0
0

12 نکته کلیدی چگونه مودبانه صحبت کنیم؟ در سال 2022

102 بازدید
12نکته کلیدی چگونه مودبانه صحبت کنی
 • آیا به نظر می‌رسد چیزهایی که می‌گویید اغلب باعث توهین می‌شود؟ آیا در وادار کردن مردم به پاسخگویی به درخواست‌های شما مشکل دارید؟ اگر چنین است، شاید چالش چگونه مودبانه صحبت کنیم برای شما نیز مفید باشد. با این راهنمای عالی بیاموزید که چگونه آداب گفت و گو را رعایت کنید.

  سوالاتی که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد:

  • 1.چگون مودبانه صحبت کنیم؟
  • چگونه نظر مخالف خود را بیان کنیم؟
  • 3.چگونه مودبانه نه بگوییم؟
  • 4.جایگزین مناسب به جای جملات منفی چیست؟

  آداب گفت و گو

  آداب گفت و گو

  آداب مناسب گفت و گو بسیار مهم تر از چیدن میز برای یک شام رسمی و استفاده صحیح از ظروف است. این حتی اهمیت بیشتری دارد از این که بدانید چگونه با کسی که به تازگی ملاقات کرده اید دست بدهید. اخلاق خوب باید در هر جنبه ای از زندگی شما گنجانده شود، از جمله آنچه در غیر رسمی ترین زمان ها می گویید. زیرا کلمات که از زبان خارج می‌شود به عمق جان مخاطب نفوذ می‌کند. حال اگر این واژه ها مناسب نباشند چه دل‌هایی که ناخواسته آزردیم. اهمیت چگونه مودبانه صحبت کنیم، همین جا مشخص می‌شود.

  پیشنهاد میکنم مقاله چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم. را نیز مطالعه کنید

  هرگز دیر نیست

  حتی اگر در تمام عمرتان از کلمات و عبارات مودبانه استفاده نکرده باشید، هیچ وقت برای شروع دیر نیست. تمرین مکالمات مودبانه با خانواده و دوستان نزدیک را تا زمانی که احساس راحتی کنید و طبیعی باشد، انجام دهید. در نهایت، مودبانه صحبت کردن برای شما ملکه خواهد شد. ما در این مطلب به شما نکات کلیدی درباره چگونه مودبانه صحبت کنیم ، خواهیم گفت.

  13نکته کلیدی درباره «چگونه مودبانه صحبت کنیم؟»

  1.گوش کنید و درک کنید.

  در پاسخ چگونه مودبانه صحبت کنیم باید گفت: اگر به دیگران نشان دهید که به آن‌ها گوش می‌دهید و آن‌ها را درک می‌کنید، آن‌ها تمایل بیشتری به گوش دادن به شما و پذیرش نظرتان خواهند داشت. فقط نگویید  “من مخالفم “، قبل از اینکه نظر خود را توضیح دهید به آن‌ها نشان دهید که گوش می‌دهید و آن‌ها را درک می‌کنید. شما می‌توانید این کار را با استفاده از عباراتی مانند: بله اما… متوجه منظورت شدم اما… تا حدی موافقم ولی… برای مثال:

  • من فکر می‌کنم باید منتظر باشیم تا فرصت بهتری از راه برسد.
  • بله، اما ممکن است برای مدتی فرصت دیگری مانند این نداشته باشیم.
  • من فکر می‌کنم ما باید 20 درصد تخفیف بخواهیم؛ زیرا به آن‌ها نشان می‌دهد که جدی هستیم.
  • متوجه منظور شما شدم، اما فکر می‌کنم 20 درصد ممکن است، کمی زیاد باشد. ممکن است آن‌ها را به تعویق بیندازد.

  2.از کلمات منفی دوری کنید.

  از کلمات منفی دوری کنید حال ممکن است بپرسید پس چگونه مودبانه صحبت کنیم و همچنین نظر منفی خود را بیان کنیم؟ شما می‌توانید در عوض از کلمات مثبت به شکل منفی استفاده کنید. مردم به کلمات مثبت واکنش نشان می‌دهند، حتی اگر آن‌ها با یک کلمه کمکی منفی استفاده شوند. پیشنهاد میکنم مقاله 13 نکته کلیدی چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم را نیز مطالعه کنید

   

  • نگویید: فکر می‌کنم این ایده بدی است.
  • بگویید: فکر نمی‌کنم این ایده خوبی باشد.

  3. کلمه جادویی را بگویید: متاسفم!

  این کلمه را می‌توان به طرق مختلف به کار برد: قطع کردن، عذرخواهی کردن، نشان دادن اینکه متوجه نمی‌شوید، مخالفت کردن. تنش را پراکنده می‌کند و به شما امکان می‌دهد یک بیانیه را راحت‌تر شروع کنید.

  • متاسفم، اما می‌توانم فقط چیزی را در اینجا بگویم.
  • متاسفم، اما من واقعا موافق نیستم.
  • متاسفم، اما من فکر می‌کنم که این موضوع دور از ذهن است.

  4. جملات منفی را با مقداری نرم کننده بشکنید.

  از کلمات کوچک برای ملایم کردن اظهارات خود استفاده کنید و جمله منفی را خیلی رک و کوتاه بیان نکنید.

  • نگویید : دوست ندارم
  • بگویید : من واقعاً آن را دوست ندارم، می‌ترسم

   

  • نگویید : می توانم چیزی بگویم؟
  • بگویید: آیا می توانم اینجا چیزی بگویم؟

   

  • نگویید : متوجه نشدم
  • بگویید: متأسفم، من آن را کاملاً متوجه نشدم.

  5. از جملات با کلمه «شما» اجتناب کنید.

  این تهاجمی و بیش از حد مستقیم است. سعی کنید از گفتن “شما” اجتناب کنید و تمرکز خود را روی “من” یا “ما” قرار دهید. مخصوصا «اشاره با انگشت» به سمت مخاطب و گفتن شما بسیار تهاجمی و دور از ادب است.

  • نگویید: تو مرا درک نمی کنی.
  • بگویید: شاید من به روشنی وضعیت خودم را توضیح ندادمپ

   

  • نگویید: این نکته را توضیح ندادی.
  • بگویید: من این نکته را نفهمیدم.

   

  • نگویید: باید قیمت بهتری به ما بدهید.
  • بگویید: ما به دنبال قیمت بهتری هستیم.

  6.از «می‌توانید» استفاده کنید.

  مردم دوست ندارند به آن‌ها گفته شود چه کاری انجام دهند، بنابراین گاهی اوقات رسیدن به آنچه می‌خواهید دشوار است. عباراتی را که شبیه دستورات هستند، مانند «روزنامه را به من بدهید»، با درخواستی مانند «می‌توانی روزنامه را به من بدهی؟» جایگزین کنید. برای مثال، شما در محل کارتان واقعاً مشغول هستید، اما همکارتان به کمک شما نیاز دارد. وقتی سرتان شلوغ است و نمی‌توانید به کار دیگری بپردازید، فقط گفتن «برو» قطعاً مناسب نیست. در عوض، با استفاده از عبارت «می‌توانید 30 دقیقه به من وقت بدهید؟» همه را راضی نگه دارید .

  پیشنهاد میکنم مقاله چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم را نیز مطالعه کنید

  7.ببخشید در مقابل حرکت .

  گفتن به کسی که “از راه من را کنار بروید” بسیار بی ادبانه است و احتمالاً واکنش بسیار منفی به شما خواهد داشت. دفعه بعد که کسی سر راه شما قرار گرفت، گفتن “ببخشید” شما بدون ایجاد توهین به نتیجه‌ای که می‌خواهید می‌رساند.

  نه گفتن

  8.می‌ترسم نتوانم جایگزین نه گفتن.

  رد کردن دعوت از یک دوست اغلب دشوار است.  و گاها صرف «نه» گفتن بی ادبانه تلقی می‌شود. دفعه بعد که مجبور شدید دعوتی را رد کنید، با گفتن «می‌ترسم نتوانم» از توهین خودداری کنید. یا برای فرد دلایل و شرایط خود را به صورت کلی توضیح دهید.

  9.لطفا را در ابتدا درخواست‌های خود به کارببرید.

  درخواست چیزی با استفاده از کلمات “من….. می‌خواهم” اغلب بی ادبانه تلقی می‌شود. به جای «من یک فنجان قهوه می‌خواهم» ، سعی کنید به پیشخدمت بگویید «لطفاً یک فنجان قهوه می‌آورید». در نتیجه این بیان شما هم قهوه و لبخندتان را خواهید داشت! پیشنهاد میکنم مقاله چگونه خودمان را به دیگران معرفی کنیم را نیز مطالعه کنید

  10.نگویید صبر کنید.

  انتخاب سطح صحیح ادب در تلفن می‌تواند به معنای تفاوت بین یک مکالمه سازنده و عدم گفتگو باشد. اگر تماس‌گیرنده‌ای می‌خواهد با شخص دیگری صحبت کند، نگویید «صبر کنید». در عوض، مودبانه بپرسید: «می‌توانید چند لحظه تلفن را نگه دارید، لطفاً؟»

  11.با درود شروع و پایان مکالمه خود را زیبا کنید

  در پاسخ چگونه مودبانه صحبت کنیم به شما توصیه می‌کنیم: هنگامی که صحبت می‌کنید، راه‌های زیادی برای بیان چیزها دارید، اما برخی از آن‌ها مؤدبانه‌‌تر و رسمی‌تر از موارد دیگر است. این در شروع و پایان مکالمات نیز صادق است.

  • “صبح/بعدازظهر/شب بخیر”
  • “خداحافظ. به سلامت”
  • “روز خوبی داشته باشید”
  • “خوشحال شدم با شما صحبت کردم. زنده باشید “

  این‌ها همه راه‌هایی برای گفتن «سلام» و «خداحافظ» در محل کار یا موقعیت‌های رسمی‌تر هستند.

  12.بیان کلمات توهین آمیز ممنوع!

  زبان ناپسند برای همیشه وجود داشته است، اما هرگز به اندازه اکنون به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. چیزی که ناراحت کننده است این است که نشان دهنده عدم احترام به افرادی است که اینطور صحبت نمی‌کنند. بسیاری از افراد مسن آن را توهین‌آمیز می‌دانند و بیشتر والدین نمی‌خواهند فرزندانشان از کلماتی استفاده کنند که از نظر اجتماعی غیرقابل قبول است. یافتن راه دیگری برای ابراز وجود، شما را با این افراد در موقعیت خوبی قرار می‌دهد.

  تشکر فراموش نشود

  13.تشکر فراموش نشود!

  وقتی کسی کار خوبی برای شما انجام می‌دهد یا به شما هدیه‌ای می‌دهد، همیشه باید بگویید “متشکرم “، حتی اگر چیزی نباشد که شما دوست دارید. انجام ندادن این کار این تصور را به وجود می‌آورد که احساس می‌کنید به هر آنچه که هست حق دارید، و این می‌تواند طعم تلخی را در دهان یک فرد با ادب ایجاد کند.

  مراقب باشید

  حالا که نکاتی درباره چگونه مودبانه صحبت کنیم آموختید از خود بپرسید: چگونه با رئیس خود صحبت می‌کنید؟ پدر و مادر شریک زندگی شما؟ بهترین دوست شما؟ همکاران شما؟ دکتر شما؟ تمام تلاش خود را بکنید که بدون توجه به هر کجای دنیا که هستید، مودبانه صحبت کنید. ادب عنصر اخلاقی است که مرز و محدودیت ندارد. هر انسانی دوست دارد که با او مودبانه برخورد شود. پس خودش نیز موظف است در برابر دیگران مودبانه صحبت کند.

  حرف آخر در مطلب چگونه مودبانه صحبت کنیم؟

  رعایت ادب در گفت و گو می‌تواند تاثیر کلام را چند برابر کند. اطمینان را در کسب و کار به مخاطب بدهد . با افرادی که مودبانه صحبت می‌کنند برخورد صحیح‌تری می‌شود و جایگاه اجتماعی بالاتری در افکار عمومی دارند. بنابراین، این 13 توصیه ما برای چالش چگونه مودبانه صحبت کنیم، است. سعی کنید در هنگام صحبت کردن از آن‌ها استفاده کنید تا مکالمه شما به یک ارتباط موثرتر تبدیل شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=33351
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  1 نظر در مورد 12 نکته کلیدی چگونه مودبانه صحبت کنیم؟ در سال 2022

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: