0
0

مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه

255 بازدید
مدیریت زمان برای درس خواندن
  • همه محصل‌ها و کسانی که به موفقیت‌های مختلفی در زندگی می‌رسند، تماماً 24 ساعت وقت دارند. بنابراین اگر موفق نشدید تقصیر خودتان است. ما هم قول می‌دهیم در این مطلب شما برنامه مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه را یاد بگیرید. تاثیر مدیریت زمان بر موفقیت دانش آموزان نشان می‌دهد که کسانی که از زمان خود بهترین استفاده را می‌برند می‌توانند مطالعه مفید تری داشته باشند و از نمراتی که می‌گیرند، لذت ببرند.

     

    در ادامه به سوالات پایین پاسخ داده می‌شود:

    مدیریت زمان چیست؟

    چگونه تایم بندی برای درس خواندن داشته باشیم؟

    چگونه مدیریت زمان برای مطالعه مفید و موثر داشته باشیم؟

    مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه چگونه باشد؟

     

    روش‌های مدیریت زمان

    در بحث مدیریت زمان و برنامه ریزی کتاب‌های زیادی وجود دارد. اما اینکه برای درس خواندن در کشور ایران چه برنامه ریزی داشته باشیم، جایی نوشته نشده است. بنابراین متناسب با شرایط کشورمان بهترین روش مدیریت زمان را برای درس خواندن و مطالعه را در ادامه با هم یاد می‌گیریم.

     روش های مدیریت زمان

     

    چند درس را باید در برنامه ریزی خود بگنجانید؟

    اگر می‌خواهید از مطالعه این مطلب بهترین نتیجه را بگیرید بیایید گام به گام پیش برویم. تمامی کتاب‌هایی که باید مطالعه کنید را در جلوی خود قرار دهید. حال تصمیم بگیرید که کدام درس مهم‌تر از دیگری است. باید اولویت بندی کنید. کدام سخت تر است؟ کدام از شما زمان بیشتری می‌گیرد؟ در آینده کدام یک بیشتر به شما کمک می‌کند؟

    همه اسامی کتاب‌ها را همین الان روی کاغذ بنویسید و با توجه به سوالاتی که پرسیده شد به اهمیت آن‌ها از 0 تا 10 نمره دهید.

    مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه را تست کنید

    می‌خواهیم با واقع نگری پیش برویم. خیلی از افراد در برنامه ریزی و مدیریت زمان درسی خود شکست می‌خورند. با کمی فکر کردن متوجه می‌شوید کسانی که شکست می‌خورند در اطراف شما هم زیاد هستند. بنابراین ما نمی‌خواهیم اصولی را به شما بگوییم که دیگران از آن نتیجه گرفتند. بهترین شخصی که می‌تواند برای شما برنامه ریزی کند، خودتان هستید.

    با توجه به عادت‌هایی که دارید؛ مثل سحرخیزی، مشاهده تلویزیون و….. در نظر بگیرید که چه مقدار زمان را می‌توانید برای درس خواندن خالی کنید. حال وقت آن رسیده است خودتان برنامه ریزی درسی خود را با توجه به زمانی که دارید و اولویت بندی، انجام دهید. یک هفته آن را تست کنید و طبیعتا متوجه مشکلاتی در برنامه ریزی خود می‌شوید. اشکالی ندارد، فدای سرتان. داریم تست می‌کنیم.

    وقت آن رسیده می‌رسد که هر بار برنامه ریزی درسی خود را با توجه به مدیریت زمان خود تغییر دهید.

     

    برای مطالعه مقاله بهترین کتاب های مدیریت زمان و اطلاعات بیشتر در این باره روی لینک زیر کلیک کنید!

    ((بهترین کتاب‌های مدیریت زمان و برنامه ریزی در قرن 21))

     

     

    نوشتن برنامه ریزی باید در کاغذ باشد

    به ذهنتان اعتماد نکنید. همین حالا با توجه به شرایط و دانشی که دارید، مدیریت زمان مطالعه خود را انجام دهید. اولویت بندی کنید. اینکه در چه روز و چه ساعتی می‌خواهید چه کتابی را مطالعه کنید.

     

    تایم بندی درس خواندن

    چند کتاب را باید در طول رزو مطالعه کنیم؟ تنوع درسی تا چه حد خوب است و باید چه نکاتی را رعایت کنیم؟

    مغز ما تنوع را دوست دارد و اینکه شما شروع به مطالعه درس جدید می‌کنید، در مغزتان دوپامین ترشح می‌شود. اما تنوع درسی یک عیب بزرگ دارد.

    مغز ما زمانی که در خواب هستیم یا داریم استراحت می‌کنیم یا کارهای روزمره را انجام می‌دهیم، اطلاعات را دسته بندی می‌کند. در واقع این کار را هیپوکامپ مغز ما انجام می‌دهد. اگر تنوع درسی زیاد باشد، هیپوکامپ نمی‌تواند به خوبی اطلاعات را دسته بندی کند. مثلا فرمول‌های درس شیمی را به در جایگاه فیزیک در مغز می‌فرستد. این باعث می‌شود که محتوای درس‌های مختلف را اصطلاحاً قاطی پاتی کنیم.

    تایم بندی درس خواندن

    بنابراین بهتر است در طول روز فقط 4 درس را مطالعه کنیم و در تغییر هر کدام از درس‌ها استراحتی کوچک انجام دهیم و به مغز فرصت بازسازی دهیم. اینگونه می‌توانید مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه بهتری داشته باشید.

     

    یاد دادن و یاد گرفتن

    با دوستان خود معامله انجام دهید. درس‌هایی که می‌توانید به خوبی یاد بگیرید را خودتان مطالعه کنید و بعد از آن به دوستان خود آموزش دهید. در هر درسی هم که ضعیف هستید از دوستان خود بخواهید که آن درس را یاد شما دهند. شما هم درسی که تسلط بیشتری دارید،‌ یاد آن بدهید. در این حالت در زمان یادگیری خود صرفه جویی می‌کنید و یک مدیریت زمان برای مطالعه مفید را در اختیار دارید.

     

    تکنیک اجایل

    شاید تا به حال تکینک اجایل به گوشتان نخورده است. قبل از مطالعه هر درس، هدف گذاری کنید و به خود بگویید که تا صفحه فلان را باید مطالعه کنید. هدف خود را فقط در 3 تا 5 دقیقه مطالعه کلی داشته باشید. سعی کنید در این مدت زمان محدود اطلاعاتی از کتاب استخراج کنید که بتوانید به یک نفر توضیحاتی را راجب آن کتاب دهید. در واقع شما یک پیش خوانی داشته‌اید و مغزتان آماده جذب اطلاعات کتاب است. از این به بعد این کار را انجام دهید و خودتان نتیجه آن را بیینید.

     

    فدای سرتان

    تاثیر مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه دانش آموزان بسیار مهم است. اما ما انسان هستیم و انتظار ربات بودن از خود نداریم. ممکن است مریض شوید، ممکن است کار فوری برای شما پیش بیاید، ممکن است از یک موضوعی ناراحت باشید و… در هر شرایطی بدانید که روزهایی هستند که شما نمی‌توانید به برنامه درسی خودتان برسید و در مدیریت زمان خود شکست می‌خورید. فدای سرتان. هر روز تازه‌ای است که شما بتوانید از نو زندگی خود را بهتر کنید.

     

    به زمانت سفت بچسب وگرنه میدزدن

    زمان از طلا با ارزش تر است. چون طلا را می‌شود با پول خرید اما زمان را نمی‌شود. خیلی‌ها که در حال مرگ هستند، حاضر هستند تمامی دارایی خود را بدهند تا یک ساعت بیشتر زندگی کنند. بنابراین حواستان به دزدهای زمان باشد. حوس‌هایی که ما را از هدف‌مان دور می‌کنند کم نیستند. پیشنهاد وسوسه‌انگیز در مسیر شما زیاد هستند. اگر به درستی هدف گذاری کرده باشید فقط و فقط هدف خود را می‌بینید و به تمامی کارهای غیر مهم نه می‌گویید. از نه گفتن نهراسید و برای زندگی خود برنامه داشته باشید.

     

    کارهای غیر درسی شما

    خودتان را با مدیریت زمان خفه نکنید. گاهی نیاز هست که استراحت کنید. هر روز بدن شما احتیاج دارد که ورزش کند. هر روز ذهن شما می‌تواند با چند لحظه در زمان حال قرار گرفتن، آرامش بیشتری را تجربه کند. اگر بخواهید ساعت درسی بالایی داشته باشید، بدون شک شکست خواهید خورد.

     

    برای مطالعه مقاله مدیریت زمان به سبک برایان تریسی روی لینک زیر کلیک کنید!

    ((مدیریت زمان به سبک برایان تریسی))

     

     

    حرف پایانی مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه

    تاثیر مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه مخصوصاً برای دانش آموزان که قصد موفقیت تحصیلی را دارند بسیار حائز اهمیت هست. شما در این مطلب بهترین روش مدیریت زمان برای مطالعه را یاد گرفتید. یادتان باشد که مطمئناً در مسیر شما شکست وجود دارد. قدرتمندانه ادامه دهید و هر بار با بازنگری برنامه قبلی خود، برنامه جدید تری را نسبت به زمانی که دارید برای خود بچینید. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

     

    میانگین امتیازات ۵ از ۵
    از مجموع ۳ رای
    آیا این مطلب را می پسندید؟
    https://bahareman.com/?p=32001
    اشتراک گذاری:

    نظرات

    0 نظر در مورد مدیریت زمان برای درس خواندن و مطالعه

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

    افراد کمی هستند که ارزش زمان رو متوجه میشن
    ما بهت تبریک میگیم
    که برای مدیریت زمان و انتخاب هدفت آموزش میبینی

    هدیه بهارمن به تو
    یک آموزش حرفه ای از استاد حامدی
    مشاهده آموزش
    روی دکمه بالا کلیک کنید
    close-link
    سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
    مکالمه را شروع کنید
    سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: