0
0

کاربردی‌ترین تمرین های تقویت حافظه با 11 روش

1026 بازدید
تمرین های تقویت حافظه

11 راهکار ساده برای تقویت حافظه:

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن گوشی‌های هوشمند، دیگر از حافظه‌مان استفاده نمی‌کنیم و بیشتر اطلاعات را در گوشی‌مان ذخیره می‌کنیم. به صورتی که اگر باتری گوشی‌مان تمام شود و بخواهیم یک تماس واجب بگیریم حتی شماره نزدیک‌ترین شخص زندگیمان را هم حفظ نخواهیم بود و بدون این ابزار، تمام کارهای روزانه‌مان لنگ خواهد ماند. این مطلب کاملا درست است که نباید ذهن‌مان را از اطلاعات به‌دردنخور پر کنیم که در مقاله جی تی دی مفصلا به این موضوع و چراییش پرداخته‌ایم اما نباید ذهن و حافظه خود را تنبل کنیم. برای جلوگیری از این مطلب، تمرین های تقویت حافظه کاربردی و فوق‌العاده ساده را در این مقاله برای شما آورده‌ایم.

تمرین های تقویت حافظه

تمرین های تقویت حافظه

مغز چیزهای جدیدی را تجربه کند که حس‌های فیزیکی بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه را با حس عاطفی ترکیب کند، سالم و قوی می‌ماند. زیرا بین نواحی مختلف مغز ارتباط شکل می‌گیرد که باعث تولید سلول‌های عصبی طبیعی می‌شود. این سلول‌ها بر قدرت حافظه تاثیر شگفت‌انگیزی دارند و سلول‌های اطرافشان را تقویت می‌کنند تا در برابر اثرات افزایش سن مقاوم‌تر شوند.

برای ترکیب این حس‌ها راهکارها و تمرین های تقویت حافظه زیر را جهت تقویت حافظه و مغزتان انجام دهید.

برای مطالعه مقاله تقویت حافظه برای آزمون، اینجا کلیک کنید.

1.با دست غیر غالب‌تان مسواک بزنید:

تحقیقات دانشمندان نشان داده است که اگر هنگام مسواک زدن از دست غیرغالب مثلا دست چپ برای راست دست‌ها استفاده کنید، قسمت‌هایی از قشر خارجی مغز که اطلاعات لمسی را از دست دریافت می‌کنند، به سرعت و به میزان زیادی گسترش پیدا می‌کنند. استفاده از دست غیرغالب برای انجام کارها، باعث فعال‌شدن قسمت مخالف مغز می‌شود.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: هنگام مسواک زدن با دستی خمیردندان را باز کنید که معمولا از آن استفاده نمی‌کنید یعنی عکس عادت همیشگی‌تان.

2.هنگام صبح و بعد از بیدار شدن از انجام کارهای تکراری پرهیز کنید:

مطالعاتی که روی تصاویر مغز انجام شده است، نشان داده که انجام کارهای جدید و متنوع، باعث پرورش قسمت‌های بزرگی از قشر خارجی مغز می‌شود. و این حاکی از این مطلب است که در چندین ناحیه ویژه، فعالیت مغز افزایش پیدا می‌کند.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: اگر همیشه قبل از خوردن صبحانه لباس های خود را تعویض می‌کنید، گاهی بعد از صبحانه این کار را انجام دهید. کانال تلویزیونی که معمولا صبح‌ها آن را تماشا می‌کنید، تغییر دهید و کانال دیگری را مشاهده کنید. اگر هر صبح در خانه ورزش صبحگاهی را انجام می‌دهید برای مدتی به پارک بروید و آنجا ورزش کنید.

تمرین های تقویت حافظه

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

 

3.با بینی خود ارتباط جدید برقرار کنید:

بعضی از ماها احتمالا یادمان نیست از چه زمانی عطر چای یا قهوه شروع یک روز جدید را برای‌مان تداعی می‌کرد. اما شما می‌توانید با مرتبط ساختن یک عطر جدید مثل مرکبات یا نعنا با یک فعالیت جدید، مسیرهای عصبی جدیدی را هشیار نگه دارید.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: به مدت یک هفته مقداری از عطر مطبوع‌تان را کنار تخت خود نگه دارید و هنگامی که بیدار می‌شوید عطر را استشمام کنید، بعد از دوش گرفتن و پوشیدن لباس هایتان هم این عمل را تکرار کنید.

4.یک پروژه هنری را به صورت گروهی انجام بدهید:

هنر، قسمت‌های عاطفی و غیر زبانی غشای مغزی را به کار می‌اندازد. وقتی به کارهای هنری بپردازید، قسمت‌هایی از مغزتان را درگیر کردید که به فرم‌ها، رنگ‌ها و بافت‌ها علاقه‌مندند. همچنین با انجام کارهای هنری مغز خود را وارد فرآیندهای فکری می‌کنید که با تفکر خطی منطقی روزمره خیلی متفاوت است.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: از هر نفر در گروه درخواست کنید شکلی را ترسیم کند که با موضوع به‌خصوصی مثل یک فصل، یک احساس، یا یکی از رویدادهای جاری مرتبط است.

5.با صدای بلند کتاب بخوانید:

با اینکه در مقالات تندخوانی به این موضوع اشاره می‌کنیم که متن کتاب‌ را با چشم مطالعه کنید و از زمزمه خودداری کنید اما یکی از تمرین های تقویت حافظه خواندن کتاب با صدای بلند است. زمانی که کتاب را با صدای بلند می‌خوانید یا به کتاب خواندن دیگران گوش می‌دهید نسبت به زمانی که خاموش مطالعه می‌کنید از مدارهای مغزی متفاوتی استفاده می‌کنید.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: برای دوست یا همسر خود کتاب بخوانید و هر از چندگاهی نقش خواننده و شنونده را با هم عوض کنید شاید سرعت مطالعه شما پایین بیاید، اما هم به تقویت قدرت مغزتان کمک کردید و هم زمان خوبی را با همراهتان سپری کردید.

برای مشاهده مقاله یادگیری مهارت تندخوانی، اینجا کلیک کنید.

تمرین های تقویت حافظه

6.غذاهای ناآشنا را امتحان کنید:

سیستم بویایی شما، با فعال کردن ترکیبات منحصر به فردی از گیرنده‌های داخل بینی‌تان می‌تواند میلیون‌ها بو را تشخیص دهد. این گیرنده‌های داخل بینی با مراکز احساسی مغز شما ارتباط مستقیم دارند و از این رو بوهای جدید در شما، احساسات جدید و غیرمنتظره‌ای را برانگیخته می‌کند.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: یک دستور غذایی کاملا ناآشنا را انتخاب کنید. یا انواع سبزیجات، ادویه‌جات، و موادغذایی بسته‌بندی شده را بررسی کنید. یا حتی از فروشنده بخواهید چند کالای غذایی ناآشنا را به شما معرفی کند.

7.اشیا آشنا را وارونه کنید:

وقتی به اشیائی که طبق معمول سرجایش خود هستند نگاه کنید، قسمتی از سمت چپ مغز شما، به سرعت آنها را شناسایی می‌کند و توجه شما به چیزهای دیگه معطوف می‌شود. وقتی شی به‌طور وارونه قرار بگیرد، شبکه مغز شما درگیر می‌شود و سعی می‌کند شکل، رنگ و روابطی را که در این تصویر پازل مانند وجود دارد، تفسیر کند.

برای انجام این تمرین قاب عکس خانوادگی، ساعت و یا تقویم رومیزی خود را وارونه کنید.

8.جای خودتان را سر میز غذا عوض کنید:

در اکثر خانواده‌ها هر نفر جای مخصوص به خودش را سرمیز غذا دارد اما می‌توان با عوض کردن جا، مغز را تحریک کرد و پرورش داد.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: هرازگاهی جای خودتان را با یکی از اعضای خانواده عوض کنید تا هم به غذاهای مختلف از زوایای گوناگون دسترسی داشته باشید و هم زاویه دیدتان نسبت به اتاق عوض شود.

9.پنجره ماشین را باز کنید:

هیپوکامپ مغز یعنی ناحیه‌ای از مغز که خاطرات را پردازش می‌کند و برای ساختن نقشه‌های ذهنی عطرها، بوها، صداها و تصاویر خاطرات را با هم مرتبط می‌کند.

این تمرین را به این صورت انجام دهید: با باز گذاشتن پنجره ماشین هنگام رانندگی، مواد خام بیشتری را در اختیار مدارهای هیپوکامپ مغزتان قرار دهید. البته تحقیقات نشان داده که پیاده‌روی هم یکی از بهترین تمرین های تقویت حافظه و مغز است.

10.بازی ده سوالی را انجام دهید:

برای پرورش مغز خودتان، می‌توانید آن را وادار به تمرکز روی گزینه‌های مختلف کنید. این تمرین را به این صورت انجام دهید: مثلا کسی به شما یک شی، مثلا یک مگس‌کش می‌دهد و شما باید کارکرد ده چیز مختلف را با آن اجرا کنید. مثلا یک مگس‌کش ممکن است راکت تنیس، چوب بیس بال، بادبزن، چوب گلف، ویالون، گیتار، بیل‌چه، میکروفون، پاروی قایق و یا.‌… باشد.

برای مشاهده مقاله تقویت حافظه کودکان، اینجا کلیک کنید.

تمرین های تقویت حافظه

11.با سکه‌ها بازی کنید:

تمرین های تقویت حافظه

مغز شما برای تفاوت قائل شدن بین اشیاء، به نشانه‌های بصری متکی است. به همین خاطر استفاده از حس لامسه برای تشخیص اشیائی که با هم کمی تفاوت دارند می‌تواند فعالیت در نواحی قشرهای مغز که اطلاعات لمسی را پردازش می‌کنند، افزایش دهد و منجر به سیناپس‌های قوی‌تری شود.

دقیقا به همین خاطر است که افرادی که در بزرگسالی، بینایی خود را از دست می‌دهند، می‌توانند خط بریل را سریع‌تر یاد بگیرند زیرا مغز آنها مسیرهای بیشتری را به پردازش خطوط ریز اختصاص می‌دهد. برای انجام این تمرین یه لیوان را در از پول خرد کنید و چشمان تان را ببینید و با استفاده از حس لامسه مبلغ روی آنها را حدس بزنید.

همیشه برای رسیدن به اهداف بزرگ نباید کارهای بزرگ انجام داد، گاهی انجام همین تمارین به ظاهر ساده، آسان و بی‌اهمیت می‌تواند شما را به سوی هدف‌تان پرت کند. برای رسیدن به هدف‌ها تنها چیزی که نیاز دارید همت انجام همین تمرین‌های ساده است. امیدواریم با تلاش و پشتکار تمرین های تقویت حافظه را انجام دهید و حافظه خودتان را تقویت کنید.

هیچ چیزی به اندازه قدرت حافظه فرد اهمیت ندارد. اینکه افراد اهمیت حافظه خود را بدانند و بفهمند که حافظه چیست، حافظه بالا چه اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در زندگی دارد، چگونه می‌ توان حافظه خود را تقویت کرد و یا برای تقویت حافظه چه موادی را مصرف کرد، بسیار کمک کننده این است که افراد سم‌های پایین دچار آلزایمر و اختلالات حافظه نشوند، پس حتما سعی کنید در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید.  موفق و موید باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=10069
اشتراک گذاری:

نظرات

7 نظر در مورد کاربردی‌ترین تمرین های تقویت حافظه با 11 روش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: چگونه مطالعه مفید داشته باشیم؟ - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. بازتاب: روش های حفظ کردن سریع مبتنی بر مغز - مجموعه آموزشی بهارمن
 3. ممنووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووونم

  1

  1. درود .
   خوش حالم که با این مطالب دارید برای پیشرفت خودتون زمان می گزاری.

   1