0
0

اصول پرکاربرد برنامه ریزی در زندگی

1372 بازدید
برنامه ریزی در زندگی

برنامه ریزی در زندگی با بهترین متد و روش روز دنیا

تا کنون شده به خودتان بگویید چرا اینگونه زندگی می­‌کنم؟ و چطور می‌توانم برنامه ریزی درستی در زندگی داشته باشم؟ به چه جایگاهی می­‌توانم برسم؟ چکاری انجام دهم تا به موفقیت بیشتری دست پیدا کنم؟ اگر به عقب برگردم از انجام چه کاری پشیمان یا خوشحال می­‌شوم؟ در این مقاله قصد داریم به کمک هم مفهوم برنامه ریزی در زندگی را یاد گرفته تا بتوانیم برای خودمان هدف ( کوتاه مدت و بلند مدت) تعیین کنیم و زمان‌مان را مدیریت کنیم. پس با ما همراه باشید. یکی از مواردی که باعث می‌شود برنامه‌ریزی خوبی نداشته باشیم، ترس‌های زندگی هستند. در فیلم پایین امیرحسین حامدی می‌گوید که چگونه  به دل ترس‌هایمان وارد شویم.

اولین نکته‌ای که در هر آموزش و راهنمایی باید به آن توجه داشت شخصی سازی آن آموزش است.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن
 • شخصی سازی آموزش در برنامه ریزی یعنی چه؟
 • چگونه در زندگی قربانی نباشیم؟
 • چگونه از خودمان سوال درست بپرسیم؟
 • هدف و برنامه‌ای که شما می‌نویسید باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟ 
 • خویشتن دوستی چیست؟
 • دردهای بزرگ زمان چه هستند؟ 
 • GTD چیست؟
 • ترمینال در gtd چیست؟
 • Microsoft todo چیست؟

شخصی سازی آموزش در برنامه ریزی یعنی چه؟

مسیر موفقیت افراد بزرگ مقابل ما است. اما آیا شرایط و اهداف ما یکسان است؟ قطعا خیر. ما شرایط، مدیریت زمان در زندگی و … متفاوتی از یکدیگر داریم و لزوما مسیر موفقیت آن ها به طور حتمی باعث موفقیت ما نخواهد شد و دقیقا همان نتیجه را به ما نمی دهد. پس بنابراین اصولی ترین و منطقی ترین کار این است که اموزش ها، توصیه ها و… افراد موفق را شخصی سازی کنیم. مثلا فردی موفق، خواب 3 ساعت در شبانه روز خود را جزو عوامل رسیدن به هدف خود می­داند اما ایا اگر من هم روزی 3 ساعت بخوابم حتما موفق می­شوم؟ شاید شرایط بدنی و ساعت زیستی من متفاوت باشد و با این ساعت خوابیدن نتیجه خوبی نگیرم و حتی دچار کم خوابی شده و نتیجه معکوسی بگیرم.

چگونه در زندگی قربانی نباشیم؟

گاهی اوقات ما انسان ها عادت می کنیم نقش قربانی را بازی کنیم. مغز ما طوری طراحی شده است که می خواهد از ما محافظت کند و زمانی که احساس کند چیزی باعث بر هم خوردن نظم ذهنی و زندگی ما می‌شود، از ما می­خواهد آن کار را انجام ندهیم اما نکته مهم این است ما باید یک دلیل، حتی یک دلیل برای انجام آن کار و مدیریت زمان در زندگی خود برای رسیدن به اهدافمان پیدا کنیم.

قربانی نباشیم

چگونه از خودمان سوال درست بپرسیم؟

انسان­های بزرگ از چرا به ندرت استفاده می­کنند؟ علت آن این است که چرا، معمولا جواب و راهکاری به دنبال ندارد اما به جای آن میتوان از چطور استفاده کرد. زیرا در جواب آن راهکار وجود دارد که با مدیریت صحیح زمان در زندگی مسیر رسیدن به هدف را برای شما آسان می­کند. مثلا به جای پرسیدن اینکه چرا در ایران با این شرایط اقتصادی یا… به دنیا آمده ام؟ بپرسیم چطور در این شرایط به بهترین شکل رشد کنم؟ یافتن پاسخ سوال دوم ایده­ای برای رشد و رسیدن به اهداف شما است.

 

هدف و سوال درست

 

دوره رایگان هدف گذاری و مدیریت زمان

ذهن بزرگ

نوشیدنی مورد علاقتان را فرض کنید. از شما می­خواهند ظرفی به دلخواه خود بیاورید و از آن بنوشید. به تفاوت گنجایش یک فنجان کوچک و یک ظرف بزرگ توجه کنید. شما دوست دارید چقدر از نوشیدنی مورد علاقه تان بنوشید؟ طبیعتا به اندازه ظرف بزرگ. پس ظرف ذهنی خود را بزرگ کنید.

اجرای ازمایشی راحت

حالا فرض کنید شخصی تصمیم دارد یک رستوران بین المللی باز کند. این شخص اگر در ابتدا به صورت وقعی در یک رستوران کار کند و با تمام مسایل مواجه شود  در اینده اشنایی و قدرت مدیریت منابع و مدیریت زمان بیشتری برای رفع مسایل خواهد داشت.

خروج از ناحیه امن

رشد و زندگی بهتر خارج از ناحیه امن ما رخ خواهد داد. ناحیه امن همان زندگی تکراری و روزمره ما است. هدف باید سخت باشد تا ارزش رسیدن و تلاش کردن داشته باشد. همین سخت بودن حس خوشحالی را زمانی که به آن میرسیم برای ما ایجاد میکند. همه این تلاش­ها با مدیریت زمان در زندگی به روش صحیح کاری آسان است.

برنامه ریزی و مدیریت زمان در زندگی

می دانید که هر کار و هدفی بدون برنامه ریزی نتیجه نمی دهد. درست است که اقدام هایمان را با دیگران مطرح کنیم. این کار باعث نوعی تعهد در ما می­شود. اما اهدافمان را با دیگران مطرح نکنیم. علت آن این است که زمانی که در مورد هدف با دیگران صحبت می­کنید مغز شروع به تصویر سازی می­کند طوری که به آن رسیده است و زمانی که احساس کند به آن رسیده کمتر تلاش می­کند.

زمان و مدیریت

اقدام و استمرار

لازمه رسیدن به اهداف اقدام و استمرار به اقدام است. کارهای بزرگ از قدم های کوچک شروع شده اند.

قانون 90.90.1

یکی از قوانین عملی و تمرین مهم برای مدیریت زمان در زندگی این قانون کاربردی و مفید است که می­گوید به مدت 90 دقیقه، در 90 روز، 1 کار را انجام بده. یعنی اقدام و استمرار به آن. زمانی که یک فرد کاری را به مدت 90 روز متوالی انجام می­دهد این کار در ناخوادآگاه او ثبت می­شود و جزو برنامه همیشگی او می­شود. شاید بعدها حتی نیازی به برنامه ریزی نداشته باشد چون به صورت خودکار این کار را انجام می­دهد.

کمک به برنامه ریزی در زندگی با نوشتن اهداف و برنامه ها

نوشتن به شما کمک میکند بیشتر روی هدفتان تمرکز کنید و دقیقا بدانید چه کاری را باید انجام دهید.

هدفی که شما می نویسید باید:

 • احساسی و با جزئیات باشد
 • کوتاه و ساده
 • در زمان حال باشدو احساس شما را مشخص کند

و برنامه ای که می­ نویسید نیز باید:

 • جامع و کامل
 • دارای تایم زمانی مشخص
 • دارای زمان استراحت
 • منطقی و در عین حال کاربردی
 • ترجیحا کوتاه مدت و روزانه

نوشتن برنامه ریزی

 

خویشتن دوستی چیست؟

هدف اگر با برنامه ریزی دنبال شود به موفقیت خواهد رسید. اما به یاد داشته باشید حتی اگر با وجود برنامه ریزی در زندگی به هدف خود نرسیدید باز هم شما برنده هستید. میدانید چرا؟ زیرا شما به انسان بهتری تبدیل شده ­اید. افراد معمولا فقط نتیجه کار را می­بینند و به تلاش و مسیری که طی کردند توجه نمی کنند در حالی که اگر از اشتباهاتتان درس بگیرید، شما شکست نخورده اید. برای این مواقع خوب است نسخه پشتیبانی از موفقیت ها و کارهای مثبت خود تهیه کنید و در این مواقع با نگاه کردن به آن ها حال خودتان را خوب کنید و برنامه بهتری برای خود تنظیم کنید. سوال مهم: الان به کمک برنامه ریزی در زندگی چه تغییری را میتوانم ایجاد کنم؟

اصول برنامه ریزی موفق در زندگی

برنامه ریزی را باید یاد گرفت. و این مهارت به مرور بهتر و بهتر می شود. مدیریت زمان باید

 • آرامش ایجاد کند
 • حس موثر بودن به ما بدهد
 • خلاقیت ایجاد کند
 • حالمان را خوب کند

در غیر این صورت فایده ای ندارد یادمان باشد چند کارگی ممنوع است زیرا مغز در لحظه فقط می تواند روی یک کار تمرکز کند. چند کارگی بهره وری مغز را در تمرکز کم می­کند. یادمان باشد بهینه کار کردن با زیاد کار کردن تفاوت دارد. می توان یک ساعت فکر کرد اما مفید و می توان 3 ساعت فکر کرد اما غیر مفید. و یادمان باشد اهمال کاری هرگز به صفر نمی­رسد. هرچقدر هم که تلاش کنیم زمان هایی پیش می­آید که ما خسته شویم یا بی دقتی کنیم. ما ربات نیستیم و این کاملا طبیعی است. مدیریت اصولی زمان

تفریح در مدیریت زمان برای زندگی

یکی از سوخت های انسال تفریح کردن است. گاهی انرژی و حس خوبی که یک تفریح برای ما ایجاد میکند میتواند کلی به موفقیت ما کمک کند. پس هرزمان خسته و کلافه شدید کافی است مدتی دست از کار کشیده و استراحت کنید. استراحت و تفریح جزو جدانشدنی یک برنامه ریزی و مدیریت زمان صحیح در زندگی است.

دزد های زمان در مدیریت

Tv:  میانگین 4 ساعت اتلاف وقت

پای حرف دیگران نشستن

عدم سازماندهی محیط اطراف

برنامه های گوشی

اخرین مهلت انجام کار: وقتی برای کارهای کوچک زمان زیادی صرف کنیم

مدیریت خواب و نشاط صبحگاهی

همه افراد ساعت زیستی منحصر به فرد خودشان را دارند. خواب نقش بی اندازه مهمی در حال خوب ما دارد. زمانی که به میزان کافی خوابیده باشیم سرحال تر هستیم و ایده های بهتری داریم و قدرت مدیریت  و برنامه ریزی زمان بیشتری داریم. نگرشی که به خواب داریم به کیفیت خواب ما کمک زیادی می کند. هرچه نگرش بهتر، کیفیت خواب بیشتر است.  اکنون که با مدیریت و برنامه ریزی در زندگی اشنا شدیم نوبت یادگیری روش GTD است.

 استراحت

GTD چیست؟

Gtd  روش مدیریتی زمان است که از شما میخواهد طبق اولویت بندی اهدافتان و برنامه ریزی در زندگی به شکل صحیح ترمینال هایتان را مدیریت و هر آنچه که نیاز ندارید را دور بیندازید.

ترمینال در gtd چیست؟

محل تجمع کار های پردازش نشده را در gtd ترمینال می گویند.( چه زمانی، چه مکانی) برای مثال: ذهن افراد، کمد لباس، کیف پول، داشبورد ماشین، جیب لباس، گالری گوشی و…

برنامه ریزی در زندگی

Microsoft todo چیست؟

Microsoft todo نرم افزاری جامع و کاربردی برای مدیریت بهتر زمان با قابلیت های بسیار زیاد که تا اندازه بسیار زیادی ترمینال ذهنی را برطرف می­کند. اموزش gtd سخت نیست و زمان زیادی نمی­برد اما پیاده سازی آن نیاز به زمان دارد. در دوره مدیریت زمان این اموزش به صورت کامل و جامع وجود دارد. یک جلسه کامل با کلی مثال مختلف و تمرین عملی برای درک بیشتر و بهتر gtd وجود دارد.    الان وقت پرسیدن این سوال از خودمان است: من چه هدفی دارم؟ چه کارهایی را باید برای رسیدن به آن انجام دهم؟ چطور می توانم سریعتر به آن برسم؟ چه چیزهایی در این مسیر برای من اهمیت بیشتری دارند و چه چیزهایی را باید حذف کنم؟

انجام دادن کارها

شما برای رسیدن به اهداف‌تان برنامه مشخصی دارید؟ امیدوارم مقاله فوق برای شما سودمند بوده باشد و در این مسیر به شما کمک کرده باشد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=7012
اشتراک گذاری:

نظرات

7 نظر در مورد اصول پرکاربرد برنامه ریزی در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. بازتاب: 6 اشتباه رایج در برنامه ریزی - مجموعه آموزشی بهارمن
 2. بازتاب: آپدیت 2021 ـ تمرکز در زندگی افراد موفق ـ راهکارهای تمرکز
 3. سلام من قبل از هرچیز از محدثه عزیز بابت نوشتن این مقاله مفید و کاربردی وممنون از تناسب مطالب وراهکارهای عالی فقط یه سوال در ابتدا‌فیلمی از استاد در مورد ترسها و نحوه مقابله با اونها بود من از هیچی نمیترسم واقعا نمیترسم این جای نگرانی نداره؟

  1

 4. کاملا درسته
  استمرار خیلی توی رسیدن به هدف هامون مهمه👌🏼👏🏼

  1

   1. سوال هایی که پرسیده بودید خیلی خوب بود
    ازش استفاده کردم☺
    جواب داد👌🏼

    1