1
1

برنامه ریزی چیست؟ 7 گام برنامه ریزی موفق

193 بازدید
برنامه ریزی چیست؟7 گام برنامه ریزی موفق
 • اگر شما هم مثل عموم مردم فکر می‌کنید برنامه ریزی موفق کار وقت گیری است و فرصت انجام‌اش را ندارید. اگر تصور می‌کنید با برنامه‌ ریزی و هدف‌ گذاری،معجزه‌ای در مدیریت کارها رخ نمی‌دهد و یا گمان می‌کنید برنامه ریزی موفق داشتن یک کار پیچیده و کم اثر است.دست نگه دارید! چند دقیقه‌ای که این مقاله را می‌خوانید تمام پیش داوری‌ها و ذهنیت گذشته خود را کنار بگذارید. چون قطعا یک برنامه ریزی موفق برای آینده می‌تواند شما را به اهداف و رویاهای‌تان برساند و در مدیریت کا‌رهای پیچیده، مثل فرمول طلایی عمل ‌کند.

  در این مطلب به سوالات زیر پاسخ داده می‌شود:

  1. برنامه ریزی چیست؟
  2. چرا باید برنامه ریزی کنیم؟
  3. تعریف از برنامه ریزی به زبان ساده چیست
  4. چه برنامه ریزی موفق است؟

  تعریف برنامه ریزی به زبان ساده

  برنامه ریزی یکی از مهم‌ترین وظایف مدیریتی است. برنامه ریزی شامل تصمیم گیری از قبل است، چه کارهایی باید انجام شود، در چه زمانی باید انجام شود، چگونه انجام شود، و چه کسی آن را انجام خواهد داد.برنامه ریزی یک فرآیند فکری است. تعیین اهداف و بررسی راه‌ها و مسیرهای رسیدن به آن و انتخاب بهترین روش برای دستیابی به هدف، همه آن چیزی است که باید به آن‌ها فکر کنید.

  پیشنهاد میکنم مقاله مدیریت زمان و برنامه ریزی را نیز مطالعه کنید.اما ممکن است از خود بپرسید آیا در لحظه زندگی کردن بهتر نیست؟ چرا باید از قبل برای تصمیم گیری‌های خود فکر کنیم و برنامه مشخصی داشته باشیم؟

  دلیل اهمیت برنامه ریزی

  4 .دلیل اهمیت برنامه ریزی موفق

  1.وقت طلاست!با بررسی راه‌های دستیابی به هدف و تامل و فکر کردن می‌توانید وقت بیشتری را برای خود ذخیره کنید. شما راه‌های بدون بازدهی را در طی برنامه ریزی از روند کاری خود حذف می‌کنید. دیگر فعالیت‌هایی که هم پوشانی دارند و یا بیهوده هستند را انجام نخواهید داد.

  2.آگاهی از چالش‌ها، فرصت‌ها و تهدید‌هابرای یک راننده آگاهی از مسیر و جاده‌ای که باید برای رسیدن به مقصد طی کند، بسیار سودمند است. برنامه ریزی برای شما همانند نقشه راه یک راننده است. شما را پیش از حرکت، نسبت به خطر‌ها، فرصت‌ها، امتیاز‌های تصمیم گیری خود و آینده پیش رو آگاهی می‌بخشد.

  1. هدف خود را در آغوش بکشید! یک برنامه ریزی موفق به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید. این کار یکی از اصول مدیریتی می‌باشد اما علاوه بر کارکرد آن برای مدیران  در محیط کار، می‌توان گفت برنامه ریزی برای زندگی شخصی با اهداف کلان و جزئی نیز بسیار کاربرد دارد. دستیابی به هر هدفی در زندگی شخصی، تحصیلی، روابط خانوادگی، پروژه‌های کاری و… با برنامه ریزی موفق محقق می‌شود.

  4.فراموشی تعطیل است!وقتی مشغله‌های کاری زیاد است و شما با تعداد زیادی از کارهای ریز و درشت مواجه هستید که هرکدام مثل چرخ دنده‌های ساعت هستند و اثر مهم و اساسی در دستیابی به نتیجه مطلوب میگذارند؛ کاملا طبیعی است که در بین شلوغی کار، بخشی از برنامه ها را فراموش کنید!اما با برنامه ریزی موفق میتوان آینده را تا حدودی پیش بینی و برای همه کارها زمان‌ مشخص و متناسب تعیین کرد. با این کار از یاد بردن و جا انداختن رسیدگی به کارها جلوگیری می‌شود.

  آنچه هرگز به شما درباره برنامه ریزی نمی‌گویند!

  برنامه ریزی علاوه بر اهمیت و ویژگی‌های معجزه آسایی که دارد، محدودیت‌هایی را نیز ایجاد می‌کند. با دانستن آن‌ها توقع به جا و درستی از خود و برنامه هایتان خواهید داشت.

  پیشنهاد میکنم مقاله برنامه ریزی روزانه موفق ترین افراد دنیا را نیز مطالعه کنید

  1.برنامه ریزی وقت گیر است!وقتی شما شروع به برنامه ریزی می‌کنید به طور قطع در ابتدای کار از شما زمان قابل توجهی را می‌گیرد. که ممکن است شما را نگران کند! خیالتان راحت باشد کسانی که بی‌برنامه  کار می‌کنند، در ابتدا از شما سریع‌تر پیش می‌روند اما در ادامه با چالش‌ها و موانعی که هرگز به آن فکر نکرده‌اند مواجه خواهند شد.برای حل موانع زمان بیشتری صرف خواهند کرد و یا ممکن است با ضرر جبران ناپذیری مواجه شوند. اگر تبر یک فردی کند است قبل از شروع کار بهتر است آن را تیز کند. ترس از دست دادن وقت باعث می‌شود او با تبر کند خود شروع به بریدن چوب‌ها کند اما غافل از اینکه  زمان بیشتری را برای بریدن با تبر کُند، صرف خواهد کرد.

  2.برنامه ریزی چک تضمینی نیست!این کار موفقیت قطعی شما را تضمین نمی‌کند. زیرا باز هم آن کسی که مسیر و یا روش را انتخاب کرده شما هستید؛ پس دقت در برنامه ریزی و توجه به نتایج آن بسیار مهم است. برنامه ریزی به تنهایی بلیط رسیدن به آرزوهای ما نیست بلکه تنها قدم اول است، قدم بعدی که سخت‌تر می‌باشد عمل و پایبندی به یک برنامه ریزی دقیق و درست است.

   

  رکن های مهم برنامه ریزی

  7. رکن های مهم برنامه ریزی

  1.تنظیم هدف شما باید ابتدا مختصات خود را بدانید. این که در کجا قرار دارید و می‌خواهید به کجا بروید. داشتن هدف و دانستن شرایط و سطح فعلی خود کمک می‌کند که برنامه ریزی مطابق با واقعیت داشته باشید.

  2.فهرست کردن روش‌ها و راه‌های مختلفاجازه دهید با بارش فکری هر راه و روشی که به ذهن‌تان می‌رسد، روی برگه نوشته شود. این مرحله وقتی که شما می‌دانید خیلی از روش ها بی نتیجه‌اند شاید کاری کم اهمیت جلوه کند. اما جرقه ذهنی تنها در بارش فکری اتفاق می‌افتد و اجازه می‌دهد که شما راه‌های خلاقانه با بازدهی بالا را کشف کنید.

  3.انتخاب بهترین راهحال می‌توانید چرتکه خود را بردارید و به ارزیابی مسیرهای مختلف بپردازید. کدام مسیر سریع‌تر است؟ کدام روش ارزان‌تر است؟ کدام یک خروجی با کیفیت‌تری دارد؟ حالا می‌توانید بر اساس هدف‌تان مسیری که بازدهی بهتری دارد را با همه امتیازها و محدودیت‌هایش انتخاب کنید.

  4.برنامه الف و ب ( plan A & B )وقتی شما تصمیم می‌گیرید مسیری را برای رسیدن به هدف خود طی کنید ممکن است به خاطر متغییر بودن شرایط و ایجاد موانع جدید دیگر گزینه و راهکار خوبی نباشد. پس همواره یک برنامه دوم و (اصلاحا plan B)  علاوه بر نقشه راه اصلی خود داشته باشید. که اگر به هر دلیلی برنامه اول عملی نشد، یک راه جایگزین داشته باشید.

  1. تلاش و عمل شماسعی کنید طرح و برنامه خود را مطابق آنچه برنامه ریزی کرده‌اید، پیش ببرید. این مرحله کلید به نتیجه رسیدن برنامه ریزی است که برایش وقت صرف کرده‌اید. برنامه ریزی به تنهایی جسم بی‌جانی است که تنها با تلاش و عمل شما، حیات می‌یابد.

  6.پیگیری روند کارهادر طی فرآیند کار حتما آن را پیگیری کنید. چقدر مطابق برنامه پیش رفته‌اید؟ کجای کار عقب افتاده‌اید و چرا؟ اجازه ندهید کارها از ریل برنامه شما خارج شوند. آن ها را کنترل کنید. به پیگیری کارها تا زمان تحقق نتیجه مطلوب ادامه دهید.

  7.ارزیابی برنامه ریزیپس از حصول نتیجه، همواره ضعف ها و قوت های برنامه ریزی خود را ارزیابی کنید. تا برای اهداف و کارهای بعدی، باگ‌های برنامه  ریزی، اهمال کاری، موانع خاص پیش رو و… که به آن آگاهی نداشتید، رفع شود.در این مطلب شما آموختید که چگونه یک برنامه ریزی ساده می‌تواند کارهای پیچیده را مدیریت کند و شما را لحظه به لحظه، به اهداف‌تان نزدیک‌تر کند و رویاهایتان را به خاطرات بدل کند!هم چنین از معجزه برنامه ریزی و اهمیت آن حرف زدیم. برنامه ریزی می‌تواند فرمول طلایی زندگی شما باشد. همانطور که در این مقاله با آن آشنا شدید، فقط کافیست 7 رکن مهم برنامه ریزی را به یاد داشته باشید. موفق و سربلند باشد.

   

   

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=32416
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  1 نظر در مورد برنامه ریزی چیست؟ 7 گام برنامه ریزی موفق

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بسیار عالی و کاربردی خدا قوت به شما استاد عزیز و همکاران گرامیتون 🌹♥️

   1

  افراد کمی هستند که ارزش زمان رو متوجه میشن
  ما بهت تبریک میگیم
  که برای مدیریت زمان و انتخاب هدفت آموزش میبینی

  هدیه بهارمن به تو
  یک آموزش حرفه ای از استاد حامدی
  مشاهده آموزش
  روی دکمه بالا کلیک کنید
  close-link
  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: