مقالات, بهبود فردی

چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ ۴راهکار فوق‌العاده قوی

چگونه از مغز خود کار بکشیم؟
 • چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  طبیعتا شما هم می‌دانید که ما انسان‌ها از تمام ظرفیت مغز خود استفاده نمی‌کنیم. این بدان معنی نیست که ما بخش‌هایی از مغزمان را دست نخورده کنار گذاشته‌ایم. بلکه تقریبا تمامی نقاط مغز ما در کارها و افکار مختلف درگیر می‌شوند. اما بهره‌وری و عملکرد مغز انسان‌ها تغییر می‌کند. این تغییر تا حد زیادی اکتسابی است. یعنی با تمرین کردن و رفتار‌های روزانه بهتر می‌توانیم در تقویت حافظه بهتر عمل کنیم. در این مطلب می‌خواهیم به این بپردازیم که چگونه افزایش تقویت حافظه داشته باشیم؟

  قدرت مغز شما

  با اینکه علم و تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است اما هنوز دانشمندان و محققان اطلاعات زیادی را راجب 2 موضوع نمی‌دانند.

  • موضوع اول کهکشان و فضای بالای سرمان است.
  • موضوع دوم مغز است.

  برای اینکه بدانیم مغز ما چقدر پیچیده و قدرتمند است، لطفا فیلم پایین را از امیرحسین حامدی مشاهده کنید.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ؟

  می‌خواهیم به سراغ 4 راهکار ساده و کاربردی برویم که خیلی راحت‌تر متوجه شویم چگونه از مغز خود کار بکشیم؟ و به دستاورد‌های خوبی برسیم.

  1_ درست فکر کنید

  متاسفانه به ما انسان‌ها یاد ندادند که چگونه فکر کنیم. همچنین سیستم درستی برای فکر کردن نداریم. طرح سوالات خوب باعث می‌شود ما به جواب‌های خوبی دست پیدا کنیم. اگر سوال اشتباه از خودمان بپرسیم به جواب‌های اشتباه می‌رسیم.

  اهمیت طرح سوال را جدی بگیرید. بسیاری از کتاب‌هایی که از سال 2015 به بعد به چاپ رسیدند از اهمیت طرح سوال صحبت به عمل آورده‌اند؟ آیا شما سوالات خوبی از خود می‌پرسید؟

  ما همیشه باید بزرگترین سوالات زندگی و کسب‌وکار خودمان را مورد بررسی قرار دهیم.

  برای مشاهده مقاله تقویت حافظه برای آزمون کلیک کنید.

  سوالاتی مثل:

  • چگونه هوشمندانه‌تر در ……. باشم؟
  • مهم‌ترین هدف من الان چیست؟
  • چه کاری را باید در …….. متفاوت انجام بدم؟
  • چک لیست چه چیزهایی‌رو باید درست کنم؟
  • چه چیزی دارد وقت من را می‌گیرد؟
  • ارزش‌های زندگی من چیست؟ آیا آن‌ها را مرور کرده‌ام؟
  • در چه آموزشی باید شرکت کنم؟ چه مهارتی را باید یاد بگیرم؟
  • کجا می‌توانم بازاریابی کنم؟
  • چگونه درآمد بیشتری داشته باشم؟
  • پول‌های خودم را چگونه بودجه‌بندی کنم؟
  • چگونه کیفیت رابطه خودم را به عزیزان زندگیم بهتر کنم؟

  برای اینکه از مغز خود بهتر کار بکشید، سوالات را روی کاغذ بنویسید. به جواب آن‌ها فکر کنید. زمانی که ما چیزی را روی کاغذ می‌نویسیم، عملکرد مغز ما بهبود پیدا می‌کند. حتی با همین راهکار ساده یعنی نوشتن شما بازدهی مغزی بیشتری دارید. نوشتن باعث می‌شود که نورون‌های مغزی بهتر عمل کنند. بنابراین سوالات بالا را بنویسید و به آن عمل کنید.

  آماده هستید مهم‌ترین نکته این مقاله را متوجه شوید:

  سوالات مهم زندگی خود را در جایی یاد داشت کنید. مثلا من این سوالات را در برنامه پاورپوینت خود قرار دادم. سوال‌های بالا بخش کوچکی از سوالاتی هستند که من در برنامه پاورپوینت برای خود آماده کرده‌ام. شما می‌توانید سوالات مهم زندگی خود را روی برنامه ورد، کاغذ، قسمت نوت گوشی و…. فضا‌های مختلف دیگری داشته باشید.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  به صورت سیستمی فکر کنید

  برای پاسخ دادن به این سوالات هر هفته زمانی را مشخص کنید. مثلا صبح روزهای جمعه به سراغ این سوالات بیایید و برای پاسخ دادن به آن‌ها وقت بگذارید. این تعهد را داشته باشید که در ماه حداقل 4 بار را برای فکر کردن عمیق زمان اختصاص می‌دهید. یادتان باشد که سوالات درست زندگی ما را تغییر می‌دهند. بنابراین با اختصاص دادن روزی در هفته برای فکر کردن، تفکر را به صورت یک سیستم در زندگی خودتان به راه بیاندازید.

  تقویت حافظه

  مغز انسان از فکر کردن فرار می‌کند

  آگاه باشید که مغز انسان‌ها برای راحتی ما ساخته شده است. مغز نمی‌خواهد شما اذیت شوید و عاشق دوپامین است. بخاطر همین خاطر شما وقتی که ناراحت هستید ناخودآگاه سر از اینستاگرام یا تلویزیون و… سر در می‌آورید. مغز ناراحتی شما را درک می‌کند و به فکر ترشح دوپامین می‌کند تا حال شما خوب شود.

   برای مشاهده مقاله هورمون های یادگیری اینجا کلیک کنید.

  بخاطر همین موضوع ما به مشکلات زندگی‌مان فکر نمی‌کنیم و طبیعتا این مشکلات با این سبک زندگی هر روز بزرگتر می‌شوند. مغز ما انسان‌ها حاظر نیست وقتی را برای سوالات مهم زندگی در نظر بگیرد. به عنوان مثال خیلی از انسان‌ها از سوالات عکس پایین فرار می‌کنند.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  اگر می‌خواهید جواب سوالات بالا را پیدا کنید و سرنخ‌های برای پاسخ درست پیدا کنید مقاله شناخت رسالت زندگی را مطالعه کنید.

  3_ گلوکز و کارکرد مغز

  تقویت حافظه

  مغز ما برای عملکرد بهتر به گلوکز احتیاج دارد. بهترین خوراکی‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، خرما،‌ توت خشک، انجیرخشک و عسل هستند. خوراکی‌هایی که گفته شد به شما کمک می‌کند، در مدت زمان طولانی بهره‌وری مغز خود را بالا نگه دارید.

  شیرینی‌های خیلی شیرین را مثل انواع کیک‌ها، قطاب، پولکی و… را برای بهبود عملکرد مغز استفاده نکنید. بدن برای جذب این همه قند، انسولین زیادی ترشح می‌کند و به همین خاطر شما بعد از چند دقیقه عملکرد مغز شما کاهش پیدا می‌کند.

  3_ صبح زود از خواب بیدار شوید

  برای اینکه بهتر از ظرفیت مغز خود استفاده کنید سحرخیز باشید. سحرخیزی به شما کمک می‌کند در ساکت‌ترین زمان شبانه روز بهترین نتیجه را از مغز خود بگیرید. زمانی که سحر از خواب بیدار می‌شوید، سطح اکسیژن خالص روی زمین بیشتر از هر زمان دیگر است. مغز استراحت خود را داشته است و آماده است که شما به کارش بیاندازید. من نوشتن این مطلب را ساعت 5:30 دقیقه صبح شروع کردم. بنابراین موضوع عملگرایی هم بسیار مهم است.مغز ما انسان‌ها می‌تواند در صبح بهترین عملکرد را داشته باشد.

  اگر می‌خواهید سحرخیز شوید پیشنهاد می‌کنم مقاله چگونه صبح زود از خواب بیدار شویم را مطالعه کنید.

  4_ تمرکز کنید

  تمرکز مهارت است. مثل هر مهارت دیگری که تا به الان آموخته‌ایم. آیا می‌توانید یک ساعت روی کار یا پروژه خود متمرکز شوید. ذهن خود را کنترل کنید تا به سراغ افکار دیگری نرود. همچین تا جایی که می‌توانید عوامل حواس‌پرتی را مثل گوشی موبایل، سر وصدا، شلوغی‌ها و…. را کم کنید. بنابراین چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  با تمرکز می‌توانیم خروجی و بازدهی مغز خود را افزایش دهیم و تقویت حافظه بهتری داشته باشیم. تمرکز مهارت مهمی است که در دنیای شلوغ امروز باید یاد بگیریم. در تصویر پایین شما متوجه می‌شوید که ما بعد از 45 دقیقه به اوج تمرکز خود دست پیدا می‌کنیم.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  شاید تکنولوژی به ما خیلی کمک کرده باشد. اما گوهر های ارزشمندی را مثل تمرکز، مثل فکرکردن درست و…. را از ما گرفته است. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه کیفیت و توجه خود را روی کارهای مختلف بیشتر کنید، مقاله افزایش تمرکز را مطالعه کنید.

  نتیجه گیری، چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  کافیست چند کار ساده را انجام دهید. می‌توانید با تکنیک های مختلف از بیشتر قدرت مغز خود استفاده کنید. برای استفاده بهینه‌تر از مغز خود باید محیط و کارهای خود را سازماندهی کنید. سحرخیز باشید، مهارت تمرکز کردن را یاد بگیرید، از خود سوالات درست بپرسید و نکات ریزی که در مقاله راهکار های موثر برای تقویت حافظه گفته شد را رعایت کنید. کارهایی که انجام دادن آن‌ها ساده است. انجام ندادنش هم ساده است.

  بنابراین شما پی بردید که چگونه بهتر زندگی کنیم و چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  اما آیا آموزش‌های خود را در زندگی‌تان پیاده‌سازی می‌کنید؟ امیدوارم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶ رای

  2 دیدگاه در “چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ ۴راهکار فوق‌العاده قوی

  1. محمد مهدی خضری گفت:

   با عرض سلام و عرض ادب خدمت استاد حامدی عزیز و خانواده بهارمن (●’◡’●)
   مقاله تون بسیار تا بسیار عالی و مفید بود
   و به نکاتی شاره شده که در کمتر جایی به انها اشاره میشود
   و سوالی که داخل مقاله به اون اشاره شده است خیلی جای تامل و فکر کردن به این سوال مهم و اساسی هست
   که هر کس در زندگی باید این سوال را از خود بپرسد که اگر همینطوری به زندگی خود ادامه بدم به کجا میخوام برسم و …
   و تکنیک هایی که داخل مقاله راجب تقویت حافظه گفتید خیلی مفید و کاربردی هستند
   خیلی از خواندن مقاله لذت بردم
   دوستتون دارم و امید وارم که به موفقیت های بیشتری برسید

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    خواهش میکنم محمد مهدی عزیز
    پسر خوش فکر کرمانی
    مطمئنم که یه زندگی فوق‌العاده رو برای خودت میسازی
    شاد باشی پسر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *