0
0

13 نکته کلیدی چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

119 بازدید
13 نکته کلیدی چرا خسته کننده صحبت می‌
 • در هنگام صحبت‌ وقتی نگاه‌های پنهانی و سکوت‌های ناخوشایند زیاد می‌شود، ما را نیز بی‌اندازه ناراحت و افسرده می‌کند. چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ چگونه می‌توانیم از گفت و گو کسالت بار به ارتباط و مکالمه واقعی و لذت بخش برسیم؟ ما به شما کمک می‌کنیم کارهایی که یک گفت و گو را خسته کننده می‌کند بدانید و راهکارهایی برای بهبود گفت و گو در اختیار شما قرار می‌دهیم.

  در این مطلب به سوالات زیر پاسخ می‌دهیم:

  • چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟
  • چگونه می‌توانیم صحبت خود را جذاب کنیم؟
  • زمان چه تاثیری در گفت و گو دارد؟
  • مخاطب شناسی چیست؟

  زمان را از یاد نبرید

  1.زمان را از یاد نبرید

  خیلی از ما وقتی گرم صحبت می‌شویم، زمان را فراموش می‌کنیم. قبل از شروع صحبت حواس‌تان به ساعت باشید و سعی کنید صحبت خود را مدیریت کنید. یک ساعت مچی می‌تواند دقت شما را به زمان بالاتر ببرد.

  پیشناد میکنم مقاله چرا خسته کننده صحبت میکنیم را نیز مطالعه کنید

  2.به مخاطب توجه کنید

  در پاسخ سوال چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ باید این نکته مهم را بدانید؛ مخاطب شما بسیار اهمیت دارد. لحن و محتوای گفت و گو شما باید برای هر گروه سنی، فکری و کاری متفاوت باشد و از جملاتی استفاده کنید که برای آن گروه جذاب است. مثلا در گفت و گو با خانم‌ها باید جزئیات بیشتری را بیان کنید؛ چون برایشان بسیار مهم است و حرف‌های کلی حوصله‌شان را سر می‌برد.

  پیشنهاد میکنم مقاله چگونه در دل دیگران نفوذ کنیم؟ را نیز مطالعه کنید

  3.موضوع را دوست داشته باشید

  شمایی که دارید صحبت می‌کنید باید موضوع برایتان جذاب باشد تا بتوانید با هیجان واقعی و البته تحت کنترل صحبت کنید. وقتی خودتان موضوع را دوست ندارید، این حس به مخاطب شما نیز منتقل می‌شود و گفت و گو برایش خسته کننده است.

  4.خلاقانه زندگی کنید

  مورد مهم دیگر برای پرسش چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم آن است که وقتی فکر و نگاه شما به زندگی کپی از روزنامه یا حرف‌های رایج باشد، دیگر مخاطب ترجیح می‌دهد برای بار چندم آن جملات تکراری را نشنود. نگاه خود را به زندگی دقیق کنید و به دنبال خلاقیت باشید به این شکل حرف‌های تازه و خاصی برای گفت و گو خواهید داشت.

  5.سؤالات باز بپرسید

  هیچ ترفندی وجود ندارد که بتواند پاسخ‌های یک کلمه‌ای را هیجان انگیز کند، بنابراین تنها راه‌حل این است که از آن‌ها اجتناب کنید. همیشه در بیان سؤالات خود به جای ساختارهایی با پاسخ ساده «بله» یا «خیر»، از ساختار باز استفاده کنید. به عنوان مثال، “آیا شما با خانواده خود اینجا هستید؟” سوالی است که می توان با یک “بله” ساده به آن پاسخ داد… “با چه کسی اینجا هستید؟” آن‌ها را دعوت می کنید تا اطلاعات جدید خود را به اشتراک بگذارند. اگر آنها پاسخ دادند، “خانواده من”، می توانید در مورد آن‌ها بپرسید و گفت و گو را به خوبی شکل دهید. پیشنهاد میکنم مقاله چگونه گفت و گو را پایان دهیم؟ 9 راهکار فوری و مفید را نیز مطالعه کنید

  6.از محیط خود استفاده کنید

  صحبت کردن در مورد آب و هوا یا ترافیک نمونه کلاسیک این استراتژی است، با استفاده از محیط خود به عنوان سکوی پرش مکالمه استفاده کنید. درباره هرچیزی که در محیط توجه را بیشتر جلب میکند، مثلا پوشیدن یک لباس متمایز می تواند یک یخ شکن عالی باشد، یا جوراب‌های رنگارنگ و… صحبت کنید.

  7.دانش آموز باشید

  صحبت‌های کسل کننده و بی‌هدف را به یک جلسه آموزشی تبدیل کنید. اگر موضوعی وجود دارد که با آن آشنا نیستید، فقط با آن شخص صادق باشید و بگذارید اگر او می‌داند، توضیح دهید. علت چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم را در این شرایط این است که صحبت کردن درباره چیزهایی که نمی‌دانیم باعث می‌شود حرف‌هایمان خسته کننده باشند.

  8.جالب‌تر باشید

  ذخیره حکایات و نظرات خود و امکانات مکالمه خود را گسترش خواهید داد. بیرون بروید و چیزهای جدیدی را تجربه کنید! کتاب بخوانید، سینما بروید و… تا حرف‌های به روز و جالبی برای گفتن داشته باشید.

  از طنز استفاده کنید

  9.از طنز استفاده کنید

  اگر فکر می‌کنید که شوخی کردن در گفت و گو خوب نیست، همین حالا پاسخ سوال چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم را می‌دانید. طنز شیرینی یک گفت و گو خوب است و مخاطب را سر ذوق می‌آورد. حتی در جلسات جدی کاری نیز رگه‌هایی از طنز بسیار موثر است و روابط کاری را تقویت می‌کند. پیشنهاد میکنم مقاله چگونه خودمان را به دیگران معرفی کنیم؟ را نیزمطالعه کنید

  10.از تکرار بپرهیزید

  گاهی در یک گفت و گو مدام جملات را تکرار می‌کنیم تا اهمیت آن را تاکید کنیم. این کار که زیاد تکرار شود، برای شنونده خسته و ناراحت کننده می‌شود. برای تاکید بیشتر از جملات هم معنی استفاده کنید و سعی کنید به جای آن از اهمیت آن صحبت کرده و مثال بیاورید.

  11.داستان خوب داشته‌ باشید

  مردم عاشق داستان هستند. داستان‌ها قابل ارتباط وسرگرم کننده هستند، و دیگران می‌توانند با داستان‌های مشابه گفت و گو را صمیمی‌تر کنند. اگر متوجه شده‌اید که دوستان یا همکارانتان از یکی از داستان‌های شما لذت می‌برند، آن حکایت را برای آینده نگه دارید.

  12.موضوع را عوض کنید

  پرش به یک موضوع جدید سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید، می تواند از خسته کننده بودن گفت و گو و حاشیه‌های کسالت‌بار جلوگیری کند. ممکن است شما طرفدار یک خواننده باشید اما همه جزئیات فن پیج‌های آن خواننده، برای فرد مقابل شما جذاب نباشد. پس راهکار دیگری برای سوال چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم آن است که تغییر موضوع دهید تا هر دو نفر از گفتگو بیشتر لذت ببرید.

  13. شکایات خود را مهار کنید

  اگر هدف شما برقراری ارتباط است، توصیه ما این است که از نارضایتی‌ها و شکایت‌های خود حرف نزنید. زیرا اغلب به عنوان شخصیت “خسته کننده” از شما یاد می‌کنند. همه ما گاهی نیاز به غر زدن و اظهار ناراحتی داریم اما این را با دوست صمیمی خود که شرایط شما را می‌داند مطرح کنید. نه با عموم افرادی که با آن‌ها مواجه می‌شوید و شناخت کاملی درباره خصوصیات شما ندارند.

  فرا نکته

  اگر فکر می‌کنید در هر گفت و گویی، خسته کننده صحبت می‌کنید. ابتدا بهتر است این موضوع را بررسی کنید. از 13 مورد بالا چند نکته را رعایت می‌کنید؟ آیا واقعا در فن بیان ضعیف هستید یا فقط خودتان این حس را دارید؟ این را از اطرافیان صادق خود بپرسید. ممکن است شما بسیار هم شیوا صحبت کنید اما حس منفی نسبت به خود و رفتارهایتان داشته باشید و این روی ارزیابی‌  خسته کننده بودن یا نبودن  صحبت‌های شما اثر میگذارد. در این صورت آن را با مشاور خود در میان بگذارید.

  پیشنهاد کاربردی

  تا اینجا به شما نکاتی را در پاسخ به سوال چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم گفتیم. حالا برای رشد مهارت فن بیان شما پیشنهادی داریم؛ برای اینکه در گفت و گو‌های خود متوجه شوید چه خطاهایی را انجام می‌دهید و چه نکاتی را از یاد می‌برید. گاهی در جلسات کاری یا گپ و گفت و گو خانوادگی چند دقیقه‌ای صدای خود را ضبط کنید .آن را دوباره بشنوید و به عنوان شنونده، بر اساس 10 نکته‌ای که بیان شد آن را بررسی کنید.نقاط ضعف و قوت خود را کشف کنید و برای بهبود فن بیان خود تلاش کنید. نکته: این کار را زیاد و مداوم تکرار نکنید که تبدیل به وسواس فکری شود!

  حرف پایانی در مطلب چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

  فن بیان در صحبت کردن و جلب توجه شنونده بسیار تاثیر دارد. در این مطلب ما به نکاتی که چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟ اشاره کردیم و راهکاری برای بهبود آن پیشنهاد دادیم. شما با رعایت 10 نکته که در بالا گفتیم قطعا گفت و گو جذاب‌تر و موثر‌تری خواهید داشت. اگر به این موضوعات علاقه مند هستید می‌توانید مقاله «فن بیان و 4 راهکار بهبود آن» را نیز بخوانید.

  لطقا انتقادات و پیشنهاد های سازنده تان را برای ما کامنت کنید. به امید رشد و موفقیت شما.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=33095
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  0 نظر در مورد 13 نکته کلیدی چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: