0
0

چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ ۴راهکار فوق‌العاده قوی

669 بازدید
چگونه از مغز خود کار بکشیم؟
 • چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  چگونه از مغز خود کار بکشیم؟ طبیعتا شما هم می‌دانید که ما انسان‌ها از تمام ظرفیت مغز خود، استفاده نمی‌کنیم. این بدان معنی نیست که ما بخش‌هایی از مغزمان را دست نخورده کنار گذاشته‌ایم. بلکه تقریبا تمامی نقاط مغز ما در کارها و افکار مختلف درگیر می‌شوند و این موضوع در طولانی مدت صدمات جبران ناپذیری را به فرد وارد می‌کند که مهم‌ترین آن آلزایمر زودرس و سایر اختلالات است. اما این سئوال مهم پیش می‌آید که چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  بهره‌وری و عملکرد مغز انسان‌ها تغییر می‌کند. این تغییر تا حد زیادی اکتسابی است. یعنی با تمرین کردن و رفتار‌های روزانه، می‌توانیم در تقویت حافظه بهتر عمل کنیم. در این مطلب می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه از مغز خود کار بکشیم؟ و چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

  قدرت مغز شما

  با اینکه علم و تکنولوژی بسیار پیشرفت کرده است اما هنوز دانشمندان و محققان اطلاعات زیادی را راجب 2 موضوع نمی‌دانند.

   • موضوع اول کهکشان و فضای بالای سرمان است.
   • موضوع دوم مغز است.

  برای اینکه بدانیم مغز ما چقدر پیچیده و قدرتمند است، لطفا فیلم پایین را از امیرحسین حامدی مشاهده کنید.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ؟

  می‌خواهیم به سراغ 4 راهکار ساده و کاربردی برویم که خیلی راحت‌تر متوجه شویم چگونه از مغز خود کار بکشیم؟ و به دستاورد‌های خوبی برسیم‌.

  برای اینکه بخواهیم عضله و ماهیچه های بدنمان را قوی کنیم نیاز است روزها و سالها تمرینات سخت و دشوار انجام دهیم، مغز و حافظه همچون عضله‌های بدن است که برای آنکه آن را قوی کنیم باید روزانه تمرین‌هایی انجام دهیم. در زیر به چهار راهکار مهم اشاره کرده‌ایم.

  1- درست فکر کنید

  متاسفانه به ما انسان‌ها یاد ندادند که چگونه فکر کنیم. همچنین سیستم درستی برای فکر کردن نداریم. طرح سوالات خوب باعث می‌شود ما به جواب‌های خوبی دست پیدا کنیم. اگر سوال اشتباه از خودمان بپرسیم به جواب‌های اشتباه می‌رسیم.

  اهمیت طرح سوال را جدی بگیرید. بسیاری از کتاب‌هایی که از سال 2015 به بعد به چاپ رسیدند از اهمیت طرح سوال صحبت به عمل آورده‌اند؟ آیا شما سوالات خوبی از خود می‌پرسید؟

  ما همیشه باید بزرگترین سوالات زندگی و کسب‌وکار خودمان را مورد بررسی قرار دهیم.

  برای مشاهده مقاله تقویت حافظه برای آزمون کلیک کنید.

  سوالاتی مثل:

  • چگونه هوشمندانه‌تر در ……. باشم؟
  • مهم‌ترین هدف من الان چیست؟
  • چه کاری را باید در …….. متفاوت انجام بدم؟
  • چک لیست چه چیزهایی‌رو باید درست کنم؟
  • چه چیزی دارد وقت من را می‌گیرد؟
  • ارزش‌های زندگی من چیست؟ آیا آن‌ها را مرور کرده‌ام؟
  • در چه آموزشی باید شرکت کنم؟ چه مهارتی را باید یاد بگیرم؟
  • کجا می‌توانم بازاریابی کنم؟
  • چگونه درآمد بیشتری داشته باشم؟
  • پول‌های خودم را چگونه بودجه‌بندی کنم؟
  • چگونه کیفیت رابطه خودم را به عزیزان زندگیم بهتر کنم؟

  برای اینکه از مغز خود بهتر کار بکشید، سوالات را روی کاغذ بنویسید. به جواب آن‌ها فکر کنید. زمانی که ما چیزی را روی کاغذ می‌نویسیم، عملکرد مغز ما بهبود پیدا می‌کند. حتی با همین راهکار ساده یعنی نوشتن شما بازدهی مغزی بیشتری دارید. نوشتن باعث می‌شود که نورون‌های مغزی بهتر عمل کنند. بنابراین سوالات بالا را بنویسید و به آن عمل کنید.

  آماده هستید مهم‌ترین نکته این مقاله را متوجه شوید:

  سوالات مهم زندگی خود را در جایی یاد داشت کنید. مثلا من این سوالات را در برنامه پاورپوینت خود قرار دادم. سوال‌های بالا بخش کوچکی از سوالاتی هستند که من در برنامه پاورپوینت برای خود آماده کرده‌ام.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  شما می‌توانید سوالات مهم زندگی خود را روی برنامه ورد، کاغذ، قسمت نوت گوشی و…. فضا‌های مختلف دیگری داشته باشید.

  2- به صورت سیستمی فکر کنید

  برای پاسخ دادن به این سوالات هر هفته زمانی را مشخص کنید. مثلا صبح روزهای جمعه به سراغ این سوالات بیایید و برای پاسخ دادن به آن‌ها وقت بگذارید. این تعهد را داشته باشید که در ماه حداقل 4 بار را برای فکر کردن عمیق زمان اختصاص می‌دهید. یادتان باشد که سوالات درست زندگی ما را تغییر می‌دهند. بنابراین با اختصاص دادن روزی در هفته برای فکر کردن، تفکر را به صورت یک سیستم در زندگی خودتان به راه بیاندازید.

  مغز انسان از فکر کردن فرار می‌کند

  آگاه باشید که مغز انسان‌ها برای راحتی ما ساخته شده است. مغز نمی‌خواهد شما اذیت شوید و عاشق دوپامین است. بخاطر همین خاطر شما وقتی که ناراحت هستید ناخودآگاه سر از اینستاگرام یا تلویزیون و… سر در می‌آورید. مغز ناراحتی شما را درک می‌کند و به فکر ترشح دوپامین می‌کند تا حال شما خوب شود.

   برای مشاهده مقاله هورمون های یادگیری کلیک کنید.

  بخاطر همین موضوع ما به مشکلات زندگی‌مان فکر نمی‌کنیم و طبیعتا این مشکلات با این سبک زندگی هر روز بزرگتر می‌شوند. مغز ما انسان‌ها حاظر نیست وقتی را برای سوالات مهم زندگی در نظر بگیرد. به عنوان مثال خیلی از انسان‌ها از سوالات عکس پایین فرار می‌کنند.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  اگر می‌خواهید جواب سوالات بالا را پیدا کنید و سرنخ‌های برای پاسخ درست پیدا کنید مقاله شناخت رسالت زندگی را مطالعه کنید.

  3- گلوکز و کارکرد مغز

  تقویت حافظه

  مغز ما برای عملکرد بهتر به گلوکز احتیاج دارد. بهترین خوراکی‌هایی که می‌توانید استفاده کنید، خرما،‌ توت خشک، انجیرخشک و عسل هستند. خوراکی‌هایی که گفته شد به شما کمک می‌کند، در مدت زمان طولانی بهره‌وری مغز خود را بالا نگه دارید.

  شیرینی‌های خیلی شیرین را مثل انواع کیک‌ها، قطاب، پولکی و… را برای بهبود عملکرد مغز استفاده نکنید. بدن برای جذب این همه قند، انسولین زیادی ترشح می‌کند و به همین خاطر شما بعد از چند دقیقه عملکرد مغز شما کاهش پیدا می‌کند.

  4- صبح زود از خواب بیدار شوید

  برای اینکه بهتر از ظرفیت مغز خود استفاده کنید سحرخیز باشید. سحرخیزی به شما کمک می‌کند در ساکت‌ترین زمان شبانه روز بهترین نتیجه را از مغز خود بگیرید. زمانی که سحر از خواب بیدار می‌شوید، سطح اکسیژن خالص روی زمین بیشتر از هر زمان دیگر است. مغز استراحت خود را داشته است و آماده است که شما به کارش بیاندازید. من نوشتن این مطلب را ساعت 5:30 دقیقه صبح شروع کردم. بنابراین موضوع عملگرایی هم بسیار مهم است.مغز ما انسان‌ها می‌تواند در صبح بهترین عملکرد را داشته باشد.

  اگر می‌خواهید سحرخیز شوید پیشنهاد می‌کنم مقاله چگونه صبح زود از خواب بیدار شویم را مطالعه کنید.

  5- تمرکز کنید

  تمرکز مهارت است. مثل هر مهارت دیگری که تا به الان آموخته‌ایم. آیا می‌توانید یک ساعت روی کار یا پروژه خود متمرکز شوید. ذهن خود را کنترل کنید تا به سراغ افکار دیگری نرود. همچین تا جایی که می‌توانید عوامل حواس‌پرتی را مثل گوشی موبایل، سر وصدا، شلوغی‌ها و…. را کم کنید. بنابراین چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  با تمرکز می‌توانیم خروجی و بازدهی مغز خود را افزایش دهیم و تقویت حافظه بهتری داشته باشیم. تمرکز مهارت مهمی است که در دنیای شلوغ امروز باید یاد بگیریم. در تصویر پایین شما متوجه می‌شوید که ما بعد از 45 دقیقه به اوج تمرکز خود دست پیدا می‌کنیم.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ بهارمن

  شاید تکنولوژی به ما خیلی کمک کرده باشد. اما گوهر های ارزشمندی را مثل تمرکز، مثل فکرکردن درست و…. را از ما گرفته است. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه کیفیت و توجه خود را روی کارهای مختلف بیشتر کنید، مقاله افزایش تمرکز را مطالعه کنید.

  چگونه از مغز خود کار بکشیم؛ نتیجه گیری

  کافیست چند کار ساده را انجام دهید. می‌توانید با تکنیک های مختلف از بیشتر قدرت مغز خود استفاده کنید. برای استفاده بهینه‌تر از مغز خود باید محیط و کارهای خود را سازماندهی کنید. سحرخیز باشید، مهارت تمرکز کردن را یاد بگیرید، از خود سوالات درست بپرسید و نکات ریزی که در مقاله راهکار های موثر برای تقویت حافظه گفته شد را رعایت کنید. کارهایی که انجام دادن آن‌ها ساده است. انجام ندادنش هم ساده است.

  بنابراین شما پی بردید که چگونه بهتر زندگی کنیم و چگونه از مغز خود کار بکشیم؟

  اما آیا آموزش‌های خود را در زندگی‌تان پیاده‌سازی می‌کنید؟ امیدوارم که از خواندن این مطلب لذت برده باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۶۵ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=9880
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  122 نظر در مورد چگونه از مغز خود کار بکشیم ـ ۴راهکار فوق‌العاده قوی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. به به به این همه دوست داشتن
   و عشق به آموختن استاد حامدی
   مطالبتون بسیار عالی و دل پسند و خردمندانه انشاءالله همیشه موفق و پیروز باشید

   3

   1. سلام استاد تشکر بابت اطلاعات ارزشمندتون خیلی خوشحالم ک با مجموعه بهار من آشنا شدم

    2

  2. سلام روزتون بخیر و شادی
   امیدوارم که حالتون عالیه عالی باشه.
   توی این مقاله ما ۴ تا راهکار ساده و کاربردی
   برای اینکه چطور از مغز خودمون کار بکشیم رو یاد گرفتیم.
   راهکارهایی که با استفاده از اونها می‌تونیم به بهترین نحو فکر کنیم و درست عمل کنیم و باعث تقویت حافظمون بشیم.
   که فکر کردن به صورت سیستمی خیلی برام جالب و جدید بود.
   خیلی ممنون بابت مقاله‌ی فوق العادتون.
   زنده باشید.❤️

   3