0
0

چگونگی تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

112 بازدید
چگونگی تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان
 • بسیاری از انسانها ممکن است با بالا رفتن سن و سالشان احساس کند حافظه شان دچار اختلال شده است و به راحتی نمی توانند اطلاعاتی که به ذهنشان سپرده اند را به یاد بیاورند. راه های بسیار زیادی وجود دارد تا حافظه کوتاه مدت مان ضعیف نشود. در این مقاله پیشنهادهایی برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان ارائه می دهیم.

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • چگونه حافظه کوتاه مدت را در بزرگسالان تقویت کنیم؟ 
  • از چه راهکارهایی برای تقویت حافظه کوتاه مدت بزرگسالان استفاده کنیم؟ 
  • برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه رژیم غذایی را رعایت کنیم؟ 

   

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  یکی از دغدغه هایی که ممکن است هر انسان در زندگیش داشته باشد این است که عملکرد ذهن و حافظه اش تا پایان عمرش پایدار باشد. اما خب باید قبول کنیم که به دلایل مختلف ممکن است این اتفاق نیفتد و حافظه انسان دچار اختلالاتی شود. پس تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان یکی از مسائلی است که همه ما باید آن را مد نظر داشته باشیم.

  قطعا یکی از ناراحتی ها و دل نگرانی های بزرگسالان این است که مبادا حافظه شان دچار مشکل شود یا اینکه چیزهایی مثل اطلاعات مختلف، شماره ها، نشانی ها و همه خاطراتشان روزی از ذهنشان پاک شود و دیگر نتوانند آنها را به یاد بیاورند.خب درست هم که نگاه می کنیم این اتفاق می تواند بسیار دردناک باشد. ما انسانها همانطور که باید مراقب سلامتی جسم خود باشیم به همان اندازه یا حتی بیشتر از آن باید از حافظه و ذهن مان مراقبت کنیم و در بهبود عملکرد آنها بکوشیم.

  شاید کمتر کسی باور کند ولی باید این را بدانیم که ما با کمی خلاقیت و تلاش و انجام کارهایی مفید می توانیم به بهبود عملکرد حافظه کوتاه مدت مان کمک کنیم. در واقع باید بگوییم که هیچ کس به اندازه خود ما نمی تواند در تقویت حافظه کوتاه مدت ما به ما کمک کند. با از دست دادن حافظه کوتاه مدت مان علاوه بر اینکه خودمان باید رنج بکشیم و اذیت شویم اطرافیانمان هم اذیت می شوند.

  پیشنهادهایی برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان راه های زیادی وجود دارد. به کار گیری این راه ها و عمل کردن به آنها می تواند تا مقدار قابل توجهی ما را در رسیدن به خواسته مان یعنی تقویت حافظه کوتاه مدت نزدیک کند. البته که ممکن است عمل کردن به این روش ها برای همه به یک مقدار مفید و نتیجه بخش نباشد. اما در این که این راه ها می تواند به تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان منجر شود هیچ شکی نیست.

  تقویت حافظه کوتاه مدت بزرگسالان با رژیم غذایی

  در بین تمام راه های تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان شاید این راه سالم ترین و طبیعی ترین راه باشد. بدن ما از جمله جسم و روح ما بیش از هر چیزی به تغذیه مناسب و البته سالم نیاز دارد. اگر توجه کرده باشید و پای حرف دل انسان های کهنسال که از حافظه و بهره هوشی مطلوبی برخوردارند نشسته باشید به یک نکته پی می برید و آن هم تغذیه سالم آنها در طول عمرشان است. غذاهای حاوی پروتئین، ویتامین و امگا 3 و استفاده از مغزهایی مثل گردو می تواند گزینه خوبی باشد.

  سلامت روحی خود را جدی بگیرید

  مشکلات روحی و روانی متعددی وجود دارند که باعث کندی و ضعیفی حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان می شود. مشکلاتی مانند انواع اختلالات روانی بسیار خطرناک هستند. البته که بعضی اوقات ما نمی توانیم از مبتلا شدن خودمان به این اختلالات جلوگیری کنیم. ولی اگر روزی دچاز اختلالی مثل افسردگی یا وسواس شدیم باید در اولین فرصت این مشکلات را با روانشناس در میان بگذاریم.

  برای مطالعه مقاله 4 راهکار موثر برای تقویت حافظه، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان با واژه ها

  همیشه سعی کنید در حال یادگیری باشید. با واژه ها بازی کنید و تا می توانید واژه های جدید یاد بگیرید. یکی از بهترین راه ها برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان به کارگیری حافظه است. داشتن یک حافظه پویا و فعال که مدام در حال آموختن است می تواند ما را در سنین بالاتر از بیماری هایی مثل فراموشی دور کند.

   

  تصویر سازی کنید و نقشه ذهنی بکشید

  برای داشتن یک ذهن فعال و پویا و همچنین تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان بهتر است اطلاعات و وقایع را در ذهنمان تصویر سازی کنیم. به عنوان مثال وقتی که یک داستان می خوانیم بهتر است وقایع و اتفاقات آن را تصویر سازی کنید و با استفاده از نقشه ذهنی جهانی دیگر در ذهنمان رسم کنیم. همین کار باعث عملکرد بهتر حافظه کوتاه مدت می شود.

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان با کمک حواس

  سعی کنید تا می توانید از همه حواس پنج گانه تان استفاده کنید و از آنها کار بکشید. حواسی مثل حواس بویایی می تواند ما را به سال های دور ببرد و خاطره ای را در ذهنمان یادآور شود. یا مثلا وقتی به یک آهنگ خاطره انگیز گوش می دهید حافظه تان به طور ناخودآگاه فعال می شود و ممکن است اطلاعات و وقایعی را به خاطر بیاورید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان با ورزش

  می توان با قطعیت گفت که ورزش کردن از آن دسته راه هایی است که همیشه برای تقویت حافظه پیشنهاد شده است و تقریبا تمام صاحب نظران و کارشناسان این حوزه بر این موضوع که ورزش می تواند تا مقدار قابل توجهی باعث بهبود عملکرد حافظه کوتاه مدت شود، اتفاق نظر دارند. پس نتیجه می گیریم که ورزش و تمرین روزانه یکی از سالم ترین و مهمترین روش ها برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان است.

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان با خوراک مغز

  همانطور که بدن انسان به طور روزانه و مداوم نیاز به تغذیه و خوراک دارد، سیستم مغز و حافظه او نیز به تغذیه سالم، مفید و مناسب نیاز دارد. روش های متعدد و مختلفی برای تغذیه ذهن و حافظه وجود دارد. به عنوان مثال یکی از این روش ها مطالعه است. از راه های دیگر می توانیم به انجام بازی های فکری و حل کردن جدول روزنامه ها اشاره کنیم.

  برای مطالعه مقاله تمرکز در زندگی افراد موفق، اینجا کلیک کنید.

  تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  مطالب را تکرار کنید

  تکرار کردن و دوباره از ذهن گذراندن بسیاری از اطلاعات مثل نشانی ها، شماره های مختلف و یا تاریخ روزها می تواند به طرز شگفت انگیزی منجر به تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان شود. همچنین شما با تکرار کردن اطلاعات باعث می شوید آنها برای مدت طولانی تری در ذهنتان بماند.

  از سایت بهارمن کمک بگیرید

  همانطور که گفتیم آموختن مهارت هایی که می تواند برای بهبود عملکرد حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان مفید باشد، برای همه ما ضروری است. سایت بهارمن در همین زمینه فعالیت می کند. آموزش مهارت های کاربردی جهت داشتن یک زندگی بهتر. یکی از دوره های مفید این سایت برای بزرگسالان دوره نخبگان یادگیری است. یکی از مهمترین بخش های این دوره تقویت حافظه است.

  شما برای تقویت حافظه کوتاه‌مدت‌تان تا کنون از چه راهکارهایی استفاده کرده‌اید؟ نظرات، پیشنهادات و راهکارهای خود را با ما به اشتراک بگذارید. اگر مقاله فوق برایتان مفید و کارآمد واقع شد آن را با عزیزان بن فرد زندگی‌تان به اشتراک بگذارید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=11833
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  1 نظر در مورد چگونگی تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. سلام به مجموعه موفق بهارمن و تبریک بایت سایت موفق و فوالعادتون این مقاله شما منو یاد فیلمی انداخت که دیروز دیدم برای تقویت حافظه افراد ۴۵ سال به بالا سه توصیه داشت “ورزش و اکسیژن رسانی مناسب به مغز”دوم “آموزش و یادگیری” وسوم “فعالیت اجتماعی و دورهمی های دوستانه وسالم” این سه مورد رو گوشزد کرده بود منم لز شما ممنونم که اینقد تنوع در ارائه مطالب دارید سپاس

   2