9
9

ادراک چیست و چه تأثیری بر زندگی ما دارد؟

456 بازدید
ادراک چیست؟
 • ادراک چیست و چه تأثیری بر زندگی ما دارد؟

  تا به حال برای‌تان پیش آمده با فردی مصاحبت کنید که  حرف‌های همدیگر را قبول نداشته باشید و در انتها هم ناراحتی و تعارض برای هر کدام‌تان پیش بیاید؟ این اتفاق به ادراک انسان‌ها از یکدیگر مرتبط می‌شود. جواب این پرسش که ادراک چیست و چه تأثیری بر زندگی ما دارد، بسیار با اهمیت است.

  ادراک موضوعی است که می‌تواند زیربنای خیلی از آموزش‌ها باشد و برای هر شخصی لازم است معنی و مفهوم آن را بداند تا بتواند ارتباط بهتری در زندگی داشته باشد. اگر بتوانیم ادراک را درک کنیم و آن را درست در زندگی به کار ببریم، می‌توانیم زندگیمان را متحول کنیم.

  دوره آموزشی ادراک هدیه بهارمن به شما

  دوره ارزشمند ادراک را به عنوان هدیه‌ای به شما میدهیم که تغییر بزرگی در دنیای خود ایجاد کنید. این ویدیو‌ها قبلا در سایت آموزشی بهارمن به قیمت 90 هزار تومان فروش میرفت. چون خرید این دوره بالا بود، استاد حامدی تصمیم گرفتند که دوره ادراک را به شما هدیه دهند. فیلم‌های پایین را با دقت مشاهده کنید. البته سرعت ویدیو‌ها را هم می‌توانید از گوشه سمت راست ویدیو بیشتر کنید. قسمت اول دوره ادراک تقدیم شما دوست عزیزم

  امیدوارم که نکات خیلی خوبی را در قسمت اول یاد گرفته باشید. حتما سعی کنید خلاصه نویسی کنید تا این مطلب بهتر در ذهنتان شکل بگیرد. آماده مشاهده قسمت دوم دوره هستید؟

  قسمت سوم تقدیم نگاه شما

  قسمت چهارم تقدیم نگاه شما

  قسمت پنجم تقدیم نگاه شما

  قسمت آخر دوره را هم مشاهده کنید و تغییر بزرگی در دنیای خود ایجاد کنید.

  همه اعمال انسان به نوعی مرتبط با ادراک است. حتی همین حالا که در رابطه با ادراک مطالعه می‌کنید هم در حال ادراک کردن این مقاله هستید. ادراک از چنان اهمیتی برخوردار است که هر انسانی در هر زمینه‌ای که فعالیت می‌کند، نیاز است مفهوم آن را بداند. در این مقاله از سایت بهارمن سعی شده است به مراحلی از ادراک که در زندگی افراد نقش بسیار مهمی دارد پرداخته شود.

  مراحل ادراک:

  تعریف ادراک انسان

  عوامل مؤثر بر ادراک

  تمرین های لازم برای تقویت این مورد

  انواع خطاهای ادراکی و…

  در این مقاله قرار است به سئوالات زیر پاسخ دهیم: 

  ادراک چیست؟ 

  عوامل موثر بر ادراک کدام است؟ 

  اختلاف ادراک از چه چیزی ناشی می‌شود؟

  چرا ادراکات ما متفاوت است؟

  حس شادی و غم ناشی از چیست؟ 

  اختلاف ادراک از چه چیزی ناشی می‌شود؟

  ادراک چیست؟

  ادراک یعنی تفسیر و برداشت ما از رویدادها و واقعیت‌های بیرونی است. ادراک برای افراد مختلف فرق می­کند. خیلی از اتفاق‌ها در جامعه می‌افتد که بعضی‌ها از این اتفاق ناراحت و بعضی‌ها نیز خوشحال هستند و این بستگی به موقعیت افراد دارد. اتفاق‌­ها کاملا یکی است ولی رفتارها در مقابل ادراک فرق می­‌کند.

  عوامل مؤثر بر ادراک کدام است؟

  افراد از موضوعات یکسان درک متفاوتی دارند. به شکل‌های مختلفی درک می‌کنند. عوامل متعددی در شکل‌گیری و در برخی مواقع تحریف آن‌ها نقش ایفا می‌کند. و همینطور هر اتفاقی که می‌افتد، آن اتفاق را یک شخصی یک جوری می‌بیند و شخص دیگر جوری دیگری. مثلا باران که بیاید بعضی‌ها خوشحالند و بعضی‌ها هم ناراحت.

  اختلاف ادراک از چه چیزی ناشی می‌شود؟

  یک دنیا یا یک اتفاق از منظر دید هر فرد متفاوت است. مثلا بعضی از افراد از بارش باران خوشحال می‌شوند و بعضی ناراحت. آنکه سرپناهی برای پناه گرفتن از باران دارد آن را مایه رحمت و آنکه پناهی ندارد آن را مایه عذاب خود می‌داند.

  یکی از کاربردهای ادراک این است که متوجه می‌شویم نباید زود قضاوت کنیم و ممکن است در خیلی از جاها ادراک ما کامل نباشد. گاهی اوقات، علت اینکه قضاوت می‌کنیم این است که اطلاعات ما کامل نیست و اگر کمی بیشتر اطلاعات بدست بیاوریم، می‌فهمیم که نیازی به قضاوت نبود و یا اینکه قضاوت ما اشتباه بوده است.

  چرا ادراکات ما متفاوت است؟

  طوری که قبلا برای ما مفید بوده است. مثلا مغز ما فکر می‌کند منفی بودن خوب است و منفی نگاه می­کند. ادراک فرزند با خانواده کاملا فرق دارد. اگر ماها ادراک‌ها را بفهمیم اختلافها هم کم می­شود.

  ادراک چیست و چه تأثیری بر زندگی ما د

   حس شادی و غم حاصل ادراک ماست!!

  تنها چیزی که باعث شادی و خوشحالی هر شخص می‌شود نوع ادراک انسان است. در واقع برخی از افراد با پول درآوردن شاد می‌شوند و عده‌ای با کمک کردن به دیگران شاد می‌شوند.

  این ما هستیم که با ادراک خود به رویدادها ارزش می‌بخشیم و در خودمان شادی و یا غم ایجاد می‌کنیم. با توجه به این مطلب مشخص می‌شود که تولید کننده شادی و غم خود شخص است. فراد با تغییر ادراک می‌تواند حال خود را تغیر دهد. در هر لحظه رفتار و احساس خود را با تغییر ادراک ، می‌توانید تغییر دهید.

   

  حس شادی و غم حاصل ادراک ماست

  اختلاف ادراک از چه چیزی ناشی می‌شود؟

  1.  اطلاعات
  2. ارزش گذاری‌ها
  3. خواسته‌ها

  1. اطلاعات:

  ما نسبت به اطلاعات گذشته و جدیدی که دریافت می‌کنیم ادراک‌مان عوض می‌شود. اطلاعات هر کس در هر زمینه‌ای متفاوت است. وقتی در یک زمینه اطلاعات ناقصی داریم نمی‌توانیم به درستی رفتار کنیم. و یا به ما اطلاعات غلط می‌دهند و ما بر اساس آن اطلاعات غلط ادراک می‌کنیم.  مثلاً:

  به ما خبر می‌دهند پسر همسایه‌مان که سرباز است، یک نفر را کشته است، چه تفسیر یا ادراکی از این موضوع دارید؟ حالا یک مقدار اطلاعات بیشتری در اختیار ما می‌گذارند:

  عده‌ای قاچاقچی قصد داشتند از مرز عبور کنند و پسر همسایه‌مان رئیس آنها را با اسلحه کشته و بقیه آنها فرار کرده‌اند. حالا چه تفسیر یا ادراکی از این خبر دارید؟

   

  اختلاف ادراکی - بهار من

   

  2. ارزش گذاری‌ها:

  همه‌ی ما یک سری از ارزش‌های شخصی مختلف داریم که بر اساس آن زندگی می‌کنیم.

  مثلا: برای شخصی مثل: احترام، صداقت، کمک کردن، دروغ نگفتن جز ارزشهای اصلی او است. و ممکن است ارزشهای شخص دیگر شبیه همین‌ها نباشد. چه چیزی برای ما ارزش هست و چه چیزی نیست؟

  مثلا همین موضوع حجاب:

  یک شخصی حجاب برایش مهم است و میخواهد که این ارزش را به زور به مردم تحمیل کند و بر عکس یکی هم حجاب برایش مهم نیست و برایش ارزش نیست و می­خواهد این را به دیگران تحمیل کند که هیچ کدام درست نیست و بر اساس ارزشهایی که خود افراد دارند برایشان مهم است.

  هر کسی بر اساس ارزشهای خودش یک سری از رفتارها را بروز می­دهد. یکی از دلایل اختلاف ادراک ارزش‌هایی است که افراد دارند و ما نباید بحث کنیم.

  3.خواسته‌ها:

  هر کسی ممکن است خواسته‌های متفاوتی نسبت به دیگران داشته باشد. مثلا یک نفر گرما را دوست دارد و نفر دیگر سرما را. من دوست دارم اتاقم کاملاً روشن و پنجره اتاقم باز باشد تا هوا دائماً عوض شود. شب شده است و می‌خواهم بخوابم. آیا باز می‌توانم با اتاق کاملاً روشن استراحت کنم؟ بعضی از شما عزیزان می‌گویید: بله من می‌خوابم. خُب ادراک شما آن را می‌پسندد اما من دوست دارم اتاقم تاریک باشد. ما انسان‌ها همیشه توجه­مان به خواسته­‌هایی که داریم هست.

  باید خواسته طرف مقابل را هم  در نظر بگیریم و اگر رفتار مناسبی نداشت بگذاریم به حساب اطلاعاتی که دارد. مغز واقعیت را نمی­بیند و هر طور که دوست دارد ادراک می‌‌‌کند.

  کاربرد ادراک چیست؟

  مهم‌ترین و ماندگارترین اثری که ادراک در زندگی ما ایجاد می‌کند ساختن روابط فوق‌العاده سالم و موثر است که سرعت رشد ما در هر مسیری را چند برابر می‌کند.

  دوستی داشتم که به شدت زود رنج بود و نمی‌توانست روابط پایداری را با همکاران و اعضای خانواده‌اش داشته باشد. تقریبا هر روز از دست یک یا چند نفر ناراحت بود. زمانی که کلافه بود و از من کمک می‌خواست ادراک را به او یاد دادم. تا قبل از آن هرکس کاری انجام می‌داد دوست من فکر می‌کرد عمدا و به خاطر آزار دادن او این کار را انجام داده است، بنابراین از دست او ناراحت می‌شد.

  متاسفانه او داستان‌هایی را در ذهن خودش برای یک اتفاق می‌ساخت و آنقدر به آن‌ها مطمئن بود که از همکار یا اعضای خانواده‌اش نمی‌پرسید چرا چنین کاری انجام داده است. همین اتفاق باعث خراب شدن لحظه به لحظه رابطه او با اطرافیانش می‌شد.

  بعد از یادگیری ادراک در زندگی

  بعد از یادگیری ادراک یک کار را به خوبی انجام می‌دهد و آن پرسیدن سوال است. وقتی کار ناراحت‌کننده‌ای از شخصی می‌بیند به جای باور کردن داستان های درون ذهنش با آن شخص حرف می‌زند و معمولا متوجه می‌شود که این تنها یک سوءتفاهم بوده است.

  بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین کاربرد ادراک انسان بهبود مداوم روابط ما با اطرافیانمان است که همین موضوع باعث درامد بیشتر، انگیزه بالاتر، تبدیل شدن به یک فرد کاریزماتیک، تصمیم‌گیری بهتر و بسیاری اتفاق عالی دیگر خواهد شد.

  شما برای درک بهتر و متقابل چه می‌کنید؟ راهکارها، نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. این مقاله را با بهترین دوست خود به اشتراک بگذارید. موفق باشید.

  حرف پایانی مطلب ادراک چیست و چه تاثیری در زندگی ما دارد

  در این مطلب به این موضوع پرداختیم که روانشناسی احساس و ادراک چیست؟ همچین در ویدیوهای آموزشی دوره تقاوت احساس و ادراک را متوجه شدیم. متوجه شدیم که اگر درک درستی از جامعه و دیگران داشته باشیم چقدر در زندگی ما فواید بزرگی ایجاد می‌کند. توجه کنید که در یک خانواده، جامعه یا سازمان چقدر تفاوت ادراک وجود دارد. امیدوارم با دوره آموزشی که مشاهده کردید حس بهتری به خود و دیگران داشته باشید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۸ رای
  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://bahareman.com/?p=3891
  اشتراک گذاری:

  نظرات

  10 نظر در مورد ادراک چیست و چه تأثیری بر زندگی ما دارد؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. استاد شما و تک به تک صحبتاتون‌ فوق العاده‌اید
   شما مایه ی افتخار مایید ما خیلی از مهارت هارو ازتون یاد گرفتیم و کمک کردید که احساس ارزشمند بودن کنیم
   خیلی خیلی ممنونم ازتون بابت صحبت‌ها و آموزش‌های فوق العادتون‌🌷🌷

   3

  2. خیلی خیلی سپاسگزارم بابت هدیه ❣
   بهترین ها نصیبتون بشه 😇
   سبز باشید 💚

   3

  3. سلام
   مطالب یکم سنگین نیست؟
   من هشتمی هستم و حس میکنم یکم درکشون برام سخته اما مثالهای خیلی قشنگی زدی اقای حامدی

   2

   1. درود بر شما .
    امید وارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

    3

   1. درود بر شما حسینی عزیز
    امید وارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

    2

  سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
  مکالمه را شروع کنید
  سلام! برای ارتباط با بهارمن، یکی از سه راه (واتساپ، اینستاگرام، تماس) زیر را انتخاب کنید: