0
0

5 سوال کلیدی دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی

651 بازدید
دفترچه کشف رسالت زندگی

دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی

با دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی، آشنایی دارید؟ یک روز شلوغ کاری‌تان را تصور کنید. فرض کنید یک کارمند هستید. تمام برنامه یک روزتان را لیست کرده‌اید که به تمام کارهای روزتان برسید. اول باید برم اداره، بعد برم بانک و کارهای بانکی رو انجام بدم، خرید منزل و… . حالا یک روز را تصور کنید که تعطیل هستید و هیچ کار مهمی ندارید. از خانه که خارج می‌شوید، نمی‌دانید بروید پارک، خرید، جنگل یا… . همینطور سرگردان کوچه و خیابان می‌شوید.

اصلا نمی‌دانید از کدام راه باید بروید. همین‌جور به راه رفتن خود ادامه می‌دهید. گاهی به یک کوچه بن‌بست می‌رسید. گاهی راه را اشتباه می‌روید. حتی امکان دارد راه رسیدن به همان جایی که در ابتدا بوده‌اید، هم فراموش کنید. در صورتی‌که در روز شلوغ، هدف‌های کوچک‌تان را می‌دانستید و برای رسیدن به همه آنها برنامه داشتید. حتی می‌دانستید هنگام خروج از منزل و رفتن به محل کار، از کدام مسیر باید بروید که زودتر به کارتان برسید.

کشف رسالت زندگی به شما کمک می‌کند هدف اصلی زندگی‌تان را پیدا کنید و برای رسیدن به آن هدف برنامه‌ریزی کنید. کشف رسالت زندگی به شما کمک می‌کند در زندگی راه و بی‌راهه را از یکدیگر تشخیص دهید و کوچه زندگی‌تان هیچ‌گاه به بن‌بست نرسد. کشف رسالت زندگی به شما کمک می‌کند اشتباهات‌تان به حداقل برسد و وقت کمتری را به آنها اختصاص دهید. در این مقاله، با تعبیه دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی، قصد داریم به شما کمک کنیم تا رسالت زندگی‌تان را پیدا کنید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • من در جامعه چه نقشی دارم؟ 
  • 5 نفر از افرادی که در زندگی من تأثیرگذار بودند؟
  • 20 کاری که قبل از رفتن از این دنیا باید انجام دهم، چیست؟
  • اگر 100 میلیارد پول داشته باشم، یعنی محدودیتی از لحاظ مالی نداشته باشم، چه کاری انجام می‌دهم؟

 

سوال اول: من در جامعه چه نقشی دارم؟

سعی کنید 5 نقشی را که در جامعه بر عهده دارید بنویسید. هر کدام از ما در جامعه نقش‌های متفاوتی ایفا می‌کنیم مثلا شما می‌توانید همزمان هم مدیر مدرسه باشید، هم پدر یک خانواده باشید، هم پسر یک خانواده دیگر، هم بعنوان برادر و… این‌ها نقش‌هایی است که شما می‌توانید در جامعه پذیرای آن باشید.

شما باید بدانید در جامعه چرا به شما مراجعه می‌شود؟ وظیفه شما در قبال دیگران و در قبال آن نقشی که بر عهده دارید چیست؟ با چه احساسی باید آن نقش را ایفا کنید؟ در واقع رسالت زندگی در نقش معنی پیدا می‌کند. در یک سیستم اجزا مهم هستند.

دفترچه کشف رسالت زندگی

سوال دوم: 5 نفر از افرادی که در زندگی من تأثیرگذار بودند؟

شما باید تمام افرادی که در روند زندگی شما تأثیرگذار بوده‌اند را بنویسید. مهم نیست چه تاثیری بر زندگی شما داشته‌اند، چه تاثیر خوب چه تاثیر بد، باید آنها را یادداشت کنید. اینکه اثر کوتاه‌مدت یا بلندمدت داشته‌اند هم فرقی ندارد.

