0
0

نحوه برنامه ریزی کنکور 1402 + 5 اصل مهم در برنامه‌ریزی

1630 بازدید
نحوه‌ی مطالعه دروس کنکور1402

نحوه برنامه ریزی کنکور 1402 + 5 اصل مهم در برنامه‌ریزی

یکی از مسائلی که کنکوری‌ها در دوران کنکور ، سرسری و بی‌اهمیت از کنار آن عبور می‌کنند و برای آن ارزش قائل نمی‌شوند دقیقا همین است، برنامه‌ریزی. شاید برای شما هم این سئوال پیش آمده باشد که چرا برنامه‌ریزی مهم است و تا این اندازه در اصول موفقیت به آن اشاره شده است. اصلا بگذارید من از شما بپرسم، از اهمیت نحوه برنامه ریزی کنکور 1402 مطلع هستید؟ یا شما هم برنامه‌ریزی را جدی نمی‌گیرید؟ در این مقاله قصد داریم به رایگان در رابطه با اهمیت برنامه ریزی در دوران کنکور صحبت کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

 • چرا برنامه‌ریزی در دوران کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است؟

 • چه زمانی برای برنامه ریزی مناسب‌تر است؟

 • اصول مهم در نحوه برنامه ریزی برای کنکور 1401چیست؟ 

نحوه برنامه ریزی کنکور 1401

چرا برنامه‌ریزی در دوران کنکور از اهمیت بالایی برخوردار است؟

یک سوال، برای شما هم پیش اومده که به مهمونی دعوت شده باشید؟ مهمونی‌هایی که دعوت شدید دو حالت داشته، یا میزبان برای پذیرایی از شما یک مدل غذا در نظر گرفته و یا اینکه غذا سلف سرویس بوده و خودتان باید غذای مورد علاقه‌تان را انتخاب می‌کردید. هدف من از بیان این موضوع چیست؟

می‌خواهم بپرسم در کدام حالت با خودتان درگیری کمتری داشته‌اید؟ زمانی‌که میزبان یک نوع غذا برای پذیرایی از شما تدارک دیده است، تکلیف شما با خودتان مشخص است، یا باید زرشک پلو با مرغ انتخابی میزبان را بخورید، یا باز هم زرشک پلو، در واقع انتخاب و تصمیم‌گیری برای‌تان راحت‌تر است و زمان کمتری برای انتخاب خواهید گذراند. حالا در نظر بگیرید که میزبان برای پذیرایی از شما غذا را سلف‌سرویس گذاشته و چند مدل غذا برای‌تان تدارک دیده است و یا اینکه شما به یک رستوران دعوت شده‌اید و یک منو در مقابلتان قرار دارد، که غذای مورد علاقه‌تان را سفارش دهید.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

برای مشاهده مقاله “چگونه صبح زود سرحال بیدار شویم” اینجا کلیک کنید.

نحوه برنامه ریزی کنکور 1401

شب قبل برنامه ریزی درسی کنید

مطمئنا شما هم مثل من بین انتخاب غذاهای مورد علاقه‌تان گیر خواهید کرد. اینکه زرشک‌پلو با مرغ را انتخاب کنید یا کوبیده و یا… را و اگر سلف سرویس باشد از همه‌شان برای خودتان می‌کشید و در آخر هم رنج و عذاب پرخوری را به‌جان میخرید. برای کنکور و مطالعه دروس هم دقیقا یک همچین حالتی وجود دارد. اگر شما از شب قبل برای روز خود برنامه ریزی کنید دیگر وقتتان برای چه بخوانم و چه نخوانم هدر نمی‌رود و تکلیفتان با خودتان مشخص است.

اما وای بر کسی که ن تنها برنامه ریزی نمی‌کند، اصلا نمی‌داند برنامه ریزی چیست. فردی که برنامه ریزی برای کنکور خود ندارد، یک کتاب‌خانه سلف سرویس دارد، با یک عالمه کتاب و مباحث نخوانده، هر زمان که تصمیم برای شروع می‌گیرد، خودش را با انبوهی کتاب مواجه می‌بیند که نمیداند کدام را باید بخواند؟ در نتیجه هیچ زمان شروع نخواهد کرد.

برای مشاهده مقاله چگونه رتبه برتر کنکور شویم ، اینجا کلیک کنید.

نحوه برنامه ریزی کنکور 1401

برنامه ریزی بر اساس منحنی فراموشی

اما دومین مزیت اهمیت برنامه‌ریزی در کنکور چیست؟ در نظر داشته باشید، اگر شما قوی‌ترین و بهترین حافظه را هم داشته باشید، پس از مدتی هر چه که به ذهن سپرده‌اید، از یاد خواهید برد مگر اینکه یادگیری بدون فراموشی را بلد باشید. شما باید اطلاعات مهم را در جایی یادداشت کرده و هر گاه بدان نیاز داشتید، به نوشته‌هایتان مراجعه کنید.

برای اینکه مطالب خوانده شده توسط شما، از حافظه کوتاه‌مدت شما به حافظه بلندمدتتان منتقل شود، باید طبق برنامه معینی مطالب را مرور کنید. مرور مطالبی که خوانده‌اید هزاران برابر بااهمیت‌تر از خواندن مطالب جدید است.

رتبه زیر 3000

شما باید در برنامه‌ریزی که برای خودتان دارید، مرور را در اولویت خود قرار دهید. بعد از گذشت 24 ساعت از مطالعه مطالب جدید، شما تنها 33 درصد مطالب را در ذهنتان دارید، چنانچه مرور انجام ندهید با گذشت زمان، این درصد کاهش می‌یابد به‌گونه‌ای که فقط میزان اندکی را به‌خاطر خواهید آورد. شما باید پس از گذشت 24 ساعت، نقشه ذهنی آن را مرور کنید، سپس از فرمول دو به‌توان n استفاده کنید. یعنی دومین بار مرور باید دو روز بعد، سومین بار باید چهار روز بعد و … باشد.

برای مطالعه مقاله نقشه‌ذهنی ، اینجا کلیک کنید.

نحوه برنامه ریزی کنکور 1401

اصول مهم در نحوه برنامه ریزی برای کنکور 1401

برنامه‌ریزی مانند هر کار دیگری، اصول خاص خود را دارد که اگر بر طبق آن اصول پیش نروید، هیچ فایده‌ای برایتان نخواهد داشت.

اصل اول: به واقعیت نزدیک بودن

مهم‌ترین اصل برنامه‌ریزی، به واقعیت نزدیک بودن آن است، به‌گونه‌ای که برایتان قابلیت اجرا داشته باشد. در برنامه‌ریزی نباید بلندپرواز بود، باید برنامه‌تان را جوری تنظیم کنید که توانایی اجرایی کردن آن را هم داشته باشید. برنامه‌‌ای که سنگین باشد و از توان شما خارج، یا اجرایی کردن آن دشوار باشد، پس از مدتی شما را از ادامه آن وا میدارد.

اصل دوم: تعهد به برنامه‌ریزی

شما باید نسبت به برنامه‌ای که برای خود می‌نویسید، متعهد باشید. یعنی اگر در برنامه‌تان نوشته‌اید که امروز یک فصل از شیمی را بخوانید، باید تمام همت و تلاش خود را بگذارید تا آن فصل را به بهترین نحو ممکن بخوانید. حتی چنانچه وقت اضافه داشتید، نباید مبحث دیگری را شروع کنید و باید همان فصل رابخوانید، تمرین و تکرار کنید و تست‌های مختلف را کار کنید.

برای مطالعه مقاله “برنامه ریزی روزانه” اینجا کلیک کنید

نحوه برنامه ریزی کنکور 1401

اصل سوم: تنوع مطالعاتی در برنامه درسی

برنامه شما نباید به‌گونه‌ای باشد که در یک روز فقط یک درس را مطالعه کنید. یا در یک روز فقط درسهای عمومی‌تان را بخوانید و در روز دیگر درسهای اختصاصی‌تان را، بلکه باید دوروس اختصاصی و عمومی را به نسبت یکدیگر در طول یک روز مطالعه کنید. این را بدانید برنامه‌ای قابلیت اجرایی شدن را برای مدت طولانی دارد که خسته‌کننده نباشد و یا سپردن فرمول‌های دوروس اختصاصی، یا حفظ کردن حفظیات دوروس عمومی در طول یک روز کاری بس کسل‌کننده و دشوار است.

اصل چهارم: انعطاف‌پذیری برنامه

بعضی اوقات ممکن است کارهایی بدون برنامه قبلی برای‌تان پیش بیاید. شما همیشه باید یک زمان برای این اتفاقات و کارهای از پیش تعیین نشده در برنامه‌تان قرار دهید. تا در صورت مواجه با هر کدام، به برنامه شما خللی وارد نشود. در نظر داشته باشید که شما نباید در صورت مشاهده اتفاقات از پیش تعیین نشده به خودتان آسیبی وارد کنید و یا استرس و اضطراب بگیرید. باید نسبت به این مسئله خودآگاهی پیدا کنید و بدانید این شرایط ممکن است در هر زمان و برای هر انسانی پیش بیاید.

اصل پنجم: اختصاصی بودن برنامه به خودتان

بسیاری از مشاوران کنکور، یک برنامه نوشتنه‌اند و بدون در نظرگرفتن شرایط هر فرد، آن را در اختیار همه دانش‌آموزان‌شان قرار می‌دهند. اما شما باید نسبت به این مسئله آگاهی داشته باشید که توانایی هر فرد در یادگیری و اجرای یک برنامه با دیگری متفاوت است.

مهارت‌های شما نیز با دیگر افراد متفاوت است. شاید شما از قبل در یک درس مثلا زبان انگلیسی از مهارت بالایی برخوردار باشید، در صورتی که دوست شما از مهارت کمتری در آن برخوردار است. با توجه به این موضوع شما باید وقت کمتری را نسبت به دوستتان به مطالعه این درس، اختصاص دهید. پس خودتان به یک برنامه جامع برای مطالعه‌تان برسید، البته نقش مشاور را نباید در برنامه‌ریزی کم‌اهمیت جلوه داد اما به‌یاد داشته باشید که مشاور فقط می‌تواند همراه و راهنمای شما باشد.

خلاصه‌ای از مطلب نحوه برنامه ریزی کنکور 1402

رفقای کنکوری عزیز، کنکور یعنی تکنیک و مهارت. در صورتی که شما مهارت‌های لازم کنکور را کسب کنید، ن‌تنها دوران کنکور برایتان سخت و طاقت‌فرسا نخواهد بود، بلکه نتیجه شیرین آن، دوران کنکور را به به‌یادماندنی ترین دوران زندگیتان تبدیل خواهد کرد. همراهان عزیز بهارمن برای اینکه دوران کنکور را آسانتر پشت سر بگذارید نیازمند همراهی یک دوست هستید با اشتراک گذاری این مقاله، دوستانتان را با خود همراه کنید. اگر همراه خوبی مدنظرتان نیست می‌توانید از همراهی بهارمن برخوردار شوید. به ادمین بهارمن پیام دهید.

پیشنهاد ما به شما برای کسب مهارتهای لازم ازجمله: تندخوانی، افزایش تمرکز و … دوره‌های امیرحسین حامدی است. برای مشاهده و دریافت دوره‌ها به قسمت دوره‌های سایت بهارمن بروید.برای بهبود فردی خود ارزش قائل شوید. موفقیت اتفاقی یا شانسی به دست نخواهد آمد.

برای دریافت 10 پادکست‌ آموزشی رشد فردی در واتس‌آپ به شماره
09922405394
پیام دهید

(نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=9308
اشتراک گذاری:

نظرات

15 نظر در مورد نحوه برنامه ریزی کنکور 1402 + 5 اصل مهم در برنامه‌ریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: اصول برنامه ریزی مطالعه در دوران طلایی نوروز - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. برنامه ربیزی بر اساس منحنی فراموشی خیلی مهمه که قبلا نداشتم الان دیگه اضافه میکنم

  2

 3. سلام و درود 🌸
  مقاااله عااالی بود
  ممنون از مطالب عالیتون 🦋🤞🏻

  1

 4. بازتاب: 4 اهمیت مشاور تحصیلی کنکور + 4 ویژگی‌ یک مشاور خوب - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. بازتاب: 5 اشتباه وحشتناک در تست زنی رایج - مجموعه آموزشی بهارمن
 6. بازتاب: نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور 1401 - مجموعه آموزشی بهارمن
 7. بازتاب: روش مطالعه دروس اختصاصی کنکور انسانی 1401 - مجموعه آموزشی بهارمن
 8. بازتاب: نحوه مدیریت زمان در کنکور 1401 (5 تکنیک تضمینی) ـ بهارمن
 9. بازتاب: راه های جلوگیری از اهمال کاری و تنبلی در درس خواندن - مجموعه آموزشی بهارمن
 10. بهتره ک برای انعطاف داشتن برناممون چند ساعت وقت اضافی در نظر بگیریم؟

  3

 11. بهتره ک برای انعطاف داشتن برناممون چند ساعت وقت اضافی در نظر بگیریم؟

  15

 12. مثل همه مقاله ها واقعاااا عالی بود و مفید، واقعا برنامه ریزی خیلی مهمه و مهمتر از اون اصولی بودن برنامه ریزی:)

  4

 13. مثل همه مقاله ها واقعاااا عالی بود و مفید، واقعا برنامه ریزی خیلی مهمه و مهمتر از اون اصولی بودن برنامه ریزی:)

  4