0
0

ذهن رها از اضطراب

893 بازدید
ذهن رها از اضطراب

یکی از احساساتی که در اغلب ساعات روز با ما همراه است و زمان زیادی از روز را به آن اختصاص می‌دهیم و همانی است که مقابل بسیاری از موفقیت‌ها و پیشرفت‌های ما را می‌گیرد و برچسب نتوانستن بر آنها می‌کوبد، استرس و اضطراب است به گونه‌ای که ذهن رها از اضطراب و استرس دغدغه و آرزوی بسیاری از افراد شده است. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا شما ذهنتان را از اضطراب رها کنید و مطمئن باشید با مطالعه این مقاله ذهنی رها از اضطراب را تجربه خواهید کرد.

با این حال استرس و اضطراب جزء جدایی‌ناپذیر زندگی انسان‌ها است و همیشه و همه وقت حضور دارد و نمی‌توان میزان آن را به صفر رساند بلکه تنها کاری که می‌توان انجام داد این است که تا حدودی آن را مدیریت کرد که به کارها و خواسته‌های افراد خللی وارد نکند و در روند دستیابی به موفقیت آسیبی وارد نکند. اگر ذهن رها از اضطراب و استرس دغدغه و آرزوی شما نیز محسوب می‌شود و دلتان برای زمانی آسوده و فراغ بال تنگ شده است پیشنهاد می‌کنم تا انتهای مقاله ذهن رها از اضطراب با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم:

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
 • استرس چیست؟
 • چگونه برای همیشه به استرس‌هایتان خاتمه دهید و شادی را بیابید؟
 • چگونه استرس و اضطراب خود را مدیریت کنیم؟
 • فرکانس‌های مختلف مغزتان چه هستند؟

 

استرس چیست؟

استرس حالت ناپایدار بدن است که گاه و بیگاه با دلیل یا بی دلیل فرد دچار آن شده و نمی‌تواند همانند شرایط عادی بدن به ادامه کارهای خود بپردازد. استرس گاهی آنقدر در بدن فرد تکرار می‌شود که مسیر عصبی آن در فرد ساخته شده و این حالت برای او امری طبیعی محسوب می‌شود به گونه‌ای که بیشتر ساعات روز خود را به آن درگیر است.

آیا میدانستید انواعی از استرس ها وجود دارند که از آن ها بی خبر هستیم، برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله «انواع استرس» مراجعه کنید.

استرس چیست

چگونه برای همیشه به استرس‌هایتان خاتمه دهید و شادی را بیابید؟

زمانی که فرد در استرس یا هول و ولا بماند مطمئنا نمی‌تواند حال خوشی داشته باشد و از ثانیه‌های زندگی خود که در حرکت هستند لذت کافی ببرد و شادی واقعی را بیابد. هر چند که استرس چیزی نیست که بتوان آن را از بین ببریم اما می‌توانیم با کنترل و مدیریت آن تا حد زیادی در جلوگیری از اثرات منفی آن موفق عمل کنیم.

برای خواندن مقاله کنترل استرس در آزمون ها کلیک کنید!

چگونه استرس و اضطراب خود را مدیریت کنیم؟

مدیریت استرس یکی از مهارت‌های مهمی است که هر فرد باید در زندگی آن را فرا بگیرد و از آن استفاده کند. در زیر به چند تکنیک مدیریت استرس اشاره خواهیم کرد:

اولین تکنیک: سعی در فراموشی

هر چند که تکنیک‌های زیادی برای تقویت ذهن و حافظه ارائه کرده‌ایم اما گاهی فراموشی لازم می‌شویم. برای اینکه استرس خود را مدیریت کنیم گاهی باید مسائل و مشکلاتی که سبب استرسمان شده را به دست فراموشی بسپاریم تا بتوانیم زندگی با کیفیت بیشتری تجربه کنیم.

دومین تکنیک: دور شدن از فضای اضطراب و استرس‌زا

گاهی اوقات با قرارگیری در بعضی موقعیت‌ها، مکان یا همنشینی با بعضی افراد دچار استرس و اضطراب شدیدی می‌شویم. اما حقیقت این است که سلامت جسمانی و روانی ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و هیچ چیزی ارزش و اهمیت بزنم زدن آرامش و از بین بردن این سلامت جسمانی و روانی را ندارد. پس از قرارگیری در این موقعیت‌ها یا همنشینی با افرادی که اضطراب را به جانتان تزریق می‌کنند به شدت دوری کنید.

سومین تکنیک: حواس‌پرتی

هر چند که یکی از مهارت‌های مهم و حیاتی عصر حاضر، تمرکز است ولی گاهی باید خواس خودمان را از اتفاقات و محیط پیرامون خود پرت کنیم تا آرامش بیشتری را کسب کنیم.

چهارمین تکنیک: فهرست علایق و حال خوب

باید یک فهرست آماده کنیم از کارهایی که به انجام دادن آنها علاقه‌مند هستیم و تحت هر شرایطی انجام دادن آنها حال خوب‌مان را به ارمغان دارد، افرادی که با همنشینی و مصاحبت از آنها ناخودآگاه آرامش به تار و پودمان تزریق می‌شود، مکان‌ها و موقعیت‌هایی که با رفتن به آنجا و قرارگیری در آن محیط حالمان خوب می‌شود سپس هر زمان که دچار استرس شدیم فهرست و چک لیست مربوط را برداریم و یکی از راه‌های پیشنهادی را برگزیده و با انجام آن استرس را از خودمان دور کرده و آرامش را مهمان لحظاتمان کنیم.

فرکانس‌های مختلف مغزتان چه هستند؟

تغییر شرایط پایدار بدن به ناپایدار حتی از پلک برهم زدنی هم زمان کمتری می‌برد. اگر گربه‌ها را مشاهده کرده باشید مطمئنا دیده‌اید که چگونه در کسری از زمان شرایطشان را تغییر می‌دهند مثلا اینکه چگونه از حالت استراحت به حالت گریز در می‌آیند. دقیقا ذهن انسان‌ها همین است می‌تواند در صدم ثانیه‌ای از حس آرامش به اضطراب و استرس تغییر یابد و ما چاره‌ای جز اینکه راهکارهایی برای فرار و رهایی ذهن از اضطراب بیابیم، نداریم. ذهن رها از اضطراب دغدغه افراد زیادی است.

بهارمن به شما مطالعه مقاله کاربردی و مهم « آرام کردن ذهن با 4 تمرین طلایی » را پیشنهاد می‌کند.

فرکانس های مختلف مغز

مغز از میلیاردها سلول عصبی نورون تشکیل شده است که برای برقراری ارتباط با یکدیگر از پالس‌هایی الکتریکی استفاده می‌کنند  که بسته به اینکه چه نوع احساسی داریم و یا در فکر چه هستیم این موج‌ها فرکانس‌های گوناگون تولید می‌کنند. ذهن انسان از پنج موج دلتا، تتا، آلفا، بتا و گاها تشکیل شده است. موج‌های مغزی که از آنها نام بردیم به ترتیب از کمترین سرعت تا بیشترین سرعت پدیدار شدن در کنار هم قرار گرفته‌اند.

 

حرف پایانی ذهن رها از اضطراب

ذهن رها از اضطراب در دنیایی که سرشار از اضطراب و تشویش است و عوامل زیادی برای تحریک آن قرار دارد دغدغه افراد زیادی است. امیدواریم مقاله فوق در جهت ذهن رها از اضطراب به شما کمک کرده باشد. هدف مجموعه آموزشی بهارمن حال خوب شماست؛ با بهارمن به بهار زندگیتان نزدیک شوید و به بهبود فردی خود کمک کنید. شاد و پیروز باشید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=16519
اشتراک گذاری:

نظرات

27 نظر در مورد ذهن رها از اضطراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. واقعا مقاله عالیی بود استرس موضوعیه که هر فردی تو زندگیش تجربه میکنه و مهار وکنترل این احساس نیاز به آموزشهای بیشتر داره..امیدوارم در نقاله های بعدی راهکارهای بیشتری ارائه بدین واسه کنترلش

  1

  1. باسلام خدمت استاد حامدی عزیز وتیم خوب بهار من
   واقعا استرس جزء جدانشدنی زندگی ماست اما بامدیریت درست آن نباید اجازه بدهیم زندگیمان دست خوش مشکلات ناشی از استرس شود .تکنیک هایی مانند دوری از محیط استرس زا ،پرت کردن حواس ،فراموشی ونوشتن لیست کارهای حال خوب کن بسیار جالب بودند .نکته قابل توجه دیگر در این مقاله این بود که گاهی آن قدراسترس در بدن فرد تکرار می شود که مسیر عصبی آن ساخته می شود وبدن آن را طبیعی تلقی می کند وفرد نمی تواند از زندگی لذت واقعی ببرد .ممنون از شما واطلاعات بسیار خوبی که در اختیار ما قرار می دهید

   1

   1. خواهش می‌کنم مانا عزیز
    ممنون که با کامنت‌های خودتون به ما انرژی میدید
    موفق باشید

    1

 2. سلام و خسته نباشید
  ممنونم بابت این مقاله خوبتون
  من چند وقتی میشد که فراموش کرده بودم باید بیشتر به خودم اهمیت بدم و به همین دلیل اغلب اوقات دچار استرس میشدم و نمیدونستم که چجوری باید استرسم رو کنترل کنم اما حالا میدونم با انجام کار هایی که دوستشون دارم و بهم ارامش میدن ، دوری از قضا ها و افراد استرس زا ، پرت کردن حواسم از موضوعی که باعث استرسم شده و … میتونم بیشتر از زندگیم لذت ببرم و کمتر استرس داشته باشم .

  1

  1. سلام سانیا جان
   خوشحالیم از خوشحالی و حال خوبتون
   شاد و سلامت باشید

   لایک

 3. من از وقتی مقاله های استاد حامدی رو خوندم تونستم به استرسم غلبه کنم
  مدیریت و کنترل استرس یکی از مهمترین مهارت های زندگی هست که باید فرا بگیریم

  1

  1. سلام نازنین عزیز
   خداروشکر که براتون مفید بوده
   شاد و سلامت باشید

   لایک

 4. واقعا بحث مدیریت استرس خیلی مهم هست و باید این مهارت در عموم گسترش پیدا کنه
  ممنون از مجموعه بهارمن 🌹

  1

 5. سلام بر استاد حامدی عزیز….
  امروز یاد گرفتم برای رهایی از اضطراب باید آن را فراموش کرد ، برای همین است که فراموشی نعمت بزرگی است و ما باید قدر آن را بدانیم .
  دوری از محل استرس و آدم هایی که استرس به آدم میدن راهکار خوبی برای رهایی از استرس است .
  گاهی نباید به همه چیز ها توجه کرد و باید آن ها را بیخیال کرد تا فراموش شوند
  از شما ممنونم استاد حامدی

  1

 6. خدا قوت بهارمن ممنونم از راهکارهایی که برای حال روحی بهتر ما و رهایی از استرس بیان می کنید.💚

  1

  1. سلام فائزه جان
   ممنون از شما که با بهارمن همراهی
   زنده و سلامت باشی

   لایک

 7. سلام بهارمن؛
  نوشتن چک لیست حال خوب برای من خیلی موثر بوده و موقع ناراحتی و حال بد بهش رجوع میکنم و یکی از اون کارها رو انجام میدم.
  خدا قوت و ممنونم از راهکارهایی که برای حال روحی بهتر ما بیان می کنید.💚

  1

  1. سلام فائزه جان
   خداروشکر که براتون مفید بوده
   ممنون از عملگرایی که داری
   شاد باشی

   لایک

 8. سلام 🌹
  مقاله مثل همیشه عالی بودش.
  کنترل استرس یکی از مهمترین مهارت های زندگی هست که باید فرا بگیریم یک کمی ذاتی هست و بیشتر اکتسابی هست در زمان استرس باید تغییر موقعیت دهیم و فکر و ذهن رو از استرس دور کنیم

  1

  1. سلام استاد حامدی ممنونم از تیم شما و بهار من ؛ که مطالبتون عالی و فوق العاده است ؛
   راهکار هایی برای مدیریت استرس و اضطراب :
   ۱) سعی در فراموشی ؛ که یهتر است مسائل و مشکلات را فراموش کنیم که زندگی با کیفیت بیشتری تجربه کنیم.
   ۲) دور شدن از فضای اضطراب و استرس‌زا ؛ سلامت جسمانی و روانی ما اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.
   ۳) حواس پرتی ؛ حواس خودمان را از اتفاقات و محیط پیرامون خود پرت کنیم تا آرامش بیشتری را کسب کنیم.
   ۴) فهرست علایق و حال خوب ؛ باید یک فهرست آماده کنیم از کارهایی که به انجام دادن آنها علاقه‌مند هستیم.
   ممنونم ازتون که مثل همیشه مقاله های پر نکاتتون را در اختیار ما می‌گذارید.❤🌹

   1

 9. سلام استاد حامدی
  مقاله بسیار مفیدی بود ممنون از شما که این مطالب آموزنده که بسیار در زندگی ما کاربرد داره در اختیارمون میزارین 🌹🌹
  به امید روزی که در مدارس هم همین نکات آموزنده به بچه ها یاد داده بشه

  1

  1. سلام سارا جان
   ممنون از شما که با ما همراهی
   امیدواریم
   سلامت باشید

   لایک

 10. سلام وقت بخیر مدیریت و کنترل استرس یکی از مهمترین مهارت های زندگی هست که باید فرا بگیریم یک کمی ذاتی هست و بیشتر اکتسابی هست در زمان استرس باید تغییر موقعیت دهیم و فکر و ذهن رو از استرس دور کنیم و حواس خودمونو پرت کنیم

  1

 11. سلام و خداقوت
  من خیلی استرس داشتم و تقریبا داشت دائمی میشد ولی از اون موقعی که مقاله های استاد حامدی رو خوندم خیلی تونستم کنترلش کنم و خیلی کمکم کرد مثل همیشه عالی بود و متوجه شدم که استرس در کسری از ثانیه به سراغ ما میاد و مارو اذیت میکنه و میتونیم با دور شدن از عوامل استرس زا و حواس پرتی و داشتن چک لیست حال خوب استرسمون رو کمتر کنیم
  ممنونم

  1

  1. مث همیشه عالی بوددددددد
   دوره مدیریت استرس و شرکت کردم از اون موقع من دیگ استرس بد ندارم😃

   1