‌اید برخورد می‌کنند.چیزهایی که باهم جور در نمی‌آیند یا برخلاف انتظارات پیش نمی‌روند را نادیده نگیرید!!

به جای قبول کردن قوانین و پروسه‌ها، بپرسید برای چه چیزها با یک روش مشخص انجام می‌شوند.
انعطاف پذیر باشید و روش‌های جدید برای انجام دادن کار ها را به آغوش بکشید. آینده ایده آل خود را تصور کنید و در جهت رسیدن به آن تلاش کنید.

اول روشن کردن: مشخص کنید چه چیزی باید تغییر یابد

قبل از آنکه خلاقیت را به حیطه عمل در آورید،چیزی را که دوست دارید تغییر کند و دلیل آنرا شناسایی کنید. برای مثال فردی را می شناختم که از کارش خسته شده بود و می خواست شغل خود را به عنوان یک کارمند عوض کند.او ساعت ها تلاش کرد تا کار ایده آلش را پیدا کند و به نتیجه نرسید تا زمانی که فهمید او نمی خواهد شغلش را عوض کند، فقط می خواهد به یک بخش دیگر از اداره منتقل شود.

تفکر خلاق

برای به درستی تشخیص دادن چیزی که نیاز به تغییر دارد ، به مردم و شرایط اطراف خود توجه کنید . از اطرافیان و دوستان بخواهید نظرشان را در مورد محصول یا راه حل پیشنهادی شما بدهند. از کوچک شدن نترسید!!
به جای تلاش برای ساختن چیزی از ابتدا ، به دنبال اصلاحاتی باشید که میتوانید محصولات یا خدمات موجود ایجاد کنید تا یک ظرفیت خالی را پر کنید.

برای مثال سازندگان سوپرگلو (که درایران به  چسب 123 معروف است) آنرا برای مصارف خانگی در نظر گرفتند اما در حال حاضر پزشکان از آن برای کمک به بستن زخم ها استفاده می کنند.
چشم های خود را برای سیستم ها یا خدمات نا کار آمدی که می توانید آنها را بازسازی یا ساده کنید باز نگه دارید.

قیل از شروع کار اطمینان حاصل کنید که اشتیاق واقعی وهمچنین چشم انداز روشنی به پروژه پیشنهادی خود دارید یا خیر
یک شرح کامل از پروژه بنویسید ؛بیان کنید که چه کسانی درگیر هستند و به چه نحو؛توضیح دهید در چه زمان و به چه نحوی پروژه روی خواهد داد و بیان کنید چرا اهمیت دارد.

دو تکرار کردن : بکار بردن یک ایده موفق در یک زمینه جدید

بعضی از موفقیت های خلاقانه حاصل قرار دادن یک ایده قدیمی در یک زمینه جدید است.
برای مثال مایو کلینیک برای بهبود تجارب بیماران خویش از روش های خدمات دهی به مشتری هتل های ریتز-کارلتون استفاده کرد
تکرار و تقلید موفقیت آمیز ،به مشاهده و شناسایی الگو هایی که ارزش تکرار دارند بستگی دارد.
ایده های برپایه تکرار را اینطور پیدا کنید:

1.به مکان جدید یا به یک مکان آشنا با دید جدید بروید:

به یک کاشف تبدیل شوید به مکان جدیدی برای غذا خوردن یا شرکت در رویدادی بروید .

توجه کنید ؛ برای مثال چطور کارمندان فروشگاه محلتان مشتریها را راه می اندازند
الگو ها را یادداشت کنید و بعدا تامل کنید که چطور چیزی که شما دیدید می تواند در زمینه ی جدیدی کاربرد داشته باشد

2.به دنبال اشخاصی با چشم انداز متفاوت از خودتان بگردید :

اگر با افرادی که عقاید مشابه شما دارند زمان زیادی بگذرانید احتمال برخوردتان با دیدگاه هایی که باعث ایجاد خلاقیت می شوند کاهش می یابد
به دنبال اشخاص با عقاید مذهبی و سیاسی مختلف بگردید.آگاه باشید که ممکن است جهان بینی شما،شما را ازدیدن ایده های خوب محروم کند زیرا آن ایده ها با عقاید قبلی شما مقایرت دارند

3.از طبیعت الهام بگیرید:

از لئوناردو داوینچی تا بیشتر مهندس های امروزی همه ، شروع ایده های ابتکاری خود را در گردشی در طبیعت بدست آورده اند
زمانی که به یک الهام نیاز دارید، به گردش بروید و نحوه کار کردن طبیعت را نظاره کنید

سه کنار هم چیدن: ایده ها را به هم متصل کنید برای درست کردن چیزی جدید

در کتاب عمل آفرینش ایده ای مطرح می شود که هنگامی که در حالت آرامی بسر می بریم مغزمان به صورت غریزی ایده های متفاوت ( فکری و شهودی) را بهم متصل می کند
از این رو شخصی که به دو واژه مختلف مانند کتاب و تلفن فکر می کند کلمه انتزاعی جدیدی به نام «کتافُن» در ذهنش شکل می گیرد
بارش فکری نمونه از این پروسه است یک ایده کلی گروه را در جلسه ای با محوریت تبادل ایده راهنمایی می کند در این جلسات شرکت کنندگان هر چه به ذهنشان می آید را می گویند و بنای افکار بقیه را می گذارند

چهار  استعاره سازی یا تشبیه کردن :

چطور میتوان یک پروژه کاری را به مسابقه اتوموبیل رانی تشبیه کرد؟
پروژه شما مانند اتوموبیلتان است ،شما مانند راننده هستید. دیگر ماشین ها رقیبانتان، افراد تحت سرپرستی شما مکانیک ها ومهندسان و مشتریان نیز مانند تماشاگران هستند.این یک استعاره است.

استعاره ها کمک می کنند موضوعاتی را که کمتر به آنان آشناییم را با پیوند دادن به چیزهایی که بر آن تسلط داریم ،بهتر درک کرده و زوایای پنهان و ظرفیت های خالی را راحت تر پیدا کنیم.

middle

پنج تفسیر: دیدگاه تان را به کمک قصه گویی، متقاعد کننده کنید

زمانی که شما روی یک پروژه نوآورانه کار می کنید ، نیاز به کسانی دارید که برای آن هزینه ای بپردازند. واین مستلزم این است که روایتی بسازید تا مردم را به ایده خود علاقه مند کنید
راه های بسیاری برای بیان داستان وجود دارد و نحوه بیان داستانتان بر طرز فکر شنونده تاثیر می گذارد.

 

شش ارزیابی : بهترین ایده را انتخاب کنید

و یکی از سخت ترین مراحل تفکر خلاق این است که ایده های اضافی را حذف کنید و تمرکز خود را روی ایده اصلی بگذارید  و برای انتخاب کردن مناسب ترین ایده، آنها را با این سوالت به چالش بکشید
باعث ایجاد علاقه دربین مشتریان می شود؟ نیازمند زیر ساخت جدیدی است؟ آیا بودجه و زمان آنرا دارید؟ آیا نیاز واقعی را برطرف خواهند کرد؟
ایده هایی را انتخاب کنید که فکر می کنید به آسانی قابل انجام اند و در عین حال بیشترین تاثیر را خواهند داشت

در آخر : زمانی که همه ی مهارت های بالا را باهم به کار ببرید زمانی است که شما صاحب یک طرز فکر خلاقانه هستید

خبر خوب این است که مجموعه آموزشی بهار من برای افزایش سطح علم و آگاهی شما و برای سهل الوصول بودن و دسترسی آسان به خلاصه کتاب‌ها، پادکست خلاصه برخی کتاب‌ها را فراهم کرده است. برای دریافت این پادکست‌ها به شماره ادمین بهارمن در پیام‌رسان واتساپ پیام دهید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=7063
اشتراک گذاری:

نظرات

8 نظر در مورد طرز فکر خلاقانه _ خلاصه کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. با تشکر ویژه از آقای کریمی عزیز بابت انتخاب این موضوع خاص وکاربردی واقعا از خوندن این خلاصه کتاب لذت بردم امیدوارم بتونم تو زندگیم ازش استفاده کنم

  1

  1. سلام زهرا جان
   امیدوارم با مطالعه خلاصه کتاب طرز فکر خلاقانه در بهبود فردی خودت موثر بوده باشی

   لایک

 2. خیلی عالی بود
  ممنون❤
  لطفا مطالب بیشتری در این موارد قرار بدید🙏🏼

  1

  1. درود محمد جواد عزیز.
   مطالب بیشتری نیز تولید خواهیم کرد.
   امید وارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

   1

  1. دورد بر شما امید وارم وموفق باشید.
   امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

   2