مقالات, هدف گذاری و مدیریت زمان

جی تی دی (Gtd)

جی تی دی gtd
 • جی تی دی (gtd) یا هنر به انجام رساندن کارها چیست؟

  آپدیت 2021

  شاید برای شما هم پیش اومده زمانیکه یک وسیله رو گم کردید پیش خودتون گفته باشید، اااا من که اینو سر فلان جا گذاشته بودم. پس کجاست؟ چرا هر چی میگردم پیداش نمی‌کنم؟ یا یه وسیله‌ی مهمی رو به مادرتون سپرده باشید که براتون نگه‌داری کنه و وقتی بهش احتیاج پیدا کردید با  جمله “من که اینو دم دست گذاشته بودم پس چرا پیداش نمی کنم؟” مواجه شده باشید. زمانی‌که این جمله رو  از طرف مادرتون می‌شنوید دیگه باید قید اون وسیله رو بزنید چون در غیر دسترس‌ترین جایی که ممکنه وجود داره …. خبر خوب اینه که جی تی دی تمام این مشکلات‌رو حل می‌کنه و به ما کمک می‌کنه بدون استرس کارهای خودمونو به اتمام برسونیم.

  یا بعضی اوقات وقتی دارید با یه نفر صحبت می‌کنید یه کلمه یا یه نکته رو فراموش کنید و هی به طرف مقابلتون بگید ااا نوکه زبونمه‌ها، هیچی نگو، الان یادم میاد و…

  با توجه به تصاویر پایین به نظرتون توی کدوم اتاق میتونیم زودتر وسیله هامونو پیدا کنیم؟

  جی تی دیتصویر 1👆

  تصویر 2👇

  طبیعتا  اگه هر وسیله‌ای جای مخصوص به خودش رو داشته باشه دیگه نیاز نیست برای پیداکردن هر کدوم از وسایلمون کلی زمان هدر بدیم.

  یا مثلا صبح که از خواب بیدار شدین بی هدف نیم ساعت از وقتتون رو رو به روی یخچال ایستاده باشید و به این فکر کرده باشید که چی صبحونه بخورید بهتره …

  همه این‌ها مشکلاتیه که خیلی از ما در طول روز با اون ها سرو کار داریم و دیگه جزئی از زندگی روزمرمون بحساب میاد. این عوامل باعث پریشونی ذهن و افکار، هدر رفت وقت، عدم تمرکز، استرس، اضطراب و … در طول روز میشه و عملکرد ذهنی مارو مختل می‌کنه.

  اما راه حل ما برای برطرف کردن این مشکلات استفاده از روش جی تی دی (gtd) یا هنر به انجام رساندن کارهاست.

  می‌خواهم دوره بخش رایگان هدف گذاری تا مدیریت زمان را مشاهد کنم، اینجا کلیک کنید

  جی تی دی

  حالا هدف ما از این مقاله جی تی دی چیه؟

  ما قصد داریم در این مقاله جی تی دی شما رو با روش پیشنهادی دیوید آلن آشنا کنیم. روشی که آقای آلن برای برطرف کردن این مشکلات پیشنهاد کرده، روش جی تی دی (gtd) یا هنر به انجام رساندن کارهاست.

  اولین اقدامی که در روش جی تی دی (gtd) باید پیاده سازی کنیم چیست؟

  خالی کردن اطلاعات از مغزمون که ارزش نگهداری و بازیابی رو ندارن. مغز ابزار فکر کردنه نه دستگاه ذخیره سازی اطلاعات. برای اینکه بهتر متوجه این موضوع بشیم در اینجا اشاره ای می‌کنیم به انواع حافظه:

  جی تی دی_ انواع حافظه انسان

  1-حافظه حسی:

  اولین حافظه ما انسان‌ها، حافظه حسی است. اطلاعات در حافظه حسی از چند میلی ثانیه تا چند ثانیه بیشتر باقی نمی‌مونه. مگر اینکه ما به این اطلاعات ورودی دقت کنیم. مثلا الان شما وزنتون رو روی صندلی یا زمین متوجه نمی‌شید. یا صدای جریان هوا را بهش دقت نمی‌کنید. این اطلاعات در حافظه حسی ما هستند و اگر بهشون دقت کنیم وارد حافظه کوتاه مدت می‌شوند.

  2-حافظه کوتاه مدت:

  برای اینکه اطلاعات از حافظه حسی‌مون وارد حافظه کوتاه مدت بشه باید بهشون دقت بشه. شما الان دارید به مطالب این مطلب دقت می‌کنید و همین باعث میشه که اطلاعات وارد حافظه کوتاه مدت شما بشه. این اطلاعات تا 15ثانیه باقی می‌مونه. نگران نباشید مطالب این مقاله رو به راحتی فراموش نمی‌کنید. شما دقیقا نمی‌دانید در خط بالا چه کلماتی را مطالعه کردید. اما مفهوم آن در ناخودآگاه شما قرار دارد.

  3-حافظه بلند مدت:

  برای اینکه اطلاعات در حافظه بلندمدت ما ثبت بشه باید چندین بار تکرار بشه. شما خاطرات خوب و بدتان را در ذهن دارید. چرا؟

  چون به اونا کلی فکر کردید. یا مثلا شعرهای بچگی در ذهنمون هست. چون این شعرها چندین بار تکرار شدن.

  چگونه اطلاعات را به حافظه بلند مدت ببریم؟

  ما از قانون 2 به توان n استفاده می‌کنیم. یعنی مثلا زمانی که یک مقاله‌رو مطالعه می‌کنیم، یک روز بعد مجددا اون مقاله یا مطلب‌رو می‌خونیم. دو روز بعد، چهار روز بعد، هشت روز بعد، شونزده روز بعد دوباره اون مطلب‌رو مرور می‌کنیم. این گونه مطلبی که خوندیم از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت وارد میشه. به این سبک اگر عمل کنیم هر زمان که به اون اطلاعات نیاز داشته باشیم بازیابیش می‌کنیم.

  جی تی دی

  یه مطلب خیلی مهمی که باید بدونیم اینه که حافظه کوتاه مدت ما حداکثر در هر لحظه  توانایی پردازش 2 الی 3 کار رو به طور هم زمان داره. زمانیکه مغز ما پر از اتفاقات و اطلاعات گوناگونه، بهره وری و استفاده از مغز ما کاهش پیدا می کنه. این باعث میشه که مغز تمرکز خودش رو از دست بده و نتونه اطلاعات جدید رو پردازش کنه. یا اینکه نتونه روی کاری که انسان در لحظه در حال انجام آن است تمرکز و احاطه داشته باشد.

  می‌خواهم دوره بخش رایگان هدف گذاری تا مدیریت زمان را مشاهد کنم، اینجا کلیک کنید

  جی تی دی gtd

  تمرکز در مدیریت زمان

  مغز انسان در لحظه‌ی انجام هر کار باید و باید روی همان کار متمرکز باشه تا بالاترین بهره وری و پردازش را داشته باشه. یه ضرب‌المثل قدیمی هست که میگه نمیتونی دو تا خرگوش رو با هم بگیری. بنابراین یادمون باشه که روی یه کار متمرکز بشیم.

  دومین اقدامی که آقای آلن در روش جی تی دی(gtd) یا هنر به انجام رساندن کارها بر آن تاکید دارد خانه سازی و مرتب کردن آن‌ها و به حداقل رساندن ترمینال‌های موجود است.

   

  ترمینال (terminal) در gtdچیست ؟

  هر وسیله‌ای که ما نمی‌دونیم جاش کجاست یا هر کار و هدفی که نمی دونیم کی و چجوری انجام می شه terminal نام داره. خانه جایی است که وسایل و افکار و اطلاعات ما  به صورت طبقه بندی شده در آن جا قرار می گیره. به عنوان مثال: قفسه کتاب‌ها خانه است و اگر هر وسیله‌ای به غیر از کتاب در قفسه کتاب ها قرار بگیرد terminal محسوب میشود. عکس پایین نشان دهنده خانه‌سازی برای ابزار است.

  جی تی دی

  پس ما باید  تمام افکار و وسایل‌مون رو مرتب کنیم و برای هر کدوم خانه‌ای بسازیم. آن‌ها را در جایی مشخص نگه‌داری کنیم. تریمینال‌های مغز و اطرافمون رو تا جایی که امکان داره به حداقل برسونیم.

  حالا شاید اینجا براتون این سوال به وجود بیاد که ما باید با ترمینال‌های باقی مونده در روش جی تی دی چیکار کنیم؟

  پردازش کارها در gtd چیست ؟ (آپدیت 2021)

  باید مشخص کنیم چه کاری رو کجا و چه زمانی باید انجام بدیم. یعنی باید اون ترمینال‌هارو پردازش کنیم.

  پردازش به معنی انجام کار نیست. به معنی مشخص کردن زمان و نحوه اجرای آن کار یا نحوه رسیدن به آن هدف است. حالا فرقی نداره اون کار یا هدف چه زمانی و به چه شکل انجام میشه مهم اینه که هیچ نقطه مبهم و نامعلومی نباید در ذهن ما وجود داشته باشه که ذهن رو مشغول نگه داره و عملکرد مغز رو مختل کنه.

  هنر واقعی جی تی دی (gtd) یا به انجام رساندن کارها در چیست؟

  اگر وظایف خودتون‌رو انقدر کوچیک کنید که بتونید هر کدوم رو در مدت کوتاهی انجام بدین، نبود وقت یا انگیزه جلوی پیشرفتتون رو  نمی‌گیره. این رویکرد کمک می‌کنه قدم به قدم به کسب اهدافتون نزدیکتر بشید و ضمنا از استرس هم دور بمونید.

  جی تی دی و چک لیست یا مغز و حافظه؟

  بسیاری از ما برای اینکه همه اطلاعات پیچیده زندگی رو تحت کنترلمون داشته باشیم با مغزمون مثل کمدی از فایل های مختلف، تقویم و چک لیست رفتار می کنیم. مثلا اینکه یادم باشه امروز با مریم تماس بگیرم، یادم باشه فردا فلان وسیله‌رو بخرم، یادم باشه …، یادم باشه…، و یادم باشه‌هامون در طول روز  اونقدر زیاد میشه که ن تنها هیچ کدومشون رو در لحظه ای که باید به یاد نمیاریم، بلکه مغزمون رو هم دائما در حال درگیری‌های فکری نگه می‌داریم. این عمل باعث میشه سرعت عملکرد و بهره وری از مغزمون کاهش پیدا کنه.

  پیاده سازی روش جی تی دی

  زمانیکه روش جی تی دی رو توی زندگیه شخصیمون پیاده سازی کنیم با توجه به خونه‌هایی که برای ابزار و افکار و وسایلمون درست کردیم دیگه میدونیم جای هر وسیله کجاست. نیاز نیست چند ساعت از وقتمون رو برای پیدا کردن وسیله‌هامون هدر بدیم. دیگه میدونیم زمان فکر کردن به هر کار و هدفی و زمان اجرایی کردن اون چه زمانیه. دیگه وقتی که در حال انجام کار دیگه‌ای هستیم مغزمون مدام دنبال کنکاش و جستجو برای پیداکردن زمانی برای محقق شدن افکار و آرزوهاش نیست. دیگه با آرامش و کیفیت بیشتری می‌تونیم کارهای خودمونو به پایان برسونیم.

  آرامش بیشتر با روش جی تی دی

  روش جی تی دی (gtd) یا هنر به انجام رساندن کارها بهمون یاد میده که برای هر روزی که در پیش داریم از شب قبلش برنامه ریزی کنیم. دیگه نیاز نیست ذهنمونو مشوش کنیم و دائما سردرگم باشیم. یک ساعت در یخچال رو باز نگه داریم و به این فکر کنیم که صبحونه چی بخوریم. چون این موارد رو از شب قبل مشخص کردیم.

   رابطه جی تی دی (gtd) و تناسب اندام:

  یه مطلبی که شاید برای شما هم مثله من خیلی جذاب باشه اینه که افرادی که در زندگیشون از جی تی دی (gtd) استفاده می‌کنند، هیچ کدوم دچار اضافه وزن نمیشن. حالا چرا؟

  چون بیشتر پرخوری و ریزه خوری افراد در طول روز به علت استرسه. یعنی هر زمان که استرس دارن، هر زمان که فکر مشغولی دارن برای اینکه احساسشون رو کنترل کنن یا خودشون رو سرگرم کنن یا فکرمشغولی یا استرسشون رواز یاد ببرن، غذا و تنقلات میخورن.

  در واقع پرخوری در این افراد نوعی بیان احساسات محسوب میشه. یعنی استرس این افراد به صورت پرخوری نمود پیدا می‌کنه. افرادی که از روش جی تی دی (gtd) استفاده میکنن چون میدونن وقت رسیدگی به تمام کارهاشون رو دارن، در نتیجه استرس انجام کارهاشون رو ندارند. بنابراین ذهن آرومتر و فکر آسوده‌تری نسبت به دیگران دارند. به اندازه‌ مناسب غذا میخورن و همیشه اندامشون متناسبه.

  می‌خواهم مقاله “بهترین زمان یادگیری” را مطالعه کنم

  مدیریت زمان به روش جی تی دی (gtd)

  یکی از دغدغه‌ها و مشکلات خانوم ها در طول روز اینه که برای وعده غذایی ناهار و شام چی درست کنن!

  به گفته 90 درصد از خانوم‌ها درست کردن و طبخ غذا خیلی خیلی کمتر از فکر کردن به اینکه چی باید درست کنن وقتشون‌رو میگیره. طبق تجربه خانوم‌هایی که برای مدیریت زمان‌شون از جی تی دی (gtd) استفاده می‌کنن و از شب قبل تعیین می‌کنن که چه غذایی رو طبخ کنن ن تنها در انجام کارهای روزانه شون وقت کم نمیارن بلکه وقت اضافه هم میارن.

  وجودِ  ارزشمند:

  در زندگی هیچ چیز و هیچ کسی بالاتر و مهم‌تر و ارزشمند‌تر از از وجود خود انسان نیست. پس چرا ما باید تمام زمانی‌رو که وقت تفریح و استراحت و پرداختن به وجود خودمون هست رو با افکار و کارهایی که ارزش چندانی ندارند به بطالت بگذرونیم؟ کارهایی رو که میشه در مدت زمان اندکی هم انجام داد.

  به نظرتون هنوز وقتش نرسیده که شیوه زندگیمونو تغییر بدیم و برای وجودمون که از همه چیز مهم‌تره، وقت بیشتری قائل بشیم؟

  اگه مقاله ما براتون جذاب و کارآمد بوده …

  اگه از روش جی تی دی (gtd) یا هنر به انجام رساندن کارها خوشتون اومده و علاقه‌مندین که بیشتر با این روش آشنا بشید، بهتون پیشنهاد می‌کنم توی سایت ما یعنی سایت بهارمن عضو بشید. فایل‌های کاربردی و جذاب دوره هدف گذاری تا مدیریت زمان از امیرحسین حامدی که به تفصیل به این موضوع پرداخته رو  تهیه کنید. برای مشاهده رایگان این دوره روی متن زیر کلیک کنید.

  می‌خواهم دوره بخش رایگان هدف گذاری تا مدیریت زمان را مشاهد کنم، اینجا کلیک کنید

  در ضمن  یادتون نره نظرات و انتقاداتتون‌رو برای ما کامنت کنی.

  (نویسنده:الهه اسماعیل زاده)

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  15 دیدگاه در “جی تی دی (Gtd)

  1. امیرحسین شهرکی گفت:

   عاللیییی واقعا تعجب کردم تاحالا اسمش رو هم نشنیده بودم اما توی زندگیم اجراش میکردم و همیشه از قبل همه چیز رو مرتب و سرجای بخصوص خودش قرار میدادم و باکس بندی میکردم و… اما خب الان که متوجه شدم جریانش چی هست باید تقویتش کنم و سعی کنم بهتر و بیشتر در زندگیم پیاده سازیش کنم . ممنون استاد عالی بود❤️❤️🌹🌹

  2. معراج گفت:

   برنامه ریزی به روش جی تی دی اوایلش خیلی خیلی سخته امیدوارم که بتونم اونو پیاده سازی کنم

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    بهتره بگیم یه مقدار زمان‌بر هست وگرنه اگر اصول رو بدونیم کار سختی نیاز نیست انجام بدیم

  3. سمانه گفت:

   سلام خیلی مطالب جالب و مفیدی بودن واقعا ممنونم

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلامت باشی سمانه عزیز

  4. امیر گفت:

   مطالبتون عالی بود 👌👌👌

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    خواهش میکنم امیر عزیز
    ممنون از بازخورد شما

  5. جواد گفت:

   خیلی عالی بود ، مطالب مفیدی گذاشته بودید

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    مایکروسافت تودو برای مدیریت زمان برنامه بسیار کاربردی هست.

  6. نرگس مددیان گفت:

   سلام وارادت برنامه gtd واقعا کمک حال خوبی هست و مث یه اهرم بما کمک میکنه تا ترمینالهای ذهنمون رو مرتب کنیم اما زمان میخواد وکمی تلاش تا بصورت روتین ازش استفاده کنیم من هنوز نتونستم با gtdکنار بیام چون همیشه بصورت ذهنی کارهامو انجام دادم یا به درو دیوار یادداشت زدم که فراموش نکنم 🙁

   1. . گفت:

    سعی کنید از برنامه ماکروسافت تو دو استفاده کنید و اینکه جی تی دی زمان می‌بره فقط نباید ناامید بشید

   2. جواد گفت:

    خیلی عالی بود ، مطالب مفیدی گذاشته بودید

   3. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام خانم مددیان عزیز
    امیدوارم که با تمرین و تکرار بتونید سریع‌تر gtd رو پیاده سازی کنید و از سبک زندگی جدیدتون لذت ببرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *