0
0

انتخاب شغل مورد علاقه با 4 نکته کاربردی

701 بازدید
انتخاب شغل

چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم ؟

ما در طول زندگی با انتخاب‌های مهم زیادی رو به رو هستیم که ن تنها زندگی و شرایط کنونی ما بدان‌ها وابسته است، بلکه مسیر و جاده زندگی ما در گرو همین تصمیم‌ها و انتخابات است. از آنجایی که کوچکترین اشتباه در انتخابات ما غیر قابل بازگشت و جبران است، انتخاب صحیح اهمیت بالایی پیدا می‌کند. انتخاب شغل، رشته تحصیلی، همسر و … از جمله مهم‌ترین انتخابات ما  در زندگی محسوب می‌شوند. در این مقاله قرار است در رابطه با اینکه چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم، بگوییم. پس اگر شما هم در دوراهی انتخاب شغل مانده‌اید و نمی‌دانید چه کنید، تا انتهای مقاله چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم، با ما همراه شوید.

در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  • چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟ 
  • چه معیارهایی را برای انتخاب شغل مدنظر خود قرار دهیم؟ 
  • چرا انتخاب شغل در زندگی و کیفیت آن مهم است؟ 

انتخاب شغل

همانطوری که گفتیم انتخابات به تمام زندگی کنونی و آینده ما  جهت می‌دهند و انتخاب شغل در سراسر زندگی اثربخش است. از این رو انتخاب شغل یک موضوع بسیار مهم است که باید با تدبیر، تحقیق، پرس و جو، بالا بردن آگاهی خود نسبت به مشاغل گوناگون و خودآگاهی از مهارت‌ها و نقاط ضعف خود، به انتخابی هر چه بهتر و صحیح‌تر کمک کنیم. از جمله مواردی که باید در انتخاب شغل، نسبت به آن آگاهی کامل پیدا کنیم، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مدل رفتاری DISC و تیپ رفتاری مخصوص به خود:

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر انسانی در هر شغل، منصب و جایگاهی باید نسبت به آن خودآگاهی کامل پیدا کند، مدل‌ رفتاری DISC و تشخیص تیپ رفتاری مخصوص به خود است.

مشاهده دوره راز شاد زیستن بهارمن

مدل رفتاری افراد مشخص می‌کند که آیا ریزبین و نکته سنج هستند یا عجول و بی دقت، صبور و محتاط هستند یا ن، مدل رفتاری افراد تعیین‌کننده نوع برخورد آنها در قرارگیری در جایگاه‌های متفاوت و بروز رفتار افراد در شرایط گوناگون است. پس اولین و مهم‌ترین موضوع در انتخاب شغل، شناخت مدل‌های رفتاری است.

برای مشاهده مقاله مدل رفتاری DISC، اینجا کلیک کنید.

اهمیت رفتارشناسی با مدل DISC2. مدالیتی‌های شخصیتی:

یکی از مهمترین مسائلی که در هر انتخابی در زندگی باید نسبت بدان توجه نشان داد، مدالیتی‌های شخصیت است. مدالیتی‌ها نشان دهنده فیزیولوژیک و شخصیت ظاهری افراد هستند.

سه نوع مدالیتی داریم:

مدالیتی سمعی یا شنیداری، مدالیتی بصری یا دیداری، مدالیتی لمسی یا احساسی.

قبل از هر چیز باید بدانید که جداسازی این مدالیتی‌ها به معنی صفر بودن آن در افراد نیست بلکه این به منظور این است که فرد یک مدالیتی قوی‌تر یا ضعیف تر دارد. هر چند که افراد می‌توانند سه مدالیتی قوی را با هم داشته باشند.

فردی که دارای مدالیتی سمعی یا شنیداری قوی است یعنی علاقه و مهارت بیشتری در شنیدن دارد. یعنی اگر چیزی را لمس کند یا ببیند کمتر از زمانی که یک مطلب را بشنود، می‌‌فهمد.

فردی که دارای مدالیتی بصری یا دیداری قوی است تمایلی به شنیدن و توضیح اضافه یا لمس ندارد، اینطور بگویم که حوصله و صبر آن را ندارد و با دیدن یک شی یا مطلب درک بهتری نسبت بدان پیدا می‌کند.

فردی که دارای مدالیتی لمسی یا احساسی قوی است سعی می‌کند تا جایی که امکان دارد از لمس و احساس موضوعات را بفهمد تا اینکه آن را ببیند یا بشنود.

اما شاید این سوال برایتان مطرح شود که چرا اینجا مدالیتی‌ها را عنوان کردیم؟ چرا در انتخاب شغل؟ مثلا فرض کنید شما مهندس ساختمان هستید و قرار است یک برج بسازید. فردی که مدالیتی شنیداری قوی دارد سعی می‌کند از نقشه بردار در رابطه با نقشه و طرح برج توضیح بخواهد اما فردی که مدالیتی دیداری قوی دارد سعی دارد نقشه را ببیند تا اینکه به توضیحات وقت‌گیر نقشه‌بردار گوش دهد، اصلا اینگونه بگویم حتی اگر بشنو هم درک درستی پیدا نمی‌کند.

از این رو باید مدالیتی که در آن قوی هستید را پیدا کنید، زیرا بعضی از مشاغل نیاز به مدالیتی سمعی قوی دارد، بعضی نیاز به مدالیتی بصری قوی و بعضی نیاز به مدالیتی لمسی قوی.

برای مطالعه مقاله 7 راهکار مهم برای رسیدن به اهداف و روش های ایجاد انگیزه، اینجا کلیک کنید.

3. آگاهی نسبت به مهارت‌ها و ضعف‌های خود:

همه افراد نه‌تنها در تمام زمینه‌ها مهارت ندارند، بلکه در بسیاری از زمینه‌ها ضعف هم دارند و هیچگاه نمی‌توانند آن را به درستی انجام دهند. مثلا نقطه ضعف خود من هنر و هر چیزی است که مرتبط با آن باشد.

حالا فرض کنید من با اینکه هنر افتضاحی دارم و ظرافت بسیار کمی، شغل خیاطی را انتخاب کنم. به نظر شما موفق خواهم بود؟ حین انجام کار، لذت می‌برم؟ نسبت به شغل خود علاقه دارم؟ حتی اگر در ابتدا من شغل خیاطی را با علاقه انتخاب کرده باشم اما پس از مدتی با دیدن ناتوانی در کار و سختی آن دلزده می‌شوم و حس نارضایتی درونی سبب می‌شود که در آن ناموفق شوم. پس سعی کنید در ابتدا نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

انتخاب شغل

 

 

4. علاقه شخصی:

سعی کنید در زمان تصمیم‌گیری خودتان را اولویت قرار دهید و به سمت علاقه خود پیش روید. به خوشایند و علاقه دیگران نگاه نکنید. صرفا چون پدرتان، مادرتان یا دیگران این شغل را دوست دارند شما نباید آن را انتخاب کنید.

علاقه شما با دیگران یکسان نیست پس نباید به دوست خود نگاه کنید و با دیدن موفقیتش در فلان شغل به سمت آن شغل گرایش پیدا کنید. چون دوست‌تان به موفقیت رسیده دلیل بر رشد، شکوفایی و موفقیت شما در آن رشته نیست. علاقه خود را جدی بگیرید و به دنبال آن چیزی بروید که خوشایند خود خودتان است.

در نظر داشته باشید هر کدام از مطالبی که در بالا ارائه شده خود دریایی از مفهوم و مطالب گوناگون است که در اینجا ما به اختصار به آن پرداختیم. سعی کنید انتخاب‌هایتان را جدی بگیرید و برای بهترین شدنشان سعی و کوشش کنید.

شما برای اینکه شغل مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و در حین داشتن علافه، از انجام آن لذت ببرید و درآمدزایی کنید، دانستن چه چیزی را اولویت می‌دانید و حس می‌کنید که دانستن آن موضوع ضرورت دارد؟ نظرات، پیشنهادات و نکات خود را با ما به اشتراک بگذارید. این مقاله را با عزیزترین افراد زندگی خود به اشتراک بگذارید. برای آگاهی بیشتر و مشاوره به شماره ‏‪0992 240 5394‬‏ در پیام رسان واتساپ پیام دهید. موفق و موید باشید.

نویسنده: الهه اسماعیل زاده

اطلاعات دوره عملگرایی بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=11577
اشتراک گذاری:

نظرات

0 نظر در مورد انتخاب شغل مورد علاقه با 4 نکته کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.