وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30 ثبت نام در وبینار
وبینار شخصیت جذاب در ارتباطات ✨کاریزماتیک باش و ارتباطات موفق و قدرتمند بساز --> جمعه 1401/02/30
ثبت نام در وبینار
0
0

3 راهکار فوق کاربردی برای کنترل استرس کنکور

152 بازدید
استرس کنکور
 • کنترل استرس کنکور

  یکی از موارد بسیار مهم در جلسه آزمون، کنترل استرس کنکور است. اصلا مهم نیست کنکوری هستید یا نه؛ خود کلمه کنکور برای همه، استرس و اضطراب را به دنبال دارد. همین که افراد قرار است زحمت و نتیجه 12 سال مدرسه رفتن و درس خواندن خودشان را فقط در 4 ساعت و 10 دقیقه بگیرند؛ یعنی خود استرس و اضطراب. اینکه آیا به آن کاخ آرزوهایی که سال‌های سال آن را در ذهنشان پرورانده‌اند، خواهند رسید یا نه؛ یعنی استرس و اضطراب. در گام اول پادکست مدیریت استرس را از امیرحسین حامدی گوش کنید. (شاید لازم باشد که در کنار خانواده گوش کنید)

  اینکه از همراهان و دوستان خود عقب خواهند افتاد؟ اینکه لقب تلخ و ناخوشایند پشت کنکور را باید یدک بکشند یا ن؟ اینکه لحظات خوش کلاس‌های دانشگاه و دوران دانشجویی را احساس می‌کنند یا ن؟ اینکه خانم دکتر یا آقای مهندس می‌شوند یا ن؟ همه و همه استرس و اضطراب را به ارمغان می‌آورد. در این مقاله قصد داریم به دلایل استرس و نحوه کنترل استرس کنکور بپردازیم. اگر شما هم از این مشکل رنج می‌برید با ما همراه باشید.

  استرس کنکور

  انواع استرس:

  قبل از اینکه بگویم استرس چیست، باید به این موضوع اشاره کنم که دو نوع استرس داریم. استرس مثبت یا سازنده و استرس منفی یا مخرب.

  استرس مثبت یا سازنده:

  در واقع این حالت خوب استرس است که اگر شما آن را در زمان کنکور نداشته باشید، هیچ تمایلی به خواندن مطالب کنکور ندارید یا بهتر است اینگونه بگویم، اصلا نتیجه هم برایتان مهم نمی‌شود. ن‌تنها کنکور بلکه لازمه انجام و به فعلیت رساندن هر کاری استرس است، اما به اندازه. استرس اگر از حالت نرمال خود خارج شود، به استرس مخرب تبدیل می‌شود و دقیقا نتیجه عکس را به‌دنبال دارد.

  استرس منفی یا مخرب:

  استرس بیش از حد کنکور، نتیجه عکس می‌دهد؛ یعنی به‌جای آنکه برای‌تان کمک کننده و نوعی نیرو محرکه باشد، شما را از ادامه تلاش برای کنکور باز می‌دارد.

  برای خواندن مقاله مدیریت و درمان استرس کلیک کنید!

  استرس چیست؟

  استرس، شرایط یا احساسی  است که در آن، فرد  از لحاظ ادراکی  بر این باور است که  مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی  که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست.

  علائم استرس در زمان کنکور

  استرس می تواند انواع مختلفی از علائم جسمی و عاطفی را ایجاد کند. بعضی اوقات ، ممکن است متوجه نشوید که این علائم ناشی از استرس است. در اینجا برخی علائم وجود دارد که استرس ممکن است برای شما ایجاد کند:

  • اسهال یا یبوست
  • درد مزمن
  • سردرد
  • کمبود انرژی
  • اختلال تمرکز
  • سفتی گردن
  • خستگی
  • اختلال خواب
  • مشکلات گوارشی
  • کاهش با افزایش اشتها
  • کاهش یا افزایش وزن

  اگر در دوران کنکور با هر یک از این موارد رو به رو شدید، به معنای استرس موجود در شماست. اینکه با وجود خستگی شدید در طول روز، به هنگام شب نتوانید بخوابید، یا با وجود اینکه 13 یا 14 ساعت از روز را در خواب بودید اما به هنگام مطالعه، احساس خواب‌آلودگی دارید. افزایش یا کاهش شدید وزن پیدا می‌کنید، یا نسبت به غذا بی‌میل می‌شوید، یا با حرص فراوان دائما غذا و تنقلات می‌خورید، یا… این‌ها علائم وجود استرس در شماست که باید زیر نظر دکتر یا مشاور، آن را کنترل کنید وگرن قادر نخواهید بود که نتیجه مطلوبی را کسب کنید.

  استرس کنکور

  عوامل استرس‌زا

  و اما مهم‌ترین مطلب عوامل استرس‌ زاست. تنها راهکار برای شما این است تا جایی که می‌توانید از آنها دوری کنید و به آنها اهمیت ندهید. تمام توجه و تمرکز خود را به درس و مطالعه خود بدهید. تفکر و توجه به هر کدام تمرکز و زمان شما را می‌گیرد. می‌توان به دلایل زیر اشاره کرد:

  رتبه کنکور دلخواه با بهارمن

  1.‌ نگاه کردن به دیگر داوطلبان کنکور و مقایسه خود با آنها:

  یکی از مهمترین دلایل استرس شما در زمان کنکور، مقایسه خود با دیگر داوطلبان، همکلاسی‌ها، دوستان صمیمی و … است. البته باید بدانید گاهی مقایسه، نتایج مثبت در بر دارد و سبب ترغیب بیشتر شما به مطالعه و یادگیری و هدر رفت زمان‌تان می‌شود و البته گاهی اوقات هم نتیجه عکس می‌دهد و باعث استرس و اضطراب شما می‌شود تا جایی که انگیزه برای ادامه را از شما می‌گیرد. سعی کنید تا جایی به دیگران توجه کنید که نتایج مثبت و سازنده برای‌تان دارد، در غیر این‌ صورت تمام توجه و تمرکزتان را معطوف به خودتان کنید‌.

  2. عدم مدیریت زمان:

  زمانی‌که شما برنامه منسجمی برای مطالعه‌تان ندارید، نمی‌دانید کدام مبحث را خوانده‌اید یا کدام را نخوانده‌اید و به طور کل، مدیریت زمان صحیحی ندارید؛ استرس کمبود وقت برای مطالب باقی‌مانده هم به شما اضافه می‌شود. در این صورت، هنگام مطالعه تمرکز مطلوبی ندارید. در نتیجه میزان یادگیری شما هم کاهش می‌یابد. پس سعی کنید در وهله اول، یک برنامه مناسب و جامع برای خود داشته باشید.

  برای مشاهده مقاله نحوه مدیریت زمان کنکور، کلیک کنید.

  3. مطالعه و یادگیری ناقص:

  مطالعه و یادگیری ناقص سبب افزایش استرس شما می‌شود؛ زیرا خیال شما از مطالبی که خوانده‌اید راحت نیست. بعلاوه اینکه استرس مطالبی که هنوز به آنها نرسیده‌اید هم، به شما افزوده می‌شود. پس برای مهار استرس‌ کنکورتان سعی کنید مطالبی که می‌خوانید را دقیق مطالعه کنید و آنها را در برنامه مرورتان قرار دهید تا یادگیری‌تان افزایش و میزان فراموشی آنها به صفر برسد.

  4. مقایسه شما با دیگر دوستان و آشنایان‌تان توسط والدین:

  بی‌شک یکی از اشتباهات والدین شما در زمان کنکور، مقایسه شما با اطرافیان‌تان است. البته که والدین شما فکر می‌کنند با این روش انگیزه بیشتری برای مطالعه، یادگیری و ادامه مسیر پیدا می‌کنید و با جدیت روی کنکور و آینده خود، تمرکز می‌کنید. در صورتی که دقیقا نتیجه معکوس به دنبال دارد و ن‌تنها انگیزه و تمرکز شما را از بین می‌برد، بلکه استرس را به جانتان تزریق می‌کند.

  استرس کنکور

  راهکارهایی برای مهار استرس کنکور:

  1.‌ خواب و تغذیه مناسب:

  یکی از تفکرات اشتباه شما در دوران کنکور این است که باید هر روز و هر ساعت، فقط درس بخوانید. در صورتی که بدن شما به استراحت، تفریح و تغذیه مناسب نیاز دارد. بدون داشتن خواب مناسب نمی‌توانید تمرکز کافی بر روی دروس داشته باشید. همچنین کم خوابی، باعث استرس و احساس خستگی می شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می‌دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید. خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش‌های آرام‌بخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت‌سازتان کمک کند.

  2. تنفس دیافراگمی:

  در این مدل نفس کشیدن با عمل دم، شکم منبسط و پس از چند ثانیه نگهداری نفس، با انجام عمل بازدم حجم هوای داخل شکم تخلیه می شود. یکی از فوق‌العاده‌ترین راهکارهای نحوه مهار استرس کنکور، تنفس دیافراگمی است. سعی کنید آن را انجام دهید.

  برای مشاهده مقاله تنفس دیافراگمی، کلیک کنید.

  3. مدیتیشن و مراقبه:

  یکی از راهکارهایی که در دوران کنکور برای افزایش هر مهارتی به شما توصیه می‌شود، مدیتیشن است. از چنان قدرتی برخوردار است که تصورش را هم نمی‌توانید بکنید. اگر سایر مقالات بهترین را مشاهده کرده باشید، در زمینه تقویت حافظه، تقویت توجه و تمرکز، افزایش اراده و انگیزه، مهار استرس و …جز یکی از تأثیرگذارترین راهکارها بدان اشاره شده است. از قدرت مدیتیشن، غافل نشوید.

  برای مشاهده مقاله تمرکز و مدیتیشن، کلیک کنید.

  امیدوارم با همراهی بهارمن، بتوانید دوران کنکور خوبی را تجربه کنید و در نهایت، نتیجه مدنظرتان را کسب کنید.

  شما برای نحوه مهار استرس کنکور تان چه می‌کنید؟؟ راهکارهایتان را با ما در میان بگذارید. نظرات و پیشنهادات شما برای ما قابل احترام است، آن را برای ما کامنت کنید. راستی اگر در اطرافتان کسی را می‌شناسید که از استرس کنکور رنج میبرد، با ارسال این مقاله حال خوب را به او هدیه دهید و یادتان باشد، حس خوبی که به دیگران هدیه می‌دهید در وهله اول به خودتان بر می‌گردد.

  حرف پایانی مدیریت استرس کنکور

  اگر کنکوری هستید یکی از مهم‌ترین سوال‌های شما باید این باشد که چگونه آرامش خود را در دوران کنکور حفظ کنیم؟ عوارض استرس کنکور به شدت زیاد است. یادمان باشد که به دنبال راهکارهای اشتباه نباشیم. مثلا خیلی از کنکوری‌ها سوال می‌پرسند: برای کاهش استرس کنکور چه بخوریم؟ بهترین قرص برای کاهش استرس کنکور چیست؟ آیا قرص پروپرانول برای کاهش استرس کنکور مفید است؟ سوالات قبل، سوال‌های اشتباهی برای استرس آزمون هست. چون بهترین راهکار برای کنترل استرس، این است که رفتارهای درستی داشته باشیم. حتما پادکستی که برای شما در این مطلب گذاشته شد را جدی بگیرید و نکات این مطلب را رعایت کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۵۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=10227
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  136 نظر در مورد 3 راهکار فوق کاربردی برای کنترل استرس کنکور

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام وقت بخیر ممنون بابت اطلاعات عللیتون
   این مقاله راجع به نحوه کنترل و مهار استرس در زمان کنکور بود.
   درباره انواع استرس صحبت شده بود که دو نوع مثبت و منفی داریم.
   نوع مثبت باعث ایجاد انگیزه و نوع منفی باعث آسیب رساندن به ما می شود.
   درباره علائم استرس صحبت شده بود که باعث میشه اگر ما استرس داریم متوجه آن بشویم و هر چه زودتر آن را برطرف کنیم.
   در آخر هم دلایل به وجود آمدن استرس در زمان کنکور اشاره شده بود که هر کدام در جایگاه خودشان می توانند برای ما بسیار مخرب باشند

   لایک

  2. سلام وقت بخیر
   مقاله بسیار مفیدوکاربردی بود.
   من آدم فوق‌العاده استرسی هستم و خیلی وقت ها شده برای کاری که خیلی براش تلاش کردم بخاطر استرس خرابش میکنم و کلا ذهنم از کار می‌افته در اون موقعیت .
   اما این مقاله بسیار برای من مفید بود چون به نظرم الان نمیتونم این استرس رو از بین ببرم ولی با چیز خدایی که خوندم میتونم شدتش رو کم کنم.
   ممنون از زحمات شما🍁🍂

   لایک

  3. سلام استاد حامدی خسته نباشید
   ممنون از تین مقاله زیبا و ارزشمندتان ❤️❤️❤️❤️❤️

   لایک

  4. سلام و ممنون خودمم چون امسال کنکوری هستم خوبه که به جای تشدید استرس سعی کنم حالا کم تر کنم و اون دست استرس مفید هم داریم در همین حد خوبه . واقعا مفید هست مطاله مقاله کامل استرس و کنکور ارتباطشان و باعث چه چیز هایی میشه گفتین .

   لایک

  5. سلام
   وقت بخیر

   این مقاله که درباره راهکار فوق کاربردی برای مقابله با استرس کنکور بود ، خیلی مفید و عالی و کاربردی بود .

   مدیتیشن و مراقبه ، تنفس دیافراگمی ، خواب و تغذیه مناسب ، از راهکارهایی برای مهار استرس کنکور اند .

   لایک

  6. سلام، ممنون بابت مقاله خوبی که برای ما ارائه دادید.
   این مقاله راجع به نحوه کنترل و مهار استرس در زمان کنکور بود.
   درباره انواع استرس صحبت شده بود که دو نوع مثبت و منفی داریم.
   نوع مثبت باعث ایجاد انگیزه و نوع منفی باعث آسیب رساندن به ما می شود.
   درباره علائم استرس صحبت شده بود که باعث میشه اگر ما استرس داریم متوجه آن بشویم و هر چه زودتر آن را برطرف کنیم.
   در آخر هم دلایل به وجود آمدن استرس در زمان کنکور اشاره شده بود که هر کدام در جایگاه خودشان می توانند برای ما بسیار مخرب باشند.

   لایک

  7. سلام آقای حامدی

   واقعا عالی بود و این یه پروسه ای است که باید روش تمرین و تکرار بشه تا نتیجه دلخواه بدست بیاد

   چه خوب میشد اگر خوراکی هایی که در کاهش استرس مآثر هستند هم ذکر میکردین

   من خودم پیشنهادم به دوستان آب هست واقعا تاثیر گذاره

   به خوبی اینکه استرس میتونه واقعا مخرب باشه رو در نزدیکانم دیدم و با اینکه خیلی خوب مطالعه داشتن اما نتیجه مطلوبی کسب نکردن
   من خودم متاسفانه نه استرس مخرب دارم نه سود مند شو کلا استرس ندارم
   ممنونم از مقاله خوبتون ⚘😊

   لایک

  8. سلام
   وقت بخیر ممنونم بابت راهنمایی هاتون
   استرس بزرگ ترین عامل تخریب کننده و هم ریختن اعصاب و روان انسان هاست مدیتیشن یکی از بهترین راه ها برای مهار استرس و بالا بردن تمرکز

   لایک

  9. خیلی عالی بود وباتوجه به اینکه استرس باعث تشویق به درس خوندن میشه اما من استرس کمی دارم ولی خیلی کم انرژی هستم و نمیدونم واقعا باید چیکارکنم

   لایک

  10. سلام خسته نباشید
   من خودن بینهایت استرس دارم برای هر آزمون نمیدونمم چی کار کنم بتونم تحمل کنم آخرش اینقدر زیاد میشه که اصلا نمیتونم سر پا بمونم ممنونم راهکار هایی درباره‌ی این موضوع دادید

   لایک

  11. استرس ب شکل مثبت ک باعث حرکت ما بشه عالیه ولی بیش از حد اون ک ب جسم و روح ما اسیب بزنه واقعا مخربه مرسی از مقاله مفید💫

   لایک

  12. سلام واقعا استرس زیاد مخربه و نشانه هاش واقعا اسیب میرسونه ، شناخت راهکار های کاهش اون واقعا عالیه ❤

   لایک

  13. سلام امیدوارم حالتون خوب باشه بسیار عالی بود این مقاله خیلی تونست به من کمک کنه همه ما آدما استرس داریم و هیچ آدمی نیس که بگه من بدون استرس زندگی میکنم استرس چیزیه که در وجود همه ما آدما هس اما کسایی که این مقاله خوندن دیگه از وجود استرس رنج نمیبرن چون ما یاد گرفتیم با حسی به اسم استرس چگونه رفتار کنیم و سعی کنیم استرس از نوع مثبت در جودمان بیاریم امیدوارم که برای همه این مقاله مفید بوده باشه
   با آرزو سلامتی و موفقیت برای همه🙂

   لایک

  14. سلام استادوقتتون بخیر
   مقایسه کردن خودم با دیگران واقعابرام استرس زا هست
   از طرفی هم یادگیری ناقص وحشتانکه
   چند وقتی هست که مدیتیشن میکنم وحالم خیلی بهترشده

   لایک

  15. سلام تو این مقاله فهمیدیم که دو نوع استرس داریم استرس مثبت و سازنده و استرس منفی یا مخرب که استرس منفی و مخرب من به شخصه تجربه کردم خیلی بده اگه آدم این استرس کنترل نکنه من سال کنکور چون استرس داشتم سر جلسه کنکور هر چی خونده بودم یادم رفت و این باعث شد که کنکورم خراب کنم 😥😥

   لایک

  16. این مطالعه یادگیری ناقص واقعا باعث استرس میشه…من با تمام وجود درکش کردم😑ممنون از شما⚘⚘

   لایک

  17. سلام خسته نباشید استاد
   این مقالتون هم مثل بقیه مقاله هاتون عالی بود
   واقعن لذت بردم خیلی خوب بود
   شناخت عوامل استرس زا و عوامل کنترل استرس یک موضوع خیلی مهمه
   چون استرس خیلی تاثیر زیادی در زندگیه همه افراد میذاره
   و تاثیرات مخرب اون خیلی زیاده
   مخصوصا در کنکور
   ینی ما هرچقدر هم که مطالعه داشته باشیم برای کنکور اما سرشار از استرس باشیم سر جلسه کنکور هرچی که خوندیم از رهنمون میپره و نمی‌تونیم خوب عمل کنیم
   پس برای همینه که کنترل استرس از ارزش خیلی خیلی بالایی برخورداره

   ممنون استاد خیلی کاربردی بود

   لایک

  18. درود فراوان🌷🌷🌷🌷🌷🌷
   بنده امسال کنکوری ام و یادگیری ناقص یکی از محدود کننده ها و استرس زا در زندگی منه و خود بر این باورم کع میتونم با برنامه ریزی مناسب و درست این کمبود رو برطرفش کنم ازطرفی این استرس مخرب رو با راهکار هاتون کمش کنم
   تابه استرس مثبت تبدیل بشه و باعث پیشرفتم بشه
   میدونم اوایل خیلی خیلی بهم سخت میگذره اما چاره چیست؟؟
   دمتون گرم آرزوهاتون و آرزوهامون خاطره شن🌷

   لایک

  19. سلام و خداقوت
   یادگیری و مطالعه ناقص استرس خیلی زیادی ایجاد میکنه و باید سعی کنیم حتما در برنامه مرورمون قرارش بدیم و از تکنیک طرح سوال و ایجاد قلاب ذهنی هم غافل نشیم👌

   لایک

  20. استرس یکی از مباحثیه که امروزه خیلی از مردم گرفتارشن و این دسته از آموزش ها میتونه خیلی مفید واقع بشه دوستان یکی از نابود کننده های استرس، خندیدن هست حتی شده مصنوعی و الکی بخندید و آب بخورید، تنفس دیافراگمی و مدیتیشن هم که دیگه کمر استرس رو میشکنه ,.

   لایک

  21. استرس یکی از مباحثیه که امروزه خیلی از مردم گرفتارشن و این دسته از آموزش ها میتونه خیلی مفید واقع بشه دوستان یکی از نابود کننده های استرس، خندیدن هست حتی شده مصنوعی و الکی بخندید و آب بخورید، تنفس دیافراگمی و مدیتیشن هم که دیگه کمر استرس رو میشکنه

   لایک

  22. سلام وقت بخیر
   من یک دوستی دارم که سال کنکورش بشدت استرس داشت با اینکه درسش هم خیلی خوب بود و دندان پزشکی شهید بهشتی قبول شد ولی اصلا استرسش رو کنترل نمق‌کرد طوری که یک روز در هفته اخر کنکور از شدت استرس سکته کرد (البته الان حالش خوبه😅) بنظرم استرس هرجقدر هست باید کنترل بشه به سمت مثبتی که شما گفتید استاد
   واقعا انجام مدیتیشن خیلی کمک می‌کنه من شدیدا پیشنهادش می‌کنم

   لایک

  23. استرس برای من بسیار حالت بدیه چون حالت تهوع میگیرم و در تلاش هستم تا استرس و از خودم دور کنم و خیلیم موفق شدم مرسی از مقاله خوبتون

   لایک

  24. سلام، وقتتون به خیر باشه انشالله، ممنون بابت این مقاله که واقعا از نشانه های خدا است اینکه ما ترس های به جا و استرس به جا داریم.
   مهم ترین مطلب برای رفع استرس رو یادتون رفت.
   در دو دل و یاد خدا مهم ترین و بهترین هست، ما می‌بینیم هیچ چیز ما رو به اندازه ی صحبت با خدا آروم نمیکنه. به قول قرآن کریم و خدا:
   الا باالذکر الله تطمئن القلوب: همانا با یاد خدا دل ها آرام می‌گیرد. این رو هم اضافه کنید با تشکر.
   یک مطلب دیگه، قصد بی ادبی ندارم، ما چون فارس هستیم ن رو نه بنویسیم بهتره.
   خدایا شکرت. 💐💐💐❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
   التماس دعا (برای امام زمان (عج) و شفای مریض ها و…)

   لایک

  25. سلام استرس، شرایط یا احساسی است که در آن، فرد از لحاظ ادراکی بر این باور است که مجموع خواسته‌ها و انتظاراتی که از او وجود دارد، فراتر از منابع، امکانات و توانمندی‌های در اختیار اوست و مدیتیشن و تنفس دیافراگمی راهکار مهار استرسدر کمکور میباشد

   لایک

   1. استرس یکی از مباحثیه که امروزه خیلی از مردم گرفتارشن و این دسته از آموزش ها میتونه خیلی مفید واقع بشه دوستان یکی از نابود کننده های استرس، خندیدن هست حتی شده مصنوعی و الکی بخندید و آب بخورید، تنفس دیافراگمی و مدیتیشن هم که دیگه کمر استرس رو میشکنه

    لایک

  26. سلام😊
   وقت بخیر
   ممنون استاد مقاله تون مثل همیشه عالی و مفید بود.
   استاد من اصلا استرسی نبودم ولی وارد دبیرستان شدم درسا سنگین شدن همه ش استرس داشتم اما با خوندن مقاله فهمیدم که استرس باعث میشه که پیشرفتی در من ایجاد نشه و به جای اینکه رشد کنم پسرفت کنم؛ویادگرفتم که خودم رو با درسام سرگرم کنم به هیچ جز هدفم فکر نکنم

   لایک

   1. سلام
    وقت به خیر
    من بعضی مواقع که آزمون یا امتحان دشواری دارم
    استرس میگیرم و همین استرسه باعث میشه که مطالب رو فراموش کنم واز پس آزمون به خوبی بر نیام
    امیدوارم با این راهکار هایی که در مقاله ذکر شده بتونم
    استرسم رو کاهش بدم
    ممنون از مقاله ی مفید شما

    لایک

   2. سلام استاد حامدی عزیز خدا قوت
    مرسی بابت این مقاله عالی و بی نظیرتان

    من واقعاً استرس دارم و استرسم از نوع دوم یعنی استرس منفی و مخرب هر کاری هم که میکنم کاهش پیدا نمیکنه
    به نظرتان با انجام راهکار هایی که شما گفتید
    کاهش پیدا میکنه؟؟
    یا اینکه حتماً باید پیش دکتر و مشاوره برم
    البته قبلاً دکتر و مشاوره رفتم ولی خوب نشده
    واقعاً خیلی اذیتم می کنه و انگیزه ام رو ازم میگیره
    وقتی استرس میگیرم حالت تهوع و دلشوره ی شدیدی سراغم میاد
    انگشت های دست و پام یخ میکنن
    واقعاً نمیدونم چیکار کنم اگر کمکم کنید خیلی ممنون
    میشم
    بازم ممنونم از شما و تیم خوبتان 😍😍😍😍😍😍😍😍💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻💪🏻

    لایک

  27. سلام وقتتون بخیر🌹
   من با اینکه غالبا آدم مثبت اندیش و آرومی هستم ولی یه مدته که تحت فشار مدرسه و آزمونا به شدت استرسی شدم.انقد شدید اضطراب میگیرم که به زور چندساعت درس میخونم.انجام کارایی که حالمو خوب کنه هم فقط موقتا استرسو برطرف میکنه و دوباره اضطراب میگیرم.به نظرتون با این شرایط چیکار باید بکنم؟

   لایک

   1. سلام و عرض خسته نباشید
    بله واقعا استرس زیاد خیلی مخرب کنندست خودم به شخصه تجربش کردم و واقعا خیلی بده مدیتیشن خیلی روش عالی هست به طور صد در صد جواب میده و اینکه واقعا کسایی که کنکور دارن اصلا نباید خودشون رو با دیگران مقایسه کنن چون خودم اینطوری بودم و ضربش رو هم متاسفانه خوردم😔
    و اینکه خیلی ممنون بابت مطالب عالی و کاربردیتون🤩

    لایک