مقالات, بهبود فردی

تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم

تقویت حافظه کودکان-بهارمن
 • تقویت حافظه کودکان با دقت در رفتار خودمان! در این مطلب می‌خواهیم به نکاتی بپردازیم که کمتر جایی می‌توانید آن را پیدا کنید. اگر شما در کتاب‌ها و اینترنت دنبال این باشید که چگونه حافظه کودک را تقویت کنیم، نکاتی پیدا می‌کنید که مربوط به خوراکی‌ها و تعدادی تکنیک است که البته تاثیرات خوبی روی حافظه فرزندتان دارد. اما مسئله‌ای بسیار مهم‌تر وجود دارد. آن هم رفتار ما والدین است که باید مراقب آن باشیم چون تاثیرات زیادی روی حافظه و موفقیت فرزندمان میگذارد.

  در این مقاله به سوالات زیر پاسخ میدهیم:

  • چگونه حافظه فرزندم را بهتر کنم؟
  • راهکار‌های مختلف برای تقویت حافظه کودکان چیست؟
  • چه کار‌هایی انجام دهیم تا فرزندمان باهوش‌تر شود؟ و چگونه نمرات بهتری بگیرند.

  همانطور که میدانید شخصیت انسان‌ها در کودکی شکل میگیرد و اگر بتوانیم شخصیت فرزندمان را به درستی بسازیم، میتوانیم شاهد موفقیت‌های او در آینده باشیم. تا سن هفت سالگی شخصیت فرزند به کلی دست پدر و مادر است و تا این سن شخصیت انسان شکل میگیرد.

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  از سن هفت سالگی تا چهارده سالگی ما می‌توانیم روی پنجاه درصد شخصیت فرزندمان تاثیر گذار باشیم. در این سن شخصیت فرزند تکمیل میشود و دیگر به سختی میتوان رفتار، عقاید، باور و به طور کلی شخصیت فرزند را تغییر داد. بعد از سن چهارده سالگی فقط روی 30٪ شخصیت فرزندمان می‌توانیم تاثیر بگذاریم. زیرا او شخصیتش شکل گرفته و تاثیر بیشتری از دوستان و هم‌کلاسی‌هایش میگیرد. برای شما پادکست مهمی آماده کردیم که خلاصه کتاب چهار میثاق است. این پادکست به شما کمک می‌کند آینده فرزند خود را بهتر بسازید.

  بنابراین رفتار ما با فرزندمان بسیار مهم است و اگر بتوانیم آگاهانه با او برخورد کنیم میتوانیم در خوشبختی و موفقیت او در بزرگسالی کاملا تاثیرگزار باشیم.

  هم‌چنین اگر فرزندمان حافظه خوبی داشته باشد میتواند نمرات بسیار بهتری بگیرد و همین نمرات باعث میشوند اعتماد بنفس بیشتری داشته باشد و در کنار دوستانش بدرخشد و مورد توجه دیگران قرار بگیرد.

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  دلیل موفقیت کودکان در بزرگسالی:

  همه ما تا به حال افراد موفقی را دیده‌ایم که در حوزه‌های مختلف زندگی به شدت از دیگران بهتر هستند و رضایت از زندگی بیشتری دارند. مطمئنا خیلی از این افراد در کودکی مورد توجه والدین خود قرار داشتند و از محبت‌ها و حمایت‌های فوق‌العاده‌ای، از طرف پدر و مادر خود برخوردار بوده‌اند.

  چگونه رفتار والدین در بهتر شدن روند تقویت حافظه کودکان تاثیر گذار است؟

  رفتار والدین در تقویت حافظه کودک:

  حال چه کار‌هایی میتوانیم انجام دهیم تا فرزندمان از حافظه بهتری برخوردار باشد و هم بتوانیم به موفقیت او در بزرگسالی کمک بزرگی کنیم.

  در این مقاله میخواهم به چندین نکته بسیار کلیدی اشاره کنم:

  اولین قدم برای تقویت حافظه کودکان رفتار ما والدین است که باید کاملا آگاهانه باشد. شاید برای شما جالب است که رفتار ما والدین میتواند روی حافظه فرزندمان تاثیر‌گذار باشد و من میخواهم برای شما شرح دهم که رفتار ما چقدر میتواند تاثیرگذار باشد.

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  زمانی که ناخودآگاه به او میگویید خنگ:

  شاید باورتان نشود اما گفتن کلمات منفی مستقیما روی فرزندتان اثر بَدی خواهد گذاشت. این را باید بداینم که کلمات قدرتمند هستند و حرف‌های ما خیلی روی شادابی فرزندمان تاثیر گذار است.

  فرزندمان چون دغدغه فکری ندارند و دچار مسائل زندگی نشدند به حرف‌های ما دقت میکنند و حرف‌های منفی را در ذهن خود تکرار می‌کنند.

  یعنی زمانی که شما به او میگویید:

  خنگ، تو هیچی یاد نمیگیری، دیگه دوستت ندارم، تو دست‌و‌پا چلفتی هستی و… باعث می‌شود که این جملات را نشخوار فکری کند و دائما به آن فکر کند. شاید باورتان نشود اما این مسائل بسیار مهم‌تر از خوراکی‌ها و تمریناتی است که با او انجام میدهیم.

  از شما خواهش میکنم که برای تقویت حافظه کودکان خود مراقب حرف‌های خودتان با فرزندتان باشید.

  برای مطالعه بهترین زمان یادگیری، کلیک کنید

  زمانی که شما به فرزندتان میگویید باهوش!:

  خب شاید شما فکر کنید که گفتن این‌که فرزندمان باهوش است کار هوشمندانه‌ای است. ولی به شما پیشنهاد می‌کنم به هیچ عنوان از این کلمه استفاده نکنید. زمانی که شما به فرزندتان می‌گویید باهوش یعنی دارید طرز فکر فرزندتان را تغییر میدهید. این کار باعث میشود توقع او از خودش بالا رود و زمانی که دچار یک مسئله میشود، از خود انتظار و توقع‌های بالایی داشته باشد. همین واکنش او باعث میشود که فرزندتان در کارهای سخت دل‌سرد شود و تلاشی را برای بهتر شدن خودش انجام ندهد.

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  تحقیقات زیادی انجام شده است و محققان به این نتیجه رسیدن گفتن کلماتی چون تو عالی هستی، تو باهوش هستی، تو همیشه بهترینی و… کاملا باعث میشود که فرزندان در بزرگسالی در مواجهه با مسائل زندگیشان سریع ناامید ‌شوند.

  برای مطالعه مقاله روش یادگیری سریع، کلیک کنید

  پس بهتر است از چه جملاتی استفاده کنیم؟

  ما باید از جملاتی استفاده کنیم که هم تشویق کننده و هم انگیزه‌ دهنده به فرزندمان (برای تقویت ذهن کودکانمان) باشد تا او تلاش بیشتری کند.  بهتر است  از جملاتی مثل:

  • آفرین چقدر خوب شده و چقدر میتونه بهتر بشه
  • تو چقدر میتونی بهتر بشی
  • تلاشت خیلی خوب بود و میتوانی از این خیلی بهتر شوی
  • تو واقعا استعداد خوبی داری و میتونی اونو پرورش بدی
  • و… استفاده کنیم.

  جملات بالا به فرزند ما میگوید که همیشه نیاز به تلاش بیشتری دارد و هیچ وقت هیچ انسانی کامل نیست.

  چه رفتاری را در مقابل ترس‌های فرزندتان دارید؟

  آیا ترس‌های فرزندتان را به‌خوبی میشناسید؟

  ترس‌ها چه تاثیری روی تقویت حافظه کودکان دارند؟

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  ترس‌ها باعث می‌شوند که ما استرس بگیریم و همین ترس‌ها باعث میشود که هورمون کورتیزول در بدن ما ترشح می‌شود. کورتیزول هورمونی است که اگر زیاد از حد ترشح شود می‌تواند آسیب‌های زیادی به بدن هر انسانی بزند. من در این جا میخواهم فقط تاثیرات استرس را روی حافظه برای شما شرح دهم.

  زمانی که فرزند ما استرس می‌گیرد مغز سرد او که جایگاه تحلیل و تفکر است از کار میافتد و هم‌چنین حافظه کوتاه مدت او کار نمیکند تا بتواند در برابر آن چیزی که از او ترسیده است فرار و یا دفاع کند. حتما افرادی را دیده‌اید که در سخنرانی حرف‌های خودشان را فراموش میکنند و دچار تپق زدن، نفس نفس زدن و مشکلات دیگری میشوند.

  زمانی که می‌ترسیم مغز ما روی حالت دفاعی می‌رود و ما نمی‌توانیم حافظه و یادگیری خوبی داشته باشیم. این ترس‌ها برای فرزندان‌مان به‌شدت زیاد است و ما باید رفتاری مناسبی در مقابل ترس‌های آن‌ها داشته باشیم.

  بهترین رفتار والدین در مقابل ترس‌های فرزندمان چیست؟

  بهترین راه این است که در کنار آن‌ها باشیم، تا آن‌ها به آرامش برسند. زمانی که فرزندمان می‌ترسند به حضور پدر و مادر و محبت آن‌ها بسیار نیاز دارند.

  دانشمندان تحقیقات زیادی انجام دادند و به این نتیجه رسیده‌اند برای این‌که فرزندمان در بزرگسالی بتوانند به موفقیت‌های گوناگون در هر حوزه‌ای برسند باید والدین او در کودکی روزی دو ساعت با او وقت بگذارند و مهارت‌های مختلفی را یاد او دهند. جالب است بدانید این دو ساعت زمان جداگانه باید باشد. یعنی دو ساعت پدر و دو ساعت مادر باید هر روز برای فرزندشان وقت بگذارند.

  تقویت حافظه کودکان ـ بهارمن

  خب همه ما می‌دانیم که دو ساعت زمان زیادی است اما برای این‌‌که فرزندی موفق داشته باشید خواهشا فقط روزی نیم‌ساعت با او وقت بگذارید و در این دو‌ ساعت به او کمک کنید تا کودکی بهتری را تجربه کند.

  حالا که چگونگی و 6 رفتار موثر برای تقویت حافظه فرزندتان آموخته‌اید و تصمیم به استفاده از آنها در زندگی روزمره خود دارید، نوع رفتارهایی قبل از مطالعه این مقاله با کودک خود داشته‌اید، برایمان کامنت کنید. البته اگر این محتوا را ارزشمند می‌دانید آن را با عزیزانتان به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

  منابع مطلب تقویت حافظه کودکان

  1. site www.understood.org
  2. Moonwalking with Einstein: The Art and Science of Remembering Everything book
  3. The Memory Book: The Classic Guide to Improving Your Memory at Work, at School, and at Play book
  4. Power Foods for the Brain: An Effective 3-Step book

  به شما پیشنهاد میکنم محصول آموزشی تقویت حافظه کودکان را تهیه کنید تا از اطلاعات بیشتری در این حوزه آگاه شوید. این آموزش می‌تواند زندگی شما و فرزندتان را متحول کند. برای اطلاعات بیشتر به دوره تقویت حافظه کوکان مراجعه کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  11 دیدگاه در “تقویت حافظه کودکان با 6 نکته که یاد نگرفتیم

  1. فاطمه حجتی گفت:

   واقعا مطالب کلیدی و مهمی ذکر کردید! توجه کردن والدین به این نکات و رعایت اونها میتونه تاثیر بسیار مثبتی روی تشکیل شخصیت و آینده ی فرزندشون داشته باشه.
   ایکاش هر پدر و مادری حداقل یکبار هم شده این مقاله رو مطالعه کنه!
   ممنونم ازتون بابت این نکات مفید 🌹

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام فاطمه عزیز
    خیلی ممنون که برای درخشیدن فرزندتون وقت میذارید و آموزش می‌بینید.
    امیدوارم که این مباحث در دانشگاه‌ها آموزش داده بشه
    موفق باشید.

  2. سید مرتضی از شیراز گفت:

   مرسی خوب بود

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    درود مرتضی عزیز .
    ممنونم که برای افزایش معلوماتت تلاش می کنی.

  3. لیلا گفت:

   سلام
   شما مشاوره هم میدین؟

  4. kkkkk گفت:

   پسر من کلاس اوله و با توجه به مجازی شدن مدارس با اینکه تلاش میکنم تو خونه کنارش بشینم و درس بخونم اما واقعا از درس فراریه و فردای درس خوندنش مطالب رو فراموش میکنه خصوصا الفبارو
   نمیدونم چه روشی براش در نظر بگیرم مفیدتره
   لطفا کمکم کنید
   میخام از پایه قوی بیاد بالا

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام دوره ی تقویت حافظه کودکان میتواند کمکتون کند.

  5. ربابه خلیل پور گفت:

   ممنون از مقاله مفیدتون
   مخصوصا نکاتی که راجع به نحوه ی صحبت کردن و تشویق بچه ها بود برای من خیلی جالب بود ….

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    سلام خانم خلیل پور.
    ازتون ممنونم که روی پیشرفت شخصیتون کار می کنید.

  6. مددیان گفت:

   من با وجودیکه شاغل بودم اما در دوران کودکی بچه هام خیلی کنارشون بودم و سعی میکردم همیشه وهمه جا کنارشون باشم فک میکنم همراهی پدرومادر خیلی تو رشد شخصیتی بچه ها موثره اما اگه چیزهایی که الان بلدم یا چیزهایی که تو این مقاله خوندم از اول میدونستم قطعا حضور موثرتر ومفیدتری داشتم ممنون از مقاله مفیدتون چون در عین سادگی وقابل فهم بودن خیلی تاثیرگذاره

   1. امیرحسین حامدی گفت:

    خیلی خوبه که از قبل این نکات‌رو رعایت می‌کردید.
    مچکرم که وقت برای آموزشتون گذاشتید❤

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *