0
0

چگونه در آزمون استرس نداشته باشیم؟

1024 بازدید
چگونه در آزمون استرس نداشته باشیم؟

با فرض بر آنکه مهارت‌های تست‌زنی را فرا گرفته‌ایم، بهترین منابع را با بهترین روش‌هایی مطالعه و با استفاده از تکنیک‌های تندخوانی و مرور خوانده‌ایم، مهارت مدیریت زمان آزمون را بارها تمرین و تکرار کرده‌ایم و در مجموع یک آمادگی کاملا نسبی برای شرکت در آزمون پیدا کرده‌ایم، اگر نتوانیم استرس‌مان را مدیریت کنیم در واقع انگار هیچ کدام از کارهای بالا را انجام نداده‌ایم. نکته‌ای که در اینجا بسیار مهم و باارزش است، نحوه کنترل استرس در آزمون است. اگر این موضوع بعنوان یکی از مشکلات و معضلات شما محسوب می‌شود، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به پرسش‌های زیر پاسخ دهیم:

  • استرس چیست؟
  • چرا به استرس دچار می‌شویم؟
  • نحوه کنترل استرس در آزمون، چگونه است؟

استرس چیست؟

استرس یکی از خصلت‌هایی است که در تمامی افراد وجود دارد و هیچ یک قادر نیست آن را به صفر برساند اما می‌توانیم با انجام برخی راهکارها آن را به صفر نزدیک کنیم. نکته حائز اهمیت که اینجا وجود دارد این است که وجود استرس در افراد نیاز است. نبود استرس در افراد سبب بی‌خیالی و بی فکری و انجام ندادن هیچ یک از امور می‌شود. پس می‌توانیم بگوییم استرس همانند نمک و فلفل که برای غذا لازم است، نیاز است اما به مقدار لازم.

استرس بیش از اندازه نوعی اختلال روانی محسوب می‌شود که بسیار زیان‌آور است. پس باید به دنبال راهکارهایی برای مهار و کنترل آن باشیم تا از حد نیازمان فراتر نرود.

چرا به استرس دچار می‌شویم؟

یکی از عواملی که سبب می‌شود دچار استرس شویم انجام ناقص کارها و به تعویق انداخته کارهای ضروری است. مثلا می‌دانیم که لاستیک‌های ماشین‌مان خوب نیست یا ماشین خراب است بدون تعویض لاستیک‌ها و یا تعمیر ماشین به سفر می‌رویم و تمام طول سفر استرس این را داریم که ماشین وسط جاده خراب شود و ما را در جاده بگذارد. یا استرس امتحان ناشی از نخواندن و یادگیری ناقص مطالب است. زمانی که می‌دانیم یک موضوعی را نخوانده‌ایم یا به خوبی بلد نیستیم مدام استرس داریم که همان مطلب در امتحان بیاید و نمره کاملی نگیریم. اگر تسلط کافی روی مطالب داشته باشیم هیچگاه دچار استرس و اضطراب نمی‌شویم.

برای خواندن مقاله مدیریت و درمان استرس کلیک کنید!

نحوه کنترل استرس در آزمون چگونه است؟

برای اینکه استرس خودمان را سر جلسه آزممون کنترل کنیم و مدیریت استرس خوبی داشته باشیم راهکارهایی را در زیر بیان کردیم پس با دقت این مقاله را مطالعه کرده و نسبت به انجام آن عملگرا باشید.

اولین راهکار : مطالعه و یادگیری کامل

یکی از دلایلی که سبب استرس و اضطراب بیش از اندازه در جلسه کنکور می‌شود مطالعه و یادگیری ناقص است. ما زمانی برای کنکور استرس داریم که مطالعه و یادگیری ناقصی داشتیم یا مطالبی را نخوانده‌ایم که همین موضوع سبب می‌شود فکر کنیم دقیقا سئوالات کنکور از همان‌جایی است که مطالعه نکرده‌ایم یا به طور ناقص یاد گرفته‌ایم.

مطالعه و یادگیری کامل

باید سعی کنیم هیچ زمان مطالعه آزمون را برای شب قبل از آزمون نگذاریم و همیشه در هفته‌ها و ماه‌های قبل از آن مطالعه و مرور داشته باشیم و شب امتحان سعی کنیم یکبار نقشه ذهنی‌های مرتبط با منابع آزمون را مرور کنیم و با یک آمادگی کاملا نسبی سر جلسه آزمون حضور پیدا کنیم. اولین گام برای کنترل استرس آزمون یادگیری کامل و مطالعه و مرور است.

رتبه زیر 3000

برای مطالعه مقاله نقشه ذهنی برای کنکور، کلیک کنید.

دومین راهکار : مدیریت زمان و برنامه‌ریزی

 

دومین راهکار مدیریت استرس، مدیریت زمان و برنامه ریزی است. باید از قبل چند بار در آزمون های آزمایشی شرکت کرده و تکنیک‌های مدیریت زمان و برنامه ریزی برای پاسخگویی به سئوالات را اجرا کرد تا کاملا روی تکنیک‌ها مسلط شوید و بتوانید در آزمون اصلی آنها را پیاده سازی کنید.

مدیزیت زمان

یکی از دلایل استرس در آزمون مواجه با کمبود زمان است. زمانی که حس کنیم زمان کافی برای پاسخگویی به تمام سئوالات را نداریم ناخودآگاه دچار تشویش و استرس می‌شویم. برای همین دانستن نکات و تکنیک‌های مدیریت زمان و پیاده سازی اصولیان تا حد زیادی از استرس و اضطراب ما جلوگیری می‌کند.

برای مشاهده مقاله مدیریت زمان و برنامه ریزی درکنکور، کلیک کنید.

سومین راهکار : استراحت و خواب کافی

شب قبل از آزمون و روز قبل از آزمون مختص استراحت و خواب آن هم در حد معمول است.

خواب کافی

وقتی شب قبل از آزمون تا سحر به مطالعه مشغول می‌شویم و روی کتاب‌ها به خواب می‌رویم بدیهی است که صبح روز آزمون خواب بمانیم و استرس نرسیدن به جلسه آزمون ، نداشتن آمادگی کامل، نخوردن صبحانه و … همه و همه سبب دو چندان شدن استرس ما می‌شود. پس سعی کنید قبل از آزمون به اندازه کافی به خواب و استراحت خود اهمیت دهید.

 

چهارمین راهکار : مدیتیشن

یکی از راهکارهایی که سبب می‌شود حال بهتری داشته باشیم مراقبه و تن آرامی است. مدیتیشن در این امر بسیار موثر است. مدیتیشن علاوه بر تأثیر بسزایی که در میزان استرس دارد در زمینه‌هایی دیگر نیز اثرگذار است. پس سعی کنید روزانه زمانی را به مدیتیشن اختصاص دهید.

مدیتیشن

پادکست مدیتیشن پایین به کنترل استرس آزمون شما کمک میکند،با دقت به آن گوش دهید.

امیدواریم با عملگرایی نسبت به این راهکارها تا حد زیادی در مدیریت استرس خود موفق شوید. هدف مجموعه آموزشی و کادر بهارمن، پیشرفت شما در زندگی، بهبود و توسعه فردی شما است. امیدواریم با مطالعه این مقاله و عملگرایی نسبت به این راهکارها ، ما را به هدفمان برسانید.

مشاهده دوره مدیریت استرس بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=13224
اشتراک گذاری:

نظرات

1 نظر در مورد چگونه در آزمون استرس نداشته باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: مدیریت و درمان استرس با به روزترین تحقیقات سال 2022 - بهارمن