مقالات, بهبود فردی

اصول سحرخیز شدن با 10 نکته مهم بی‌درسر

اصول سحرخیز شدن
 • 10 نکته مهم برای سحرخیز شدن

  اگر می‌خواهید اصول سحرخیز شدن را بدانید، روی مقاله مناسبی کلیک کرده‌اید. در مقاله اصول سحرخیز شدن، اطلاعات مورد تایید متخصصان خواب را گردآوری کردیم. افراد زیادی هستند که هر سال در لیست اهداف خود سحرخیزی را می‌نویسند و در ابتدا تلاش‌های جسته و گریخته برای این عادت انجام می‌دهند. نقطه مشترک بین افراد این است که دیر یاز زود شکست می‌خورند.

  البته که هیچ چیز به طور ذاتی بهتر از بیدار شدن در ساعت 5 صبح نیست اما متخصصان می‌گویند لزوما برای بازدهی بیشتر در روز نیاز نیست که زودتر از بقیه بیدار شویم. بلکه شما باید نیاز بدن خود خود را تشخیص دهید.

  عملکرد و بازدهی در صبح زود

  برخی از ما فقط صبح‌ها بهترین عملکرد را داریم و سطح انرژی ما بالاتر است و در آن زمان بهره‌وری بیشتری داریم در حالی که دیگران در شب رشد می‌کنند.

  بنابراین چه چیزی تعیین می‌کند که شما یک شاه ماهی صبحگاهی، یک جغد شب یا یک پرنده در این بین هستید؟

  همه چیز در مورد ریتم شبانه روزی شما ساعت داخلی بدن شما است ( ساعت زیستی بدن ) که تحت تأثیر ژنتیک ، سن ، عوامل محیطی و تفاوت های بیولوژیکی فردی است.

  اصول سحرخیز شدن

  پیدا کردن ساعت زیستی بدن

  شما می‌توانید با توجه به زمان طبیعی خوابیدن و زمان طبیعی بیدار شدن از خواب بیدار شوید. هنگامی که هیچ عامل خارجی بر روال شما تأثیر نمی‌گذارد، مانند ساعت‌های زنگ دار یا برنامه‌های کاری متوجه می‌شوید ساعت زیستی شما چگونه است.

  ریتم شبانه روزی شما کمی تغییرپذیر است به این معنی که می‌توانید آن را کمی تغییر دهید، اما ایجاد تغییرات شدید مانند افزایش زمان بیداری به ۲۰ ساعت و … بسیار چالش برانگیز است.

  برای مطالعه مقاله “زندگی هدفمند” اینجا کلیک کنید.

  با این حال، با صبر می‌توان خواب آلودگی را پس زد و با یادگیری اصول سحرخیز شدن زمان را مدیریت کرد. در اینجا نکاتی درباره اصول سحرخیز شدن وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چگونه زود بیدار شوید:

  1. انگیزه خود را درک کنید:

  اگر به طور طبیعی بیشتر جغد شب هستید، زود بیدار شدن از خواب آسان نخواهد بود .بنابراین باید متعهد باشید که آن را به یک عادت طولانی مدت تبدیل کنید.

  یک هشدار مهم این است که چند روز اول احتمالاً سخت خواهد بود اما به طور کلی اکثر مردم هنگامی که الگوی خواب جدید و سالم را ایجاد می‌کنند، رضایت بیشتری از اوضاع دارند.

  1. چرا باید سحرخیز باشیم؟

  باید بدانید که واقعا چرا قصد سحرخیزی دارید. اگر صرفاً به خاطر فشار جامعه و تشویق افراد سحرخیز باشید، ممکن است چندان اهمیتی ندهید و خیلی زود بیخیال تصمیم خود شوید.  در عوض ، مطمئن شوید که دلیل منطقی شما به اندازه کافی قوی است که شما را در ساعت ثابت هر روز از رختخواب بیرون بکشد. حتی در صبح‌هایی که واقعاً ترجیح می‌دهید دکمه چرت زدن آلارم گوشی را بزنید.

  1. برنامه خواب خود را به تدریج تغییر دهید:

  اگر به بدن خود زمان دهید تا به تدریج خود را با شرایط سازگار کند ، عادت جدید بیدار شدن از خواب بسیار ساده‌تر می‌شود. توصیه متخصصان این است که هر هفته 15 تا 30 دقیقه زمان بیداری خود را افزایش دهید تا به هدف خود برسید.

  نکته “سی دقیقه برای بدن ما بسیار آسان است که به تغییرات بزرگ مانند یک یا دو ساعت عادت کنیم.

  اصول سحرخیز شدن

  اصول سحرخیز شدن

  1. تلاش برای خوابیدن

  اگر می‌خواهید زودتر از خواب بیدار شوید، باید زودتر بخوابید تا بتوانید ساعت‌های بیشتری بخوابید، درست است؟

  نه دقیقا!

  تلاش برای خوابیدن قبل از اینکه احساس خواب آلودگی کنید، در واقع باعث بی‌خوابی می‌شود. فقط زمانی که واقعاً خسته هستید به رختخواب بروید.

  امید این است که وقتی بدن شما به تدریج با زمان بیداری قبلی خود عادت می‌کند، به تدریج شب‌ها زودتر شروع به خواب کنید.

  1. برای عادت سحرخیزی تلاش کنید:

  بسیاری از ما در روزهای مختلف هفته و روزهای آخر هفته در زمان‌های بسیار متفاوتی از خواب بیدار می‌شویم. این تغییرات سلامت تصمیم شما را تهدید می‌کنند.

  مثلاً اگر بگویید ، آخر هفته تا ساعت 10 صبح خوابیدید، اما الان دوشنبه است و می‌خواهید ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید این تفاوت چهار ساعته احتمالاً بسیار وحشتناک خواهد بود. زیرا شما اساساً بدن خود را از خواب اصلی بیرون می‌آورید.

  برای مشاهده مقاله “مدیریت زمان و برنامه ریزی اینجا کلیک کنید.

  1. بدن به دنبال ثبات است، نظم در خواب:

  اصول سحرخیز شدن

  بنابراین اگر می‌خواهید یک عادت طولانی مدت برای بیدار شدن در صبح زود ایجاد کنید، باید هفت روز در هفته نسبتاً در ساعات معینی از خواب بیدار شوید.

  بدن ما از نور برای تعیین زمان استفاده می‌کند. بنابراین قرار گرفتن در معرض نور هر روز صبح به طور همزمان می‌تواند به ما کمک کند تا ریتم شبانه روزی خود (به عنوان چرخه خواب طبیعی ما) را با زمان بیداری قبلی تنظیم کنیم. در حالت ایده‌آل شما باید در حدود 30 دقیقه در اولین ساعت پس از بیدار شدن در معرض نور قرار بگیرید، و بهتر است این نور خورشید باشد، که می‌توانید آن را با بیرون رفتن یا نشستن در کنار پنجره نورگیر دریافت کنید.

  اصول سحرخیز شدن

  1. در زمان مناسبی ورزش کنید

  ورزش کردن می‌تواند به شما کمک کند خوب بخوابید. بنابراین بیدار شدن زودهنگام را آسان تر می‌کند. اما باید زمان را به درستی تعیین کنید.

  سناریوی ایده آل این است که در طول روز، هنگامی که نور خورشید وجود دارد، بیرون ورزش کنید. اما اگر این امکان پذیر نیست، فقط مطمئن شوید که بیش از دو ساعت قبل از خواب تمرین را انجام دهید. درغیر این صورت ، شما می‌توانید ناخواسته زمان خواب خود را عقب بیاندازید. وقتی ورزش می کنیم ، فعال می‌شویم. پس اگر تصمیم دارید ساعت ۱۰ بخوابید بهتر است ساعت ۹ شب ورزش نکنید.

  1. یک روتین قبل از خواب داشته باشید. روتین شب

  انجام فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی قبل از خواب مانند کار، خواندن اخبار یا گشت و گذار در رسانه‌های اجتماعی می‌تواند افکار استرس‌زا را تحریک کند و خوابیدن را دشوارتر کند.

  اگر با کامپیوتر خود کار می‌کنید خیلی سخت است بلافاصله بعد از خاموش کردن آن بتوانید بخوابید. مغز نمی تواند به سرعت دنده ها را عوض کند.

  فعالیت‌های آرامش بخش از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما می‌توانید مواردی مانند مطالعه، مدیتیشن هدایت شده، یوگای ملایم یا صحبت با یک دوست را امتحان کنید.

   

  1. نور را در شب کاهش دهید.

  دستگاه های الکترونیکی ما نوری را منتشر می‌کنند که می‌تواند در ریتم شبانه روزی و تولید ملاتونین ما اختلال ایجاد کند. این عامل به نوبه خود می‌تواند بر توانایی ما برای خوابیدن تأثیر بگذارد. به همین دلیل توصیه می‌شود از نمایشگر در یک یا دو ساعت قبل از خواب اجتناب کنید. اگر این امکان پذیر نیست، از فیلتر آبی استفاده کنید تا مضرات طول موج‌ها را فیلتر کنید.

  1. به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

  اگر از تمام اصول سحرخیز شدن پیروی کرده‌اید اما هنوز برای بیدار شدن در زمان دلخواه خود تلاش می‌کنید، از یک متخصص خواب کمک بگیرید. ممکن است عوامل دیگری وجود داشته باشند که توانایی شما را در رعایت روال ایده‌آل خواب مختل کنند‌. یک متخصص حرفه‌ای می‌تواند به شما کمک کند تا مسئله خود را حل کنید.

  می‌توانید برای تمرین سحرخیزی از مقاله‌های دیگر سایت استفاده کنید یا مستقیم به راهکار اصلی ما مراجعه کنید؛ یعنی دوره سحرخیزی موجود در سایت که کمک می‌کند سحرخیزتر شوید و در مسیر اهداف خود بهترین‌ گام‌ها را بردارید.

  برای مشاهده مقاله چه‌گونه سحرخیز شویم، اینجا کلیک کنید.

  برای مشاهده دوره سحرخیزی، اینجا کلیک کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸ رای

  4 دیدگاه در “اصول سحرخیز شدن با 10 نکته مهم بی‌درسر

  1. Mahdi گفت:

   سلام و خداقوت 🌺

  2. محیا گفت:

   سلام
   میدونید من اول که می خواستم صبح زودبیدار بشم ی ۱ ساعت ۲ ساعت عقب کشیدم و در نهایت پا نمی شدم ولی وقتی آروم آرومی به قول خودم گاماس گاماس عقب کشیدم به راحتی الان بدون زنگم بیدار میشم.
   خدایی گاماس گاماس پیش برید

  3. محیا گفت:

   سلام
   میدونید من اول که می خواستم صبح زودبیدار بشم ی ۱ ساعت ۲ ساعت عقب کشیدم و در نهایت پا نمی شدم ولی وقتی آروم آرومی به قول خودم گاماس گاماس عقب کشیدم به راحتی الان بدون زنگم بیدار میشم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *