0
0

تقویت حافظه برای کنکور

1062 بازدید
تقویت حافظه برای کنکور
 • اگر کنکور، آزمون وکالت، نظام مهندسی و آزمون‌های مهم دیگر در پیش‌روی خود دارید حتما این مطلب را تا انتها با دقت بخوانید. تقویت حافظه برای کنکور یکی از اصلی‌ترین کارهایی است که شما باید هر روز وقتی را برای آن اختصاص دهید. یادتان باشد که آماده نشدن برای چیزی، آماده شدن برای شکست هست. بنابراین در ابتدا حافظه خود را برای آزمون‌های سخت آماده کنید.

  در این مطلب پاسخ سوالات زیر را پیدا می‌کنید:

  • چرا باید مغز خودمان را قبل از آزمون‌های مهم آماده کنیم؟
  • برای تقویت حافظه چه بخوریم؟
  • خوردن قرص‌های تقویت حافظه چه بلایی سرمان می‌آورد؟
  • چرا باید از آموزش‌های اینستاگرام و فضاهای شلوغ دوری کنیم؟

   

  اولین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ مغزتان را آماده کنید

  مغز ما همانند عضله‌های دیگر بدن است. اگر شما در باشگاه ورزشی از دستتان زیاد کار بکشید، بعد از چند ثانیه دیگر قادر به کار کردن با او نیستید. این اتفاق برای مغز شما هم صادق است. اگر اطلاعات زیادی را وارد مغزتان کنید، مغز شما به صورت خودکار اطلاعات قبلی خود را پاک می‌کند. دلیل آن هم این است که شما می‌خواهید حجم اطلاعات زیادی را به یک‌باره وارد مغز خودتان بکنید.

  گنجایش مغز برای اطلاعات زیاد

  مغز شما به این اطلاعات زیاد عادت ندارد و این باعث می‌شود که اطلاعات قبل را پَس بزند(مغز ما یک گنجایشی دارد) برای حجم اطلاعات بالا باید مغزمان را آماده کنیم. به خاطر همین هست که بعضی افراد چند ماه مطالعه می‌کنند و چند ماه هیچ مطالعه‌ای ندارند.

  دلیل علمی آن این است که زمانی که مغز خسته شود حس و حالی را در فرد ایجاد می‌کند که به سراغ یادگیری و مطالعه نرود. حتی اگر شما اراده‌ای قوی داشته باشید و به مطالعه بپردازید، یادگیری خوبی ندارید و بعد از مدتِ کوتاهی تمام اطلاعات را فراموش می‌کنید. بنابراین تقویت حافظه برای قبل از آزمون بسیار مهم است و باید آن را جدی بگیرید. در ادامه راهکارهای خوبی به شما ارائه می‌شود.

  تقویت حافظه برای کنکور

  می‌خواهم مقاله “روش حفظ سریع مطالب” را مطالعه کنم، کلیک کنید

   

  دومین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ افزایش عملکرد

  آمیگدال در بخش کوچکی از سیستم لیمبیک مغز وجود دارد که وظیفه به خاطر سپاری اطلاعات را دارد. حین انجام کارهای دیگر نمی‌توانیم خوب یاد بگیریم. زیرا آمیگدال نمی‌تواند به خوبی اطلاعات را در ذهن نهادینه کند. در اینستاگرام هر چقدر پیج‌های بیشتری را فالو کرده باشید، یادگیری خوبی ندارید.

  طبیعتا اگر خودتان چندین پیج را همراهی کرده باشید، همین الان این موضوع را درک کرده‌اید. اینستاگرام به خاطر شلوغی زیاد، فضای خوبی برای یادگیری و آموزش نیست. به همین دلیل مجموعه بهارمن تصمیم گرفته است که آموزش‌های خود را در واتس‌آپ برای همراهان خودش ارسال کند. این کار به نیروی انسانی زیادی نیاز دارد و برای مجموعه بهارمن هزینه بردار است. اما ارزشش را دارد. یکی از راهکارهایی که باعث می‌شود حافظه بهتری داشته باشید، استفاده از روش جی تی دی است.

  اقتصاد توجه

  تمامی افراد در اینستاگرام با کارهای مختلف می‌خواهند توجه شما را درگیر خودشان کنند. توجه شما برای آن‌ها به منزله پول در آوردن است. چون می‌توانند از آمار بازدید پست و استوری‌های خود، تبلیغات بگیرند. انرژی و توجه شما سرمایه بزرگی است، لطفا در اینستاگرام هدرش ندهید. هر کجا که می‌بینید بیهوده دارید سرمایه‌های خودتان را از دست می‌دهید، آن فضا را ترک کنید.

  خرید دوره جامع تمرکز

  تقویت حافظه برای کنکور

  بنابراین در این بخش متوجه شدیم که هنگام یادگیری، حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانیم و عمق یادگیری خود را بیشتر کنیم. یادتان باشد که هنگام مطالعه گوشی موبایل را کنار خود قرار ندهید تا آمیگدال مغزتان به خوبی کار خودش را انجام دهد.

   

  سومین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ یادگیری اصولی

  • تا به حال به این فکر کرده‌اید که در طول روز باید چند کتاب را مطالعه کنید؟
  • تنوع درسی واقعا تا چه اندازه مهم است؟
  • در طول روز چند کتاب را برای کنکور مطالعه کنیم؟

  مغز شما تنوع را دوست دارد و این که مباحث مختلفی را در طول روز مطالعه می‌کنید باعث ترشح دوپامین می‌شود. هم‌چنین هنگام آزمون شما باید در مدت زمان کمی پاسخ تست‌‌ها و سوالات مختلفی را بدهید و اگر تنوع درسی شما بالا باشد می‌توانید تست‌های آزمون را بهتر پاسخ بدهید.

  اما…

  تنوع درسی زیاد به از لحاظ‌هایی خوب نیست. اگر تنوع درسی زیاد از حدی داشته باشیم، نتیجه معکوس می‌گیریم. زمانی که ما حین درس‌های مختلف استراحت می‌کنیم یا می‌خوابیم، مغز ما شروع به دسته بندی اطلاعات می‌کند. اگر تنوع درسی برای مغز ما زیاد باشد مباحث مختلف را در هم مخلوط می‌کند. به عنوان مثال اگر شما درس شیمی، فیزیک و ریاضی خوانده باشید، مباحث ریاضی را در فیزیک دسته بندی می‌کند، شیمی را در فیزیک و…

  برای این که حافظه بهتری حین آزمون داشته باشیم، بهتر است تنوع درسی کمی در طول روز داشته باشیم. اما بهترین تعداد تغییر درس‌ها چه مقدار است؟

  بهترین تنوع درسی

  بهترین تنوع درسی که می‌توانید داشته باشید، چهار عدد است. نکته مهم‌تر این است که هنگام تغییر درس خود، حتما 20 دقیقه استراحت درست و اصولی داشته باشید. این 20 دقیقه به شما کمک میکند که اطلاعات در جای درستی از مغزتان تثبیت شوند. مغز ما در زمان های استراحت اطلاعات را به قسمت های مختلف مغز انتقال میدهد.

  می‌خواهم مقاله “بهترین زمان یادگیری” را مطالعه کنم، کلیک کنید

   

  چهارمین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ نقشه ذهنی

  نقشه ذهنی یا مایند مپ یک روش خلاصه نویسی مبتنی بر مغز است. به شما کمک می‌کند که:

  • یادگیری خود را به 5 برابر برسانید
  • سرعت مرور خود را حداقل 10 برابر بیشتر کنید
  • از دونیم کره مغز خود در یادگیری استفاده کنید
  • یک کتاب درسی خود را در یک برگه خلاصه کنید

  تقویت حافظه برای کنکور

  یکی از مهارت‌های ضروری که بهتر است یاد بگیرید، مهارت رسم نقشه ذهنی است. یادتان باشد که این مهارت را تعداد کمی از افراد دارند. شما می‌توانید با یادگیری این مهارت به راحتی از دیگران سبقت بگیرید.

   

  پنجمین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ خوراکی‌ها

  استرس دشمن بزرگ حافظه است. خوردن قهوه قبل از ساعت 11صبح به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. زیرا سطح کورتیزول شما را افزایش می‌دهد. همین امر باعث می‌شود که استرس‌ شما بیشتر شود. از مصرف قهوه در صبحانه خودداری کنید. همچنین به هیچ عنوان از قرص‌های شب آزمون استفاده نکنید چون در بلند مدت نتایجی فاجعه‌باری برای شما به همراه می‌آورد.

  تقویت حافظه با مغزیجات

  تا جایی که می‌توانید از مصرف خوراکی‌های شیرین مثل شکلات قندی و شیرینی‌جات خودداری کنید. به جای آن از مغزیجات استفاده کنید. توت خشک، انجیر خشک، خرما، عسل و شکلات تلخ از بهترین خوراکی‌هایی هستند که می‌توانید استفاده کنید.

  ششمین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ تنفس دیافراگمی

  اگر تنفس دیافراگمی داشته باشید، می‌توانید حجم بیشتری از هوا را وارد ریه‌های خود کنید. حجم هوای بیشتر یعنی رسیدن اکسیژن بیشتر به اندام‌های مختلف بدن از جمله مغز.

  می‌خواهم مقاله “چگونه صبح زود سرحال بیدار شویم” را مطالعه کنم، کلیک کنید

  خب حالا چگونه تنفس دیافراگمی داشته باشیم؟

  لطفا یک نفس عمیق بکشید. اگر قفسه سینه شما به جلو حرکت کرد، یعنی تنفس درست و اصولی ندارید. اما اگر شکم شما به سمت جلو حرکت کرد یعنی تنفس دیافراگمی دارید و می‌توانید هوای بیشتری را وارد ریه‌های خود کنید. دقت کنید که بچه‌های نوزاد چگونه نفس می‌کشند. آن‌ها شکمشان به سمت جلو حرکت می‌کند.

  هفتمین راهکار تقویت حافظه برای آزمون ـ خویشتن دوست باشید

  مغز ما به احساسات ما پاسخ می‌دهد و این به خاطر ساختار ذهن است. اگر شما به خود بگویید که خنگ هستم، فراموش‌کارم، همه چیزو یادم میره و…

  فراموشی برای شما بیشتر می‌شود. بخواهم راحت بگویم باید کاری کنید که مغزتان به شما بگوید دمت گرم. هوای مغزتان را داشته باشید. او به طرفداری شما نیاز دارد. هیچ زمانی نباشد که با افکار و رفتار خود او را تخریب کنید.

  هشتمین راهکار تقویت حافظه برای کنکور ـ تمرینات تقویت حافظه

  در ابتدای متن متوجه شدیم که باید مغز خودمان را برای آزمون‌ها آماده کنیم. تمرینات مختلف بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید مغز خود را به چالش بکشید و آن را برای آزمون‌های مهم آماده کنید. یکی از این چالش‌ها یاد گرفتن مهارت‌های جدید است. اگر می‌خواهید برای آزمون مهم خود مهارتی هدفمند را یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنم مهارت‌های مطالعه را یاد بگیرید. مهارت‌هایی مثل تندخوانی، نقشه ذهنی، تمرکز و…

   

  برای خواندن مقاله آخرین روزهای مانده به کنکور 1401 و اطلاعات بیشتر درباره اقدامات قبل از کنکور روی لینک زیر کلیک کنید!!

  ((آخرین روزهای مانده به کنکور 1401))

   

  حرف پایانی و پیشنهادی جذاب

  این مهارت‌ها هم مغز شما را به چالش می‌کشد و هم در راستای رسیدن به هدفتان است. تحقیقاتی که در دانشگاه‌های برتر دنیا مثل دانشگاه کینگز کالج لندن و دانشگاه هاروارد شده است، نشان می‌دهد که 80 درصد افرادی که در این دانشگاه‌ها قبول می‌شوند، مهارت‌های مطالعه را فرا گرفته‌اند.

  یک بار برای همیشه مهارت‌های مهم مطالعه را یاد بگیرید. یادتان باشد که آزمون‌های مهم مسیر زندگی ما را تغییر می‌دهند. بنابراین ارزشش‌ را دارد که برای رسیدن به رتبه بهتر، روی خود سرمایه گذاری کنید. اگر می‌خواهید شما جز آن 80 درصد باشید و خیلی راحت‌تر یاد بگیرید، دوره رایگان نخبگان یادگیری و حافظه را مشاهده کنید.

  تقویت حافظه برای کنکور

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۸۰ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=8230
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  121 نظر در مورد تقویت حافظه برای کنکور

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بسیاررررررر عاااللللیییییی بود ممنونم😍😍😍😍😍😍😍😍😍❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🙏🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

   1

  2. سلام استاد
   عاااالی بود ، منم خیلی بین درسام چیزای شیرین میخوردم و حواسم رو پرت میکرداما کمش کردم وبیشتر از مغزیجات استفاده میکنم و الان تمرکزم رو خیلی بیشتر کرده 😌😌

   1

  3. سلام استاد من هنوز از نقشه ذهنی استفاده نکردم و این مشکلو دارم ک از یادم میرن اما حتما استفاده میکنم ازین ب بعد و اینکه استاد من از حذف اینستا گرام نتیجه گرفتم خیلی از وقت من اونجا داشت حروم میشد من اینستا گراممو پاک کردم و الان وقت بیشتری برای درس خوندن دارم

   1

  4. سلام ممنون واقعا مثل همیشه عالییی هستید ❤⚘
   تمامی راهکار های تقویت حافظه عالی بود
   نه فقط برای کنکور فقط برای تمام مراحل زندگی عالی بود
   فقط اون قسمتی که گفتید مغزمون بهمون بگه دمت گرم عالی بود من خیلی تحریک شدم😅😃میخام عادت بدم مغزم رو😁

   1

  5. سلام خدمت استاد حامدی عزیز مقاله بینظیری بوود و بخاطر وقت و انرژی ک برامون صرف میکنید تا این مطالب رو در اختیارمون قرار بدید ممنونم💙💙😍😍🌷🌷

   1

  6. سلام واقعا عالی بود من تا الان از شیرینی جات بین مطالعه خودم استفاده میکردم الان فهمیدم بهتره از مغزیات استفاده کنم و تونع درسی چهارتا درس باشه و بین هر کدوم بیست دقیقه استراحت اصولی داشته باشم من تا الان اینا رو نمیدونستم بسیار تشکر میکنم از مجموعه بهار من بخاطر آگاه سازی های دقیق و کاربردیشون💎🌺

   1

  7. سلام خسته نباشید خدمت تیم بهارمن و اقای حامدی
   واقعا من تا قبل وز خوندن این مقاله مخوصصا قسمت نقشه ذهنی تمام مطالب رو فقط حفظ میکردم چون راه دیگه ای نداشتم و بعد از چند مدت همه چیز رو فراموش میکردم تا اینکه تمام درس هارو یاد بگیرم بدون فراموشی که به لطف شما راهکارش رو یاد گرفتم
   و اینکه واقعا درباره راهکار های که برای تقویت حافظه بود خیلی موثر بود که عالی بود
   این مقاله خیلییییی عالی و موثر بود ممنون ازتون 🌹

   1

  8. سلام و روزگار عالی
   کنکور برای دانش آموزان کابوسی ترسناک است که این طور نیست کنکوری پلی به دوره دیگری از زندگیست که با تقویت حافظه می توان به راحتی از روی آن رد شد

   1

  9. باسلام خدمت استاد گرامی
   مقاله تقویت حافظه برای کنکور نکات مثبتی را به ما آموزش داد از جمله آمادگی مغز وتوجه به حجم اطلاعاتی که به آن وارد می کنیم،تنوع درسی در یک روز وداشتن ۲۰ دقیقه استراحت بین هر درس ،استفاده از نقشه ذهنی وتمرینات تقویت حافظه ،داشتن تنفس دیافراگمی ونقش خوراکی ها از راه کارهای بسیار مفیدی بود که من با خواندن این مقاله آموختم. سپاس ازشما

   1

  10. سلام واقعا مقاله تون عالی بود این مقاله برای کسانی که آزمون و مطالعه دادند که خیلی براشون مفید است هشت گام تقویت حافظه و یاد گیری را یاد میگیرن که خیلی مهم است
   واقا مطالب بهار من عالی است

   1

  11. مثل همیشه عالی بود استاد شما اطلاعاتی رو در اختیار ما میزارید که ما به احتمال زیاد از ان اطلاع نداریم مرسی از تلاش و زحمات شما برا ما💕

   1

  12. سلام وقت بخیر امروز فهمیدم که مغز یه گنجایشی داره و بیشتر شدن اطلاعات باعث فراموشی اصلاعات قبلی میشه هنگام یادگیری، حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانیم و عمق یادگیری خود را بیشتر کنیم.با مغزیجات مغز مون رو قوی کنیم و تنوع درسی درستی داشته باشیم

   1

  13. استاد اگه میشه راه کار هایی ک میگین برای افزایش سرعت مطالعه و سرعت حفظ لغت
   اگه میشه بیشتر توضیح بدین

   1

  14. سلام مطالب عالی بود بعضیاشو نمیدونستم که الان فهمیدم
   و همچنین فهمیدم چرا بعضی ها بعد از چند ماه درس خواندن دیگر درس نمیخوانن
   ممنون خداقوت

   1

  15. مرسی از زحمات شما ،مطالب واقعا عالی و کاربردی بودو وپر از نکات مهم و کلیدی و کاربردی بود🙏🌹

   1

   1. سلام استاد حامدی عزیز
    مرسی بابت این همه مقاله ی مفید و عالیتون
    که باعث شدن من توی زندگیم بهترین خودم باشم
    مغز ما به این اطلاعات زیاد عادت ندارد و این باعث می‌شود که اطلاعات قبل را پَس بزند(مغز ما یک گنجایشی دارد) برای حجم اطلاعات بالا باید مغزمان را آماده کنیم. به خاطر همین هست که بعضی افراد چند ماه مطالعه می‌کنند و چند ماه هیچ مطالعه‌ای ندارند.
    دلیل علمی آن این است که زمانی که مغز خسته شود حس و حالی را در فرد ایجاد می‌کند که به سراغ یادگیری و مطالعه نرود.
    هنگام یادگیری، حواس‌پرتی‌ها را به حداقل برسانیم و عمق یادگیری خود را بیشتر کنیم.
    مرسی بابت این همه انرژی و انگیزه ای که با خوندن مقاله هاتون بهم دادید.
    😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍😍

    1

  16. سلام استاد حامدی
   ممنون از این مقاله ی مفید و ارزشمند تان واقعا شما خیلی زحمت می کشید برای نوشتن این همه مقاله ی مفید تان.
   خیلی خیلی ممنون🌹🌹🌹🌹🌹🌹

   1

  17. سلام
   وقت بخیر
   مثل همیشه مطالب کاربردی و مفید اند
   ممنون از اینکه مطالب راه های تقویت حافظه برای کنکور را در این مقاله قرار داده اید به نظر من نقشه ذهنی ، یادگیری اصولی ،تمرینات تقویت حافظه عالی اند

   1

  18. مثل همیشه خیلی عالی بود
   مطالب و راهکار هایی خوبی پیشنهاد داده شده بود و مطمئنا استفاده از اونها باعث پیشرفت در مقابله با چالش های زندگی میشه.
   ممنون

   1

  19. سلام، خیلی ممنونم از بهار من برای این مقاله مفید، همه این اطلاعت خیلی کاربردیه مثلا مایند مپ رو من خیلی دوست داشتم و استفاده کردم و واقعا موثر بود، زمانی که مایند مپ رو میکشم ذهنم رو درگیر میکنه و بعد از اون با هر بار نگاه کردن بهش همه مطالب دوباره یادم میاد، هرچند که توی مایند مپ با جزئیات نیورده باشم.

   1

  20. خیلی عالی بود آقای حامدی
   واقعا آزمون های مهم نقش بزرگی رو توی زندگی ما بازی میکنن
   و ما باید هر جور که شده خودمون رو برای اونها آماده کنیم
   که مهم ترین رکن اون آماده کردن ذهنه
   و با این روش هایی که شما گفتین آیت راه خیلی هموار تر میشه

   1

  21. سلام آقای حامدی خسته نباشید
   مقالتون خیلی مفید مواردی که مورد توجه من قرار گرفت مایند مپ هست که سعی در استفاده از اون دارم
   همینطور من موقع مطالعه درسم حواس پرتی زیادی دارم راهکار هایی که شما گفته بودید رو انجام دادم ولی مشکلم حل نشد ممنون میشم راه حل دیگه ای بهم پیشنهاد کنین ممنونم

   1

  22. با عرض سلام و درود
   واقعا با قسمتی از مقاله که اشاره کرده بود حجم زیاد درس باعث به هم ریختگی ذهنی میشه موافقم و تجربه شخصی اینو ثابت کرده
   اگر که می‌شد در این نوشته به صورت مختصری درباره نقشه ذهنی توضیح داده می شد واقعا موثر بود

   1

  23. سلام به همه بهارمنی های محترم
   داخل این مقاله در واقع سعی شده بود راه های بهتر یاد گرفتن و به حافظه سپردن را به ما یاد دهد که از نظر من بسیار خوب و دقیق توضیح داده شده بود.
   من متوجه شدم که نباید اطلاعات زیادی رو به یکباره وارد مغز خود کنیم چون باعث حذف اطلاعات قبلی میشه که این اتفاق خوشایندی برای ما نیست. به خاطر همین هم هست وقتی در اینستاگرام اطلاعات زیادی را دنبال میکنیم با این حال برای ما آنچنان مفید نیستند.
   ما باید در طول روز تنوع درسی داشته باشیم ولی تنوع بیش از حد هم آسیب رسان هست. چون اطلاعات به طور نادرست در مغزمان دسته بندی می شوند.
   یکی دیگر از راه های تقویت حافظه هم استفاده از نقشه ذهنی یا مایند مپ است. زیرا باعث افزایش یادگیری و سرعت مرور می شود.
   خوراکی های قندی مثل شیرینی و شکلات مضر ولی خوراکی هایی مثل انجیر خشک، توت خشک و…. و همچنین شکلات تلخ بهترین خوراکی ها هستند.
   تنفس دیافراگمی باعث اکسیژن رسانی بیشتر به مغز و عملکرد بهتر می شود.
   نباید هیچ وقت از جملات منفی استفاده کنیم.

   1

  24. سلام استاد حامدی واقعا مفید بود اولین راهکار تقویت حافظه که ذهن خودمون رو آماده کنیم و درمورد گنجایش مغز و افزایش عملکرد توجه و انرژی که سرمایه های ما هستن رو هدر ندیم برای کار های بیهوده استفاده مفید کنید ازشون .در مورد یادگیری اصولی مغز تنوع درسی تا چه حد خوبه و لازم . و کسب مهارت نقشه ذهنی با چه خوراکی هایی از استرس جلوگیری کنیم و خوراکی های مضر چیا هستن و تنفس دیافراگمی و خودمون رو دوست داشته باشیم و تمرینات تقویت حافظه با تمام نکات مقاله کاملی بود ممنون استاد لذت بردم از خوندنش. 💛

   1

  25. درود بر استاد حامدی و تیم بهارِ من ممنون بابت این همه اطلاعات مفید و ارزنده ای که دراختیار ما قرار میدید بدون شک جمع آوری و نگارش این مطالب به سادگیِ خواندنِ ما نیست و این‌مقاله نتیجه تلاشهای بی دریغ شماست خوشحالم که با مجموعه شما آشنا شدم

   1

   1. خواهش میکنم نرگس عزیز
    خوشحالم که از خواندن این مقاله لذت بردید.
    شاد و سلامت باشید✌

    1