0
0

تمرکز و مدیتیشن

388 بازدید
تمرکز و مدیتیشن
 • چگونه تمرکز کنیم؟ نقش مدیتیشن در تمرکز چیست؟ تمرکز و مدیتیشن به راستی در قرن ۲۱ به کمک ما می‌آید و ذهن شلوغ خود را می‌توانیم آرام کنیم. زمانی که بتوانیم با مدیتیشن به تمرکز دست پیدا کنیم، می‌توانیم تسلط بیشتری روی زندگی و افکار خود داشته باشیم.

  مدیتیشن، مراقبه یا تن‌آرامی اهمیت فوق‌العاده‌ای در به تمرکز رسیدن افراد دارد و عامل مهمی است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد. در این مقاله به اهمیت و ارتباط تمرکز و مدیتیشن خواهیم پرداخت، اگر از اهمیت آن ناآگاهی تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

  در این مقاله به سئوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

  • چگونه تمرکز کنیم؟
  • نقش مدیتیشن در تمرکز چیست؟
  • چرا باید مدیتیشن کنیم؟
  • معایب حواس‌پرتی چیست؟
  • نقش مدیتیشن یا مراقبه در بهبود تمرکز چیست؟

  شما زمانی می‌توانید تمرکز کنید که به همه گزینه‌های دیگر به جز گزینه اصلی‌تان نه بگویید. به عبارت دیگر؛ نه گفتن، پیش شرط تمرکز است.

  مهارت نه گفتن یکی از کارآمدترین مهارت‌های لازم در زندگی و لازمه دست یافتن به موفقیت است. باید توانایی نه گفتن به افراد، کارها و مسائلی که تمرکز شما را برهم می‌زند و وقت مفید شما را می‌گیرد داشته باشید. پس سعی کنید این مهارت را در خود تقویت کنید.

  تمرکز و مدیتیشن

   

  تیم فریس می‌گوید: «آنچه انجام نمی‌دهید، تعیین می‌کند که چه کاری می‌توانید انجام دهید.»

  چرا باید مدیتشن کنیم؟

  ما در یک دنیای فوق‌العاده شلوغ زندگی می‌کنیم. زندگی سراسیمه پیش میرود و ذهن ما دائما مشغول است. همه‌ ما به طور مداوم مشغول انجام کاری هستیم.

  با در نظر گرفتن این موضوع از شما می‌خواهم برای چند لحظه به این فکر کنید که آخرین باری که هیچ کاری انجام ندادید، چه زمانی بوده است؟ فقط 10 دقیقه تفکر بی دردسر؟ وقتی می‌گویم هیچ کار یعنی واقعا هیچ کار!!!

  یعنی نه چک کردن اینترنت، نه چت، نه غذاخوردن، نه مطالعه و ن حتی یادآوری گذشته و یا برنامه ریزی برای آینده…هیچ چیزِ هیچ چیز.

  طبیعتاً برای جواب دادن به این پرسش باید خیلی خیلی به عقب برگردیم و این موضوع خارق‌العاده است. ما درباره ذهن‌مان صحبت می‌کنیم. ذهن با ارزش‌ترین منبع برای همه ماست.

  معایب حواس پرتی

  ما وقتی نمی‌گذاریم تا از مغز خود مراقبت کنیم. در واقع برای مراقبت از اتومبیل‌مان وقت بیشتری صرف می‌کنیم تا ذهن‌مان؛  نتیجه این می‌شود که ما دچار استرس می‌شویم.

  ذهن ما مثل ماشین لباسشویی سروصدا میکند و دائما می‌چرخد، با انبوهی از مشکلات، احساسات گیج‌کننده و… اما واقعا نمی‌دانیم باید چگونه با این وضع کنار بیایم و نکته غم‌انگیز اینجاست که ما بسیار پریشان هستیم.

  و در واقع آن‌چیزی که بیش از سایرین دیوانه کننده است، این است که؛ همه تظاهر می‌کنیم و می‌گوییم زندگی همینطور است. بنابراین؛ ما فقط باید با آن کنار بیاییم اما واقعا این روشی نیست که باید باشد.

   

  راهکار یه مدیتیشن ساده هست

  مدیتیشن یک روش پیشگیرانه طبیعی است. وقتی شماری از اتفاقات با فاصله کمی اتفاق می‌افتد و با تغییرات جدیدی رو به رو می‌شویم، ناگهان مورد هجوم افکار قرار می‌گیریم. سرشار از احساسات دشواری که حتی نمی‌دانیم چگونه باید با آن‌ها مقابله کنیم، هر زمان هم که سعی کردیم یکی از آن افکار را از خود دور کنیم، یکی دیگر به ذهن‌مان هجوم می‌آورد. این دوران برای همه‌مان پر از اضطراب و تشنج است.

  بسیاری از ما زمانی‌که با این معضل رو به رو می‌شویم خودمان را در کارهای روزمره غرق می‌کنیم و قدردان حواسپرتی که به بار می‌آورد هستیم. بعضی‌هایمان نیز به دوستان‌مان پناه می‌بریم و به دنبال حمایت دیگران هستیم.

  نقش مدیتیشن یا مراقبه در این میان چیست؟

  مدیتیشن یا مراقبه چندین چیز را در ما تغییر می‌دهد، اما بیشتر از همه این است که؛ حس قدرشناسی را به ما می‌آموزد. سبب می‌شود که درک بیشتری از زمان حال داشته باشیم.

  اینکه به وجودمان اهمیت دهیم. برای خودمان و اطراف‌مان و برای لحظه اکنون ارزش بیشتری قائل شویم و از کنار هر اتفاقی، هر چند جزئی و به ظاهر ساده، به‌آسانی نگذریم. به جزئیات دقت بیشتری داشته باشیم و از نعماتی که خداوند در اختیارمان قرار داده آگاه شویم، از هر دم و بازدمی که انجام می‌دهیم.

  مدیتیشن یا مراقبه سبب می‌شود تا حس خوب سپاس‌گزاری نیز در وجودمان چند برابر شود.

  یکی از تحقیقات علمی که هاروارد به‌تازگی آن را منتشر کرده، این است که؛ ذهن ما 47 درصد غرق افکار است و در عین حال این نوع درگیری ذهنی دلیل اصلی ناخرسندی ماست.

  ما برای طولانی مدت اینجا نخواهیم بود. اما تقریبا نصف عمر خود را صرف غرق شدن در افکارمان میکنیم.

  اما راه‌حل چیست؟ چه باید کرد؟ پاسخ مدیتیشن هست. تمرکز و مدیتشن ما را نجات می‌دهد.

  تمرکز و مدیتیشن

  روش انجام مدیتیشن

  لازمه تأثیرگذاری هر کاری تداوم و جدیت ویژه در انجام آن کار می‌باشد. اینکه باید به‌ صورت مستمر آن را انجام داد تا بتوان نتیجه مطلوبی از آن گرفت.

  برای انجام مدیتیشن لازم است در یک جای راحت دراز بکشیم یا به نحوی که راحت هستیم در جایی بنشینیم، چشمان خود را ببندیم و تمامی عضلات بدن خود را منقبض کنیم، سپس به‌وجود خود و به تمامی اجزای بدن خود با دقت تمرکز کنیم. به هر دم و بازدم خود توجه کنیم. اصلا به تمام انگشت‌های پا یا تمام مویرگ‌های بدنمان فکر کنیم. خدا را بابت سلامتی تک تک اعضای بدنمان شکر کنیم. از نیروی برترمان سپاسگزاری کنیم. بدنمان را در حالت ریلکس قرار دهیم. به هر دم و بازدم خود فکر کنیم. می‌توانیم به هنگام مدیتیشن یا مراقبه، آهنگ ملایمی را پلی کرده و با گوش دادن به آن، احساس مطلوب و خوشایندی را به‌وجود آوریم.

  ما نیاز به تمرین فراوان داریم، که یاد بگیریم چگونه متفکر باشیم، این اساسا تعریف مدیتیشن است. آشنا کردن خود با زمان حال.

  برای دریافت فایل مدیتیشن و مراقبه، اینجا کلیک کنید.

  تعداد زیادی از ما گمان می‌کنیم که مدیتیشن برای متوقف کردن افکار است، خلاص شدن از عواطف و در کل کنترل ذهن اما در واقع مدیتیشن با کنترل ذهن خیلی تفاوت دارد. مدیتیشن بیشتر در مورد عقب‌نشینی افکار و واضح دیدن است، شاهد رفت و آمد احساسات بودن، بدون قضاوت با ذهنی آرام و متمرکز.

  انتخاب یک ذهن متمرکز

  وقتی شما بیش از حد درگیر استرس و اضطراب باشید یعنی زمانی که زندگی برای شما سخت شده تمرکز کار آسانی نیست. بنابراین دنبال یک تعادل، یک مدیتیشن یا مراقبه متمرکز خواهیم بود، که به افکار اجازه دهیم که به ذهن وارد شوند و بروند. این کار را بدون درگیریهای ذهنی همیشگی انجام میدهیم.

  تمرکز و مدییشن

  تمرکز و مدییشن را جدی بگیرید. در دهه اخیر ۲۰ درصد تحقیقات دانشمندان بر روی مدیتیشن و نتایج شگفت انگیز آن بوده است. حتی شما می‌توانید عادت‌های بد خود را با تقویت تمرکز و مدیتیشن از بین ببرید.

  تمرکز و مدیتیشن

   

  تمرکز و مدیتیشن برای ما فرصتی برای عقبگرد فراهم می‌کند و چشم‌انداز جدیدی به ما می‌دهد تا چیزهایی را ببینیم که همیشه واضح نیستند.

  ما قادر نیستیم تمام چیزهایی را که در زندگی‌مان رخ میدهد، تغییر دهیم اما می‌توانیم روشی را که تجربه میکنیم، تغییر دهیم. این پتانسیل نهفته در تمرکز و مدیتیشن است.

  تقویت تمرکز

  برای داشتن تمرکز و تمرکزحواس، لازم نیست خودتان را به آب و آتش بزنید و قطعا مجبور نخواهید بود که روی زمین بنشینید، آنچه که باید انجام دهید این است که 10 دقیقه در روز دست نگه دارید و سعی کنید تا با زمان حال ارتباط برقرار کنید. مثلا عمل تنفس عملی است که هم‌اکنون در حال انجام است.

  بنابراین شما تجربه بهتری از تمرکز، آرامش و شفافیت در زندگی خواهید داشت. مدیتیشن یکی از راه‌هایی هست، که سبب افزایش تمرکز می‌شود.

  برای خواندن مقاله راهکارهای افزایش تمرکز، اینجا کلیک کنید.

  تمرکز و مدیتیشن

  لطفا نظرات و پیشنهادات خو را با ما به اشتراک بگذارید. در ضمن اگر دوست دارید مدیتیشن را به عنوان یک عادت روزانه در خود نهادینه کنید،  امیرحسین حامدی، اینجا کلیک کنید.

  تمرکز اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین مهارت عصر حاضر است. اینکه بدانیم تمرکز چیست و از همه مهمتر اینکه تمرکز در زندگی چه جایگاهی دارد و چه نقشی را ایفا می‌کند و چرا باید کارهای خود را با نهایت دقت و تمرکز انجام دهیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پس سعی کنید در راستای دستیابی به این مهارت تلاش کنید. موفق و موید باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=8718
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  6 نظر در مورد تمرکز و مدیتیشن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: تمرکز حواس در 5 گام اصولی + پادکست آموزشی تمرکز - مجموعه آموزشی بهارمن حواس پرتی خود را....
  2. بازتاب: 3 راهکار فوق کاربردی برای مهار استرس کنکور 1401 + 4 عامل اصلی استرس‌زا در کنکور - مجموعه آموزشی بهارمن
  3. بازتاب: 7 تاثیر مدیتیشن بر بهبود یادگیری - مجموعه آموزشی بهارمن
  4. سلام الهه عزیز و درود بر مجموعه بهارمن ممنون که اینقد خوب وساده اصول مدیتیشن و خواص اینکار رو برای ما آماده کردید ممنون که ما رو آگاه کردید من کمابیش مراقبه انجام میدم اما با خوندن این مطلب اطلاعلتم بیشتر شد قطعا ذهن آگاهی در این عصر پراسترس خیلی به آرامش و تمرکز ما کمک میکنه ممنونم ازتون امیدوارم همیشه بدرخشید

   5

   1. درود بر تو نرگس عزیز.
    با استفاده از نکات مدییتشن موفق باشید.

    5

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: