0
0

7 تاثیر مدیتیشن بر بهبود یادگیری

182 بازدید
تاثیر مدیتیشن
 • چگونه با مدیتیشن یادگیری بهتری داریم؟

  یکی از نسخه‌هایی که مادربزرگ‌ها بعنوان دوای هر دردی می‌پیچند چیست؟ دلم درد میکنه؟ چایی نبات، سرم درد میکنه؟ چایی نبات، معدم میسوزه؟ چایی نبات و کلا از دیدگاه مادربزرگ‌ها چایی نبات قابلیت درمان و تسکین همه دردهای فیزیکی و جسمانی را دارد. حالا چایی نبات چه ارتباطی با تاثیر مدیتیشن ، دارد؟

  گاهی اوقات با خودم می‌گویم با وجود مادربزرگ‌ها دیگر نیازی به دکتر و بیمارستان و داروخانه نیست. یک چایی نبات کفایت می‌کند و در کمال تعجب معجزه. امروزه روانشناسان، افراد موفق جهان و تعداد بسیار زیادی از کوچ‌های معروف جهان، داروی دیگری برای تسکین بسیاری از امراض روحی، جسمی، بهبود یادگیری و برطرف کردن مشکلات یادگیری کشف کرده‌اند.

  دارویی که همانند آب بر روی آتش عمل می‌کند. به‌گونه‌ای که می‌توان آن را یک معجزه دانست. مدیتیشن، مراقبه و یا تن‌آرامی، همانند چایی نبات مادربزرگ‌ها معجزه می‌کند. اگر از اثرات بسیار مدیتیشن بر روح، جسم و بهبود یادگیری بی‌اطلاعید، تا انتهای مقاله تأثیرات مدیتیشن ، همراه ما باشید و مطمئن باشید در پایان این مطلب خودتان به معجزه بودن مدیتیشن پی خواهید برد.

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • چگونه با مدیتیشن یادگیری بهتری داریم؟
  • مدیتیشن یا مراقبه چیست؟
  • تأثیرات و فواید مدیتیشن چیست؟ 

  مدیتیشن یا مراقبه چیست؟

  مدیتیشن به معنای تمرکز ذهن در بدن است. تمرکز ذهن بر تنفس، تمرکز بر هر دم و بازدم. مدیتیشن نوعی خودآگاهی است. خودآگاهی از آنچه که در لحظه در حال گذر است. در مدیتیشن، فرد به آرامی با اطلاع و خودآگاهی، توجه و تمرکز خود را به درون خود معطوف می‌کند که این آرامش جسمی و روحی را در پی دارد.

  برای مطالعه مقاله تمرکز و مدیتیشن، اینجا کلیک کنید.

  تاثیر مدیتیشن

  تأثیرات و فواید مدیتیشن چیست؟ 

  مدیتیشن فواید بسیار زیادی بر جسم و به‌ویژه روح و روان افراد دارد. با انجام دادن روزانه ده دقیقه مدیتیشن و مراقبه می‌توانیم شاهد اثرات چشمگیر آن باشیم.

  1. اولین تاثیر مدیتیشن: افزایش میزان ترشح دوپامین در مغز

  مدیتیشن تأثیر بسیار چشمگیری بر افزایش میزان ترشح دوپامین در بدن دارد. دوپامین یک هورمون یا پیام‌رسان در مغز است که اثرات قابل توجهی بر بدن دارد.

  افزایش میزان ترشح دوپامین در مغز به میزان قابل توجهی بر افزایش انگیزه، تقویت حافظه، تقویت تمرکز و … دارد. از طرفی دوپامین به هورمون و محرک احساس رضایت، لذت و شادی معروف است که باعث ایجاد حس سرخوشی و شادی در فرد می‌شود.

  2. دومین تاثیر مدیتیشن: کاهش استرس

  استرس، واکنش ناخودآگاه بدن در برخورد با موقعیت‌های گوناگون است. با تمرین مدیتیشن، تسلط بر خودآگاه و تسلط بر تنفس خود می‌توانیم تا حد بسیار زیادی استرس را کاهش دهیم. در واقع باید بدانید که استرس در هیچ فردی هیچگاه به صفر نمی‌رسد و مقدار اندک آن برای فرد حیاتی است.

  استرس باعث افزایش میزان ترشح هورمون استرس، کورتیزول، می‌شود. که اثراتی فیزیولوژیک بر بدن دارد از قبیل: اختلال خواب، افسردگی و اضطراب، افزایش فشارخون و… .

  3. سومین تاثیر مدیتیشن: خودآگاهی

  در واقع مدیتیشن یعنی در لحظه بودن و تسلط بر خود. مدیتیشن به معنای خودآگاه بودن نسبت به آنچه که در درون و برون بدن ما در حال رخداد است، می‌باشد. بسیاری از اعمال و رفتار ما تحت تسلط ناخودآگاه ماست. خودآگاهی به میزان بسیار زیادی در بهبود و رشد توسعه فردی ما دارد. زیرا تمام افکار و کارهای ما آگاهانه و با فکر قبلی انجام می‌شود.

  4. چهارمین تاثیر مدیتیشن: افزایش تمرکز

  یکی از بزرگترین مشکلات در قرن حاضر و عصر کنونی، توجه است. افراد، رسانه‌ها، اپلیکیشن‌ها و برنامه‌های بسیار زیادی وجود دارند که در واقع هدف اصلی‌شان، نشانه گرفتن توجه و تمرکز ماست.

  یکی از بزرگترین مشکلات در یادگیری و مطالعه، نبود تمرکز است. اینکه توجه ما به توجه‌مان نیست و دائما حواسمان پرت است. از آنجایی که ذهن ما به‌گونه‌ای تعبیه شده که در هر لحظه فقط توانایی تمرکز و تسلط روی یک کار دارد، این ذهن‌مشغولی‌ها و عدم توجه سبب می‌شود که یادگیری ما مختل شود.

  مدیتیشن به مقدار قابل توجه‌ای سبب بهبود و افزایش تمرکز می‌شود که تأثیر بسزایی به میزان یادگیری دارد. پس افرادی که مطالعه و یادگیری را اولویت زندگی و کارشان می‌دانند یا دانش‌آموزان و دانشجویان که محوریت اصلی‌شان آموزش و یادگیری است باید سعی کنند مدیتیشن را جزئی از روتین روزانه خود قرار دهند.

  برای مشاهده مقاله افزایش تمرکز، اینجا کلیک کنید.

  5. پنجمین تاثیر مدیتیشن: افزایش قدرت حافظه و جلوگیری از بیماری آلزایمر در سنین بالا

  زمانی که میزان ترشح دوپامین در مغز افزایش پیدا کند، احساس سرخوشی و شادابی بوجود آمده در فرد منجر می‌شود فرد ذهن بازتری برای به حافظه سپردن اطلاعات داشته باشد. هر چند که افزایش تمرکز هم در روند تقویت حافظه بی‌تأثیر نیست.

  هورمون های یادگیری

  6. ششمین تاثیر مدیتیشن: تقویت مثبت‌اندیشی

  مدیتیشن سبب می‌شود تا انسان دید بازتر و مثبت‌تری نسبت به خود و محیط پیرامون داشته باشد. کمک می‌کند به اینکه فرد بتواند نیمه پر لیوان را ببیند. بجای نالیدن و احساس حقارت کردن از هر دم و بازدم خود لذت ببرد و همین‌که نعمت وجود به او داده شده شکرگزار باشد.

  مثبت‌اندیشی به فرد کمک می‌کند که احساس بهتری داشته باشد و این حس خوب سبب یادگیری هر چه بهتر و بیشتر فرد می‌شود.

  برای مشاهده مقاله همه چیز درباره منفی‌گرایی و مثبت‌اندیشی، اینجا کلیک کنید.

  7. هفتمین تاثیر مدیتیشن: افزایش حس سپاسگزاری در فرد

  معمولا مدیتیشن به همراه مراقبه انجام میگیرد. مراقبه به معنی سپاس‌گزاری از نیروی برتر یا خداوند متعال است که نعمت وجود را به ما عطا کرده است. سپاس‌گزاری یک حس مطلوب در ما ایجاد می‌کند و ما را از اندوه‌، ناراحتی، افسردگی و تمام احساسات بد دور می‌کند. فردی که حس خوب دارد و با حسی مطلوب به سراغ یادگیری و مطالعه می‌رود مطمئنا یادگیری چندبرابری نسبت به فردی دارد که افسرده‌ و نگران و ناامید نسبت به آینده است.

  موارد بالا فقط بخش بسیار بسیار کوچکی از تأثیرات مدیتیشن در زندگی افراد و بالاخص یادگیری هر چه بهتر است. یادگیری افراد به مقدار بسیار قابل ملاحظه‌ای وابسته به شادابی و سرحال بودن آنها دارد. در وهله اول یادگیری، یک ذهن باز و شاداب و سرزنده است که حس یادگیری و مطالعه را در فرد زنده می‌کند.

  وقتی فرد بتواند خودآگاهی داشته باشد، استرس و اضطراب را از خود دور کند، ذهن و حافظه خود را تقویت کند، تمرکزش را بهبود بخشد، مثبت فکر کند و با فرکانس بالا به سوی یادگیری برود، مطمئنا یادگیری بهتر و مطلوب‌تری دارد.

  پس اگر اختلال در یادگیری دارید روزانه و به طور منظم مدیتیشن و مراقبه انجام دهید.

  آیا با خواندن مقاله بالا انگیزه کافی برای ایجاد یک معجزه در زندگیتان و انجام مدیتیشن پیدا کرده‌اید؟؟؟ اگر این مقاله برای شما  کاربردی و مفید واقع شد آن را با عزیزترین افراد زندگی خود به اشتراک بگذارید و سفیر حال خوب عزیزانتان باشید. برای آگاهی بیشتر و مشاوره به شماره ‏‪0992 240 5394‬‏ در پیام‌رسان واتساپ پیام دهید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. موفق و موید باشید. 

  نویسنده: الهه اسماعیل زاده

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11663
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  1 نظر در مورد 7 تاثیر مدیتیشن بر بهبود یادگیری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *