0
0

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

864 بازدید
تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

احتمالا برای شما هم پیش آمده، هنگام انجام یک کار مهم، تسلط کافی روی آن نداشته باشید.  زمانیکه توجه و تمرکز ما به کار مورد نظرمان نباشد، قادر نخواهیم بود آن را در موعد مقرر به اتمام رسانیم و احتمالا در نهایت، کار را در نیمه رها کرده یا با بی‌میلی و از روی اجبار، زمانی بیش از حد نرمال به آن اختصاص داده باشیم. آیا می‌دانید تمرکز، عامل سرعت در پیشرفت در قرن حاضر است؟ در راستای افزایش تمرکزتان چه کرده‌اید؟

در مقاله تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت! سعی بر این است که شما از اهمیت تمرکز در انجام تمام فعالیت‌های زندگی آگاه شده، به برنامه‌های خود عمل کرده و با موفقیت کارهای‌تان را به اتمام برسانید. تمرکز، کلیدی‌ترین مهارت قرن حاضر است. آن را جدی گرفته و در راستای بهبود آن تلاش، پشتکار و عملگرایی داشته باشید.

در واقع تمرکز کلیدی است برای این که کار‌های‌تان را با سرعت بیشتری انجام دهید، بتوانید مهارت‌های مختلف را در کمترین زمان ممکن یاد بگیرید، با بالاترین کیفیت کارهای روزانه خودتان را به اتمام رسانید و در نهایت احساس خوبی داشته باشید.

تمرکز، عامل سرعت در پیشرفت و دستیابی به قله‌های موفقیت است. برای رسیدن به اهداف والا نباید کارهای عظیم و سترگ انجام داد‌؛ همین که بر توسعه و بهبود فردی خود کار کنیم کفایت می‌کند.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • چگونه می‌توانیم به تمرکز برسیم؟ با استفاده از چه راهکارهایی؟
 • مراقبت به چه معناست؟
 • برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

 

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

 

تسلط بر ذهن با تمام کردن پرونده های باز!

همه ما ذهنی داریم پر از کارهایی که باید انجام شوند. حرف ‌هایی که باید گفته شود و کارهایی که نیمه کاره رها شده اند و…تمام این مسائل هر کدام نقطه‌ای از مغز را به خود مشغول می‌کند. چرا؟

چون ذهن سعی می‌کند با فکر کردن به آن رفع ابهام کند و به رضایت درونی برسد. در نتیجه همین مسأله باعث می‌شود تمرکز کردن سخت شود. آسان ترین کار این است که تا حد ممکن سعی شود. کارهای نیمه کاره نداشته باشیم و همه کارها و برنامه‌های خود را مکتوب کنیم تا ذهن درگیر نماند.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

خبر خوب این است که با تمرین کردن و رعایت اصولی که در ادامه خواهم گفت، می‌توان حتی در شرایط سخت تا حد زیادی متمرکز شد. پس بهانه‌ها را کنار بگذاریم و عملگرا باشیم.

راهکارهای افزایش تمرکز

برای داشتن تمرکز بیشتر به دو چیز نیاز داریم:

 1.   مراقبت
 2.    تمرین

1-مراقبت به چه معناست؟

ما باید از جسم خود مراقبت کنیم. تا زمینه تمرکز و حتی  مطالعه و تمام کارهایی که با ذهن انجام می شود را بتوانیم به خوبی انجام دهیم.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

 •    کنترل مصرف قند بدن یعنی استفاده از کربوهیدرات مناسب و پرهیز از مصرف بی اندازه قندهای صنعتی
 •    استفاده از مواد غذایی مناسب به خصوص پروتین و ویتامین ها از جمله ویتامین های گروه”ب”
 •     تعادل هورمونی (در صورت نامتعادل بودن تنظیم هورمون ها باید به پزشک مراجعه شود.)

هم‌چنین ورزش کردن و توانایی مدیریت استرس به ما کمک می‌کند.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

2-تمرین تمرکز حواس

عامل دوم در افزایش تمرکز در انجام به موقع و با کیفیت امور زندگی داشتن تمرین کافی می باشد.

همانطور که می‌دانید برای یادگرفتن هر مهارتی نیاز به تمرین کافی داریم. تا به اصطلاح مسیر عصبی برای فعالیت مورد نظر ساخته شود. درباره‌ی تمرکز نیز همین گونه است…

برای مطالعه برترین مقاله تندخوانی روی متن زیر کلیک کنید

تحولی بزرگ در مطالعه با جادوی تندخوانی مدرن

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

تمرین‌های اصلی افزایش تمرکز و کنترل ذهن برای رسیدن به هدف

 اول:

برای انجام کارهای تان لازم است محدودیت زمانی مشخص نمایید. این کار باعث:

 •     ایجاد کانون توجه خاص
 •    نظم تدریجی خاص
 •    افزایش بهره وری
 •     ایجاد انگیزه و شتاب
 •    جلوگیری از ایجاد وقفه (اهمال کاری) می‌شود.

دوم:

با یک کرنومتر زمان بین دو تا پنج دقیقه را در نظر بگیرید و سعی کنید در این بازه زمانی به یک موضوع مثل تنفس خود فکر کنید. و به مرور این بازه زمانی را طولانی تر کنید.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

سوم:

می‌توانید مثل تمرین دوم بازه زمانی دو تا پنج دقیقه را به یک جسم خیره شوید. و فقط به آن جسم فکر کنید یا حتی چشمانتان را ببندید و آن را در ذهن خود تجسم کنید فراموش نکنید که این زمان را باید به مرور افزایش دهید…

چهارم:

سعی کنید هنگام انجام کارهای روز مره مانند رانندگی یا ظرف شستن یا هر کار دیگر فقط و فقط به انجام کاری که دارید می‌کنید، فکر کنید. در این تمرین متوجه خواهید شد سرعت‌تان بطور چشم گیری افزایش یافته است.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

پنجم:

یک بند از کتابی را انتخاب کرده و سعی کنید با دقت تعداد حرف های آن را بشمارید. این کار را دو یا سه بار انجام دهید و هر دو یا سه بار باید سعی کنید تعداد حرف‌ها یکی باشد و تغییری در تعداد آن‌ها به وجود نیاید.

ششم:

انجام محاسبات ساده ی ریاضی!

تعدادی اعداد ساده را پشت سرهم  نوشته با هم جمع یا از هم کم  ‌کنید. و باید سعی شود زمان این کار را با کرنومتر محاسبه کنید و به مرور زمانی که صرف این کار کرده‌اید را کاهش دهید.

هفتم:

یک عدد مثلا 150 را در نظر بگیرید سعی کنید با سرعت یکی یکی یا دوتا دوتا یا سه تا سه تا یا… بشمارید تا به صفر برسید و در این میان هر گاه اشتباه کردید باید این کار را از سر بگیرید و از کرونومتر هم استفاده کنید تا به مرور زمان انجام این کار را کاهش دهید.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

تا اینجا باهم تعدادی از تمرینات تمرکز را بررسی کردیم. این تمرین‌ها شاید در دید اول پیش پا افتاده یا حتی مشکل بنظر برسد. ولی به مرور زمان و با تکرار آن‌ها انجام‌شان راحت تر خواهد شد و خواهید دید تمرکزتان به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

اینکه بیان شد ” شاید پیش پا افتاده بنظر برسد!”به این دلیل بوده که من چنین می اندیشیدم ولی بعد از انجام این تمرین‌ها به اهمیت‌شان پی بردم. و میخواهم داستان خودم را بگویم که چگونه این تمرین‌ها در زندگی من تاثیرگذار بودند

افزایش تمرکز در مطالعه

در سال آخر دبیرستان با توجه به این که در مدرسه تیزهوشان تحصیل می‌کردم. بسیار درس‌خوان بودم، برنامه مطالعاتی دقیقی برای خود طراحی کرده و طبق آن پیش می‌رفتم و ساعات مطالعاتی‌ام گاهی از چهارده ساعت در روز عبور میکرد. در انتهای همان سال کنکور دادم و دانشجو شدم.سال اول که دانشجو بودم تصمیم گرفتم یک‌بار دیگر در آزمون سراسری شرکت کنم. با این‌ که عملا میدانستم با رتبه‌ی این آزمون نمی‌توانم انتخاب رشته کنم چرا که دانشجوی دوره روزانه بودم…(کنکور اصلی من کنکور نظام قدیم بود و کنکور بعدی من کنکور نظام جدید بود! یعنی مجبور شدم کتاب‌های دیگری را مطالعه کنم!)

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

زمانی شروع به مطالعه دروس نظام جدید کردم که امتحانات ترم دانشگاهم تمام شد. یعنی عملا چهل و چهار روز توانستم به صورت میانگین روزی پنج الی شش ساعت درس بخوانم!

نتیجه کنکورم بسیار جالب بود! هر دو بسیار شبیه به هم بودند. در حالی‌که سال قبل گاهی روزانه چهارده ساعت مطالعه می کردم .ولی امسال نهایتا روزی شش ساعت را به مطالعه اختصاص داده بودم .و این  کنکور دوم اندکی بهتر بود! تنها تفاوت بین آن ها این بود که در دومین آزمون، من با اصول درست مطالعه کردن و تمرکز آشنایی داشته و تمرینات آن را انجام داده بودم. در واقع هدف از کنکور مجددم این بود که تاثیر این تمرین ها را مشاهده کنم. و برای کمک کردن به شاگردانم با دروس نظام جدید آشنایی بیشتری پیدا کنم.

تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

تمرکز در درس خواندن

خیلی‌ها به من می‌گویند تمرکز ندارم درس بخوانم! با توجه به مطالبی که مطالعه کردید، با تقویت انگیزه، دقت، انجام تکالیفی که گفته شد و تکرار این تمرین‌ها قطعا به نتایج خوبی برای دستیابی به تمرکز بالا خواهیم شد. در نظر داشته باشید که هیچ کاری بدون تکرار و تمرین نتیجه خوبی نخواهد داشت که کار نیکو کردن از پر کردن است.

تا چه اندازه در زندگی و انجام کارهای خود مسلط هستید و تمرکز کافی دارید؟ از چه راهکارهایی برای افزایش تمرکز خود استفاده می‌کنید؟ آنها را با ما به اشتراک بگذارید.

اگر مطالعه این مقاله برای شما مفید و ارزشمند واقع شده، آن را به عزیزترین فرد زندگی خود به اشتراک بگذارید. نظرات و پیشنهادات خود را کامنت کنید. موفق باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=6289
اشتراک گذاری:

نظرات

12 نظر در مورد تمرکز؛ عامل سرعت در پیشرفت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: 13 دلیل چرا باید برنامه ریزی کنیم؟  - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. خیلی جالب و کاربردی بود
  به خصوص قسمت تمرین های افزایش تمرکز
  با آرزوی موفقیت و پیشرفت 🌺

  2

  1. خوشحالم که براتون مفید بوده
   انشالله که موفق باشید🌺

   3

 3. ممنون از توجهتون 🌺
  انشالله که برا دیگران هم کاربردی باشه🌺

  2

  1. ممنون از توجهتون 🌺
   انشالله که برا دیگران هم کاربردی باشه🌺

   2

 4. مانند همیشه مطالب علمی، پخته و کاربردی بودند.
  از همه این نکات مهم تر آنکه نویسنده خود به متن عمل کرده و حاصل را تجربه. بنابراین تاثیرگذاری متن افزایش یافته است.
  موفق و پیروز باشید.

  2

  1. درود علیرضای عزیز.
   خوش حالم که با این مطالب دارید برای پیشرفت خودتون زمان می گزارید.

   1