نکته مهم دیگری که باید به آن فکر کنید این است که شما در زندگی دیگران چه تاثیری گذاشته‌اید؟ و اگر افراد دیگر بخواهند دفترچه تعیین رسالت زندگی خود را بنویسند در قسمت خوب‌ها یادداشت‌تان می‌کنند یا در قسمت بدها؟ در واقع باید فکر کنید به همان دوران مدرسه که مبصر کلاس اسامی را در جدول خوب‌ها و بدها یادداشت می‌کرد. اسم شما در کجای این جدول قرار خواهد گرفت؟

استیو جابز

سوال سوم: 20 کاری که قبل از رفتن از این دنیا باید انجام دهم، چیست؟

تمام افراد زمانی که می‌خواهند از این دنیا بروند، حسرت می‌خورند که اگر برگردم به آن دوران این کار را خواهم انجام داد، آن کار را خواهم انجام داد و … . حتی موفق‌ترین افراد در مواجه با مرگ، حسرت گذشته را می‌خورند. علت چیست؟

مطمئنا نام استیوجابز را شنیده‌اید. اگر او را نمی‌شناسید باید بگویم استیو جابز یکی از موئسسین شرکت کامپیوتری اپل است. استیو جابز مظهر ثروث و تلاش و موفقیت است، با این حال در آخرین لحظات زندگیش، از عملکرد خود در طول زندگی، رضایت ندارد.

استیو جابز گفته که با وجود این همه ثروت و موفقیت، شادی واقعی را در زندگیش تجربه نکرده است. کشف رسالت زندگی و گام نهادن در مسیر آن، شادی واقعی را به انسان منتقل می‌کند. استیو جابز بیان می‌کند که اگر قادر به بازگشت بود، اینگونه زندگی نمی‌کرد. اگر رسالت زندگی را در نظر نگیریم، حتی موفق‌ترین افراد در زمان مرگ احساس رضایت ندارند.

مهم نیست چه شغلی داریم و میزان درآمد ما چقدر است. مهم این است که در انتهایی‌ترین لحظات زندگی‌، از عملکردمان راضی باشیم و این جز با کشف رسالت زندگی و گام نهادن در راستای ارزش‌های وجودیمان امکانپذیر نخواهد. پس 20 کاری را که در مواجه با مرگ، جز حسرت‌هایتان محسوب می‌شوند را یادداشت کنید.

سوال چهارم: اگر 100 میلیارد پول داشته باشم، یعنی محدودیتی از لحاظ مالی نداشته باشم، چه کاری انجام می‌دهم؟

یکی از مسائلی که در مواجه با بسیاری از علایق خود بر آن برچسب نمی‌توانیم، می‌زنیم محدودیت مالی است. فکر کنید این محدودیت شما برداشته شود، چه کارهایی انجام می‌دهید؟ آنها را یادداشت کنید.

دفترچه کشف رسالت زندگی

 

سوال پنجم: در کودکی چه آرزوهایی داشته‌ام؟

بسیاری از افراد فکر می‌کنند هر آنچه که در کودکی به آن فکر کردند یا آرزوی آن را در سر پرورانده‌اند، خوب نیست. زیرا افکارشان این است که از لحاظ عقلی و فکری به رشد کامل نرسیده بودند. در صورتی که ذهن در کودکی باز است و بدون هیچ محدودیتی تفکر می‌کند و بهترین تصمیم‌ها و آرزوها را در خود می‌پروراند. پس تمام آرزوهای کودکی حتی آنهایی که از نظرتان مسخره هست را بنویسید.

ما دفترچه تعیین رسالت زندگی را برای شما تهیه کرده‌ایم. در آن سوالاتی قرار داده‌ایم که شما را به چالش می‌کشد و هدف این دفترچه پیدا کردن رسالت زندگی شما است.

برای مشاهده دیگر سوالات دفترچه تعیین رسالت زندگی، اینجا کلیک کنید.

تا حالا به رسالت زندگی خود فکر کرده‌اید؟ آیا برای کشف رسالت خود اقدامی انجام داده‌اید؟ اگر این مقاله برای شما مفید و موثری واقع شد آن را با عزیزترین افراد زندگی خود به اشتراک بگذارید.

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10366
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد 5 سوال کلیدی دفترچه تعیین کشف رسالت زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.