0
0

استرس با بدن ما چه می‌کند

650 بازدید
استرس با بدن ما چه می‌کند

متأسفانه ما نمی‌دانیم بیماری‌های روانی و  اختلالات روانی با بدن ما چه می‌کند و چه تأثیری دارد. در این مقاله قرار است این موضوع را بررسی کنیم که استرس با بدن ما چه می‌کند؟ هر زمان که جسم ما مریض می‌شود به دکتر متخصص مراجعه می‌کنیم مثلا اگر سرمان درد بگیرد، چشم‌مان ضعیف شود، دندان‌مان درد کند یا قلب‌مان درد بگیرد به دکتر متخصص هر کدام مراجعه می‌کنیم اما هیچ کدام از ما به هنگام مواجه با اختلالات روحی و روانی تحت هیچ شرایطی حاضر به مراجعه به روان پزشک یا روانشناس نیستیم؛ شاید چون این اصطلاح که روان پزشک دکتر دیوانه‌هاست میان عامه مردم رواج دارد و زبان به زبان می‌چرخد از مراجعه به روانشناس یا روانپزشک امتناع می‌کنیم.

مگر همسرم دیوانه است!!!!

چند وقت پیش با فردی آشنا شدم که به شدت مریض بود و هر دفعه قسمتی از بدنش شروع به درد می‌کرد و او هم آه و ناله سر می‌داد که این دردها امانم را بریده است؛ وقتی پرسیدم که چرا به دکتر مراجعه نمی‌کنی گفت: تمام آزمایش‌ها، عکس‌ها، ام آر آی، سی تی اسکن و … همه و همه نرمال است و هیچ یک از دکترها نتوانسته‌اند درد مرا تشخیص دهند یا با داروهایی که تجویز کرده‌اند آن را مداوا کنند.

کمی که با او نشست و برخاست کردم و با او معاشرت بیشتری کردم متوجه شدم بیش از اندازه نگرانی و استرس فرزندانش را دارد که این یکی در جاده است و مبادا بی‌احتیاطی کند یا تند برود و تصادف کند و آن یکی لب مرز سرباز است و مبادا اتفاقی برایش بیفتد یا گرسنگی بکشد یا به او سخت بگیرند و آن یکی مبادا سر ناسازگاری با همسرش بردارد و خلاصه برای هر کدام ذهن مشغولی و نگرانی و استرس مخصوص به خود را داشت.

با همسرش صحبت کردم و گفتم تمام دردهایی که می‌کشد منشأ روانی دارد و استرس و اضطراب و حرص و جوش سبب این بیماری‌های جسمی شده است و باید به جای متخصص قلب و ارتوپد و داخلی و …به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کند، همسرش سریع گارد گرفت که مگر همسرم دیوانه است؟ خلاصه پس از توضیح و تفسیر فروان راضیشان کردم و تا همین چند وقت پیش از حال و احوالش بی اطلاع بودم تا اینکه همسرش تماس گرفت و بابت حال و روحیه‌ی خوب همسرش تشکر کرد.

شاید برایتان دانستن این مطلب جالب باشد که بیماری‌های جسمی که هیچ دکتری نتوانست آن را درمان کند با چند جلسه مشاوره و استفاده از داروهای روانپزشک، تمام امراض و دردهای جسمی شخص برطرف شدند. منظورم از بیان این داستان این بود که ما نمی‌دانیم اختلالات روانی همچون استرس با بدن ما چه می‌کند؟ در این مقاله قرار است بگوییم استرس با بدن ما چه می‌کند؟ تا انتهای مقاله استرس با بدن ما چه می‌کند با ما همراه شوید.

داستان‌ استرس

برای خواندن مقاله مدیریت و درمان استرس کلیک کنید!

 

استرس با بدن ما چه می کند؟

استرس و اضطراب در همه افراد وجود دارد و فقط میزان آن در افراد مختلف گوناگون است. عوارضی که استرس و اضطراب روی افراد می‌گذارد به عوامل متعددی چون جنسیت افراد، سن افراد، میزان استرس و اضطراب، قدرت مدیریت افراد و … بستگی دارد. استرس و اضطراب اثرات سوء بسیاری دارد که در زیر قرار است که بگوییم استرس با بدن ما چه می کند:

اولین عارضه استرس: اثرات پوستی

یکی از اولین آثار و بدترین آثاری که استرس روی افراد دارد و پدید آمدن دچار استرس و اضطراب بیشتری در افراد به خصوص زنان می‌شود همین اثرات پوستی چون اکنه، جوش، لکه‌های پوستی و … است که پدید آمدن آن روح و روان فرد را بهم می‌ریزد و سبب ایجاد حرص و پس بیشتر در فرد می‌شود.

روانشناس

دومین عارضه استرس: افزایش یا کاهش وزن

یکی از عوارضی که استرس بر بدن فرد می‌گذارد افزایش یا کاهش اشتها در فرد است. بسیاری از افراد در مواجه با استرس به شدت اشتهای زیادی پیدا می‌کنند و آنقدر بی رویه می‌خورند که وزنشان بسیار بالا می‌رود و بسیاری دیگر برعکس عملکرده و از خوردن امتناع کرده تا جایی که مشکلاتی چون زخم معده و … به سراغشان می‌آید.

سومین عارضه استرس: سکته مغزی و قلبی

یکی از شایع ترین عوامل مرگ در عصر حاضر سکته‌های مغزی و قلبی است که در خواب افراد را غافلگیر کرده و منجر به مرگ افراد می‌شود. البته باید بدانید افرادی که در معرض استرس و اضطراب چه در محیط کار و چه در خانه هستند نسبت به سایر افراد ۴۰ درصد احتمال بیشتری برای سکته دارند.

چهارمین عارضه استرس: اختلالات خواب

یکی از عوارض استرس و اضطراب اختلالات خواب چون افزایش ساعات خواب یا بی خوابی است. اینکه افراد نمی‌توانند کیفیت خواب مطلوبی داشته باشند و یا بدهواب شوند و مدام به دلیل استرس از خواب بپرند یا اینکه تایم زیادی از شبانه روز را به خواب اختصاص دهند به همین دلیل است.

پنجمین عارضه استرس: دردهایی که منشأ جسمی ندارند

بعضی از دردهای بدن منشأ جسمی ندارد و فرد هر آنچه از این دکتر به آن دکتر می‌رود مداوا نمی‌‌شود منشأ آنها بیشتر اختلالات روحی و روانی و بالاخص استرس می‌باشد که البته راهی جز مراجعه به فردی متخصص و مشاوری متبحر ندارد.

عوارض استرس

برای خواندن مقاله کنترل استرس در آزمون کلیک کنید!

حرف پایانی مطلب استرس با بدن چه می‌کند

هر چند که استرس و اضطراب عوارض فراوانی بر بدن دارند و انسانها قادر به برطرف کردن کامل آن نیستند ولی می‌توان با انجام تمارین یا راهکارهایی در جهت کنترل و مدیریت آن کمک کرد. البته باید بدانیم وجود میرانی معین از استرس در وجود افراد برای پیش بردن اهدافمان ضرورت دارد. اگر شما یا اطرافیان‌تان از استرس رنج می‌برید و فکر می‌کنید منشأ بیماری‌های جسمی شما استرس و اضطراب است پیشنهاد می‌کنم با مشاورین و پشتیبان‌های تخصصی بهارمن این موضوع را در میان بگذارید. امیدواریم که توانسته باشیم به بهبود فردی شما کمک کنیم موفق و مؤید باشید.

مشاهده دوره مدیریت استرس بهارمن
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://bahareman.com/?p=14574
اشتراک گذاری:

نظرات

4 نظر در مورد استرس با بدن ما چه می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: مدیریت انرژی بدن - مجموعه آموزشی بهارمن
  2. درود برشما وممنون بابت موضوعات ومطالب مهم و کلیدی که در اختیار ما قرار میدید … واقعا اثرات استرس هم‌جسم مارو تحت الشعاع قرار میده هم روح و روان مارو .. و کنترل استرس مهارت میخواد که در زندگیهای امروزی بسیار ضروری هست و ما باید با بالابردن دانش و آگاهی نون بتونیم استرسهامونو مدیریت کنیم

    2