0
0

چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ 11 تکنیک به همراه تمرین‌

175 بازدید
چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ 11 تکنیک به همراه تمرین‌
 • اگر به یک شهر جدید سفر کرده‌اید و دچار بحران تنهایی شده‌اید. اگر دلتان برای چای گرم و نشستن کنج کافه و چپ زدن با یک رفیق پایه لک زده و اگر مدت‌ها در جست وجوی یک رابطه عمیق و صمیمی با دوستان خود هستید و نمی‌دانید به چه کسانی می‌توانید اطمینان کنید؛ ما در این مطلب به این سوال: چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ پاسخ خواهیم داد. همچنین کارهایی هست که می‌خواهیم حتما انجام دهید زیرا یافتن دوست و ایجاد رابطه گرم و صمیمی، نیازمند تلاش و تمرین است. در اینجا 11 تکنیک وجود دارد که باید آن‌ها را امتحان کنید.

  در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم :

  • چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟
  • چگونه روابط  را عمیق‌تر و جدی‌تر کنیم؟
  • برای حفظ رابطه دوستی دو طرف چه کارهایی را باید انجام دهند؟

  نعمت دوستان خوب

  1.نعمت دوست صمیمی

  داشتن دوستان صمیمی یکی از لذت‌های خوب زندگی است. کسی که حرف‌های شما را می‌شنود، تفریح با او بیش از هرکسی خوش می‌گذرد و… همچنین در سختی ها، وقت‌هایی که فکر می‌کنید هیچ چاره‌ای وجود ندارد، ناامید و خسته هستید؛ جای خالی یک دوست صمیمی بیش از قبل احساس می‌شود و این سوال برایتان مهم می‌شود که چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ اولین قدم این است که تصمیم بگیرید برای آن کاری انجام می‌دهید. نزدیک شدن به دوستان فعلی خود یا پیدا کردن یک دوست خوب مستلزم وقت گذاشتن است.

  پیشنهاد میکنم مقاله چگونه دوست پیدا کنیم و دوست داشتنی باشیم را نیز مطالعه کنید

  2.رابطه امن

  قبل از اینکه به سوال چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ پاسخ دهیم، باید بدانید که در یک رابطه دوستانه باید احساس امنیت داشته باشید.  پنج عنصر اساسی روابط امن را درباره اطرافیان‌ خود، بررسی کنید.

  • ثبات: آیا این دوستان از روی هوس با من وارد رابطه دوستی می‌شوند؟
  • در دسترس بودن: چقدر برای گذراندن وقت با هم در دسترس هستند؟
  • قابلیت اطمینان: اگر به چیزی نیاز دارم می‌توانم روی آن‌ها حساب کنم؟
  • پاسخگویی: آیا آن‌ها به ایمیل‌ها و متن‌های من پاسخ می‌دهند؟ آیا من به طور مداوم با آن‌ها در تماس هستم؟
  • قابل پیش بینی بودن: آیا می‌توانم روی آن‌ها حساب کنم که به روش خاصی عمل کنند؟

  هنگامی که این پنج عنصر در جای خود قرار بگیرند، می‌توانند راه را برای یک ارتباط عمیق‌تر هموار کنند. این سوالات بدان معنا نیست که شما باید در عرض یک ساعت به متن‌ها پاسخ دهید، اما به این معنی است که باید مبنایی از پاسخگویی و در دسترس بودن ایجاد کنید تا افراد در دوستی با شما احساس امنیت کنند. به همین ترتیب، اگر دوستانی دارید که بی‌پاسخ یا غیرقابل اعتماد هستند، بهتر است برای دوستی نزدیک به افراد دیگر فکر کنید.

  3.خوب ببینید ودقت کنید

  قدم بعدی برای ایجاد دوستی نزدیک این است که فقط چشمان خود را باز کنید. انسان‌ها توانایی منحصر به فردی در خواندن احساسات با توجه به حالات ظریف چهره دارند. خواهید دید که چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ خیلی هم سوال سختی نبوده است. کافی است ببنید چه افرادی به دلتان می‌نشینند و از رفتار یا حسی که در گفت و گو یا تعامل به شما می‌دهند، راضی هستید یا نه. اگر آشنایان شما افراد بسیار محدودی هستند، پس به جمع‌هایی بپیوندید که حدس می‌زنید می‌توانید دوست مناسب خود را در آنجا پیدا کنید. مثلا به باشگاه، کتابخانه، پارک و… نزدیک محل زندگی خود سربزنید و سعی کنید با آدم‌های جدید آشنا شوید.

  به خودتان اجازه دهید شناخته شوید

   

  4.به خودتان اجازه دهید شناخته شوید

  اگر می‌خواهید کسی که هستید دیده شوید، باید از تظاهر به اینکه فردی باهوش‌تر یا اجتماعی‌تر از خودتان هستید، دست بردارید. اعتراف کنید که چه حساسیت‌هایی دارید یا از چه چیزهایی خوشتان می‌آید. خودتان را در تعارفات و رسومات رایج پنهان نکنید. نگران قضاوت دیگران نباشید و با خود و فرد مقابل صادق باشید .هر چه بیشتر خود واقعی‌تان باشید، دوستان مناسب‌تر و نزدیک‌تری پیدا خواهید کرد.

  از خانه خارج شوید!

  برای اینکه به خودتان اجازه دهید شناخته شوید لازم است با افرادی معاشرت کنید. شما باید در اجتماعات ظاهر شوید و تمرین کنید که چگونه رها و آزادانه ویژگی‌ها و افکار خود را بیان کنید.

  ترس از درک نشدن را دور بریزید!

  کمک به مردم برای درک و پذیرش شما ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما شروع کردن آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. پیشنهاد می‌شود دفعه بعد که با یک دوست هستید، مکالمه را به سمت افشای آسیب‌پذیری‌های بیشتر ببرید. وقتی دوستتان به گونه‌ای پاسخ می‌دهد که احساس حمایت می‌کنید، بازخورد مثبتی را با گفتن اینکه چقدر مفید بوده است، یا دیدگاه خوبی که دوستتان نسبت به موقعیت شما دارد، ارائه دهید.

  صادقانه حرف بزنید!

  اگر فرد به چیزی اظهار علاقه ‌مندی می‌کند لزوما به خاطر حفظ یک ارتباط صمیمی، نباید آن را تایید کنید. مثلا او عاشق فوتبال است و شما فوتبال را کار بیهوده‌ای می‌دانید. هرگز نگویید من هم همین طور. رفته رفته مجبور به گفتن دروغ‌های بزرگ‌تر می‌شوید و در رابطه، سمی مهلک وارد می‌کنید. در چنین مواقعی برای حفظ رابطه هرگز دروغ نگویید. صادق باشید اما به علاقه آن فرد هم احترام بگذارید. فقط با بیان طنز و لطیف نظر خود را بیان کنید و به دنبال نقاط مشترک بگردید.

  5.دوستان خود را امتحان کنید

  ممکن است شما مریضی سختی دچار شوید و نیازمند همراهی یک دوست باشید. معمولا در این مواقع آدم از بیش از پیش به اهمیت سوال چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ پی می‌برد زیرا می‌توان از دوستان صمیمی درخواست کمک کرد اما شما که ابتدای کار هستید بهتر است در رابطه خود قبل از شرایط بحرانی آن را امتحان کنید. مثلا از دوست خود بپرسد که آیا می‌تواند به شما در انجام یک خرید کمک کند؟ تا متوجه شوید تا چقدر در مواقع حساس می‌توانید روی او حساب باز کنید. این نه تنها یک روش کم خطر برای آزمایش میزان قابل اعتماد بودن یک دوست است، بلکه باعث ایجاد صمیمیت نیز می‌شود.

  6.بپذیرید که صمیمیت برای همه یکسان نیست

  پیش از چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم ؟ باید از خودمان بپرسیم صمیمیت چه تعریفی دارد؟ و ما چقدر به نزدیکی نیاز داریم؟ برای جواب این سوال هر فردی پاسخ متفاوتی دارد. برخی از ما به ده‌ها ارتباط نیاز داریم، برخی از ما فقط به دو یا سه اتصال نیاز داریم، اما قطعا همه ما به نزدیکی با دیگران نیاز داریم. چیزی که همه کارشناسان روی آن توافق دارند صمیمیت با افراد دیگر – چه همسر، یکی از اعضای خانواده یا یک دوست – یکی از عمیق‌ترین راه‌ها برای شادتر، سالم‌تر و آرام‌تر بودن است.

  7.فرد را بشناسید

  هر چه شناخت بهتری از دوستانتان داشته باشید بهتر می‌توانید تشخیص دهید که برای یک دوستی صمیمی چه میزان مناسب هستند و چه کارهایی برای حفظ دوستی تان لازم است انجام دهید. البته شناخت باید دو طرفه اتفاق افتد تا هردو یکدیگر را بهتر درک کنند.

  در اینجا چند سوال برای بررسی وجود دارد:

  • او معمولا چه می کند؟
  • سرگرمی‌های او چیست؟ تفریحات او چیست؟ و در اوغات فراغت چه می‌کند؟
  • او اخیراً مشغول چه کاری است؟
  • اولویت ها/اهداف آینده او چیست؟
  • او برای چه چیزی بیشتر ارزش قائل است؟
  • ارزش‌های او چیست؟
  • چه چیزی او را برمی انگیزد/محرک می کند؟
  • علایق او در زندگی چیست؟ اهداف؟ رویاها؟

  8.با اصالت ارتباط برقرار کنید

  وقتی می‌پرسید چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ باید به اینکه چگونه دوستی صمیمی برای دیگران باشیم؟ هم، خوب فکر کنید. دوستی یک اتحاد حمایتی بین دو نفر است. تا جایی که می‌توانید در کنار دوستان خود باشید. آیا کسی از دوستان شما در حال حاضر به کمک نیاز دارد؟ آیا چیزی هست که بتوانید به آن‌ها کمک کنید؟ چگونه می‌توانید بهتر از آن‌ها حمایت کنید؟ پس تلاش کنید برای دوستانتان وقت صرف کنید و به آن‌ها ابراز محبت کنید.

  9.در روابط عاطفی متوقع نباشید

  وقتی به دوستانتان کمک می‌کنید، این کار را با این انتظار انجام ندهید که دفعه بعد به شما کمک شود. بلکه بدون قید و شرط کمک کنید. با آن‌‌ها با سخاوت عاطفی رفتار کنید. رضایتی که از کمک به دیگران و دانستن اینکه آن‌ها در وضعیت بهتری هستند دریافت می‌کنید، پاداشی بیشتر از هر چیزی است که در ازای آن می‌توان دریافت کرد. هرچند یک رابطه عاطفی باید دو طرفه باشد اما به این معنی نیست که برای هر کمکی چرتکه دست بگیرید.

  10.برای حفظ ارتباط تلاش کنید

  • تلاش مستمر برای حفظ دوستی لازم است. تمایل به تلاش چیزی است که دوستان عالی را از دوستان سلام – خداحافظی متمایز می‌کند. هر چند وقت یکبار از دوستان خود بخواهید بسته به شدت دوستی، هرچند وقت یکبار ملاقات کنید. قدرت رابطه شما با دفعات ملاقات سنجیده نمی‌شود. بلکه کیفیت آن مهم است. برای برخی از بهترین دوستان من، ما فقط هر چند ماه یک بار ملاقات می‌کنیم. با این حال، هیچ شکی وجود ندارد که ما ارتباط نزدیکی داریم و در صورت لزوم در کنار یکدیگر خواهیم بود.

  11.از تکنولوژی به خوبی استفاده کنید

  اگر هر دو شما مشغله های زیادی دارید، یا محل سکونتتان از هم دور است، ممکن است پیدا کردن زمان آزاد مشترک سخت باشد. بنابراین می‌توانید از طریق پیام‌های متنی، چت آنلاین یا تماس‌های تلفنی ارتباط بگیرید. فناوری ارتباطات را بسیار زیاد آسان کرده است. البته اولویت تقویت رابطه با قرار حضوری است اما اگر به هر دلیلی امکان پذیر نبود یا دیر به دیر اتفاق می‌افتاد، موبایل و رسانه‌های ارتباطی گزینه خوبی می‌باشند.

  تمرین ایجاد صمیمت با دوستان

  برای حل معمای چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم، باید از یک نقطه‌ای شروع کنید. این تمرین‌ها می‌تواند نقطه شروع خوبی باشد. هریک از این فعالیت‌ها را در طول ماه، یک یا چند بار انجام دهید:

  • به یکی از دوست‌هایت که مدت‌ها است با او صحبت نکرده‌ای، تماس بگیر و جویای احوالش شو.
  • با یکی از دوستانت بیرون برو و باهم خرید کنید یا به پارک بروید. (و یا هر تفریحی که هردو به آن علاقه‌مند باشید)
  • برای دوستت هدیه ساده و کوچکی برای یادگاری بگیر.
  • درباره چیزهایی که دوست داری با دوستانت گفت و گو کن.
  • دوستان امن خود را پیدا کن و با آن‌ها درباره خودت بیشتر صحبت کن و از گفتن علایق و نقاط ضعف خود نترس.

  سخن آخر در رابطه با چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟

  اهمیت وجود دوستان ناب و واقعی را جناب حافظ به خوبی بیان کرده است:رازی که به غیر نگفتیم و نگوییم، با دوست بگوییم که او محرم راز است.

  حالا همگی ما  11 تکنیک چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم را می‌دانیم؛ پس دست روی دست گذاشتن اشتباه محض است. از خانه بیرون بزنید و با دوستان خود به پیاده روی، سینما یا باشگاه و… بروید تا از لحظه لحظه زندگی لذت ببرید؛ چون اوقات خوش آن بود که با دوست به سر شد.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۸ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=32856
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  1 نظر در مورد چگونه دوستان صمیمی داشته باشیم؟ 11 تکنیک به همراه تمرین‌

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام و درود و خداقوت وممنون بابت این مقاله جذاب و کاربردی من بعنوان کسی که تجربه نسبتا زیادی در دوستی و رفاقت دارم‌باید بگم دوستان ناب واقعا نادرند و گاهی حتی از دوست صمیمی خودت رفتاری نی بینی یا جوابی میشنوی که دور از انتظاره اما یه چیزی رو فهمیدم اینکه وقتی سن وسالت بالا میره بهتر درک میکنی بهتر می اندیشی و بهتر رفتار میکنی بنابراین میدونی که کجا چطور با دوستانت رفتار کنی و دیگه اینکه به تعداد آدمها سلیقه نظر و رفتارهای متعدد می بینی باید دایره دیدت رو وسیع کنی

   لایک

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: