0
0

تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم

2991 بازدید
تقويت حافظه کودکان

تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم

تقویت حافظه کودکان با دقت در رفتار خودمان! در این مطلب مهم می‌خواهیم به نکاتی بپردازیم که کمتر جایی می‌توانید آن را پیدا کنید. اگر شما در کتاب‌ها و اینترنت دنبال این باشید که چگونه حافظه کودک را تقویت کنیم، نکاتی پیدا می‌کنید که مربوط به خوراکی‌ها و تعدادی تکنیک است که البته تاثیرات خوبی روی حافظه فرزندتان دارد. اما مسئله‌ای بسیار مهم‌تر وجود دارد. آن هم رفتار ما والدین است که باید مراقب آن باشیم چون تاثیرات زیادی روی حافظه و موفقیت فرزندمان می‌گذارد. در این مقاله قرار است به نکاتی در رابطه با تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم اشاره کنیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه شوید. فیلم پایین را از امیرحسین حامدی مشاهده کنید.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ میدهیم:

 • چگونه حافظه فرزندم را بهتر کنم؟
 • راهکار‌های مختلف برای تقویت حافظه کودکان چیست؟
 • چه کار‌هایی انجام دهیم تا فرزندمان باهوش‌تر شود؟ و چگونه نمرات بهتری بگیرند.

همانطور که می‌دانید شخصیت انسان‌ها در کودکی شکل می‌گیرد و اگر بتوانیم شخصیت فرزندمان را به درستی بسازیم، می‌توانیم شاهد موفقیت‌های او در آینده باشیم. تا سن پنج سالگی شخصیت فرزند به کلی دست پدر و مادر است و تا این سن شخصیت انسان شکل می‌گیرد.

در واقع باید این مطلب مهم را بدانید که از دیدگاه روانشناسی، 5 سال ابتدایی زندگی فرد، مهم‌ترین و حساسترین فصل زندگی اوست که ریشه تمام اختلالات روحی و روانی که در دوران جوانی و بزرگسالی برای او دردسرساز می‌شود نیز بهم همین دوران برمی‌گردد.

 

شخصيت فرزند

از سن هفت سالگی تا چهارده سالگی ما می‌توانیم روی پنجاه درصد شخصیت فرزندمان تاثیر گذار باشیم. در این سن شخصیت فرزند تکمیل می‌شود و دیگر به سختی می‌توان رفتار، عقاید، باور و به طور کلی شخصیت فرزند را تغییر داد. بعد از سن چهارده سالگی فقط روی 30٪ شخصیت فرزندمان می‌توانیم تاثیر بگذاریم. زیرا او شخصیتش شکل گرفته و تاثیر بیشتری از دوستان و هم‌کلاسی‌هایش می‌گیرد. برای شما پادکست مهمی آماده کردیم که خلاصه کتاب چهار میثاق است. این پادکست به شما کمک می‌کند آینده فرزند خود را بهتر بسازید.

بنابراین رفتار ما با فرزندمان بسیار مهم است و اگر بتوانیم آگاهانه با او برخورد کنیم می‌توانیم در خوشبختی و موفقیت او در بزرگسالی کاملا تاثیرگزار باشیم.

دوره رایگان تندخوانی و تقویت حافظه

اعتماد به نفس کودک

هم‌چنین اگر فرزندمان حافظه خوبی داشته باشد می‌تواند نمرات بسیار بهتری بگیرد و همین نمرات باعث می‌شوند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و در کنار دوستانش بدرخشد و مورد توجه دیگران قرار بگیرد.

 

دلیل موفقیت کودکان در بزرگسالی:

همه ما تا به حال افراد موفقی را دیده‌ایم که در حوزه‌های مختلف زندگی به شدت از دیگران بهتر هستند و رضایت از زندگی بیشتری دارند. مطمئنا خیلی از این افراد در کودکی مورد توجه والدین خود قرار داشتند و از محبت‌ها و حمایت‌های فوق‌العاده‌ای، از طرف پدر و مادر خود برخوردار بوده‌اند.

چگونه رفتار والدین در بهتر شدن روند تقویت حافظه کودکان تاثیر گذار است؟

رفتار والدین در تقویت حافظه کودک

حال چه کار‌هایی می‌توانیم انجام دهیم تا فرزندمان از حافظه بهتری برخوردار باشد و هم بتوانیم به موفقیت او در بزرگسالی کمک بزرگی کنیم.

در این مقاله می‌خواهم به چندین نکته بسیار کلیدی اشاره کنم:

اولین قدم برای تقویت حافظه کودکان رفتار ما والدین است که باید کاملا آگاهانه باشد. شاید برای شما جالب است که رفتار ما والدین می‌تواند روی حافظه فرزندمان تاثیر‌گذار باشد و من می‌خواهم برای شما شرح دهم که رفتار ما چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد.

تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

زمانی که ناخودآگاه به او می‌گویید خنگ

شاید باورتان نشود اما گفتن کلمات منفی مستقیما روی فرزندتان اثر بَدی خواهد گذاشت. این را باید بداینم که کلمات قدرتمند هستند و حرف‌های ما خیلی روی شادابی فرزندمان تاثیر گذار است.

فرزندهای ما چون دغدغه فکری ندارند و دچار مسائل زندگی نشدند به حرف‌های ما دقت می‌کنند و حرف‌های منفی را در ذهن خود تکرار می‌کنند.

یعنی زمانی که شما به او می‌گویید:

خنگ، تو هیچی یاد نمی‌گیری، دیگه دوستت ندارم، تو دست‌ و‌ پا چلفتی هستی و… باعث می‌شود که این جملات را نشخوار فکری کند و دائما به آن فکر کند. شاید باورتان نشود اما این مسائل بسیار مهم‌تر از خوراکی‌ها و تمریناتی است که با او انجام می‌دهیم.

از شما خواهش میکنم که برای تقویت حافظه کودکان خود، مراقب حرف‌های خودتان با فرزندتان باشید.

برای مطالعه بهترین زمان یادگیری، کلیک کنید

زمانی که شما به فرزندتان می‌گویید باهوش!

خب شاید شما فکر کنید که گفتن این‌که فرزندمان باهوش است کار هوشمندانه‌ای است. ولی به شما پیشنهاد می‌کنم به هیچ عنوان از این کلمه استفاده نکنید. زمانی که شما به فرزندتان می‌گویید باهوش یعنی دارید طرز فکر فرزندتان را تغییر میدهید. این کار باعث می‌شود توقع او از خودش بالا رود و زمانی که دچار یک مسئله میشود، از خود انتظار و توقع‌های بالایی داشته باشد. همین واکنش او باعث میشود که فرزندتان در کارهای سخت دل‌سرد شود و تلاشی را برای بهتر شدن خودش انجام ندهد.

 

فرزند باهوش

تحقیقات زیادی انجام شده است و محققان به این نتیجه رسیدن گفتن کلماتی چون تو عالی هستی، تو باهوش هستی، تو همیشه بهترینی و… کاملا باعث میشود که فرزندان در بزرگسالی در مواجهه با مسائل زندگیشان سریع ناامید ‌شوند.

برای مطالعه مقاله روش یادگیری سریع، کلیک کنید.

پس بهتر است از چه جملاتی استفاده کنیم؟

ما باید از جملاتی استفاده کنیم که هم تشویق کننده و هم انگیزه‌ دهنده به فرزندمان (برای تقویت ذهن کودکان‌مان) باشد تا او تلاش بیشتری کند.  بهتر است  از جملاتی مثل:

 • آفرین چقدر خوب شده و چقدر میتونه بهتر بشه
 • تو چقدر میتونی بهتر بشی
 • تلاشت خیلی خوب بود و میتوانی از این خیلی بهتر شوی
 • تو واقعا استعداد خوبی داری و میتونی اونو پرورش بدی
 • و… استفاده کنیم.

جملات بالا به فرزند ما میگوید که همیشه نیاز به تلاش بیشتری دارد و هیچ وقت هیچ انسانی کامل نیست.

چه رفتاری را در مقابل ترس‌های فرزندتان دارید؟

آیا ترس‌های فرزندتان را به‌خوبی میشناسید؟

ترس‌ها چه تاثیری روی تقویت حافظه کودکان دارند؟

ترس فرزند

ترس‌ها باعث می‌شوند که ما استرس بگیریم و همین ترس‌ها باعث میشود که هورمون کورتیزول در بدن ما ترشح می‌شود. کورتیزول هورمونی است که اگر زیاد از حد ترشح شود می‌تواند آسیب‌های زیادی به بدن هر انسانی بزند. من در این جا میخواهم فقط تاثیرات استرس را روی حافظه برای شما شرح دهم.

زمانی که فرزند ما استرس می‌گیرد مغز سرد او که جایگاه تحلیل و تفکر است از کار میافتد و هم‌چنین حافظه کوتاه مدت او کار نمیکند تا بتواند در برابر آن چیزی که از او ترسیده است فرار و یا دفاع کند. حتما افرادی را دیده‌اید که در سخنرانی حرف‌های خودشان را فراموش میکنند و دچار تپق زدن، نفس نفس زدن و مشکلات دیگری میشوند.

زمانی که می‌ترسیم مغز ما روی حالت دفاعی می‌رود و ما نمی‌توانیم حافظه و یادگیری خوبی داشته باشیم. این ترس‌ها برای فرزندان‌مان به‌شدت زیاد است و ما باید رفتاری مناسبی در مقابل ترس‌های آن‌ها داشته باشیم.

بهترین رفتار والدین در مقابل ترس‌های فرزندشان چیست؟

بهترین راه این است که در کنار آن‌ها باشیم، تا آن‌ها به آرامش برسند. زمانی که فرزندمان می‌ترسند به حضور پدر و مادر و محبت آن‌ها بسیار نیاز دارند.

دانشمندان تحقیقات زیادی انجام دادند و به این نتیجه رسیده‌اند برای این‌که فرزندمان در بزرگسالی بتوانند به موفقیت‌های گوناگون در هر حوزه‌ای برسند باید والدین او در کودکی روزی دو ساعت با او وقت بگذارند و مهارت‌های مختلفی را یاد او دهند. جالب است بدانید این دو ساعت زمان جداگانه باید باشد. یعنی دو ساعت پدر و دو ساعت مادر باید هر روز برای فرزندشان وقت بگذارند.

تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

خب همه ما می‌دانیم که دو ساعت زمان زیادی است اما برای این‌‌که فرزندی موفق داشته باشید خواهشا فقط روزی نیم‌ساعت با او وقت بگذارید و در این دو‌ ساعت به او کمک کنید تا کودکی بهتری را تجربه کند.

عادات خوب و رفتارهای خوب از کودکی در ما نهادینه می‌شوند. در تقویت حافظه فرزندانتان موثر باشید.

حالا که چگونگی و 6 رفتار موثر برای تقویت حافظه فرزندتان آموخته‌اید و تصمیم به استفاده از آنها در زندگی روزمره خود دارید، نوع رفتارهایی قبل از مطالعه این مقاله با کودک خود داشته‌اید، برایمان کامنت کنید. البته اگر این محتوا را ارزشمند می‌دانید آن را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید.

به شما پیشنهاد میکنم دوره آموزشی تقویت حافظه کودکان را تهیه کنید تا از اطلاعات بیشتری در این حوزه آگاه شوید. این آموزش می‌تواند زندگی شما و فرزندتان را متحول کند. برای اطلاعات بیشتر به دوره تقویت حافظه کودکان مراجعه کنید.

حرف پایانی تقویت حافظه کودکان

بهترین راه تقویت حافظه کودکان داشتن تعامل درست با او است. بهتر است به جای اینکه به دنبال خوراکی، شربت، دارو یا دعا برای تقویت حافظه کودک‌تان باشید، به فکر رفتارهای اصولی بهتر با او باشید. عزت نفس، تمرکز، حافظه و سبک زندگی فرزندتان در آینده به رفتارهای شما بستگی دارد. همچنین سعی کنید در طول روز زمانی را برای بازی کردن با کودکتان اختصاص دهید. بازی‌های تقویت حافظه کودکان را در دوره تقویت حافظه کودکان بهارمن بصورت کامل توضیح دادیم. شاد و سلامت و ثروتمند باشید.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=4436
اشتراک گذاری:

نظرات

146 نظر در مورد تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سلام بله دقیقا گفتن جملات مثبت باعث شکل گیری ضمیر ناخودگاه می شه که برای یک عمر هویت و زندگی ما را شکل میده

  5

 2. سلام وقتتون بخیر
  امیدوارم حالتون عالی باشه.❤️
  خدا قوت، مقالتون عالی بود.
  من برادر و خواهر کوچکتر از خودم دارم و می‌تونم بگم واقعا تمامی نکات این مقاله کمک کنندس.
  سعی می‌کنم اول خودم آموزش ببینم و بعد به اونها هم یاد بدم.
  توی این مقاله یاد گرفتیم که رفتارمون با بچه‌ها به چه شکل باشه، از چه کلمات و جملاتی باید استفاده کنیم و از چه جملاتی نباید استفاده کنیم، در مقابل ترس فرزندمون‌ چه واکنشی نشون بدیم و خیلی از نکات دیگه…
  مثل همیشه عالی بود استاد
  خداحفظتون کنه.

  7

 3. سلام خدمت استاد حامدی عزیز
  من یه خواهر کوچیک دارم و فکر کردم این مقاله برام مناسب تر باشه و بعد خودنش هم متوجه شدم که کاملا درست فکر کردم این مقاله خیلی بهم کمک کرد
  اینکه از تولد تا پنج سالگی خیلی مهمه ورا که تو این دوران شخصیت بچه شکل میگیره و مغزش رشد بیشتری داره
  و اینکه نباید به بچه ها کلمات منفی بگیم بجاش از کلمات مثبت استفاده کنیم
  که کلمات ما روی اون ها تاثیر میذاره
  مقاله تون فوق العاده بود
  خدا قوت و خسته نباشید به تیم پرقدرت بهارمن

  3

 4. سلام ممنون از اطلاعات مفییدتون
  کاش پدر مادر ها جملات تشویق رو یاد بگیرند به تنهایی به کار نبرند
  یا جملاتی که باعث میشود توقع کوکان بیشتر شود چون در نهایت باعث عذاب او در اینده میشه که در مسائل مختلف از خودش نا امید بشه
  و به نظرم حتی ممکنه اعتماد به نفس خود را از دست بدهند
  و فکر کنه اونطور که باید باشه نیست
  و خودش رو انطور که هست نپذیرد
  این خیلی بد است
  و باعث اذیت و ازار روح فرد میشود در اینده
  ممنونم 🌷

  1

 5. سلام…مثل همیشه عالی بود…واقعا اینکه بعد از ۱۴ سالگی اینکه دیگه خیلی ‌کمتر میتونیم اخلاق بچه هارو تغییر بدیم راسته….و اینکه هیچ وقت نباید قدرت کلمات رو دست کم بگیریم….ممنون از مطالبتون

  4

 6. بسیار عالی بود . انشالا با عمل به نکات گفته شده در بهبود اختلافات خانواده با فرزند کمک کنیم و برای استاد حامدی دعای خیر باشه انشالا✨

  2

 7. با سلام خدمت شما مقاله خیلی خوبی بود ،گاهی اوقات با گفتن بعضی از حرف ها فکر می‌کنیم داریم به فرزندمان کمک میکنیم ،غافل از اینکه ناخواسته آسیب های جدی به آنها می زنیم ،ممنون بابت مقاله زیباتون

  2

 8. بسیار مفید و عالی.
  این روزا متأسفانه دست یک کودک هم تبلت و گوشی میدن و رها میکنن به حال خودش توی فضای آلوده مجازی و اثرات مخرب بازی ها.
  امیدوارم همه ی پدر و مادرها برای فرزندانشون وقت بزارن.
  ان شاالله در آینده بتونم بهترین فرزندان رو تربیت کنم 🌹🌹

  2

 9. سلام مثل همیشه عالی و ناب
  ازتولد تا پنج سالگی بسیار مهم است در این دوران شخصیت بچه شکل میگیرد و مغزش بیشترین میزان رشد را دارد. این دوران ریشه مشکلات شخصیتی هست. استفاده از کلمات و جملات بسیار مهم است مثلا تو خیلی باهوشی و از همه بهتری برای بچه ها چندان مفید نیست، برعکس باعث میشود که بچه زود نا امید شود و یا توقعات خود از خود بالا میرود به جای استفاده از این جمله از جمله تلاش تو خیلی خوب بود میتونی از این بهتر باشی استفاده کنیم

  5

 10. سلام وقت بخیر 6 روش برای تقویت حافظه کودکان وجود دارد که خیلی از ما نمی دانیم. مهم ترین آن ها رفتار والدین با کودک است که سرنوشت آینده و موفقیت او را رقم میزند که خیلی بهتر و بالاتر از خوراکی ها و تمرینات و دعا و….. است.

  1

 11. 🌸سلام و درود 🌸
  مقاااله عاااالی بود
  خیلی برام جالب بود که حتی گفتن جمله باهوش به بچه میتونه در بزرگسالی بهش اسیب برسونه واقعا اگه همه والدین به نکاتی که در مقاله ذکر شد توجه کنن دیگه خبری از ادمای پر عقده و عصبی نیست یا حتی خیلی کمتره و اینجوری یه جامعه فوق العاده بوجود میاد
  ممنون از مطالب عالیتون 🦋
  خداقوت 🧿

  لایک

  1. آموزش تربیت فرزند بسیار کار مهمی هست که متاسفانه در کشور ما بهش بی‌اهمیتی میشه…
   به امید روزهای بهتر با یادگرفتن نکات مهم…

   لایک

 12. باپوزش درمتن ارسالی کلمە”رانتخواری”صحیح است نەراندخواری

  7

 13. باسلام واحترام
  کاش میشد حداقل مطالبی کە اقای حامدی باتلاش بی وقفە ،دراختیارمان قرارمیدهد درزندگی خانوادە خوداجرامیکردیم تابرای فامیلها واطرافیان الگو میشدوصرفابەخواندن آن اکتفا وبسندە نکنیم چراکەبخاطر همین ندانم کاریهاست کە درفرزندان باعث حڤارت وعقدە مطرح شدن و….گردیدەاست ودرجامعە شاهداین همە راندخواری وچپاول وبی عدالتی شدەایموچەبسا نمی تواند آنهارا ارضاوقانع کندچون نهادینە شدەاست بە امیدروزی کەاین مطالب درجامعە یک فرهنگ عمومی گرددتادوبارە آرامش واقعی بەزندگیمان برگردد

  6

 14. مقالات شما یکی از یکی دیگر پربارتر وآموزنده هست ومن خوشحال هستم که بابهار من همراه شدم مخصوصا در این مقاله که پادکست بسیار عالی وخلاصه کتاب چهار میثاق معروف را استفاده کردم.بسیار متشکرم

  6

 15. سلام این مقاله خیلی مفید بود، ممنون. یاد گرفتیم که تولد تا پنج سالگی بشدت مهمه توی این دوران شخصیت بچه شکل میگیره و مغزش بیشترین میزان رشد رو داره. این دوران ریشه مشکلات شخصیتی هست و این خیلی جالب بود.
  گفتن تو خیلی باهوشی و از همه بهتری برای بچه ها چندان مفید نیست، برعکس باعث میشه که بچه زود نا امید بشه و وقتی میبینه از پس کاری برنمیاد یا سختشه، ضربه بخوره و تسلیم بشه.
  خیلی ممنون.

  7

 16. سلام بله دقیقا گفتن جملات مثبت باعث شکل گیری ضمیر ناخودگاه می شه که برای یک عمر هویت و زندگی ما را شکل میده

  7

 17. سلام خدمت استاد حامدی و مجموعه بهار من
  خیلی عالی بود واقعا
  بعضی از حرف ها و رفتار های پدر و ماور تا ابد در ذهن کودک میمونن و باعث میشه به خودشون انرژی منفی بدن
  و یکی از نکته اینه به هیچ وجه فرزند خودتون رو با بقیه مقایسه نکنید
  هرکس توی چیز خاصی استعداد داره و همه مث هم آفریده نشدند

  6

 18. پدر و مادر ها در مقابل ما فرزندان، رفتار های اشتباهی دارند، مثل سرزنش کردن و مقایسه کردن و از این دست رفتار ها، اما این مقاله نشون داد میشه بجای این رفتار ها از بچه ها حمایت کرد وکنارشون بود، مهم ترین مسئله همین ترس در بچه ها هست و من به عنوان یک نوجوان، تو زندگی با ترس هایی مواجه شدم و حافظه ها توی این مسائل خیلی ضعف پیدا می‌کنند، ممنون از استاد حامدی بابت این مقاله مفید

  4

  1. سلام حسین عزیز
   امیدوارم روزی برسه که خانواده حامی فرزندان خودش باشه
   ممنون از اینکه با ما همراهی
   شاد باشی

   6

 19. سلام تشکر از مطالب کاملا مفید 🌹دوره ی کودکی برهه ی مهمی از زندگی هر فرد هست.. خیلی از ما قطعا خاطراتی از سنین کودکی به یاد داریم، و خیلی خوب میشه که والدین با مطالعه این مقاله و مقاله های مشابه بتونن تاثیر مثبتی روی فرزندشون داشته باشن تا خاطرات خوب در ذهن فرزند رقم بخوره و بتونن آینده درخشانی رو رقم بزنن

  5

  1. سلام حدیثه جان
   ممنون از اینکه با ما همراهی
   شاد باشی

   7

1 4 5 6