0
0

سه راهکار افزایش تمرکز در مطالعه

809 بازدید
راهکار های افزایش تمرکز برای مطاله

3 تکنیک طلایی افزایش تمرکز در مطالعه:

بسیاری از شما به مطالعه کتاب‌های مختلف علاقه زیادی دارید. اما متأسفانه حواس‌پرتی و  بی‌توجهی نسبت به مطالب و بالارفتن زمان مطالعه، سبب شده تا زمان زیادی را به راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه ، اختصاص ندهید.

مطمینا این موضوع که چگونه به تمرکز برسید و زمان کمتری را صرف مطالعه کنید، که چگونه می‌توانید کتاب‌ها را با جان و دل و بدون حواس پرتی مطالعه کنید، برای شما دغدغه شده است. در مقاله زیر قرار است به چگونگی برطرف کردن حواس‌پرتی شما بپردازیم تا انتهای مقاله سه راهکار افزایش تمرکز در مطالعه، با ما همراه شوید.

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

راهکار های افزایش تمرکز برای مطالع

تکنیک 1: وارونه‌سازی هرم توجه

ابتدا یک هرم را در ذهن‌تان تجسم کنید؛ پایین هرم که طول زیادی دارد، همان میزان توجه شماست. به هر میزان که از پایین هرم به سمت بالا بروید، این دو ضلع به‌یکدیگر نزدیک می‌شوند و طول هرم نیز کمتر می‌شود. یا به‌تعبیری میزان توجه شما کم می‌شود. یعنی در شروع مطالعه، شما از مقدار زیادی توجه برخوردارید. و میزان حواس‌پرتی یا بی‌توجهی، نسبت به مطالعه در شروع مطالعه شما اندک است.

اما به‌مرور و با گذشت زمان، این میزان در شما افزایش می یابد. در صورتی‌که عادت به مطالعه نداشته باشید، سرعت کاهش میزان توجه شما افزایش می‌یابد و امکان دارد با مطالعه 3 الی 4 خط اول کتاب‌تان دچار اختلال بی‌توجهی یا حواس‌پرتی شوید.  برای بهبود این مسئله می‌توانید از چه راهکاری استفاده کنید؟

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

نگران نباشید ما برای برطرف شدن مشکل شما، یک راهکار فوق‌العاده داریم. شما می‌توانید هرم توجه خود را، وارونه کنید. شاید برای‌تان این سوال مطرح شود که چگونه می‌توان هرم توجه را، وارونه کرد؟ به‌جای اینکه با توجه 100 درصدی‌تان، مطالعه را شروع کنید. با توجه و تمرکز اندک، به مطالعه ادامه دهید. در ابتدای مطالعه هر مطلب را دقیق بخوانید، نت برداری کنید. اگر کنکوری هستید، همان بار اول نکات کنکوری را پیدا کنید. به تست‌های آن مطلب بپردازید، کافیست در ابتدای مطالعه، با یک توجه اندک مطلب را مطالعه کنید. و در حین مطالعه میزان توجه و تمرکز خود را نسبت به آن مطلب افزایش دهید.

برای مطالعه مقاله “نحوه برنامه ریزی کنکور 1401” اینجا کلیک کنید.

راهکار های افزایش تمرکز برای مطالع

چگونه؟ روش صحیح مطالعه چیست؟

باید سعی کنید هر مطلب را چند بار و هر بار به یک روش مطالعه کنید. بار اول مطلب مورد نظرتان را بدون هیچ توجهی و صرفا روزنامه‌وار مطالعه کنید و سعی کنید نکات مهمی که به چشمتان می‌آیند را هایلایت کنید. بدانید اگر مطلب را نفهمیدید، اصلا مهم نیست چون هدف شما هم از مطالعه با چشم، این نبوده است. بار دوم مطالعه، سعی کنید 30 الی 40 درصد از توجه خود را به متن بدهید و همین‌طور در هر بار مطالعه، میزان توجه‌تان به متن را افزایش دهید. که با توجه به مهارت هر فرد در مطالعه میزان مرور و تعداد دوره‌ای مطالعه، متغیر است.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

فایده مطالعه روزنامه‌وار در چیست؟

هدف شما از مطالعه با چشم بدون هیچگونه دقت و توجهی این است که، چشم و ذهن خود را به مطالعه و خط‌بری متن، عادت دهید تا به‌مرور با این تکنیک از حواس‌پرتی و بی‌توجهی شما، جلوگیری شود. مطمئن باشید با استفاده از این تکنیک بعد از مطالعه چندین صفحه ناخودآگاه توجه شما به متن، افزایش می‌یابد و شما در مطالب کتاب، غرق خواهید شد. در این روش و هنگام مطالعه برای بار دوم و سوم و … سوالاتی در ذهن شما پیش می‌آید که ناخودآگاه، ذهن شما برای دستیابی به جواب سوالات پیش‌آمده،سعی می‌کند دقت و توجه بیشتری در متن داشته باشد.

یکی از راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه که باید خودتان را هنگام به مطالعه به آن عادت دهید، تکنیک سوال و جواب است زیرا ذهن شما را درگیر می‌کند و ناخودآگاه شما سعی می‌کند برای یافتن پاسخ، توجه بیشتری داشته باشد.

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

راهکار های افزایش تمرکز برای مطالع

تکنیک دوم: تکنیک پومودورویی

تکنیک پومودورو که برای مدیریت زمان‌تان بسیار کارآمد است.

 برای مشاهده مقاله مدیریت زمان اینجا کلیک کنید.

شاید فهمیدن این موضوع که تکنیک پومودورو چرا پومودورو نام گرفته، جذاب باشد.

پومودورو، توسط یک دانشجوی ایتالیایی به‌نام فرانسیسکو سیریلو ابداع شد. او برای مدیریت زمان مطالعه خود، ساعت کوکی آشپزخانه را برداشت. این ساعت، شبیه گوجه فرنگی بود. پومودورو، یک کلمه ایتالیایی به‌معنی گوجه فرنگی است. بی‌شک فرانسیسکو اولین کلمه‌ای که به‌ذهنش آمده را روی تکنیک ابداعی خود، گذاشته است.

پومودورو چگونه است؟

برای اجرای پومودورو باید زمان مطالعاتی خود را 25 دقیقه برنامه‌ریزی کنید و پس از اتمام 25 دقیقه، 5 دقیقه به‌خودتان استراحت دهید و پس از گذشت 4 دوره مطالعاتی 25 دقیقه‌ای، 15 الی 30 دقیقه به خود استراحت دهید. البته لزومی ندارد که زمان استراحت شما حتما 30 دقیقه شود، باید به اندازه کافی استراحت کنید تا مطمئن شوید، مغزتان آمادگی کافی برای شروع مطالعه را دارد. در نظر داشته باشید در ابتدای استفاده این تکنیک هر چقدر تایم مطالعه شما و مطالب مورد مطالعه کمتر باشد دقت و توجه شما نسبت به مطالعه بیشتر است.

راهکار های افزایش تمرکز برای مطالع

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

تکنیک سوم: فلش

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

گاهی ذهن و افکار شما آنقدر گستردگی، تشویش و پراکندگی دارد که با استفاده از دو تکنیک قبل هم میزان حواس‌پرتی و بی‌توجهی شما نسبت به مطالعه، کاملا مشهود است. مثلا امکان دارد زمانی‌که شما مشغول مطالعه هستید، کارهای بی اهمیتی ازجمله: زنگ زدن به یک فرد، پیگیری یک کار، یا یک موضوع یا هر چیز دیگری سبب بی‌توجهی شما نسبت به مطالب گردد. برای برطرف شدن حدودی این موضوع، پیشنهاد ما تکنیک فلش است.

تکنیک فلش می‌گوید شما هنگام مطالعه یک کاغذ و خودکار در کنارتان داشته باشید. و به‌هنگام مواجه با چنین موضوعاتی، آنها را یادداشت کنید. و در تایم استراحت، به آنها رجوع کنید. در نظر داشته باشید که در تایم استراحت، باید حتما حتما آن کار را انجام دهید. تا در برابر مغز و ناخودآگاه تان بدقول نشوید، وگرن دیگر این تکنیک جوابگو نیست. زیرا ناخودآگاه نسبت به آن بی‌اعتماد شده است.

مغز شما همانند دختر بچه‌ای می‌ماند که پاهای خود را بر زمین می‌کوبد. و یک شی یا عروسک را می‌خواهد که برای او تهیه کنید. و زمانی آرام می‌گیرد که یا آن وسیله را برایش تهیه کنید، یا قول تهیه آن را بدهید. و مثلا بگویید، اگر این کار را انجام دهی آن عروسک را برایت خواهم خرید. دختربچه تا زمانی با این روش آرام می‌شود که دفعات قبل، شما واقعا پس از انجام کار گفته شده، به قول خود عمل کرده باشید و خواسته دخترک را فراهم کرده باشید.

راهکار های افزایش تمرکز در مطالعه

برای مشاهده مقاله جی تی دی اینجا کلیک کنید.

برای دریافت دوره هدف گذاری تا مدیریت زمان امیرحسین حامدی اینجا کلیک کنید.

(هدف ما بهبود و توسعه فردی شماست. در نظر داشته باشید دانستن این تکنیک‌ها به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. و زمانی ارزش پیدا می‌کند که شما تمرین و تکرار و پشتکار فراوان داشته باشید. در نظر داشته باشید، نظرات و پیشنهادات شما برای ما مهم است و حتما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.)

(نویسنده: الهه اسماعیل زاده)

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=9347
اشتراک گذاری:

نظرات

10 نظر در مورد سه راهکار افزایش تمرکز در مطالعه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. روزنامه وار خواندن و بعدش مرور خیلی میتونه تو دروس متنی مثل زیست کمک کنه

  1

 2. سلام و درود فراوان خدمت مجموعه بهارمن🌹تکنیک های گفته شده در مقاله واقعا عالی بودن خصوصا برای کسایی که مدت زیادی از مطالعه دور بودن و نمیتونن مثل قبلا تمرکز کافی رو حین مطالعه داشته باشن تکنیک وارونه سازی هرم توجه و پومودورو خیلی مفیده که خسته نشن و تکنیک فلش هم حواس پرتی هارو به حداقل میرسونه
  باتشکر از مقاله خوبتون

  1

 3. بازتاب: عوامل نابود کننده تمرکز - نابودگرهای تمرکز چه چیز هایی است؟- مجموعه آموزشی بهارمن
 4. بازتاب: ریتالین برای کنکور + عوارض قرص ریتالین - مجموعه آموزشی بهارمن
 5. بازتاب: نحوه مطالعه دروس عمومی کنکور 1401 - مجموعه آموزشی بهارمن
 6. بازتاب: تفکرات اشتباه در تمرکز - 4 تفکر اشتاهی که در فرایند تمرکز انجام میشود - مجموعه آموزشی بهارمن
 7. بازتاب: چگونگی تقویت حافظه کوتاه مدت با مواد غذایی - مجموعه آموزشی بهارمن
 8. با سلام وتقدیر و تشکراز مطالب بسیار آموزنده و فوق العاده کارامدتون
  مثل همیشه عالییییییییی🙏🙏🙏🙏👌🌷❤

  2

 9. با تشکر ویژه از الهه عزیز بابت مطالب جدید وفوق العاده این سه تا راهکار واقعا جالبه وخوندن این مقاله برام خیلی جذاب بود … تکراری نبودن مطالب شما جای تقدیر و تشکر ویژه داره سلامت و شاد و شگفت انگیز باشید

  2